Poradniki Eksperta

Kamery samochodowe - ranking

Kamery samochodowe to sprzęt obowiązkowy, zwłaszcza dla zawodowych kierowców oraz tych, którzy może nie jeżdżą zawodowo, ale na pewno dużo czasu spędzają za kółkiem. Wideorejestratory, chociaż tak naprawdę spełniają kilka funkcji, przede wszystkim stanowią gwarancję bezpieczeństwa - są ważnym dowodem w razie kolizji, który może pomóc uniknąć mandatu. Trzeba jednak pamiętać, że nie każda z kamer samochodowych rejestruje obraz w taki sam sposób i nie każda oferuje taki sam zakres możliwości (np. GPS). Aby uniknąć rozczarowania, warto przed zakupem zgłębić temat i poznać najbardziej polecane modele. Właśnie w tym celu stworzyliśmy mini ranking kamer samochodowych z GPS.Kamery samochodowe - pomoc w trudnych sytuacjach na drodze


Wypadki drogowe są stosunkowo częste, żeby to potwierdzić, wystarczy prześledzić raporty Komendy Głównej Policji z kilku ostatnich lat. Rokrocznie w Polsce dochodzi do ponad 400 000 kolizji i około 30 000 wypadków drogowych (większość przy dobrej pogodzie), w których prawie 3 000 osób ponosi śmierć. Chociaż tendencja wypadkowa sukcesywnie spada, spadek dotyczy zaledwie kilku procent, więc o wyraźnej poprawie sytuacji na drogach nie może być mowy. Do wypadków drogowych przyczyniają się złe warunki drogowe, niewidzialni przechodnie, pojawiający się na jezdni znikąd, kierowcy wymuszający pierwszeństwo, gwałtownie hamujący, nieprawidłowo wyprzedzający, jadący zbyt szybko i zbyt agresywnie. W takich warunkach o wypadek nietrudno. A gdy do niego dojdzie, lepiej mieć w zanadrzu cyfrowego świadka. 


Dobry wideorejestrator pozwala zaoszczędzić nerwów. Nagranie z kamery samochodowej to nie tylko ważny dowód dla policji, ale również zamknięcie dyskusji ze sprawcami, którzy bardzo często starają się zrzucić winę na kogoś innego. Warto ponadto pamiętać, że kamery samochodowe spełniają dziś coraz częściej inne, ale równie ważne zadanie - pozwalają ograniczyć liczbę nieprawidłowych zachowań na drodze. Nagrania, na których ewidentnie widać wymuszanie pierwszeństwa, wyprzedzanie w niedozwolonych miejscach, przejazd na czerwonym świetle, zostają umieszczone w internecie ku przestrodze, a część takich dowodów od razu trafia do akt sądowych. Mobilny monitoring, jaki zapewniają kamery samochodowe, działa w czynie społecznym, skutecznie ograniczając zuchwałość i bezmyślność na polskich drogach, skuteczniej niż niejedna kampania reklamowa. 


Jaki wideorejestrator - na co zwrócić uwagę przy zakupie?


Najlepsza kamera samochodowa nie jest ani najdroższa, ani multifunkcyjna. Najlepsza kamera samochodowa to po prostu taka, która ma odpowiednio wysoką rozdzielczość i pozwala uzyskać trwałe nagranie dobrej jakości. Potwierdza to w zasadzie każdy test kamer samochodowych i każdy ranking wideorejestratorów. Kamery samochodowe o przyzwoitych parametrach filmowania (HD), pracujące w trybie nocnym i zapewniające ochronę nagrań przed kolizją to w zasadzie wszystko, co jest potrzebne na drodze. Poza tym bardzo przydaje się moduł GPS z systemem ostrzeżeń, dzięki któremu automatycznie można zapisać przebyte trasy, a następnie dokładnie je prześledzić, w tym także pod względem prędkości. I chociaż jest to dodatkowe, zaawansowane rozwiązanie, wiele osób decyduje się właśnie na kamerę samochodową z GPS, tym bardziej że ich ceny nie tak bardzo różnią się od cen podstawowych, dobrych wideorejestratorów.


Najważniejsze parametry kamer samochodowych: • Rozdzielczość: dziś standardem jest Full HD, czyli 1920x1080 pikseli przy 30 klatkach na sekundę, ale polecane kamery samochodowe miewają rozdzielczość 2.5K, a nawet 4K. Trzeba pamiętać, że nagrania w wersji Ultra HD zajmują sporo miejsca, więc przy zakupie wideorejestratorów 4k przyda się dodatkowa karta pamięci.

 • Pamięć: warto sprawdzić zarówno pojemność pamięci wewnętrznej, jak i możliwości jej rozszerzenia.

 • Kąt widzenia: dobre pole nagrywania można uzyskać z kątem widzenia 120-140 stopni, ale dostępny jest również wideorejestrator nagrywający z obszaru 150 stopni, a nawet kamera 360, która zapisuje wszystko to, co się dzieje dookoła. 

 • Moduł GPS: wideorejestrator z GPS spełnia jednocześnie funkcję wideorejestratorów i nawigacji. Urządzenie 2w1 to pozwala uniknąć plątaniny kabli i zajmuje mniej miejsca.

 • Nagrywanie w nocy: lepsze nagrania w nocy oraz przy niekorzystnych warunkach pogodowych zapewnia tryb HDR, zmniejszający rozpiętość pomiędzy jasnymi i ciemnymi tonami. Dzięki niemu nocne kadry są bardziej czytelne. Innym ważnym parametrem przekładającym się na jakość nocnego nagrywania jest przysłona, która decyduje o tym, ile światła przepuszcza obiektyw. Większość kamer samochodowych ma przesłonę o wartości f/2.0, ale im mniej, tym lepiej. Do poprawy nocnych nagrań przydaje się także dodatkowe oświetlenie.
 • Zasilanie: optymalnym rozwiązaniem jest zakup kamery samochodowej, która posiada wewnętrzny wydajny akumulator i daje się ładować z gniazda zapalniczki samochodowej.


Przydatne funkcje dodatkowe:


 • Nagrywanie parkingowe: to bardzo przydatna funkcja, która zabezpiecza pojazd w czasie postoju. Jest wiele opcji trybu parkingowego opartych na detekcji ruchu lub wstrząsów. 

 • Czujnik wstrząsów: taki sensor spełnia kilka ważnych funkcji. Oprócz tego, że współpracuje z innymi technologiami, jak wyżej wymieniony tryb parkingowy czy auto-start, pozwala również określić dokładny kierunek i siłę uderzenia w momencie kolizji. 

 • Dodatkowa kamera: kamery samochodowe z dwoma obiektywami w zestawie to dodatkowa ochrona w czasie jazdy i pomoc przy parkowaniu.

 • Wyświetlacz: ekran wideorejestratorów nie musi być duży, wystarczy 2-calowy, musi za to oferować czytelny podgląd oraz wygodne zarządzanie ustawieniami.

 • Automatyczny start: bardzo przydatną opcją jest czujnik ruchu, za którego sprawą kamery samochodowe automatycznie uruchamia się wraz z uruchomieniem silnika pojazdu.

 • Aparat fotograficzny: możliwość robienia zdjęć to szansa na uwiecznienie kadrów z podróży, ale też zyskanie dodatkowej dokumentacji w czasie wypadku.

 • Łączność bezprzewodowa: zdalne sterowanie ze smartfona czy odtwarzanie nagrania na ekranie telefonu komórkowego to z pewnością duża wygoda.

 • Złącza: najczęściej kamery samochodowe mają wbudowane wejścia: microUSB, USB, HDMI oraz slot na kartę pamięci.

 • Montaż: jest kilka różnych opcji. Kamery samochodowe mogą być mocowanie na przyssawkę, na taśmę, są też specjalnie umieszczane kamery samochodowe w lusterku lub na zewnątrz pojazdu. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy, więc dla każdego jest wyborem stricte indywidualnym. Ważne, aby wideorejestrator dał się stabilnie zamontować i nie ograniczał pola widzenia kierowcy.


Jaki rejestrator samochodowy wybrać?

To, jaki wideorejestrator wybrać, powinno wynikać przede wszystkim z konkretnych oczekiwań wobec danego urządzenia. Dla kogoś, kto jeździ rzadko, wystarczająca będzie kamera do samochodu o podstawowych parametrach, natomiast dla zawodowych kierowców znacznie przydatniejszy będzie z pewnością bardziej zaawansowany sprzęt. Ważną kwestią, często przesądzają o zakupie, są koszty.  Jednak, jeśli chodzi o kamery samochodowe, nie warto się do nich ograniczać. Zgodnie z tym, co pokazują rankingi wideorejestratorów i testy kamer samochodowych, cena idzie w parze z jakością. Kupując najtańsze urządzenie, można się szybko rozczarować jakością zapisanych obrazów, z których nie da się odczytać tak ważnych szczegółów, jak numery rejestracyjne. Dlatego najlepiej zakup kamery do samochodu potraktować jako inwestycję - we własne bezpieczeństwo i spokojną jazdę.Kamery samochodowe GPS ranking TOP 5


Aby nieco ułatwić ten niełatwy wybór, opracowaliśmy ranking kamer samochodowych z GPS, które przedstawiają najlepsze wideorejestratory według klientów i ekspertów Media Expert. 


MIO MiVue 731 Drive Recorder


Ranking kamer samochodowych otwiera MIO MiVue 731 Drive Recorder. To jeden z najlepszych wideorejestratorów w przystępnej cenie, który wyróżnia się bardzo dobrymi parametrami nagrywania. Jakość Full HD, wysokiej jakości czujnik optyczny Sony, obiektyw szerokokątny 140 stopni pozwalają uzyskać wyraźne nagrania, na których widać wszystkie ważne detale. Także w nocy i przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych, co jest możliwe dzięki jasnemu obiektywowi f/1.8. Dużym atutem tej kamery jest niewielka, smukła konstrukcja i prosty design. Niewielki rozmiar nie ogranicza widoczności przedniej szyby i sprawia, że umieszczony w uchwycie wideorejestrator jest prawie niewidoczny. Co więcej, z pomocą oprogramowania MIO Manager, zwykła kamerka samochodowa może zyskać łączność z portalami internetowymi.


Specyfikacja:


 • rozdzielczość: Full HD,

 • pamięć: microSD,

 • kąt widzenia: 140 stopni,

 • moduł GPS: tak,

 • nagrywanie w nocy: tak (HDR),

 • zasilanie:  akumulatorowe, zasilacz samochodowy,

 • nagrywanie parkingowe: tak,

 • czujnik wstrząsów: G-sensor,

 • dodatkowa kamera: nie,

 • wyświetlacz: LCD, 2.7 cala,

 • automatyczny start: tak,

 • aparat fotograficzny: tryb zdjęć,

 • łączność bezprzewodowa: nie,

 • Złącza: USB, HDMI, AV,

 • Montaż: uchwyt na szybę.LAMAX C9


Wideorejestrator Lamax C9 cieszy się bardzo dobrymi recenzjami. Za jego główne atuty uważa się elegancki design, dobrą jakość nagrywania, czytelny wyświetlacz i proste użytkowanie. To kamera samochodowa odpowiadająca na wszystkie obowiązujące standardy. Główne zalety to wysoka jakość nagrań 2K, stabilizacja obrazu (co nieczęsto się pojawia), szerokokątny obiektyw o kącie widzenia 150 stopni, matryca światłoczuła CMOS, moduł GPS ze wskaźnikiem prędkości. Lamax C9 to jedna z najbardziej zaawansowanych kamer samochodowych z GPS w budżetowej cenie. Idealna do nagrań w każdych warunkach. 


Specyfikacja:


 • rozdzielczość: 2K,

 • pamięć: microSD,

 • kąt widzenia: 150 stopni,

 • moduł GPS: tak,

 • nagrywanie w nocy: tak,

 • zasilanie: ładowarka do akumulatorów,

 • nagrywanie parkingowe: tak,

 • czujnik wstrząsów: G-sensor,

 • dodatkowa kamera: nie,

 • wyświetlacz: TFT (LCD), 2.7 cala,

 • automatyczny start: tak,

 • aparat fotograficzny: tak,

 • łączność bezprzewodowa - nie

 • złącza: miniUSB,

 • montaż: uchwyt na przyssawkę.


TRUECAM A7S


W połowie naszego rankingu „Kamery samochodowe z GPS” znalazł się wideorejestrator TRUECAM A7S, który jest ulepszoną wersją modelu TRUECAM A5. Jest to kamera samochodowa dla osób o większych oczekiwaniach wobec takiego sprzętu. Rozdzielczość wideo 2560x1080 pikseli lub 2304x1296 pikseli przy 30 klatkach na sekundę to jeszcze lepszej jakości obraz, większa ostrość i bardziej wyraźne szczegóły. Lepsza funkcjonalność to różnorodne tryby nagrywania w nocy, przy zmniejszonej widzialności oraz jaskrawym oświetleniu. Do modułu GDS dołączony jest opcjonalnie prędkościomierz w formie kompasu, a także baza fotoradarów i nowsza wersja instrukcji głosowych „Andżelika, królowa samochodów", co ucieszy zwłaszcza kierowców z dużym poczuciem humoru.


