Kamery samochodowe to sprzęt obowiązkowy, zwłaszcza dla zawodowych kierowców oraz tych, którzy może nie jeżdżą zawodowo, ale na pewno dużo czasu spędzają za kółkiem. Wideorejestratory, chociaż tak naprawdę spełniają kilka funkcji, przede wszystkim stanowią gwarancję bezpieczeństwa - są ważnym dowodem w razie kolizji, który może pomóc uniknąć mandatu. Trzeba jednak pamiętać, że nie każda z kamer samochodowych rejestruje obraz w taki sam sposób i nie każda oferuje taki sam zakres możliwości (np. GPS). Aby uniknąć rozczarowania, warto przed zakupem zgłębić temat i poznać najbardziej polecane modele. Właśnie w tym celu stworzyliśmy mini ranking kamer samochodowych z GPS.
Wypadki drogowe są stosunkowo częste, żeby to potwierdzić, wystarczy prześledzić raporty Komendy Głównej Policji z kilku ostatnich lat. Rokrocznie w Polsce dochodzi do ponad 400 000 kolizji i około 30 000 wypadków drogowych (większość przy dobrej pogodzie), w których prawie 3 000 osób ponosi śmierć. Chociaż tendencja wypadkowa sukcesywnie spada, spadek dotyczy zaledwie kilku procent, więc o wyraźnej poprawie sytuacji na drogach nie może być mowy. Do wypadków drogowych przyczyniają się złe warunki drogowe, niewidzialni przechodnie, pojawiający się na jezdni znikąd, kierowcy wymuszający pierwszeństwo, gwałtownie hamujący, nieprawidłowo wyprzedzający, jadący zbyt szybko i zbyt agresywnie. W takich warunkach o wypadek nietrudno. A gdy do niego dojdzie, lepiej mieć w zanadrzu cyfrowego świadka.
Dobry wideorejestrator pozwala zaoszczędzić nerwów. Nagranie z kamery samochodowej to nie tylko ważny dowód dla policji, ale również zamknięcie dyskusji ze sprawcami, którzy bardzo często starają się zrzucić winę na kogoś innego. Warto ponadto pamiętać, że kamery samochodowe spełniają dziś coraz częściej inne, ale równie ważne zadanie - pozwalają ograniczyć liczbę nieprawidłowych zachowań na drodze. Nagrania, na których ewidentnie widać wymuszanie pierwszeństwa, wyprzedzanie w niedozwolonych miejscach, przejazd na czerwonym świetle, zostają umieszczone w internecie ku przestrodze, a część takich dowodów od razu trafia do akt sądowych. Mobilny monitoring, jaki zapewniają kamery samochodowe, działa w czynie społecznym, skutecznie ograniczając zuchwałość i bezmyślność na polskich drogach, skuteczniej niż niejedna kampania reklamowa.
Najlepsza kamera samochodowa nie jest ani najdroższa, ani multifunkcyjna. Najlepsza kamera samochodowa to po prostu taka, która ma odpowiednio wysoką rozdzielczość i pozwala uzyskać trwałe nagranie dobrej jakości. Potwierdza to w zasadzie każdy test kamer samochodowych i każdy ranking wideorejestratorów. Kamery samochodowe o przyzwoitych parametrach filmowania (HD), pracujące w trybie nocnym i zapewniające ochronę nagrań przed kolizją to w zasadzie wszystko, co jest potrzebne na drodze. Poza tym bardzo przydaje się moduł GPS z systemem ostrzeżeń, dzięki któremu automatycznie można zapisać przebyte trasy, a następnie dokładnie je prześledzić, w tym także pod względem prędkości. I chociaż jest to dodatkowe, zaawansowane rozwiązanie, wiele osób decyduje się właśnie na kamerę samochodową z GPS, tym bardziej że ich ceny nie tak bardzo różnią się od cen podstawowych, dobrych wideorejestratorów.
Rozdzielczość: dziś standardem jest Full HD, czyli 1920x1080 pikseli przy 30 klatkach na sekundę, ale polecane kamery samochodowe miewają rozdzielczość 2.5K, a nawet 4K. Trzeba pamiętać, że nagrania w wersji Ultra HD zajmują sporo miejsca, więc przy zakupie wideorejestratorów 4k przyda się dodatkowa karta pamięci.
Pamięć: warto sprawdzić zarówno pojemność pamięci wewnętrznej, jak i możliwości jej rozszerzenia.
Kąt widzenia: dobre pole nagrywania można uzyskać z kątem widzenia 120-140 stopni, ale dostępny jest również wideorejestrator nagrywający z obszaru 150 stopni, a nawet kamera 360, która zapisuje wszystko to, co się dzieje dookoła.
Moduł GPS: wideorejestrator z GPS spełnia jednocześnie funkcję wideorejestratorów i nawigacji. Urządzenie 2w1 to pozwala uniknąć plątaniny kabli i zajmuje mniej miejsca.
