Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

No Frost – co to znaczy? Jak działa ten system?

 2023-07-20 

System No Frost na stałe zagościł w większości lodówek. Urządzenia wyposażone w tę technologię są często wybierane przez naszych Klientów. Nie ma w tym nic dziwnego, skoro to rozwiązanie pozwala zaoszczędzić czas. To oczywiście nie jest jedyna zaleta tej technologii. Zapraszamy do lektury!

System No Frost – co to takiego?

Wybór lodówki na pewno nie jest łatwym zadaniem. Szybki przegląd oferty dostępnej w naszym sklepie internetowym pozwala zauważyć, że dostępnych jest ponad 500 modeli urządzeń chłodzących. Musisz kupić taki sprzęt, który będzie służył Ci przez wiele lat i to najlepiej bezawaryjnie. Inwestycja w urządzenia AGD wiąże się z niemałym wydatkiem, dlatego każdy zakup powinien być dobrze przemyślany. Obok energooszczędności, nowoczesnych technologii i trwałości, ważny dla wielu osób będzie także wygląd lodówki. 


Pod tym kątem także możliwe jest przebieranie w setkach ofert. Jeśli już ustaliłeś, jakiej wielkości i pojemności urządzenia potrzebujesz, powinieneś poznać kluczowe dla tej kategorii rozwiązania. Jednym z nich jest No Frost. Mogłeś już słyszeć ten termin. Jest dość popularny, choć nie wszyscy wiedzą co tak naprawdę oznacza dla użytkownika końcowego. Przyjrzymy się dokładnie tej funkcji i sprawdzimy, czy rzeczywiście warto zdecydować się na sprzęt korzystający z tego rozwiązania.

Lodówka z No Frost – co to znaczy?

Polski odpowiednik tego terminu to „lodówka bezszronowa”. Technologia ta uniemożliwia powstawanie szronu i lodu wewnątrz urządzenia. Na pewno pamiętasz, że starsze lodówki musiały być regularnie rozmrażane. Zajmowało to wiele godzin i nie należało do najprzyjemniejszych obowiązków domowych. Po pierwsze, trzeba było wyjąć wszystkie zapasy, a następnie wyłączyć lodówkę. Kolejnym krokiem było ustawienie termostatu na pozycję „0” i czekanie, aż lód powstały w lodówce rozpuści się. Woda ciekła po ściankach urządzenia i jeśli nie zabezpieczyło się dobrze podłogi, dochodziło do jej zmoczenia. A to oznaczało kolejne, niepotrzebne porządki. Rozmrożenie trwać może przecież godzinami! Do tego należy doliczyć mycie wnętrza komory, które także zajmowało trochę czasu. 


Dopiero po tym całym procesie możliwe było ponowne uruchomienie lodówki, aby znów zaczęła chłodzić i mrozić. Lekceważenie takiego domowego serwisu prowadziło do spadku wydajności urządzenia. Długo nierozmrażana lodówka zazwyczaj głośniej pracuje i pobiera więcej prądu, co odbija się na rachunkach. Zupełnie inaczej jest w przypadku urządzeń z systemem No Frost. Co to znaczy? Lodówki takie zaprojektowane są tak, aby nie dochodziło do powstawania lodu i szronu. Zjawiska te powstają na skutek pojawiającej się wilgoci biorącej się z żywności. Jej źródła należy szukać między innymi w warzywach, owocach lub gotowanych zupach. 


Wilgoć może powstawać także na skutek nagrzewania się lodówki, która znajduje się blisko grzejnika lub urządzenia grzewczego (np. piekarnika). Skrajnym powodem powstawania wilgoci w lodówce może być także wysoka temperatura latem. Jej obecność może być także spowodowana uszkodzeniami uszczelki, systemu chłodniczego lub termostatu. Rozwiązaniem takich problemów jest jak najbardziej zakup lodówki No Frost. Czy warto ją kupić? Zdecydowanie tak!

Lodówki No Frost w naszej ofercie:

System No Frost – jak działa?

