JESTEŚ TUTAJ: Sklep Mediaexpert.pl   Poradnik Eksperta   Dom i ogród   Dlaczego warto kupić wkrętarkę?

Dlaczego warto kupić wkrętarkę?

Popularność wkrętarek wynika z ich poręczności i uniwersalności. Nadają się do wiercenia otworów w różnorodnych materiałach. Niektóre z nich mają funkcję udaru co pozwala wywiercić niewielki otwór w ścianie z pustaka. Jednak najważniejszą i podstawową funkcją jest wkręcanie. Zwłaszcza właściciele nowych domów i mieszkań docenią zalety nowoczesnych wkrętarek akumulatorowych. Domowe meble najczęściej sprzedawane są w formie zestawów do samodzielnego montażu. Celuje w tym zwłaszcza pewien popularny szwedzki producent. I o ile w zestawie z takimi meblami sprzedawane są „narzędzia” do ich montażu, to skręcanie, na przykład meblościanki za pomocą klucza mającego formę wygiętego drutu jest męczarnią. Elektryczną wkrętarką można zrobić to szybciej i praktycznie bez wysiłku.

 

Którą wkrętarkę wybrać?

 

Wkrętarka może być wyposażona tylko w funkcje wkręcania lub też pełnić rolę wiertarki. Przed zakupem warto zastanowić się nad przeznaczeniem zakupu. Czy ma służyć tylko do skręcania mebli?, jak często będziemy go używać? Najbardziej uniwersalne są wkrętarki średniej klasy, wyposażone w akumulator. Najmniejszymi wkrętarkami, zwanymi też wkrętakami będziemy mogli przykręcić śrubki w meblu, czy zdalnie sterowanym samochodziku, nic ponadto. Na rynku występuje ogromna ilość maszyn tego typu, a oferta rośnie z miesiąca na miesiąc. Wielu producentów rozdziela też swoje produkty na dwie linie: amatorską i profesjonalną. Wkrętarki drugiego typu są solidniej zbudowane, mają bardziej wytrzymałe podzespoły, bardziej rozbudowane funkcje. To przekłada się na ich wyższą cenę. O ile wkrętarka nie jest naszym codziennym narzędziem w pracy, kupowanie modelu profesjonalnego mija się z celem.

 

Ze względu na osiągi i funkcje wkrętarki możemy podzielić na:

1. Wkrętarki – mogą mieć kształt tradycyjnego wkrętaka ręcznego z przegubem, lub małego pistoletu. Przeznaczone są do najlżejszych praz związanych z montażem mebli, czy urządzeń elektronicznych. Ich zaletą jest ogólna dostępność. Można je kupić praktycznie w każdym większym supermarkecie, w rozsądnych cenach. Zasilane mogą być z wbudowanego albo popularnych akumulatorków AA, zwanych paluszkami. Producenci najczęściej dołączają w zestawie komplet najczęściej używanych końcówek wkręcających.

 

2. Wiertarko-wkrętarki  – większość z nas na myśl o wkrętarce ma w głowie wizję właśnie pistoletu, z akumulatorem umieszczonym w rękojeści. Cechą charakterystyczną wiertarko-wkrętarki jest sprzęgło ograniczające moment obrotowy, który sterowany jest najczęściej pierścieniem umieszczonym tuż za uchwytem narzędziowym wkrętarki. Dzięki niemu można dopasować siłę wkręcania w zależności od danego materiału. Na przykład wkręcanie wkrętu meblowego w przygotowany wcześniej otwór wymagać będzie mniejszej siły niż przykręcanie deski do metalowej żerdzi płotu. Gdyby moment był za wysoki, istniałoby ryzyko uszkodzenia mebla i wkrętu. Dlatego właśnie producenci stosują regulacje momentu. Wkrętarki tego typu mogą być zasilane akumulatorem lub rzadziej, bezpośrednio z sieci elektrycznej napięciem 230 V. Występują dwa rodzaje mocowań akumulatora. W obudowach typu T bateria mieści się w dolnej części rękojeści, wystając poza jej obrys. W obudowach typu P cały akumulator kryje się we wnętrzu rękojeści, przez co taki typ obudowy nazywany jest potocznie pistoletowym. Taka konstrukcja jest poręczna, jednak ogranicza rozmiary i pojemność baterii.

