Poradniki Eksperta

Na czym polega postprodukcja zdjęć?

Postprodukcja to proces edycji obrazów w celu stworzenia gotowego produktu. Obejmuje edycję cyfrową, korekcję kolorów czy przetwarzanie cyfrowe. Fotografia to forma sztuki. Aby jednak ożywić swoją wizję, często będziesz musiał manipulować treścią swojego zdjęcia. Postprodukcja zdjęć pozwala naginać rzeczywistość do fantastycznych wizji lub dodawać różne efekty do Twojej pracy. Zapewnia również narzędzia do zarządzania jakością, światłem i kolorem. Jest to niezbędne zarówno w przypadku złożonych, jak i pojedynczych zdjęć, ponieważ te cechy nadają ton i nastrój Twojemu zdjęciu.


postprodukcja zdjęć


Nawet krótki czas spędzony przy pracy z programem do edycji zdjęć może zmienić przeciętną fotografię w coś, co warto udostępnić innym. Drugie spojrzenie daje fotografom szansę zobaczenia swojego obrazu oczami widza, a nie fotografa.


Dobre zdjęcie może być jeszcze lepsze


Chociaż techniki i sprzęt fotograficzny wciąż się poprawiają, jego możliwości są nadal prymitywne w porównaniu z mechaniką ludzkiego oka. Postprodukcja zdjęć daje fotografom możliwość naprawiania błędów i ulepszania funkcji obrazu tak, aby obraz był zgodny z wizją fotografa. Fotograf potrafi ocenić kąty, światło i temat. Kadrowanie, jedno z najłatwiejszych i najpopularniejszych narzędzi do postprodukcji, może radykalnie zmienić całą ostrość i równowagę obrazu.


Postprodukcja to szansa dla fotografa na zaangażowanie się w swoje zdjęcia w praktyczny sposób, wprowadzanie ulepszeń i zmian w obrazie RAW. Wizja artystyczna fotografa nie jest kompletna, dopóki nie doda ostatnich szlifów za pomocą oprogramowania do edycji zdjęć, takiego jak Photoshop lub Lightroom.

Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że rzeczywistość nie jest idealna. Twój aparat też nie jest doskonały. Czasami pogoda nie dopisuje i zostają obrazy, które wydają się zbyt matowe, zbyt ciemne, a nawet prześwietlone. Wypadki też się zdarzają i możesz odkryć, że Twoje idealne ujęcie zostało faktycznie zrobione z niewłaściwymi ustawieniami, a portrety mogą wymagać retuszu.


Światło jest niezbędne w fotografii, ale może też powodować problemy. Chociaż możesz bardzo dobrze kontrolować źródła światła w studio, możesz mieć problemy z kolorem. Światło sprawia jednak więcej problemów podczas fotografowania w plenerze. Postprodukcja pozwala dostosować obraz uchwycony przez kamerę do tego, co zobaczyłeś na własne oczy.


Aparaty w naszej ofercie:Postprodukcja zdjęć w praktyce


Fotografowie mogą korygować wszelkie błędy, jakie popełniają w aparatach, korzystając z wielu narzędzi dostępnych w postprodukcji. Postprodukcja zdjęć działa w parze z oryginalną fotografią. Warto prześledzić kroki, jakie powinieneś poczynić, by ostateczna edycja zdjęć była stosunkowo prosta.


Fotografuj w RAW


Format obrazów RAW pozwala na lepszą obróbkę zdjęć. Zawiera więcej informacji niż skompresowany plik w formacie JPG. Oferuje możliwość zmiany balansu bieli, ekspozycji, czułości, regulacji krzywych i nie tylko.


Stosuj zakres dynamiczny HDR


HDR, czyli High Dynamic Range, to technika mająca na celu zmniejszenie problemu naświetlania obrazu. Jeśli posiadasz wysokiej klasy aparat, to prawdopodobnie znajdziesz tryb HDR w jego menu. Zakresy dynamiczne wyrażają różnicę między najciemniejszymi i najjaśniejszymi wartościami obrazu.


Kompensacja ekspozycji


Fotografowie często muszą dostosować ustawienia ekspozycji aparatu. Pozwala to dobrać ustawienia automatycznej ekspozycji aparatu, aby były jaśniejsze lub ciemniejsze niż normalnie. Jednym z najbardziej podstawowych sposobów, aby to zrobić, są odpowiednie wartości ekspozycji lub inne zmiany jasności, przy jednoczesnym zachowaniu świateł, półtonów i cieni całego obrazu.


Dostosuj ekspozycję i kontrast


W fotografii przysłona aparatu określa, ile światła wpadnie do aparatu przez obiektyw. Jeśli zmniejszysz przysłonę, do aparatu dostaje się mniej światła i na odwrót – jeśli przysłonę powiększysz, wejdzie więcej światła. Gdy będziesz fotografować w ciemnym otoczeniu, takim jak ciemne ulice w nocy, kontrast będzie niski. Dlatego musisz użyć mniejszej przysłony, aby obraz był jaśniejszy.


Usuń ze zdjęcia niechciane elementy


Postprodukcja zdjęć pozwala na takie czynności już po tym, kiedy obraz prześlesz do komputera. Musisz tylko nauczyć się tego procesu i wykonać wiele kroków, by Twoje zdjęcie było perfekcyjne.


Przytnij swoje obrazy


Jeśli chcesz zwiększyć siłę oddziaływania Twoich zdjęć, ważne jest, aby nauczyć się przycinać obrazy. Czasami są za duże, czasami nie są wystarczająco dobre, a innym razem chcesz zmienić temat obrazu. Jeśli tego nie zrobisz, otrzymasz obraz, który nie będzie wyglądał idealnie.


Tak jak fotograf znał proces obróbki chemicznej filmów i papieru fotograficznego, tak dziś powinieneś znać możliwości swojego aparatu, a także proces postprodukcji zdjęć. Istnieje wiele bezpłatnych i komercyjnych pakietów oprogramowania do edycji, które można rozważyć do samodzielnej postprodukcji. Oprogramowanie takie składa się z narzędzi stosowanych w procesie edycji w celu poprawy jakości i ulepszenia niektórych części zdjęć.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756