Poradniki Eksperta

Jaka kierownica do PC i konsoli?

Jeśli jesteś fanem gier wyścigowych i symulatorów jazdy, to zabawa przy użyciu nawet najlepszej klawiatury czy pada nigdy nie da Ci pełnej satysfakcji. Do tego potrzebna jest kierownica, najlepiej uzupełniona o pedały oraz dźwignię zmiany biegów. W tym tekście podpowiadamy, jak dobrać taki sprzęt do własnych potrzeb, na co zwracać uwagę przy zakupie kierownicy i czym konkretnie różnią się modele tanie od droższych. Jaka kierownica do PC? Przeczytaj i dowiedz się więcej.

Najpierw musisz zastanowić się, co właściwie chcesz mieć w zestawie. Kierownica do gier to podstawa, ale jednocześnie trochę mało, by cieszyć się w pełni symulacją jazdy. Najczęściej jest więc ona uzupełniana o pedały (dwa lub trzy). Bardziej rozbudowane zestawy mają też dźwignię zmiany biegów (umieszczoną w jednej obudowie z kierownicą lub osobno). Jeśli jej brak, wtedy biegi zmienia się za pomocą łopatek umieszczonych pod kierownicą, podobnie jak robi się to w bolidach wyścigowych.


kierownica do PC


Jaka kierownica do PC - na co zwrócić uwagę? 

Jednym z najważniejszych parametrów kierownicy do PC jest maksymalny kąt obrotu. W najtańszych modelach jest to 180 stopni (co daje bardzo nienaturalne odczucia przy sterowaniu), w lepszych natomiast - od 360 do nawet 900 stopni (czyli jakieś 2,5 obrotu, co mniej więcej zgadza się z pracą kierownicy w przeciętnym samochodzie). Topowe modele pozwalają na regulację tego parametru zależnie od własnych preferencji. Dokładność odczytu ruchu kierownicy zależy od jej konstrukcji mechanicznej i przetwornika (na przykład 12-bitowy pozwala na odczyt 4 tys. położeń).

Przydatną, podnoszącą komfort gry, funkcją (choć niestety stosunkowo rzadko spotykaną) jest regulacja kąta wychylenia kierownicy. Na wygodę użytkowania tego sprzętu wpływa również materiał pokrywający kierownicę, który może być różny - od zwykłego, niestety niemiłego w dotyku, dość śliskiego plastiku, przez gumopodobne tworzywa antypoślizgowe, aż po eleganckie, ręczne obszycie z naturalnej skóry. Sposób wykończenia kierownicy ma oczywiście znaczenie w kontekście jej ceny.Warto pamiętać, że jakość wykonania urządzenia decyduje nie tylko o wytrzymałości sprzętu czy dokładności jego działania, ale wpływa też na głośność pracy, która czasami może być znaczna i przeszkadzać domownikom. Wiele osób zapomina, że oferowane na rynku kierownice różnią się od siebie znacząco wielkością (średnicą) a nawet kształtem (nie wszystkie to pełne koła). Warto więc przed ostatecznym wyborem i dokonaniem zakupu „przymierzyć się” do danego modelu i sprawdzić, jak leży w rękach. Praktycznie każda kierownica wyposażona jest w przyciski (nawet do kilkunastu) rozłożone w różnych jej miejscach - tak, aby wygodnie było do nich sięgać, prowadząc wirtualne auto. Można im przypisać różne dodatkowe funkcje - zależne od gry. Dodatkowym elementem, który podnosi jakość symulacji, jest system sprzężenia zwrotnego. W tanich modelach są to zwykłe wibracje, w lepszych - system nazywany force feedback, pozwalający odczuć „na własnej skórze” nierówności drogi, przyczepność pojazdu oraz różne reakcje auta.

A co z pedałami do kierownicy?

