Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Co to jest TTL?

Data dodania: 01-08-2022

Pomimo tego, że Internet nie jest dokładnie czymś, co moglibyśmy nazwać światem namacalnym, podlega on pewnym zasadom. Informacja cyfrowa, wbrew pozorom, również zajmuje pewną przestrzeń, chociaż jest ona opisywana w odrębny sposób od tego, w jaki myślimy o niej w kontekście naszej rzeczywistości. Wszystko to sprawia, że dane nie mogą zostać pozostawione same sobie, krążąc bez kontroli w sieci. Dlatego też powstała funkcja TTL, która ma temu zapobiec.

Podróż pakietu danych


Pierwszym pytaniem, jakie powinniśmy sobie zadać, zanim przejdziemy do opisywania dokładnej zasady działania funkcji TTL, jest sama potrzeba jej stworzenia. W sieci, zarówno lokalnej jak i internetowej, urządzenia takie jak routery i serwery przekazują pomiędzy sobą pakiety danych. Dzięki tej komunikacji, jesteśmy w stanie odwiedzać strony internetowe, pobierać pliki, oglądać filmy i mówiąc w skrócie, robić wszystko to, do czego służy sieć. Każda z tych sieci posiada jednak pewne ograniczenia, którymi są przepustowość i łącze, z których korzysta. 


Rozwój technologii komunikacji pomiędzy urządzeniami, pozwala nam obecnie na osiągnięcie wyjątkowo wydajnych prędkości. Trzeba jednak pamiętać, że z sieci korzysta ogromna liczba osób. W bardziej zaludnionych terenach, takich jak duże miasta, obciążenie łącz może być szczególnie duże, dlatego trzeba było wymyślić sposób na zwiększenie ich przepustowości. 


Pakiety danych krążące pomiędzy routerami i serwerami generują ruch na łączach, dlatego pierwszym krokiem było ich ograniczenie. W sytuacji gdy pakiet ma odpowiednio przypisane adresy, z których wychodzi i podróżuje, nie stwarza żadnego problemu. Prędzej czy później, znajdzie się w wybranym celu i przestanie generować wspomniany ruch na łączu. Problem pojawia się jednak w sytuacji, gdy adresy są nieprawidłowe. Może to wynikać z wielu względów, takich jak: fizyczny brak dostępu do urządzenia, awaria sieci lub ludzki błąd. 


Niezależnie od tego, gdzie tkwi przyczyna, faktem jest, że jeśli pakiet zostanie wysłany, to w teorii powinien krążyć w sieci aż do momentu odszukania swojego miejsca docelowego. Będzie „odbijany” pomiędzy serwerami i routerami, generując niepotrzebny ruch w sieci. Dlatego też, każdy pakiet danych posiada TTL, czyli czas jego życia (z ang. Time To Live). Jest to niemalże doskonałe rozwiązanie problemu pakietów-widm, które niepotrzebnie obciążają łącza. Jeśli pakiet zostanie odbity zbyt wiele razy, zostanie skasowany przez ostatni węzeł, do którego dotrze. Router lub serwer zawsze odczytuje podstawowe informacje o pakiecie, w tym jego TTL. Każda podróż pomiędzy tymi węzłami, kosztuje go jeden punkt i w momencie gdy ich wartość dojdzie do zera, oznacza to dla niego koniec podróży i życia. Wartość TTL poszczególnych pakietów może być różna, w zależności od tego, jaka zastała im przypisana przez urządzenie wyjściowe. W starszych systemach operacyjnych, wartość ta była narzucana odgórnie i np. w Windowsie XP wynosiła zawsze 128.

Routery w naszej ofercie:

Czas życia

Warto pamiętać o tym, że TTL jest ściśle związane z czasem podróży pakietu. Nie zawsze jest on uzależniony od prędkości łącza. Wartość ustawionego czasu TTL określa, co jaki okres węzły będą sprawdzać jego żywotność. TTL w nowoczesnej informatyce określane jest w sekundach, które z kolei oznaczają, co jaki czas będą sprawdzane pakiety danych. Ustawiając mniejszą wartość TTL sprawimy, że węzły będą częściej sprawdzać jego wartość, co oznacza, że jego żywotność będzie znacznie krótsza. Istotne jest zatem to, aby TTL było odpowiednio dobrane do warunków, w których przechowywane będą dane. Dla serwerów przyjęło się, że TTL powinno wynosić 86 400 sekund, czyli równo 24 godziny. Ważna informacja jest taka, że po utworzeniu pakietu danych, TTL można dowolnie zmieniać. Oznacza to, że pakiet, którego czas życia zbliża się ku końcowi, w łatwy sposób może być „naprawiony”.

TTL w fotografii

Pojęcie TTL nie jest stosowane wyłącznie w informatyce, ale również w fotografii. W tej dziedzinie mówimy o Through The Lens, czyli kontroli światła przez obiektyw. W praktyce wpływa to na pomiar światła, co w efekcie umożliwia odpowiednie doświetlenie wykonywanej fotografii. Wbudowany sensor odpowiedzialny jest za wyłapywanie wszystkich dodatkowych promieni światła, które dostaną się przez migawkę w momencie jej wyzwolenia. 


Jeśli znajdzie się jej tam za dużo, zostanie odpowiednio zredukowana, co zapobiegnie prześwietleniu całego zdjęcia. TTL w fotografii stało się ogromnym ułatwieniem dla fotografów, zarówno profesjonalnych, jak i amatorskich. Szczególnie Ci drudzy, mogą cieszyć się z dobrej jakości zdjęć, za co odpowiada TTL. 


Funkcja ta działa zupełnie automatycznie i przetworzenie światła, które wpada przez obiektyw, zajmuje sensorowi nie więcej, niż ułamek sekundy. Można jednak namacalnie stwierdzić, kiedy zaczyna się to dziać. Podczas robienia zdjęcia aparatem z funkcją TTL, od momentu naciśnięcia wyzwalacza do zrobienia faktycznego zdjęcia, mija krótka chwila. To właśnie wtedy sensor TTL wykonuje odpowiedni pomiar i decyduje o tym, ile światła jest w danej chwili potrzebne. Funkcja TTL może być wyłączona, a co za tym idzie obsługiwana manualnie, ale z tego rozwiązania korzystają wyłącznie profesjonaliści.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756