JESTEŚ TUTAJ: Sklep Mediaexpert.pl   Poradnik Eksperta   Telewizory i RTV   Jaki amplituner lub wzmaczniacz AV wybrać?

Jaki amplituner lub wzmaczniacz AV wybrać?

Amplituner i wzmacniacz to urządzenia, które pozwalają na wydobycie czystego i pełnego dźwięku podczas oglądania filmów czy odtwarzania muzyki. Z technicznego punktu widzenia różnice między tymi sprzętami są niewielkie, jednak decydując się na konkretny model, duże znaczenie mają indywidualne potrzeby i wymagania użytkownika.

Amplituner i wzmacniacz

 

Zasadniczą rolą wzmacniacza jest odsłuch muzyki, z tego też powodu często wybierany jest przez miłośników czystego i klasycznego dźwięku. Tradycyjny wzmacniacz nie posiada natomiast takich funkcji, jak regulacja barwy dźwięku, co w pewnym sensie ogranicza jego możliwości – szczególnie w stosunku do amplitunera. Dźwięk emitowany poprzez wzmacniacz często przypomina naturalną linię melodyczną, uzyskaną np. podczas nagrania ścieżki dźwiękowej w studiu nagraniowym.

Amplituner natomiast to urządzenie łączące w sobie funkcje wzmacniacza elektroakustycznego oraz odbiornika radiowego, zwykle jest też nieodłączną częścią zestawów kina domowego. Zazwyczaj wykorzystuje się go przy oglądaniu filmów czy do gier, rzadziej do rzeczywistego odsłuchiwania muzyki w najczystszej postaci. Można więc uznać, że amplituner to urządzenie przeznaczone raczej do uatrakcyjnienia rozrywki w czasie wolnym, większy nacisk przyłożony jest np. do efektów przestrzennych niż do detali, związanych z brzmieniem pojedynczych dźwięków. Amplituner wykazuje też pewne zalety praktyczne, jak choćby możliwość podłączenia do kolumn położonych w różnych miejscach.


Wzmacniacz

 

Amplituner jest również z pewnością urządzeniem bardziej skomplikowanym i posiadającym więcej funkcji, takich jak choćby zaawansowane możliwości korekcji dźwięku. Część modeli, po podłączeniu do zestawu kina domowego, pozwala na odtwarzanie muzyki przy jednoczesnej konwersji obrazu – także w standardzie 4K. Amplituner można podłączyć nawet do laptopa lub sparować z subwooferem. W pewnym sensie wzmacniacz jest zatem urządzeniem bardziej klasycznym i o jednolitym brzmieniu dźwięku, amplituner natomiast posłuży użytkownikom o zaawansowanych wymaganiach i kreatywnym podejściu do ścieżki dźwiękowej.

Sprawdź naszą ofertę wzmacniaczy i amplitunerów!

 

Amplituner kina domowego i wzmacniacz kina domowego

 

Bardzo interesującym przykładem amplitunera do kina domowego z wyższej półki jest Yamaha R-N602. Model ten został zaprojektowany z dbałością o wszystkie detale, przystosowano go również do odtwarzania plików do DSD 5,6 MHz, FLAC/WAV/AIFF 192 kHz/24 bity i Apple Lossless 96 kHz/24 bity. Yamaha R-N602 współpracuje ponadto z technologią DLNA (Digital Living Network Alliance), czyli systemem pozwalającym na rozpowszechnianie mediów w sieci domowej LAN. Oprócz tego charakteryzuje się wysoką mocą wyjściową 2 ohmy na poziomie 2 x 105 W oraz 4 ohmy na poziomie 2 x 150 W.

Warto wyróżnić też jeden z modeli wzmacniaczy, mianowicie Yamaha A-S201. To produkt, który w części parametrów zbliżony jest do swojego odpowiednika wśród amplitunerów (R-S201), urządzenie to znakomicie sprawdza się w rękach nawet najbardziej wymagającego audiofila. Element posiada m.in. przełącznik wyboru głośników A/B i A+B, funkcję oszczędzania energii oraz moc dynamiczną na kanał 280 W (4 ohm) oraz 200 W (8 ohm). Wzmacniacz Yamaha A-S201 wyposażono także w gniazdo Phono MM do odtwarzania płyt LP oraz śrubowe gniazda głośnikowe.

Yamaha

Dostępne są także gotowe zestawy kina domowego z amplitunerem oraz kolumnami, jak choćby kino domowe Pioneer VSX531K + TAV606. Całkowita moc wyjściowa kompletu wynosi aż 650 W, a wśród zaawansowanych funkcji znajduje się m.in. możliwość odtwarzania nieskompresowanego dźwięku wielokanałowego w formacie Dolby True HD oraz DTS-HD, które znajdują się m.in. na płytach Blu-Ray.

Liczba dostępnych kombinacji i zestawów z amplitunerami i wzmacniaczami jest ogromna. Dlatego też przy wyborze konkretnego modelu trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim własne potrzeby oraz przyszłe możliwości wykorzystania urządzenia.


Sprawdź naszą ofertę wzmacniaczy i amplitunerów!