JESTEŚ TUTAJ: Sklep Mediaexpert.pl   Poradnik Eksperta   Małe AGD   Jaką kuchenkę mikrofalową kupić?

Jaką kuchenkę mikrofalową kupić?

Dla singla czy dużej rodziny? Do zabudowy czy wolnostojąca? Wybierz idealną kuchenkę mikrofalową dostosowaną do swoich potrzeb. Zapoznaj się z ofertami producentów. Różnice między proponowanymi modelami są niewielkie i dotyczą zastosowania rozwiązań technologicznych, konstrukcyjnych, designu i ceny. Poniższy poradnik może Ci zdecydować, który model będzie dla Ciebie właściwy.
 

Różnice między urządzeniami są niewielkie i dotyczą zastosowania rozwiązań technologicznych, konstrukcyjnych, designu czy ceny. Kuchnia mikrofalowa, bo o niej mowa, nie jest niezbędnym akcesorium w domu, ale wielu z nas nie wyobraża sobie bez niej codziennego życia. Wydaje się niezastąpiona, kiedy musimy np. podgrzać mleko bez konieczności pilnowania czy odmrozić posiłek w ekspresowym tempie.


Moc, pojemność, sterowanie czy design - co ważniejsze?

 

Kryteriami, które powinieneś brać pod uwagę przy wyborze odpowiedniej kuchni mikrofalowej są funkcjonalność i parametry techniczne. Design i walory estetyczne to czynniki drugorzędne, z resztą producenci mikrofalówek oferują na tyle szeroką gamę modeli, że z powodzeniem znajdzieszw niej produkt wpisujący się charakterem w każdą aranżację kuchni. Pierwszym czynnikiem, który musisz rozważyć jest typ mikrofali - wolnostojąca czy przeznaczona do zabudowy. Najbardziej popularna jest ta pierwsza, z uwagi na jej uniwersalność, mobilność i niższą cenę w stosunku do typu przeznaczonego do zabudowy. Inne parametry, na które powinieneś zwrócić uwagę przy zakupie urządzenia to pojemność mikrofalówki oraz jej moc. Wybór pojemności uzależnij od indywidualnych potrzeb. W przypadku singla, bądź osób sporadycznie korzystających z urządzenia,sprawdzi się mniejsza gabarytami kuchenka, np. 15, 17 czy 20-litrowa, natomiast potrzeby kilkuosobowej rodziny zaspokoi mikrofala o pojemności powyżej 20 litrów. W kuchence np. 25 - litrowej jesteś w stanie podgrzać posiłek na dużym talerzu, a nawet małych rozmiarów pizzę. Na rynku dostępne są także modele o jeszcze większych gabarytach, od 25 do nawet 40 litrów, głównie z przeznaczeniem do zabudowy. Ponieważ posiadają one kilka poziomów, często stanowią alternatywę dla piekarników, są też najbardziej zaawansowane technologicznie.

Kolejnym ważnym elementem przy wyborze sprzętu jest moc mikrofali. Na rynku spotyka się urządzenia o mocy między 700 a 1200W. Modele o mocach przekraczających 1600W są relatywnie droższe (od 800 zł). Jeśli mikrofala ma być dla nas urządzeniem jedynie do rozmrażania i odgrzewania posiłków, w zupełności wystarczy ta o najmniejszej mocy. Natomiast, jeżeli ma być  alternatywą dla piekarnika, wybierzmy kuchenkę o mocy przynajmniej 1000W. Warto dodać, że współczesne modele posiadają kilka poziomów mocy, które dopasowane są do sposobu obróbki potrawy.


Zwróć uwagę również na konstrukcję i materiał, z jakiego jest zrobione urządzenie - w kuchenkach mikrofalowych z zaokrągloną komorą, która sprzyja lepszemu absorbowaniu fal, ułatwia obracanie się większych naczyń. Ceramiczna obudowa natomiast pozwoli na łatwe utrzymanie sprzętu w czystości. Istotną kwestią jest też sterowanie i tu producenci oferują nam nawigację: mechaniczną przy użyciu pokrętła (dostępna w tańszych i starszych modelach), elektroniczną (automatyczną, która wymaga jedynie podania rodzaju potrawy, sama ustawiając odpowiednie opcje) oraz sterowanie inteligentne – zautomatyzowane, wymagające od użytkownika jedynie wyboru rodzaju obróbki (mikrofala sama określa masę, objętość oraz składowe dania i na tej podstawie dobiera właściwe parametry).


Grill, rozmrażanie na zawołanie i gotowanie na parze


Dzisiejsze kuchenki mikrofalowe to multifunkcjonalny, nierzadko zaawansowany technologiczne sprzęt. Wśród opcji mikrofalówki znajdziemy: szybkie rozmrażanie potraw, grillowanie, automatyczne ważenie produktów, a na podstawie wagi urządzenie dobiera optymalny czas odgrzewania potrawy. Mikrofalówka  z grillem kwarcowym to już standard wśród  droższych modeli. Zaskakujące są jednak pozostałe, obok grilla, funkcje  takiej mikrofalówki, m. in. gotowanie na parze, pieczenie termoobiegiem czy samooczyszczanie. Rozwiązaniem dla wielbicieli przyrumienionych i chrupiących potraw jest talerz obrotowy Crisp, w który wyposażone są np. kuchenki mikrofalowe Candy i kuchenki mikrofalowe Whirpool. Pozwala on na beztłuszczowe smażenie i pieczenie dań.


Różnice między nimi są niewielkie i dotyczą zastosowania rozwiązań technologicznych, konstrukcyjnych, designu czy ceny. Dla przykładu, kuchenki mikrofalowe Samsung wyposażone są w technologię TDS, opartą na trójpunktowym rozprowadzaniu fal, która gwarantuje równomierne ogrzanie potrawy lub funkcję Power Steam dającą możliwość szybkiego gotowania na parze bez utraty walorów odżywczych i smakowych. Niektóre  modele wyposażone są w tryb eko, pozwalający na oszczędności energii np. gdy urządzenie pozostaje w czasie czuwania.

W przypadku pytania o najlepszą kuchenkę mikrofalową, nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Ogromny wachlarz dostępnych na rynku urządzeń to przejaw większej elastyczności producentów w odpowiedzi na  indywidualne zapotrzebowania klientów. A wybór urządzenia pod kątem własnych potrzeb jest kluczem do przemyślanego zakupu i gwarantem zadowolenia  z użytkowania.