3. Zakrętarki i klucze udarowe – dysponują potężnym momentem obrotowym potrzebnym do przykręcania śrub o dużej średnicy i odkręcania starych, zapieczonych nakrętek. Udar przydaje się do bardzo opornych śrub. Z wyglądu są łudząco podobne do wiertarko wkrętarek, jednak z reguły są od nich dużo większe, nie mają też często sprzęgła ograniczającego moment obrotowy. Zasilane są akumulatorami o dużych pojemnościach i wymiarach przez co oznaczają się znacznym ciężarem.

 

4. Wkrętarki kątowe – dobre do operowania w ciasnych zakamarkach, na przykład przy skręcaniu mebli. W takiej wkrętarce uchwyt narzędziowy znajduje się prostopadle w stosunku do osi silnika. Niektóre modele mają możliwość skokowej zmiany kąta położenia wrzeciona w zakresie od 0 do 90o w stosunku do korpusu. Daje to większe możliwości konfiguracji. Akumulator umieszczony jest w dolnej części obudowy.

 

5. Wkrętarki do płyt – maszyny do specyficznego zastosowania, przystosowane do długotrwałego wkręcania wkrętów, z określoną siłą i na odpowiednią głębokość. Podobnie jak zakrętarki często nie są wyposażone w sprzęgło ograniczające, a moment zakończenia wkręcania regulowany jest przez ogranicznik głębokości, w postaci pierścienia umieszczonego wokół uchwytu narzędziowego. Można do nich dołączyć automatyczny podajnik wkrętów z magazynkiem. Zasilane są z sieci 230 V.

 

 

 

O czym warto pamiętać?

 

Między małym wkrętakiem, a dużą wkrętarką mogą występować różnice nie tylko w osiągach, ale także w wyposażeniu. Wkrętaki sterowane są tylko jednym przyciskiem załączającym silnik i regulującym jego prędkość obrotową. To w zupełności wystarczy, biorąc pod uwagę niską moc silnika. Ryzyko uszkodzenia powierzchni, w którą wkręca się wkręt jest małe. Mocniejsze wkrętarki muszą być wyposażone we wspomniane w akapicie o wiertarko wkrętarkach sprzęgło ograniczające maksymalny moment obrotowy. Może być ono mechaniczne lub elektroniczne. W sprzęgle mechanicznym za ograniczenie momentu odpowiadają specjalne sprężynki i pierścienie. Ustawić można kilka lub kilkanaście wartości momentu, w zależności od potrzeb. Chcąc wywiercić otwór sprzęgło można całkowicie zablokować. Bardziej zaawansowane modele mają sprzęgło regulowana elektronicznie, co pozwala na większą precyzję i likwiduje problem zużycia sprężyn. Wiertarko-wkrętarki udarowe mają przełączniki włączające i wyłączające tą funkcję.

 

Coraz częściej wkrętarki i wkrętaki wyposażone są w niewielkie diody LED oświetlające miejsce pracy. To przydatny gadżet ułatwiający pracę w trudnodostępnym miejscach. Do wkrętarek dostępnych jest cała masa osprzętu roboczego i dodatkowych akcesoriów ułatwiających pracę. Podstawowa funkcja, czyli wkręcanie wymagać będzie zastosowania końcówek wkręcających zwanych też bitami i grotami. Mogą mieć one różne kształty i średnice. Obecnie stosuje się kilkadziesiąt różnych kształtów na łączeniu grot – wkręt. Od najprostszych płaskich i krzyżowych po wymyślne typu TORX czy inne specjalistyczne. Do wkręcania w twardych materiałach stosowane są specjalne końcówki z elastycznym rdzeniem, co zapobiega ich złamaniu. Zazwyczaj podstawowy zestaw końcówek sprzedawany jest razem z wkrętarką. Można też dokupić komplety dodatkowych bitów. Bardziej istotne jest mocowanie końcówki do wkrętarki. Małe wkrętarki i wkrętaki zaopatrzone są w sześciokątny uchwyt narzędziowy, w którym bezpośrednio osadza się daną końcówkę. Końcówki sześciokątne osadzać można też bezpośrednio w typowym uchwycie wiertarskim, jednak nie jest to zbyt wygodne z racji uciążliwiej wymiany. W tym celu zastosować można różnego rodzaju przejściówki, przedłużki, uchwyty z magnesem i szybkozłącza zabezpieczające grot przed wypadnięciem.