Nagrywanie parkingowe: to bardzo przydatna funkcja, która zabezpiecza pojazd w czasie postoju. Jest wiele opcji trybu parkingowego opartych na detekcji ruchu lub wstrząsów.
Czujnik wstrząsów: taki sensor spełnia kilka ważnych funkcji. Oprócz tego, że współpracuje z innymi technologiami, jak wyżej wymieniony tryb parkingowy czy auto-start, pozwala również określić dokładny kierunek i siłę uderzenia w momencie kolizji.
Dodatkowa kamera: kamery samochodowe z dwoma obiektywami w zestawie to dodatkowa ochrona w czasie jazdy i pomoc przy parkowaniu.
Wyświetlacz: ekran wideorejestratorów nie musi być duży, wystarczy 2-calowy, musi za to oferować czytelny podgląd oraz wygodne zarządzanie ustawieniami.
Automatyczny start: bardzo przydatną opcją jest czujnik ruchu, za którego sprawą kamery samochodowe automatycznie uruchamia się wraz z uruchomieniem silnika pojazdu.
Aparat fotograficzny: możliwość robienia zdjęć to szansa na uwiecznienie kadrów z podróży, ale też zyskanie dodatkowej dokumentacji w czasie wypadku.
Łączność bezprzewodowa: zdalne sterowanie ze smartfona czy odtwarzanie nagrania na ekranie telefonu komórkowego to z pewnością duża wygoda.
Złącza: najczęściej kamery samochodowe mają wbudowane wejścia: microUSB, USB, HDMI oraz slot na kartę pamięci.
Montaż: jest kilka różnych opcji. Kamery samochodowe mogą być mocowanie na przyssawkę, na taśmę, są też specjalnie umieszczane kamery samochodowe w lusterku lub na zewnątrz pojazdu. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy, więc dla każdego jest wyborem stricte indywidualnym. Ważne, aby wideorejestrator dał się stabilnie zamontować i nie ograniczał pola widzenia kierowcy.
Aby nieco ułatwić ten niełatwy wybór, opracowaliśmy ranking kamer samochodowych z GPS, które przedstawiają najlepsze wideorejestratory według klientów i ekspertów Media Expert.
Ranking kamer samochodowych otwiera MIO MiVue 731 Drive Recorder. To jeden z najlepszych wideorejestratorów w przystępnej cenie, który wyróżnia się bardzo dobrymi parametrami nagrywania. Jakość Full HD, wysokiej jakości czujnik optyczny Sony, obiektyw szerokokątny 140 stopni pozwalają uzyskać wyraźne nagrania, na których widać wszystkie ważne detale. Także w nocy i przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych, co jest możliwe dzięki jasnemu obiektywowi f/1.8. Dużym atutem tej kamery jest niewielka, smukła konstrukcja i prosty design. Niewielki rozmiar nie ogranicza widoczności przedniej szyby i sprawia, że umieszczony w uchwycie wideorejestrator jest prawie niewidoczny. Co więcej, z pomocą oprogramowania MIO Manager, zwykła kamerka samochodowa może zyskać łączność z portalami internetowymi.
rozdzielczość: Full HD,
pamięć: microSD,
kąt widzenia: 140 stopni,
moduł GPS: tak,
nagrywanie w nocy: tak (HDR),
zasilanie: akumulatorowe, zasilacz samochodowy,
nagrywanie parkingowe: tak,
czujnik wstrząsów: G-sensor,
dodatkowa kamera: nie,
wyświetlacz: LCD, 2.7 cala,
automatyczny start: tak,
aparat fotograficzny: tryb zdjęć,
łączność bezprzewodowa: nie,
Złącza: USB, HDMI, AV,
Montaż: uchwyt na szybę.
Wideorejestrator Lamax C9 cieszy się bardzo dobrymi recenzjami. Za jego główne atuty uważa się elegancki design, dobrą jakość nagrywania, czytelny wyświetlacz i proste użytkowanie. To kamera samochodowa odpowiadająca na wszystkie obowiązujące standardy. Główne zalety to wysoka jakość nagrań 2K, stabilizacja obrazu (co nieczęsto się pojawia), szerokokątny obiektyw o kącie widzenia 150 stopni, matryca światłoczuła CMOS, moduł GPS ze wskaźnikiem prędkości. Lamax C9 to jedna z najbardziej zaawansowanych kamer samochodowych z GPS w budżetowej cenie. Idealna do nagrań w każdych warunkach.
rozdzielczość: 2K,
pamięć: microSD,
kąt widzenia: 150 stopni,
moduł GPS: tak,
nagrywanie w nocy: tak,
zasilanie: ładowarka do akumulatorów,
nagrywanie parkingowe: tak,
czujnik wstrząsów: G-sensor,
dodatkowa kamera: nie,
wyświetlacz: TFT (LCD), 2.7 cala,
automatyczny start: tak,
aparat fotograficzny: tak,
łączność bezprzewodowa - nie
złącza: miniUSB,
montaż: uchwyt na przyssawkę.
