Poradniki Eksperta

Jaki uchwyt do telewizora?


W naszych domach, goszczą coraz większe telewizory. Popularność takich przekątnych jak 65 cali i więcej stale rośnie, a trend ten będzie tylko postępował. Szerokość takiego ekranu, to ok. 145 cm. Wymaga więc całkiem solidnej szafki RTV, na którą nie zawsze jest miejsce. Dlatego nasze odbiorniki, coraz częściej wieszamy na ścianach. Przygotowaliśmy więc poradnik, z którego dowiesz się, jaki uchwyt do telewizora wybrać. Nie jest to trudne lecz warto trzymać się kilku zasad, aby ekran prezentował się dobrze i był stabilny.jaki uchwyt do telewizora


Wybór uchwytu – co jest ważne?


Gdy zastanawiasz się, jaki uchwyt do telewizora będzie odpowiedni, powinieneś zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów. Pierwszym z nich, jest kompatybilność ze standardem VESA. Dzięki niej będziesz miał pewność, że nabyty wieszak przymocujesz do posiadanego odbiornika. Drugim czynnikiem, jest maksymalny udźwig i zalecana przekątna. Uchwyt musi wytrzymać obciążenie, jakie wytwarza zawieszony telewizor. Ze względów praktycznych, warto także zwrócić uwagę na możliwości regulacji pozycji odbiornika, czyli kątów nachylenia oraz jego odległość od ściany.


Uchwyty do telewizora w naszej ofercie:


Rodzaje standardu VESA


Dzięki wprowadzonej przez konsorcjum VESA (Video Electronics Standards Association) standaryzacji, nie będziesz długo się zastanawiał, jaki uchwyt do telewizora wybrać. W większości telewizorów i monitorów, powszechnie stosowany jest system VESA, który określa rozstaw otworów montażowych w odbiornikach, co wpływa na możliwość odpasowania ich do konkretnych uchwytów. Jeśli zastanawiasz się, np. jaki uchwyt do telewizora 65 cali kupić, powinieneś w pierwszej kolejności sprawdzić jaką wersję mocowania obsługuje. W tym przypadku będzie to np. 400 x 300, 400 x 200, 300 x 300, czy 300 x 200 mm, zależnie od konkretnego modelu odbiornika. Dlatego jeśli kupujesz uchwyt, najpierw sprawdzasz typ mocowania VESA telewizora, a następnie dobierasz odpowiedni. Rozstaw otworów montażowych, zależy przede wszystkim od dwóch czynników – przekątnej ekranu oraz masy. W większych telewizorach, spotkamy się z szerszym rozstawem, ponieważ zapewnia to lepszą stabilność. Dzięki regulacji, często uchwyty są kompatybilne z różnymi formatami standardu VESA, a producent w specyfikacji podaje jedynie maksymalny rozstaw otworów montażowych. W przypadku największych telewizorów, których przekątna sięga nawet 100 cali, to rozstaw otworów montażowych może wynosić nawet 800 x 600 mm.


Udźwig uchwytu


Kolejną ważną cechą, jest maksymalny udźwig uchwytu, którego nie powinna przekraczać masa Twojego telewizora, bez zamontowanej stopy. Nawet jeśli sprzęt jest kompatybilny pod względem mocowania VESA, to jeśli Twój odbiornik przekracza dopuszczalny udźwig, nie powinieneś go montować. Masa np. 65-calowego telewizora wynosi nawet 30 kg, a większe ekrany są jeszcze cięższe. Dlatego nie możesz przekraczać zalecanych wartości. W tym miejscu, warto zwrócić uwagę na wykonanie samego wieszaka, czy jest zrobiony z trwałych i odpornych materiałów. Jeśli na tym samym uchwycie masz zamiar mocować soundbar, to nie zapomnij i jego uwzględnić w swoich obliczeniach dotyczących udźwigu. Jednakże bardzo często, listwy dźwiękowe posiadają dedykowane uchwyty montażowe w zestawie.


Odległość od ściany


Zarówno pod względem praktycznym jak i estetycznym, znaczenie ma odległość odbiornika od ściany. Zależy ona od tego, jaki uchwyt do telewizora wybierzesz – ruchomy, płaski, czy uchylny. Odbiornik niemalże licujący ze ścianą, będzie wyglądał bardziej estetycznie. Zwłaszcza jeśli nie jest otoczony innymi meblami. Jeśli więc zależy Ci na małej odległości od ściany, powinieneś wybrać wieszak uchylny lub płaski. Oprócz tego, niektóre firmy oferują specjalne wieszaki typu „no gap”, które mogą być dedykowane do konkretnych modeli telewizorów i do minimum redukują odstęp pomiędzy nimi, a ścianą. Gdy odległość od ściany nie ma dla Ciebie większego znaczenia, możesz zdecydować się na ruchomy wieszak, który będzie oferował większe możliwości regulacji.


