Poradniki Eksperta

Minecraft jest popularną grą typu sandbox, w której właściwie sam tworzysz rozgrywkę w danym świecie i jesteś niemal niczym nieograniczony. Jeszcze lepiej możesz bawić się z innymi graczami w trybie wieloosobowym. Dlatego w tym tekście podpowiemy Ci, jak stworzyć serwer Minecraft i dlaczego warto to zrobić.

Po co tworzyć serwer Minecraft?


Jest wiele publicznych serwerów do gry, więc po co miałbyś tworzyć własny? Przede wszystkim znajduje się na nich wielu graczy, z którymi niekoniecznie możesz mieć ochotę wspólnie się bawić. Jeśli masz grupę znajomych, również uwielbiających tę grę i chcecie przebywać jedynie we własnym gronie, to warto wiedzieć, jak zrobić serwer Minecraft, na którym się spotkacie. Poza tym Twój serwer to Twoje zasady, możesz dowolnie modyfikować rozgrywkę czy wprowadzać dodatkowe elementy. Możecie np. skoncentrować się na rywalizacji lub przeciwnie współpracy, aby osiągnąć zamierzone cele i stworzyć świat Waszych marzeń.

Pamięć RAM w naszej ofercie:

Gotowy serwer Minecraft


Szukając informacji, jak stworzyć serwer Minecraft, na pewno trafisz na ofertę gotowych serwerów. To wygodne rozwiązanie dla mniej zaawansowanych użytkowników, którzy mają problem ze stabilnością łącza czy nie dysponują odpowiednio wydajnym sprzętem. 


Co prawda niezbędne jest opłacenie miesięcznego abonamentu, jednak w przypadku najtańszych ofert koszty zaczynają się od ok. 15 zł miesięcznie. Biorąc pod uwagę, że możesz przecież zrzucić się na serwer ze znajomymi, z którymi będziesz grał, to wydatek jest naprawdę niewielki. 


Oprócz tego zazwyczaj dostępny jest okres próbny, abyś mógł sprawdzić możliwości platformy, która zajmuje się hostingiem. Jeśli jednak wolisz korzystać z posiadanych zasobów, to w dalszej części tekstu dowiesz się, jak zrobić serwer Minecraft za darmo.

Serwer Minecraft – co jest potrzebne?


Oczywiste jest, że, aby założyć serwer Minecraft, potrzebujesz komputera, jednak musi on spełniać określone wymogi. Przede wszystkim powinien mieć odpowiednią pojemność pamięci RAM, zaleca się minimum 16 GB. Przydatny będzie także dobry, wielordzeniowy procesor. No i oczywiście nie można zapominać o stabilnym łączu internetowym. Zalecany jest oczywiście światłowód, który zapewni najlepsze parametry połączenia. 


Jeśli korzystasz z Internetu mobilnego, to raczej nie zastanawiaj się, jak stworzyć serwer Minecraft na swoim komputerze, no chyba, że użytkujesz sieć 5G, która zapewnia minimalne opóźnienia i duże przepustowości. Pamiętaj jednak, że praca serwera znacznie wydrenuje Twój pakiet danych. Niezbędne jest również zainstalowanie programu Java SE Development Kit w jego najnowszej wersji.

Tworzenie serwera Minecraft


Kolejnym krokiem jest wybór rodzaju silnika serwera. Najpopularniejsze z nich to Vanilla, Spigot, Forge oraz PaperMC. Od typu silnika zależą stabilność działania i wymagania sprzętowe, a także możliwości rozbudowy gry o dodatkowe modyfikacje. Dlatego jego wybór jest tak ważny. Podstawowym silnikiem serwera jest Vanilla, który udostępniają twórcy gry. Oferuje on rozgrywkę zbliżoną do standardowej wersji i wymaga dosyć dużej ilości pamięci RAM. Silnik Vanilla możesz pobrać bezpośrednio z oficjalnej strony gry. Dla wielu graczy może mieć on jednak znaczną wadę w postaci braku możliwości wgrywania modyfikacji. Tym samym jesteś ograniczony do zawartości przygotowanej przez twórców.


Spośród wszystkich silników serwerów Minecraft najbardziej podatnym na modyfikacje jest Forge. Weź jednak pod uwagę, że ich wprowadzenie może znacznie obciążyć komponenty Twojego serwera, czyli pamięć RAM oraz procesor. Dlatego dostosuj liczbę i rodzaj modyfikacji do wydajności maszyny. Jest to wariant dla wymagających użytkowników, którzy dokładnie wiedzą czego oczekują do gry. Prostszym w obsłudze rozwiązaniem może być Spigot, który ma dodatkowe pluginy modyfikujące rozgrywkę, nie musisz ich samodzielnie dogrywać.

Jak podłączyć się do serwera Minecraft?


Oczywiście na pewno chciałbyś grać ze znajomymi, którzy są w swoich domach. Również na to jest sposób. Pierwsze wyjście to przekierowanie portów w Twojej sieci. Jednak podpowiadamy od razu, że to bardzo zły pomysł. Po pierwsze konfiguracja jest skomplikowana, a po drugie narażasz się w ten sposób na ataki na Twoją sieć domową.


Zamiast tego skorzystaj lepiej z aplikacji do tworzenia prywatnych sieci wirtualnych, jak Hamachi czy FreeLAN. Szczególnie popularna jest ta pierwsza. Zainstaluj aplikację, uruchom ją i utwórz sieć oraz zanotuj jej adres IP. Odnajdź plik server z rozszerzeniem „properties” i uruchom go w notatniku. Następnie w pozycji „server-ip=” dodaj na końcu adres swego serwera. Znajomym podaj hasło i ID sieci Hamachi. Uruchom grę i zacznij zabawę dla jednego gracza. Gdy gra się załaduje wciśnij przycisk Esc i wybierz opcję „Open to LAN”. Twoi znajomi mogą dzięki temu dołączyć do gry i zacząć wspólną zabawę na Waszym serwerze Minecraft.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756