W połowie naszego rankingu „Kamery samochodowe z GPS” znalazł się wideorejestrator TRUECAM A7S, który jest ulepszoną wersją modelu TRUECAM A5. Jest to kamera samochodowa dla osób o większych oczekiwaniach wobec takiego sprzętu. Rozdzielczość wideo 2560x1080 pikseli lub 2304x1296 pikseli przy 30 klatkach na sekundę to jeszcze lepszej jakości obraz, większa ostrość i bardziej wyraźne szczegóły. Lepsza funkcjonalność to różnorodne tryby nagrywania w nocy, przy zmniejszonej widzialności oraz jaskrawym oświetleniu. Do modułu GDS dołączony jest opcjonalnie prędkościomierz w formie kompasu, a także baza fotoradarów i nowsza wersja instrukcji głosowych „Andżelika, królowa samochodów", co ucieszy zwłaszcza kierowców z dużym poczuciem humoru.
rozdzielczość: Full HD,
pamięć: microSD,
kąt widzenia: 130 stopni,
moduł GPS: tak,
nagrywanie w nocy: tak,
zasilanie: akumulatorowe,
nagrywanie parkingowe: tak,
czujnik wstrząsów: G-sensor,
dodatkowa kamera: nie,
wyświetlacz: LCD, 2.7-calowy,
automatyczny start: tak,
aparat fotograficzny: tryb szybkich zdjęć,
łączność bezprzewodowa: nie,
złącza: miniUSB,
montaż: samoprzylepne mocowanie 3M, uchwyt samochodowy.
Navitel R1000 to wideorejestrator o niestandardowym wyglądzie, który wygląda raczej jak kamera IP niż kamera samochodowa. To niepozorne urządzenie kryje wiele przydatnych funkcji. Przede wszystkim gwarantuje wysoką jakość obrazu, zapisanego z obszaru 360 stopni. Nagrywa w jakości Full HD i na jak swoje niewielkie rozmiary ma wbudowany imponujący obiektyw z kątem nagrywania 165 stopni, co gwarantuje wyraźny i szczegółowy zapis zdarzeń. Warty uwagi jest także sposób mocowania. Uchwyt magnetyczny pozwala na stabilny zaczep wideorejestratora, a przy tym szybkie doładowanie. Uchwyt jest jednocześnie zasilającą stacją dokującą. Navitel R1000, choć wygląda oryginalnie, szybko zdobył uznanie wielu kierowców. To jedna z najczęściej polecanych kamer samochodowych.
rozdzielczość: Full HD,
pamięć: microSD,
kąt widzenia: 165 stopni,
moduł GPS: tak.
nagrywanie w nocy: nie,
zasilanie: zasilacz samochodowy, uchwyt dokujący,
nagrywanie parkingowe: tak,
czujnik wstrząsów: G-sensor,
dodatkowa kamera: nie (to jest kamera 360),
wyświetlacz: LCD, 1.2 cala,
automatyczny start: tak,
aparat fotograficzny: tak,
łączność bezprzewodowa: nie,
złącza: miniUSB,
montaż: uchwyt magnetyczny.
Ranking kamer samochodowych GPS zamyka bardzo dobry wideorejestrator MIKAVI PQ1. To jedno z tych nielicznych urządzeń, których cena nie wskazuje na poziom jakości. Do produkcji tego modelu zastosowano bowiem wysokiej klasy komponenty, jakimi mogą pochwalić się kamery samochodowe z wyższej półki. Procesor Ambarella A7, 4-megapikselowa matryca Omnivision, wyświetlacz 2-calowy LCD z polskim menu, a do tego rozdzielczość Super Full HD, tryb HDR, wspomaganie kierowcy ASAS i nagrywanie SOS, czynią tę kamerkę perfekcyjną i w 100% godną polecenia. Tym bardziej że prezentuje się zachęcająco - jest zgrabny, kompaktowy, elegancki.
rozdzielczość: Super Full HD,
pamięć: microSD,
kąt widzenia: 170 stopni,
moduł GPS: tak,
nagrywanie w nocy: tak,
zasilanie: zasilacz samochodowy,
nagrywanie parkingowe: tak,
czujnik wstrząsów: G-sensor,
dodatkowa kamera: nie,
wyświetlacz: LCD, 2 cale,
automatyczny start: tak,
aparat fotograficzny: tak,
łączność bezprzewodowa: nie,
zącza: miniUSB, miniHDMI,
montaż: uchwyt na szybę.
Zadzwoń do nas
Tel. 756 756 756
Pon - Pt 08:00 - 20:00
Sob 10:00 - 18:00
Niedz 10:00 - 18:00
Fax 22 122 31 11
Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 168 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756
Polityka prywatności
Ta witryna korzysta z plików cookies, aby lepiej prezentować treści, zapewnić sprawne oraz bezpieczne działanie, przedstawiać spersonalizowane oferty i promocje, a także w celach statystycznych. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.