Polityka prywatności

Ta witryna korzysta z plików cookies, aby lepiej prezentować treści, zapewnić sprawne oraz bezpieczne działanie, przedstawiać spersonalizowane oferty i promocje, a także w celach statystycznych. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Zamknij

Poradniki Eksperta

HDR w telewizorze, czy jest potrzebny do odtwarzania sportu?

Dotychczas obraz odtwarzany przez telewizory był niedoskonały. Dotyczy to głównie kolorów i ciemnych scen. Przykładem mogą być kadry ze słabym oświetleniem wnętrz. Szczegóły są gorzej widoczne, nieostre. Ludzki wzrok zobaczyłby więcej detali. Aby zbliżyć się do możliwości ludzkiego oka wymagane są większa jasność i kontrast obrazu. Współczynnik kontrastu określa różnice między jasnością najciemniejszego i najjaśniejszego punktu na obrazie. Ale proste zwiększenie jasności czy kontrastu „suwakiem” nie poprawia szczegółowości obrazu, ponieważ zmiany są widoczne na całej powierzchni. Potrzebne są zmiany dynamiczne w określonych miejscach obrazu. Najlepiej tak, jak widzi to reżyser, aby uzyskać większy realizm. Słońce, reflektory samochodów, rozbłyski wybuchów, sztuczne ognie będą miały znacznie większą jasność. Na niebie zamiast białych plam zobaczymy wyraźne obłoki, które zarejestrowała kamera. W zwiększeniu realizmu obrazu pomaga technika HDR (High Dynamic Range).


Czym się charakteryzuje sceneria sportowa?


Jest bardzo zróżnicowana, zależnie od miejsca, pory roku i oświetlenia. Zawody zimowe: skoki narciarskie, biegi, zjazdy to biel inna w dni słoneczne i pochmurne. Nasze oczy rozróżniają wiele poziomów bieli. HDR w telewizorze odtworzy te niuanse. Najlepiej są realizowane transmisje przy świetle dziennym. Stadiony lekkoatletyczne, biegi, wyścigi kolarskie, zawody żeglarskie, to duże bogactwo kolorów z przewagą zieleni murawy stadionu, niebieskiego nieba i różnych odcieni koloru wody. Trudne warunki oświetleniowe panują w halach np. przy sztucznym oświetleniu boiska. Centralna arena jest doskonale oświetlona. Poza nią obraz jest znacznie ciemniejszy, pojawiają się duże kontrasty. Technika HDR w telewizorze sprawia, że na stadionie zobaczymy więcej szczegółów, a punktowe źródła światła będą bardzo jasne, tak, jak byśmy tam byli. Brak techniki HDR spowoduje, że będziesz miał trudności w zobaczeniu wielu szczegółów np. numeru piłkarza na koszulce czy na napisach reklamowych itp. Zwiększony realizm obrazu jest możliwy dzięki stosowaniu lepszych kamer wideo i telewizyjnych. I co najważniejsze, dzięki przetwarzaniu strumienia danych z kamery według nowych standardów (formatów), uwzględniających zwiększony zakres dynamiki obrazu.


HDR w telewizorze, kanały sportowe


Przy transmisjach telewizyjnych na żywo stosowany jest format HLG (Hybrid Log-Gamma). Ten standard został stworzony przez telewizję brytyjską BBC i japońską NHK w celu wykorzystania HDR do nadawania transmisji telewizyjnych np. kanałów sportowych na żywo. Strumień danych (zazwyczaj z kilku kamer) jest kodowany w sygnale telewizyjnym w formacie HLG. Jego zaletą jest to, że telewizory 4K Ultra HD HDR automatycznie wykrywają, czy przesyłany jest materiał HDR HLG. Wtedy na ekranie zobaczymy obraz z najlepszą jakością i zostanie on także odtworzony przez zwykły telewizor z mniejszą dynamiką obrazu SDR (Standard Dynamic Range). W wielu krajach są już prowadzone transmisje HDR HLG na kanałach telewizyjnych: Sky sport Bundesliga UHD (Niemcy), Sky Sport UHD (Niemcy), beIN Sports 4K (Katar) RMC Sport UHD (Francja), Premium Sport 4K (Włochy), Sport TV 4K (Portugalia). Niestety są one kodowane. W Polsce Sport 4K Ultra HD można oglądać na platformie Canal+ na kanale Canal+4K. Wybrane wydarzenia są transmitowane w jakości 4K Ultra HD np. mecze: PKO BP Ekstraklasy, angielskiej Premier League, hiszpańskiej LaLiga Santander, niemieckiej Bundesligi, żużlowe Grand Prix Polski, piłkarzy ręcznych Liga Mistrzów Velux EHF.


Jak sprawdzić, czy telewizor odtwarza obraz HDR?


Na przykład w dekoderze UltraBOX+ Platformy Canal+, przy odtwarzaniu meczu na kanale Canal+ 4K Ultra HD powinno pojawić się w rogu ekranu logo HDR. Jak go nie ma, to obraz jest transmitowany tylko w 4K Ultra HD.HDR w telewizorze do filmów


Telewizora z HDR nie kupujemy tylko dla sportu. Drugą ulubioną rozrywką są filmy. Niestety, do realizacji filmów są używane inne formaty HDR, wykorzystywane przez wiele wytwórni filmowych. Korzysta się z dwóch konkurujących ze sobą formatów HDR10/HDR10+ i Dolby Vision. HDR10/HDR10+ jest wspierany przez Samsunga i Panasonica, a format Dolby Vision opracowany został przez amerykańską firmę Dolby Laboratories znaną z systemów audio, wideo, także kinowych. Przez wytwórnie filmowe jest preferowany Dolby Vision, który radzi sobie dobrze przy mniejszych jasnościach, co jest ważne w tańszych telewizorach HDR.

HDR10 i HDR10+ różnią się jasnością obrazu. W HDR10, w procesie produkcji filmu jasność klatek filmowych ma stały, określony poziom, a w HDR10+ jest ustalana dla każdej klatki filmowej zgodnie z wymogiem reżysera.

Przy wyborze telewizora 4K z HDR musisz zwrócić uwagę na kilka cech. Do najważniejszych należą:

-standard HDR: HDR 10/10+, Dolby Vision, HLG,

- rozdzielczość Full HD lub 4K Ultra HD,

- jasność obrazu,

- złącze HDMI 2.0,

- źródło wideo HDR.


Rozdzielczość 4K Ultra HD czy Full HD?


Technika HDR jest stosowana w telewizorach smart TV Full HD (1920 × 1080 px) i 4K Ultra HD (3840 × 2160 px). Telewizory Full HD znajdziesz tylko pod markami LG i Sony, ale za to w atrakcyjnej cenie. LG oferuje najmniejszy telewizor HDR, 32 calowy smart TV np. (LG LED 32LM6300PLA) z HDR10 i HLG. Sony oferuje natomiast 40 i 50 calowe np. (SONY LED KDL-50WF665). To dobra oferta dla „sportowców”, ponieważ prawie wszystkie kanały sportowe są nadawane w Full HD. Rozdzielczość Full HD ekranu powoduje, że telewizor o tej samej przekątnej może stać dwa razy dalej, niż 4K Ultra HD. Kanapa nie zajmuje wtedy centralnego miejsca w pokoju. Efekty HDR są niezależne od rozdzielczości ekranu. Jasność obrazu stosowana w odbiornikach Full HD jest mniejsza, niż 4K Ultra HD. HDR to domena telewizorów 4K Ultra HD. Pełnię wrażeń przynosi HDR i rozdzielczość 4K Ultra HD. Zdecydowanie większa liczba pikseli w telewizorze 4K zwiększa szczegółowość obrazu. Jednak możesz nie zauważyć małych niuansów, jeśli siedzisz za daleko od ekranu. A to z powodu właściwości naszego wzroku – rozróżniania szczegółów, zależnego od odległości, z której patrzysz na przedmiot.

 

Jasność ekranu i szeroki zakres kolorów


To najważniejszy parametr, jakiego musisz szukać w danych technicznych. Zakres jasności w telewizorach LCD z HDR wynosi od 350 do 1000-1500 nt (nit – jednostka luminancji). Wybieraj te, które mają powyżej 400, to dolny próg zauważenia efektu HDR. Najlepiej, aby był to zakres od 500 do 1000 nt. Powyżej 1000 nt to klasa odbiorników premium.


HDR i poszerzony zakres kolorów


Parametry odbiornika TV z najwyższej półki to większy zakres kolorów i HDR. Mają je telewizory smart TV QLED (SAMSUNG) i QLED np. (TCL LED U65X9026 X2), oraz LG OLED i LG NanoCell. Poszerzony zakres kolorów sprawia, że lepiej odtwarzane są zielenie i czerwienie. Trawa murawy będzie wyglądać naturalnie, a koszulki zawodników będą czerwone. Aby ułatwić wybór takiego telewizora 4K opracowano standard Ultra HD Premium, który określa wymagania dotyczące: rozdzielczości obrazu, odtwarzania szerokiej palety kolorów, jasności i poziomu czerni oraz i innych parametrów obrazu. Ze względu na różnice w konstrukcji wyświetlacza LCD LED i OLED, wymagania się różnią. Telewizory 4K LED LCD muszą mieć jasność większą niż 1000 nt, a poziom czerni mniejszy niż 0,05 nt. Natomiast telewizory OLED powinny mieć jasność większą niż 540 nt i poziom czerni mniejszy niż 0,0005 nt. Jeśli szukasz telewizora Premium dającego najlepszy obraz HDR, są one oznaczone naklejką Ultra HD Premium (np. telewizory QLED i OLED), co jest gwarancją spełnienia wymagań. Aby uzyskać bardzo dobry obraz HDR na telewizorze OLED, powinieneś oglądać go w zaciemnionym pokoju.


HDR w telewizorze  źródła obrazu


Decydując się na zakup telewizora 4K HDR masz do wyboru różne źródła materiałów wideo HDR. Najpopularniejsze są serwisy: VoD Netflix, Amazon Prime, YouTube. Źródłem filmów HDR może być np. odtwarzacz Blu-ray 4K, konsola do gier 4K, dekoder satelitarny 4K. Wzorcową jakość mają filmy na płytach Blu-ray np. (SONY UBP-X800M2B) i Dolby Atmos. Tańszym rozwiązaniem jest serwis Netflix, który jest dostępny na większości telewizorów smart TV. Jakość filmów jest nieznacznie gorsza. Konsola do gier 4K HDR (MICROSOFT XBOX ONE S) przenosi obraz gier sportowych na nowy poziom wrażeń. Dołączając odtwarzacz Blu-ray 4K i konsolę do gier 4K wybieraj złącze HDMI 2.0. Telewizory smart TV Ultra HD wymagają zwiększonej przepustowości złącza HDMI w wersji 2.0. Dzięki niej można będzie przesyłać obrazy o rozdzielczości 4096 × 2160 px 50/60 Hz. Także kabel musi być HDMI High Speed (ASSMANN HDMI High Speed Ethernet), aby przy większych odległościach nie tłumić sygnału, co może powodować nawet zanik obrazu.

Powrót

Te poradniki mogą okazać się pomocne

Zobacz wszystkie poradniki

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną