Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Pralka ładowana od góry czy z przodu?

Data dodania: 31-07-2023

Wybór pralek automatycznych na rynku jest bardzo szeroki. Różnią się między sobą gabarytami, funkcjonalnością, coraz to nowszymi technologiami i oczywiście ceną. Niezależnie od tego, czy mamy duży dom, czy małe mieszkanie, producenci oferują nam tak szeroki wachlarz modeli piorących. Nawet najbardziej wymagający użytkownik znajdzie odpowiedni do swoich potrzeb sprzęt. Poza różnicami wynikającymi z oferowanych możliwości prania, odświeżania, odplamiania czy wirowania, z uwagi na sposób wkładania prania, pralki automatyczne dzielą się na dwa podstawowe rodzaje. Stajemy zatem przed wyborem, czy lepsza dla nas będzie pralka ładowana od góry czy z przodu czyli od frontu. Jaką opcję wybrać, aby w pełni odpowiadała naszym potrzebom – podpowiadamy w naszym poradniku.

Pralki ładowane od góry

Pralka ładowana od góry jest wybierana wtedy, gdy po rozplanowaniu wszystkich innych urządzeń w łazience, zostaje nam wąska szczelina. To główny parametr przemawiający za jej zakupem. Ma ona bowiem szerokość 40 cm, podczas gdy tradycyjne pralki ładowane od frontu zwykle 60 cm (nie licząc modeli kompaktowych). Dopiero w dalszej kolejności analizowane są jej inne funkcjonalności. Należy tu dodać, że ten rodzaj pralki nie jest ani lepszy ani też gorszy od pralki ładowanej od przodu. Po prostu jest to inna konstrukcja z inaczej usytuowanym bębnem.

Pralki ładowane od góry w naszej ofercie:

Udogodnienia w pralkach

Niewątpliwą zaletą pralki ładowanej od góry jest jej szerokość. Co prawda, z uwagi na konieczność pomieszczenia komponentów, jest nieco dłuższa od pralki ładowanej od frontu, co w przypadku ograniczonej przestrzeni nie jest tak bardzo istotne. Kolejną ważną kwestią jest umieszczanie prania w pralce i wyjmowanie go w pozycji pionowej. Nie nadwyrężamy przy tym kręgosłupa, nie musimy się schylać, ani kucać.


Panel sterowania jest również wygodnie umiejscowiony na górze urządzenia, co ułatwia operowanie programatorem i czytanie komunikatów na wyświetlaczu. Sposób ładowania od góry sprawia, że prawdopodobieństwo zalania łazienki podczas otwarcia pralki jest bliskie zeru.

Ograniczenia

Niewątpliwym ograniczeniem pralki ładowanej od góry (top loader) jest konieczność zachowania wolnej przestrzeni nad nią. Pokrywa pralki powinna otwierać się na całą jej szerokość, a po zakończonym praniu, również bęben powinien pozostać otwarty na jakiś czas, z uwagi na wilgoć, która jest wewnątrz. Zatem bezpośrednio nad pralką nie powiesimy żadnej szafki czy półki. Ten typ pralki nie nadaje się również do zabudowy ani tzw. podbudowy (zdjęcia blatu).


Kolejnym ograniczeniem jest brak możliwości bieżącego kontrolowania tego, co dzieje się w bębnie. Pralka ładowana od frontu zazwyczaj wyposażona jest w szklane drzwiczki, przez które możemy obserwować, co dzieje się wewnątrz bębna. W pralce ładowanej od góry takiej możliwości nie ma.


Jednym z parametrów mających wpływ na komfort użytkowania jest też brak możliwości dokładania ubrań podczas trwania programu piorącego. Takie udogodnienie występuje jedynie w pralkach ładowanych od frontu.

Pralki ładowane od frontu

W przeciwieństwie do opisywanej wyżej, pralka ładowana od przodu potrzebuje nieco więcej przestrzeni, ale za to odwdzięcza się szerszą funkcjonalnością w zakresie codziennego użytkowania.

Udogodnienia

Oferuje szereg udogodnień, takich jak np. możliwość kontrolowania procesu prania i dokładanie ubrań w trakcie trwającej pracy.


Pralki ładowane od frontu występują w rozmaitych szerokościach i głębokościach. Można je postawić zarówno w łazience, jak i w kuchni, z uwagi na możliwość zabudowy. Taka pralka doskonale sprawdzi się, jako jedno z urządzeń w tak zwanym słupku, w połączeniu np. z suszarką automatyczną. Będzie też spełniała swoją funkcję, jeśli ustawimy ją w kuchni pod blatem roboczym. Modele przeznaczone pod zabudowę, podobnie jak piekarnik, czy lodówka, można z powodzeniem ukryć pośród kuchennych mebli bez uszczerbku na estetyce całego wnętrza. Takiej funkcjonalności nie posiada pralka ładowana od góry.


Czy ładowaną od przodu pralkę automatyczną ze szklanymi drzwiczkami można zabudować w ciągu mebli płytą meblową? Oczywiście! Taki montaż stosowany jest najczęściej, gdy pralka jest przystosowana pod zabudowę i stoi w kuchni.

Ograniczenia

Tak samo, jak gabaryty mogą być plusem pralek ładowanych od frontu, tak samo mogą być ich minusem. O ile producenci oferują różne wymiary głębokości, o tyle szerokość w zasadzie pozostaje niezmienna poza nielicznymi wyjątkami (modele kompaktowe) i wynosi około 60 cm. Taka szerokość musi zostać zachowana ze względu na pomieszczenie wewnątrz sprzętu bębna oraz wszystkich niezbędnych do funkcjonowania elementów elektrycznych i sterowniczych.

Pralka ładowana od góry czy od przodu?

Ostateczna decyzja czy pralka ładowana od góry czy od przodu będzie lepszym wyborem, powinna zostać podjęta po określeniu naszych potrzeb i możliwości przestrzennych. W wąskiej przestrzeni lepiej sprawdzi się ta pierwsza, ale od góry nie mamy możliwości zagospodarowania wolnej ściany. Z kolei większa przestrzeń o szerokości przynajmniej 60 cm pozwoli nam na skorzystanie z drugiej opcji.


Co równie ważne – jeśli zależy nam na nowoczesnych funkcjach dedykowanych, np. dla alergików, lub posiadamy w domu zwierzęta i chcemy, aby pralka skutecznie usuwała sierść z naszych ubrań, to w takie opcje będzie wyposażona jedynie pralka ładowana od frontu. Czy pralka ładowana od góry może być zabudowana? Niestety nie. Dlatego zamontowanie jej w kuchni nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ będzie ona w pełni widoczna.


Wybierając sprzęt piorący, w pierwszej kolejności warto skupić się na naszych oczekiwaniach względem oferowanych możliwości. Nowoczesne pralki automatyczne wyposażone są w szereg praktycznych udogodnień, z których warto korzystać. Jeśli najpierw skupimy się na parametrze czy pralka ładowana od góry czy z przodu będzie lepiej wyglądała w naszej łazience, możemy przeoczyć ważne, z punktu widzenia codziennego użytkowania, innowacyjne udogodnienia.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756