W przypadku pedałów sporo zależy od preferencji kierowcy, dlatego przed ich zakupem warto dowiedzieć się, czy w danym modelu jest dłuższy czy krótszy skok, opór liniowy czy może zwiększony na końcu. Droższe zestawy pozwalają na regulację skoku i oporu. Jeśli ktoś szuka realistycznych odczuć, powinien koniecznie upewnić się, że pedały mają tak zwane oddzielne osie, a co za tym idzie, ich wychylenia są odczytywane niezależnie.

Wybierając sprzęt, trzeba od razu ustalić, gdzie i w jaki sposób będzie się grać, bo od tego zależy sposób mocowania. Najtańsze modele wyposażone są w przyssawki, którymi można przyczepić kierownicę i pedały do każdej gładkiej powierzchni. Trzeba jednak pamiętać, że jest to kiepskie mocowanie, a w czasie gry pod wpływem emocji łatwo użyć dużej siły. Droższe modele mocuje się zaciskami śrubowymi do brzegu biurka lub stołu. W najlepszej sytuacji są posiadacze specjalnego fotela gamingowego przeznaczonego dla fanów gier wyścigowych - tam jest stelaż przeznaczony specjalnie do montażu kierownicy i innych elementów sterujących. Pedały wyposażone są w antypoślizgowe podkładki, ale na przykład firma Logitech oferuje model z opatentowanym systemem mocowania do dywanu.

Jaka kierownica do PC? Koniecznie należy sprawdzić (choćby na forach dla fanów gier wyścigowych), czy kierownica, którą bierze się pod uwagę, jest w pełni kompatybilna z ulubionymi grami. Zdarza się, że kierownica wykrywana jest prawidłowo, ale problemy zaczynają się przy konfiguracji przycisków, albo pedały wykrywane są, jako cyfrowe (czyli nie jest odczytywana siła nacisku, a jedynie sam fakt naciśnięcia). Jeśli ktoś posiada różne konsole lub na przykład konsolę oraz komputer stacjonarny i lubi bawić się na wyścigach na każdym z tych urządzeń, powinien poszukać kierownicy dobrze współpracującej z każdym z tych sprzętów.


Kierownice do PC w naszej ofercie:


Ile kosztuje kierownica do PC?

Najtańsze zestawy kupi się już za mniej niż 200 zł, ale zabawa nimi będzie ograniczona i raczej mało realistyczna. Można też mieć wątpliwości, co do ich wytrzymałości i jakości wykonania. W cenie powyżej 400 zł dostępne są już kierownice, które radzą sobie całkiem dobrze i zadowolą gracza bawiącego się wyścigami od czasu do czasu. Za zestaw "z górnej półki" trzeba natomiast zapłacić od 900 do nawet 2 tys. zł.

Chociaż większość kierownic jest sprzedawanych, jako uniwersalne (przeznaczone do każdego typu symulatorów samochodowych), to na rynku są też bardziej specjalizowane urządzenia, jak na przykład Kierownica LOGITECH G Saitek Farm Sim Controller  (w cenie około 900 zł), dedykowany fanom bardzo ostatnio popularnych symulatorów farmy. Dwa joysticki analogowe na kierownicy oraz panel z ponad 20 konfigurowalnymi przyciskami i drążkiem ładowarki, pozwalają na wygodne sterowanie setkami urządzeń takich jak kombajny, dźwigi, piły czy rozdrabniacze.

A dla prawdziwych koneserów i kolekcjonerów kochających stare samochody, firma Thrustmaster przygotowała coś specjalnego - Kierownica THRUSTMASTER Ferrari 250 GTO ADD ON to dokładna replika (w skali 8:10) kierownicy tego właśnie auta produkowanego w latach 60 ubiegłego wieku. Kierownica ma drewniane wykończenie i pozbawiona jest dodatkowych przycisków, które psułyby jej wygląd. Za tak niezwykły gadżet trzeba jednak słono zapłacić, bo prawie 1700 zł.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756