Sprawdź również: Jaka jest bezpieczna odległość od telewizora?


Opcje regulacji


W zależności od tego, w jakim pomieszczeniu montujesz telewizor, mogą być Ci potrzebne różne możliwości regulacji. Jaki uchwyt do telewizora wybrać, jeśli są Ci one niezbędne? W takiej sytuacji, najlepiej sprawdzi się ruchomy wieszak, w którym telewizor jest umieszczony na wysięgniku. Dzięki temu, możesz regulować odległość ekranu od ściany i w razie potrzeby go zbliżyć lub oddalić. Oprócz tego, dostępne są opcje nachylenia zarówno w pionie, jak w i poziomie. To bardzo przydatne, jeśli telewizję oglądasz z różnych miejsc w pomieszczeniu, a zależy Ci na jak najlepszej jakości obrazu. Pamiętaj bowiem, że zwłaszcza ekrany LCD, tracą na kontraście i kolorach, gdy patrzymy na nie pod kątem.


Wieszak uchylny, ma możliwość regulacji położenia w pionie. Tego typu uchwyt polecamy, wtedy gdy telewizor jest zamontowany na wprost miejsca, w którym oglądasz filmy, jednak jego środek znajduje się powyżej linii Twego wzroku. Uchylając lekko ekran, znacznie unikniesz degradacji barw i kontrastu, jakie pojawiłyby się, gdybyś patrzył na niego od dołu i pod kątem.


Jeśli pomieszczenie jest dopasowane do Twojego telewizora tak, że jego środek znajduje się idealnie w linii Twojego wzorku, to możesz zdecydować się na uchwyt płaski. Zazwyczaj jego pozycja jest stała i nie ma on możliwości regulacji kąta nachylenia.


Przed montażem


Gdy już wiesz, jaki uchwyt do telewizora będzie odpowiedni, możesz zabrać się za montaż, jednak wcześniej odpowiednio się przygotuj. W zestawie z uchwytem, będą zazwyczaj dołączone akcesoria montażowe. Niezbędne będą śruby, którymi przykręcisz telewizor do uchwytu. W zestawie może znajdować się również niewielka poziomica lub jest w nią wyposażony sam uchwyt. Jest ona niezbędna, aby uchwyt został zawieszony prosto. Jeśli masz taką możliwość, to warto skorzystać z detektora przewodów. Wykryjesz dzięki niemu kable w ścianie i nie uszkodzisz ich podczas wiercenia. W zestawie mogą znajdować się również uniwersalne kołki montażowe do przymocowania uchwytu do ściany. Możesz z nich skorzystać lub dla pewności dokupić dodatkowe, z których już korzystałeś w swoim domu i wiesz, że zapewniają stabilne mocowanie w materiale użytym do wykonania Twoich ścian.


Jak zawiesić telewizor na ścianie?


Przede wszystkim, podczas montażu uchwytu korzystaj z dołączonej do niego instrukcji obsługi. To ona dokładnie opisuje cały proces, który w zależności od modelu, może nieco się różnić. Jest jednak kilka ogólnych rad, do których warto się zastosować.


Wieszak zazwyczaj składa się z dwóch części. Jedną mocujemy do telewizora, a drugą do ściany. Przed rozpoczęciem wiercenia, zaznacz na ścianie miejsca, w których wykonasz otwory. Najlepiej po prostu przyłóż uchwyt i użyj ołówka. Nie zapomnij również skorzystać z poziomicy, aby sprawdzić, czy wybrane ustawienie jest równe. Po wykonaniu otworów i dokręcaniu uchwytu, możesz jeszcze dokonać mikroregulacji, tak aby wyrównać poziom. Następnie możesz zawiesić telewizor, z przymocowaną do niego częścią uchwytu. W przypadku większych ekranów, o rozmiarze powyżej 50 cali, warto poprosić o pomoc drugą osobę. Zawieszenie np. 65-calowego telewizora samemu, nie będzie może niemożliwe, ale bardzo trudne, a poza tym zawsze jest ryzyko uszkodzenia. Jeśli nie przygotowałeś wcześniej miejsca na przewody, np. wkuwając w ścianę peszel, to do ich ukrycia możesz wykorzystać maskownicę. To łatwe w montażu oraz estetyczne rozwiązanie.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756