Rozwiązaniem problemów z powstawaniem wilgoci jest naturalnie zmiana lodówki na taką, która jest wyposażona w technologię No Frost. Każdy z producentów posiada własne rozwiązania w ramach tego systemu, choć zasada jest za każdym razem taka sama. Dzięki zapewnieniu prawidłowej wentylacji, gospodarka powietrzem pozwala usunąć wilgoć i osuszyć je w dostateczny sposób. Kluczem skuteczności systemu jest wentylacja. W zdecydowanej większości lodówek wilgoć odprowadzana jest do skraplacza, w który wyposażone jest urządzenie. Przyznasz, że to wszystko wydaje się bardzo proste? Wiele osób zastanawia się, czy lodówki No Frost pracują cały czas. Jak najbardziej tak. Nie jest potrzebne ich częste rozmrażanie, więc mogą funkcjonować nieustannie. Jedyne przerwy mogą dotyczyć czyszczenia lodówki przez jej użytkownika. Wtedy rzeczywiście warto wyłączyć urządzenie, jeśli porządki potrwają dłużej.

System No Frost – na czym polega to usprawnienie i co powoduje?

Warto od razu zaznaczyć, że wbrew pozorom, lodówka No Frost nie zwiększa zużycia energii elektrycznej. Sytuacja jest zupełnie odwrotna. Dzięki zapewnieniu odpowiedniej wentylacji i odprowadzeniu wilgoci, lodówka pracuje wydajniej. Agregat (sprężarka) nie musi pracować na najwyższych obrotach, aby wewnątrz komór panowała właściwa temperatura. To sprawia, że zużycie prądu jest niskie, a rachunki za prąd nie rosną. Jak zapewne wiesz, lodówki z zamrażalnikiem posiadają dwie osobne komory. Jedna służy do przechowywania produktów w temperaturze około 5-7 stopni Celsjusza, a druga jest przeznaczona do magazynowania zamrożonego pożywienia. To dwie niezależne części, ale jak najbardziej w obydwu z nich może pracować tryb No Frost. To oczywiście zależy od modelu i producenta, gdyż nie wszyscy decydują się na takie rozwiązanie. 


No Frost pozwala także dłużej przechowywać żywność, która bez wilgoci nie psuje się tak szybko. Z kolei warzywa i owoce mogą się wysuszać, ze względu na wentylację wewnątrz lodówki. W tym celu urządzenia wyposażane są w specjalne komory służące do przechowywania specyficznych produktów. Może to być szuflada dedykowana mięsom oraz warzywom czy owocom. Podpowiemy, że żywność pakowana w specjalne pudełka lub woreczki może wytrzymać w lodówce dłużej. Aby cieszyć się świeżością żywności wystarczy odpowiednio zorganizować jej przechowywanie.

Pełny No Frost – co to znaczy?

Przeglądając dostępne urządzenia możesz zauważyć, że niektóre modele wyposażane są w pełny lub częściowy No Frost. Co to właściwie oznacza? Pełny No Frost dostępny jest zarówno w części chłodzącej, jak i mrożącej. Praca systemu w chłodziarce może skutkować przesuszaniem serów, warzyw czy owoców, o czym już pisaliśmy wyżej. Dlatego niektórzy producenci zdecydowali się na zaoferowanie częściowego systemu No Frost. W takim wypadku technologia stosowana jest tylko w zamrażalce, która to jest najbardziej narażona na zbieranie się lodu i szronu. Faktycznie jest to rozsądne rozwiązanie, które może wiele osób zachęcić do zakupu. Szron pojawiający się w części chłodniczej to raczej rzadkość i wiąże się z nieszczelnościami oraz różnicami temperatur.

Lodówki No Frost w ofercie Media Expert

Przyjrzyjmy się na chwilę ofercie naszego sklepu internetowego. W menu po lewej stronie znajduje się filtr dotyczący lodówek bezszronowych. Możesz tam wybrać urządzenia wyposażone w No Frost jedynie w części zamrażalnika. Dostępne są także lodówki wykorzystujące tę technologię jedynie w części chłodzącej. Zdecydowanie najwięcej jest urządzeń z pełnym No Frost. To rozwiązanie proponują niemalże wszyscy producenci sprzętu AGD do kuchni. Znajdziesz wśród nich lodówki o różnych rozmiarach. Jest to istotne szczególnie, jeśli masz niewielką kuchnię lub planujesz meble w zabudowie. Zwróć także uwagę na pojemność poszczególnych części – chłodziarki i zamrażarki. Pozwala to przewidzieć, czy urządzenie wystarczy w przypadku Twoich domowników. Lodówki No Frost są już pewnym standardem, dlatego możesz wybrać sprzęt o różnej konfiguracji i parametrach.

Lodówki w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756