Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do kontaktu

Zdaniem eksperta

Brak dźwięku w laptopie – co jest przyczyną?

Data dodania: 12-10-2023

Laptop służy zarówno pracy, jak i rozrywce. W obu tych przypadkach, w dużej mierze polegamy na niezawodności posiadanego przez nas sprzętu, jednak prawda jest taka, że każde urządzenie elektroniczne prędzej czy później, napotka mniejszą lub większą awarię. W większości przypadków nie jest to nic, co wymagałoby od nas większej ingerencji w sprzęt, bądź ustawienia. Wystarczy odrobina cierpliwości i samozaparcia, a szybko okaże się, że wiele z tych problemów możemy naprawić tak naprawdę na własną rękę. Dzisiaj zajmiemy się jedną z najczęściej spotykanych niedogodności, podczas korzystania z komputera przenośnego jaka występuje, czyli brak dźwięku w laptopie.

Dźwięk jako narzędzie pracy

Przyczyn braku dźwięku może być wiele, ale rzadko kiedy okazuje się, że jest to problem na tyle poważny, aby konieczna była wizyta u specjalisty w serwisie komputerowym. Karta dźwiękowa jest jednym z najczęściej wykorzystywanych podzespołów w laptopie i służy nam w każdej możliwej sytuacji. Dźwięki powiadomień z social mediów, przychodzącej wiadomości e-mail, wreszcie muzyki i filmów sprawiają, że użytkowanie laptopa staje się nie tylko o wiele prostsze, ale po prostu przyjemniejsze. Wiele urządzeń dostępnych na rynku, pozwala na całkowitą personalizację motywów używanych przez system i jeśli należymy do grona osób, które się na to zdecydowały, to doskonale wiemy, że dźwięk może być nie mniej ważnym narzędziem, niż inne podzespoły komputera. Brak dźwięku w laptopie może wywołać u nas strach, ponieważ w dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie korzystanie z tego urządzenia bez niego. Nauka i praca zdalna, mogą okazać się praktycznie niemożliwe, nie wspominając nawet o rozrywce, która bez dźwięku nie jest w stanie zapewnić nam odpowiedniego poziomu relaksu po ciężkim dniu.

Laptopy w naszej ofercie:

Przypadkowe wyciszenie

W momencie, w którym odkryjemy, że w naszym laptopie nie ma dźwięku, powinniśmy w pierwszej kolejności sprawdzić, czy dźwięk ten w ogóle jest włączony. Szczególnie w przypadku laptopów, nietrudno jest przypadkiem wcisnąć klawisz wyciszenia, czy to podczas pracy, czy przy zwykłym zamykaniu urządzenia po jej skończeniu. Przycisk ten jest zwykle automatycznie zablokowany i aby go aktywować, potrzebne jest wciśnięcie odpowiedniej konfiguracji dwóch klawiszy (najczęściej przycisk FN + wyciszenia), ale nie jest to niemożliwe i wiele osób zapewne dało radę tego dokonać w przeszłości. W przypadku, gdy sprawdzone wyciszenie okazuje się nieaktywne, dla pewności warto również zwiększyć poziom dźwięku. Czasami zdarza się tak, że dźwięk nie jest całkowicie wyciszony, ale po prostu zmniejszony do najniższych wartości. Jeśli mamy pewność, że dźwięk jest ustawiony na odpowiednim (słyszalnym) poziomie, ale nadal go nie ma, wówczas musimy sprawdzić działanie karty dźwiękowej.