Specyfikacja:


 • rozdzielczość: Full HD,

 • pamięć: microSD,

 • kąt widzenia: 130 stopni,

 • moduł GPS: tak,

 • nagrywanie w nocy: tak, 

 • zasilanie: akumulatorowe,

 • nagrywanie parkingowe: tak,

 • czujnik wstrząsów: G-sensor,

 • dodatkowa kamera: nie, 

 • wyświetlacz: LCD, 2.7-calowy,

 • automatyczny start: tak,

 • aparat fotograficzny: tryb szybkich zdjęć,

 • łączność bezprzewodowa: nie,

 • złącza: miniUSB,

 • montaż: samoprzylepne mocowanie 3M, uchwyt samochodowy.


NAVITEL R1000


Navitel R1000 to wideorejestrator o niestandardowym wyglądzie, który wygląda raczej jak kamera IP niż kamera samochodowa. To niepozorne urządzenie kryje wiele przydatnych funkcji. Przede wszystkim gwarantuje wysoką jakość obrazu, zapisanego z obszaru 360 stopni. Nagrywa w jakości Full HD i na jak swoje niewielkie rozmiary ma wbudowany imponujący obiektyw z kątem nagrywania 165 stopni, co gwarantuje wyraźny i szczegółowy zapis zdarzeń. Warty uwagi jest także sposób mocowania. Uchwyt magnetyczny pozwala na stabilny zaczep wideorejestratora, a przy tym szybkie doładowanie. Uchwyt jest jednocześnie zasilającą stacją dokującą. Navitel R1000, choć wygląda oryginalnie, szybko zdobył uznanie wielu kierowców. To jedna z najczęściej polecanych kamer samochodowych. 


Specyfikacja:


 • rozdzielczość: Full HD,

 • pamięć: microSD,

 • kąt widzenia: 165 stopni,

 • moduł GPS: tak.

 • nagrywanie w nocy: nie,

 • zasilanie: zasilacz samochodowy, uchwyt dokujący,

 • nagrywanie parkingowe: tak,

 • czujnik wstrząsów:  G-sensor,

 • dodatkowa kamera: nie (to jest kamera 360),

 • wyświetlacz: LCD, 1.2 cala,

 • automatyczny start: tak,

 • aparat fotograficzny: tak,

 • łączność bezprzewodowa:  nie,

 • złącza: miniUSB,

 • montaż: uchwyt magnetyczny.


MIKAVI PQ1


Ranking kamer samochodowych GPS zamyka bardzo dobry wideorejestrator MIKAVI PQ1. To jedno z tych nielicznych urządzeń, których cena nie wskazuje na poziom jakości. Do produkcji tego modelu zastosowano bowiem wysokiej klasy komponenty, jakimi mogą pochwalić się kamery samochodowe z wyższej półki. Procesor Ambarella A7, 4-megapikselowa matryca Omnivision, wyświetlacz 2-calowy LCD z polskim menu, a do tego rozdzielczość Super Full HD, tryb HDR, wspomaganie kierowcy ASAS i nagrywanie SOS, czynią tę kamerkę perfekcyjną i w 100% godną polecenia. Tym bardziej że prezentuje się zachęcająco - jest zgrabny, kompaktowy, elegancki.


Specyfikacja:


 • rozdzielczość: Super Full HD,

 • pamięć: microSD,

 • kąt widzenia: 170 stopni,

 • moduł GPS: tak,

 • nagrywanie w nocy: tak,

 • zasilanie: zasilacz samochodowy,

 • nagrywanie parkingowe: tak,

 • czujnik wstrząsów:  G-sensor,

 • dodatkowa kamera:  nie,

 • wyświetlacz: LCD, 2 cale,

 • automatyczny start: tak,

 • aparat fotograficzny: tak,

 • łączność bezprzewodowa: nie,

 • zącza: miniUSB, miniHDMI,

 • montaż: uchwyt na szybę.


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert