Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jaka wyciskarka wolnoobrotowa najlepsza? Którą wybrać?

Data dodania: 28-08-2023

Wyciskarka wolnoobrotowa to urządzenie, które spotyka się z coraz większym zainteresowaniem. Jest to sprzęt, przy pomocy którego przygotujesz wyśmienite i pełne witamin soki z warzyw i owoców – ale nie tylko. Jeśli chcesz przygotowywać zdrowe napoje i jedwabiste smoothies i nie wiesz, jaka wyciskarka wolnoobrotowa sprawdzi się najlepiej, koniecznie przeczytaj nasz poradnik. Prezentujemy w nim ciekawe rozwiązania i funkcje urządzeń, a także podpowiadamy, jaką wyciskarkę wolnoobrotową wybrać.

Świeżo wyciskany sok z owoców i warzyw to nie tylko pyszny dodatek do posiłków, ale też źródło mnóstwa witamin i minerałów. Przygotowywanie soków we własnym domowym zaciszu znacznie ułatwia wyciskarka wolnoobrotowa, która w wielu sytuacjach okazuje się znacznie bardziej przydatna niż tradycyjna sokowirówka. Czym się od niej różni, jak działa i jaka wyciska wolnoobrotowa będzie najlepsza? Oto nasz krótki przewodnik.

Wyciskarka wolnoobrotowa czy sokowirówka?

Najpopularniejszymi obecnie urządzeniami domowymi, jakie kojarzą się z wyciskaniem soku, są: wyciskarka do cytrusów oraz oczywiście sokowirówka. Pierwszy ze sprzętów to małe urządzenie, którego korpus ma przeważnie konstrukcję dzbanka. Na jego otworze umieszczone jest sito, a na samej górze obracający się element z wypustkami, do którego należy przycisnąć połówkę owocu, by uzyskać sok. Jest to sprzęt, który ze względu na swoją specyfikę, przeznaczony jest właśnie do cytrusów, umożliwiając wyciśnięcie z nich soku, bez konieczności obierania.


Znacznie bardziej wszechstronnym urządzeniem jest sokowirówka, przy pomocy której uzyskać można soki owocowe czy warzywne, ale przede wszystkim z tych produktów, które mają w sobie sporo wody, ponieważ główną wadą sokowirówek, jest mała ilość zebranego soku w stosunku do ilości powstałej pulpy. Wynika to z metody uzyskiwania soku w sokowirówkach. Kawałki owoców i warzyw są ścierane na tarczy z małymi oczkami, a sok dzięki ruchowi obrotowemu sita i sile odśrodkowej, odprowadzany jest do zbiornika. 


W ten sposób, poprzez ścieranie, a nie miażdżenie, pozyskiwany sok jest pozbawiony wielu wartości odżywczych, które zostają w pulpie. Nawet chcąc wykorzystać pulpę, trzeba mieć na uwadze, że jej smak jest mało wyraźny i pozbawiony wielu walorów, jaki miałby owoc zjedzony w całości.


Na tym tle, wyciskarka wolnoobrotowa jawi się jako prawdziwe odkrycie, którego nie może zabraknąć w kuchni tych osób, które cenią zdrowe, pełne mikro i makro składników soki, przygotowane przez siebie bez dodatku cukru, czy konserwantów. Podstawową różnicą pomiędzy sokowirówką, a wyciskarką wolnoobrotową, jest technologia uzyskiwania soku, z którą wiąże się także konstrukcja urządzeń. Choć na rynku są różne typy wyciskarek wolnoobrotowych, większość z nich, to tzw. wyciskarki jedno- lub dwuślimakowe. Jedne i drugie działają w ten sam sposób: ślimak, obracający się z niewielką liczbą obrotów, na przykład 45-80 na minutę, miażdży i kruszy cząstki owoców i warzyw, a nawet ziół, liści czy natki. Powstały miąższ trafia na sito, gdzie ślimak odciska niemal cały sok. 


Wyciskarki wolnoobrotowe od sokowirówek różnią się więc nie tylko konstrukcją i technologią pozyskiwania soku, ale także efektywnością samego procesu. Ilość napoju, przygotowanego przy użyciu wyciskarki wolnoobrotowej, może być nawet dwukrotnie większa, niż w przypadku najbardziej efektywnych sokowirówek.

Wady i zalety wyciskarek wolnoobrotowych

Wiemy już, czym jest i jak działa wyciskarka wolnoobrotowa. Jaką wybrać, by najlepiej spełniała nasze oczekiwania? Odpowiemy sobie na to pytanie po krótkiej analizie plusów i minusów wyciskarek wolnoobrotowych, w porównaniu do sokowirówek.


Zacznijmy od zalet, których jest naprawdę wiele. Podstawową jest efektywność, a więc duża ilość soku, w porównaniu z ilością pozostałej pulpy. Co jednak ważne, jakość soku jest nieporównywalnie wyższa. Napój uzyskany w wyciskarce wolnoobrotowej, ma dużo wyższą zawartość błonnika, niż ten z sokowirówki. Dzięki niskiej liczbie obrotów, sprzęt się nie nagrzewa, co nie przyczynia się do dodatkowej utraty witamin. Są one wrażliwe na działanie temperatury i szybko się utleniają. Sok z wyciskarki wolnoobrotowej, jest bliższy wartościom całego owocu czy warzywa. Jest też gęstszy, dzięki wyższej zawartości miąższu, a przez to bardziej treściwy. Taką metodę pozyskiwania soku, określa się mianem tłoczenia na zimno i właśnie taki sok, jest najbardziej wartościowy.


Kolejnym plusem wyciskarek wolnoobrotowych, jest – o czym już nieco wyżej wspomnieliśmy – wszechstronność. Wyciskarki radzą sobie także z produktami, które są twarde lub mają małą zawartość wody w stosunku do miąższu. Bez problemu można wrzucić do nich wszelkie warzywa korzeniowe, liście, owoce polskie oraz egzotyczne, trawy, zioła, a także owoce leśne, jak maliny, jagody, czy borówki. Dlatego wyciskarki sprawdzą się w przygotowaniu soków warzywnych, owocowych lub warzywno-owocowych, na przykład z wykorzystaniem pietruszki, selera, marchwi czy imbiru. Ślimaki z łatwością wycisną sok także z natki i liści szpinaku, jarmużu, botwiny, sałaty, czy trawy cytrynowej. To nie uda się przy pomocy żadnej sokowirówki.


Część zalet wyciskarek wolnoobrotowych dotyczy nie uzyskiwanego soku, a samego urządzenia. Tym, na co od razu zwracają uwagę osoby, które zamieniły sokowirówkę na wyciskarkę wolnoobrotową, jest głośność urządzenia. Wyciskarki pracują niezwykle cicho, przez co nawet używanie ich późnym wieczorem, jeśli mamy ochotę na pyszny, świeży sok, nie stanowi problemu i nie zakłóci spokoju reszty domowników.


Kolejną sprawą, na którą warto zwrócić uwagę, jest szybkość wyciskania soku. Wbrew temu, co można sądzić (i co może sugerować określenie „wolnoobrotowa”), wyciskarka taka, wcale nie działa wolno i pozwala uzyskać litr soku w zaledwie kilka minut (w zależności od modelu).


W zakresie konstrukcji, wyciskarki są prostsze, niż sokowirówki. Mają mniej elementów wymagających demontażu. Po skończonej pracy, wystarczy je opłukać pod bieżącą wodą, a w razie potrzeby część elementów można umyć w zmywarce. Są więc łatwiejsze w utrzymaniu czystości.


Plusem wyciskarek, jest zastosowany w nich silnik. Większość modeli pracuje z mocą 150-250 W, co przekłada się na niskie zużycie energii elektrycznej, a to w pewien sposób niweluje zasadniczą wadę wyciskarek: stosunkowo wysoką cenę, w porównaniu z sokowirówkami. W tym kontekście, należy jednak zwrócić także uwagę, na jakość samego wykonania wyciskarek: wytrzymałe materiały, odporne na zarysowania i uszkodzenia, bez zawartości szkodliwych substancji (z certyfikatami). Modele z najwyższej półki, mają wiele elementów wykonanych ze stali nierdzewnej wysokiej jakości, odpornej na korozję i działanie kwasów, soli czy wysokich temperatur.

Na co zwracać uwagę przy wyborze wyciskarki wolnoobrotowej?

Powiedzieliśmy wcześniej, że elektryczne wyciskarki dostępne na rynku, dzielą się na jednoślimakowe i dwuślimakowe. Jest to podstawowa różnica pomiędzy urządzeniami, która przekłada się w pewnym stopniu na wydajność urządzeń – te dwuślimakowe, pozwalają uzyskać nieco więcej soku. Poza tym, dwuślimakowe są bardziej skomplikowane konstrukcyjnie, co może z kolei być bardziej kłopotliwe, jeśli chodzi o rozkładanie i mycie urządzenia. W dalszym jednak ciągu, nie jest to dużo bardziej utrudnione, niż w przypadku robotów kuchennych czy sokowirówek. Inną różnicą, jaką widać pomiędzy obydwoma typami wyciskarek wolnoobrotowych, jest wielkość. Dwuślimakowe są nieco większe.