Software i hardware

Wiele osób korzysta ze słuchawek podczas pracy i rozrywki z laptopem, dlatego wpięcie ich, w celu sprawdzenia dźwięku, pozwoli nam zdefiniować, gdzie leży przyczyna naszego problemu. W przypadku gdy na podłączonych słuchawkach również nie pojawia się dźwięk, może to wskazywać na poważniejszy niż zakładaliśmy problem. Warto sprawdzić także, czy w momencie, w którym podepniemy do laptopa głośnik zewnętrzny poprzez USB (jeśli takowy posiadamy), nadal będzie występować ten sam problem. Nie mniej istotne, jest sprawdzenie samego gniazda wejściowego. Bez potrzeby rozbierania obudowy, możemy jednak sprawdzić je wyłącznie pobieżnie. Przy użyciu latarki, należy poświecić do wnętrza wejścia i zobaczyć, czy nie dostało się tam jakieś ciało obce, jak trochę kurzu. Wystarczy niewielka ilość takich zanieczyszczeń, aby skutecznie zablokować poprawne działanie całego wejścia. Gdy nawet te czynności nie przyniosą spodziewanego rezultatu, to w tym momencie pozostały nam już w zasadzie dwa rozwiązania, dlaczego występuje brak dźwięku w laptopie. Jednym z nich jest awaria software'u, czyli mówiąc prościej oprogramowania.


Wbrew pozorom, nie jest to taki rzadki przypadek i w wielu sytuacjach wynika on z winy samego użytkownika. Dzieje się tak wtedy, gdy mamy zablokowane automatyczne aktualizacje systemu i oprogramowania lub gdy zbyt długo je odkładamy na później. Nikt nie lubi czekać, aż komputer wykona aktualizację, ale czasami warto poświęcić na to kilkanaście minut naszego czasu, aby uniknąć sytuacji takich, jak brak dźwięku w laptopie. W ustawieniach naszego urządzenia sprawdzamy zatem, czy nie zalega nam jakaś aktualizacja i jeśli istotnie tak jest, wówczas najlepszym wyjściem jest jej jak najszybsze wykonanie. W momencie, gdy niestety nawet i to nie pomogło, możemy ręcznie zaktualizować sterowniki karty dźwiękowej lub w przypadku napotkania problemów z tą czynnością, pobrać sterowniki ze strony producenta i zainstalować je na naszym laptopie.


Drugą przyczyną wystąpienia problemu, jakim jest brak głosu w laptopie, może okazać się awaria hardware'u, czyli fizycznej usterki podzespołu, w tym przypadku karty dźwiękowej. Tutaj niestety niewiele zdziałamy sami, jeśli nie mamy dużego doświadczenia w dziedzinie elektroniki i informatyki. Wiele podzespołów w laptopach jest zintegrowanych z płytą główną, aby zyskać jak najmniejsze rozmiary tych urządzeń, dlatego ich wymiana nie jest taka prosta. Jeśli opisane wyżej kroki nie przyniosły pożądanego rezultatu, pozostaje nam udać się do serwisu komputerowego, gdzie doświadczony pracownik dokona oględzin naszego sprzętu i stwierdzi, w jaki sposób temu zaradzić. Na szczęście tego typu naprawy nie są zbyt kosztowne i czasochłonne.

Profilaktyka

Najlepszym sposobem na brak dźwięku w laptopie i zapobieganie podobnym sytuacjom w przyszłości, jest odpowiednie i umiejętne korzystanie z laptopa. W jaki sposób najlepiej się przed tym zabezpieczyć? Gdy nie ma dźwięku w laptopie, możemy podpiąć zewnętrzną kartę dźwiękową. Pozwoli ona nam na korzystanie z urządzenia, do momentu rozwiązania problemu, ale ma też kilka innych istotnych cech. Wiele osób uważa wręcz, że zewnętrzne karty oferują o wiele lepszą jakość dźwięku, niż te oryginalnie, wbudowane w laptop. Warto sprawdzić i przekonać się na własne uszy. Pamiętajmy również o regularnych aktualizacjach, o czym wspomnieliśmy wcześniej. Może to uchronić nas przed nieprzewidzianą awarią sprzętową nie tylko dźwięku, ale możliwe, że czegoś poważniejszego.

Laptopy w naszej ofercie:

Wróć

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 41 287 500,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756