Wśród wyciskarek jednoślimakowych, możemy wyróżnić dodatkowo dwa podtypy urządzeń: o budowie pionowej oraz poziomej. Te pierwsze często są mniejsze i mają mniejszy otwór wsadowy. Jednak świetnie sprawdzą się w mieszkaniach, w których jest mało miejsca.


Wybierając wyciskarkę i zastanawiając się, jaka wyciskarka wolnoobrotowa jest najlepsza, warto zwrócić uwagę na wspomniany otwór wsadowy. Im większy, tym szybciej i bez dodatkowego krojenia, umieścimy w urządzeniu owoce i warzywa.


Inną ważną kwestią, jest pojemność zbiorników na sok oraz pulpę. Choć podczas produkcji soku, wyciskarka nie generuje tak wiele odpadu jak sokowirówka, to w dalszym ciągu, dobrze jeśli pojemnik nie zapełnia się po kilku minutach pracy. Niektóre urządzenia mają w zestawie tylko jeden pojemnik, dlatego sok może płynąć prosto do szklanki lub karafki (koniecznie pamiętaj, że sok tłoczony w wyciskarce, powinien stać w lodówce i zostać wypity maksymalnie do 48 godzin od wyciskania).


Ważnym parametrem w przypadku wyciskarek wolnoobrotowych, będzie czas nieprzerwanej pracy. Zwykle jest to minimum pół godziny, które w przypadku większości urządzeń w domowych warunkach z pewnością wystarczy. Jednak wybierając urządzenie na potrzeby komercyjne, dobrze o tym parametrze pamiętać i wybierać sprzęty, które mogą bez wyłączania pracować dłużej. Wiecie już, co to jest wyciskarka wolnoobrotowa. Jaka najlepsza będzie dla Ciebie? Poniżej więcej podpowiedzi, na co zwrócić uwagę, przy zakupie.

Dodatkowe rozwiązania w wyciskarkach wolnoobrotowych

Decydując się na zakup wyciskarki, zwróć uwagę na zastosowane w niej rozwiązania konstrukcyjne, ułatwiające użytkowanie, czy dające bezpieczną obsługę. Na przykład, czy urządzenie ma zabezpieczenie przed pracą w przypadku nieprawidłowego złożenia elementów, czy jest wyposażone w bieg wsteczny, który umożliwia usunięcie jakiegoś produktu w razie zaklinowania w ślimaku. Jest to rzadka sytuacja, ale jeśli już się przydarzy, to wsteczna praca jest bardzo pomocna. Inną sprawą, jest antypoślizgowa podstawa – na przykład gumowe nóżki, dzięki którym urządzenie stabilnie stoi w jednym miejscu i nie przesuwa się.


Część użytkowników wyciskarek wolnoobrotowych, chwali sobie możliwość regulacji gęstości soku, by miał lubianą przez nich konsystencję.


Przydatnym rozwiązaniem jest także blokada kapania, dzięki której można uniknąć niepotrzebnych zabrudzeń i konieczności sprzątania blatu.

Jaka wyciskarka wolnoobrotowa najlepsza? Nie tylko do soków!

Wróćmy na chwilę do sokowirówek. Służą one nie tylko do przygotowywania soków. Dzięki dodatkowym sitom i tarczom, dostępnym w wyższych modelach, przy ich pomocy można również, na przykład zetrzeć ziemniaki, skruszyć lód, czy miksować twarde składniki (orzechy albo mrożonki). Okazuje się, że wyciskarka wolnoobrotowa może znacznie więcej. Mając w zestawie dodatkowe nasadki, można na przykład przygotowywać własne masło orzechowe, robić pyszne sorbety i jogurty, mielić mięso i mak, ser oraz ziarna, wykonać domowy makaron, mielić przyprawy, a nawet robić napój roślinny (do niedawna określany „mlekiem roślinnym”) migdałów czy soi.


Zastanawiając się więc, jaka wyciskarka wolnoobrotowa będzie najlepsza w naszym przypadku, rozważmy jak bardzo wszechstronne urządzenie chcemy mieć w swojej kuchni.


Warto zwrócić też uwagę na możliwość regulacji mocy oraz automatyczne programy, które umożliwiają dopasowanie parametrów pracy do wykorzystywanych produktów: miękkich lub twardych, lub do typu przygotowanego napoju, np. sorbet lub sos. Tego typu programy, dostępne w bardziej zaawansowanych modelach, choć nie są niezbędne, to mogą znacznie ułatwić pracę.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756