Poradniki Eksperta

Ergonomiczna praca przy komputerze – jak powinna wyglądać?


W przypadku pracy biurowej, bardzo ważne jest to, aby Twoja pozycja była zdrowa dla kręgosłupa. Niewłaściwa pozycja siedząca, nie działa najlepiej na układ ruchu organizmu. W poniższym poradniku wyjaśnimy, na czym polega ergonomiczna praca przy komputerze. Stosuj nasze porady codziennie, a nie będzie Cię męczył ból kręgosłupa!ergonomiczna praca przy komputerze


Ergonomiczna praca przy komputerze – o co z tym chodzi?


Ergonomiczna praca przy komputerze, polega na zapewnieniu sobie nie tylko wygodnych, ale także korzystnych dla zdrowia warunków. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo obciążony jest ich kręgosłup, podczas siedzenia przed ekranem. Zwłaszcza, że w pracy spędzasz zwykle co najmniej 8 godzin dziennie. Każdy fizjoterapeuta potwierdzi, że niewłaściwa pozycja, a także brak ruchu poza biurem, może doprowadzić do sporych problemów w przyszłości. Wystarczy spojrzeć na drogę ewolucji, która trwała miliony lat. Do obecnej, wyprostowanej postawy, człowiek ewoluował bardzo długo, a następnie w przeciągu kilku dekad, przyjął pozycję siedzącą. Ludzkie ciała nie są przystosowane do wielogodzinnego siedzenia. Można temu jednak stawić czoła, stosując się do kilku żelaznych zasad.


Fotele gamingowe w naszej ofercie:


Podstawą jest fotel – jak wybrać prawidłowy?


Fotel biurowy, jest niezwykle ważnym elementem każdego stanowiska pracy. Wybór powinien być dokonany naprawdę z dużą rozwagą, aby było Ci nie tylko wygodnie, ale przede wszystkim, aby krzesło zapewniało pozycję zdrową dla Twojego kręgosłupa. Fotel powinien być stabilny i trwały. Musi także umożliwiać regulację siedziska. Wysokość siedzenia musi być tak ustawiona, aby Twoje stopy spoczywały na podłodze. Jeśli to niemożliwe, wyposaż się w podnóżek, który jest w takich przypadkach najlepszym rozwiązaniem. Jeśli oparcie jest mniejszych rozmiarów, jego wysokość także powinna być regulowana. Zdecydowanie powinieneś szukać modelu, który posiada podłokietniki. W przypadku foteli gamingowych, bardzo często i one są regulowane. Im więcej możliwości regulacji, tym lepiej. Łatwiej będzie Ci dopasować fotel do Twoich gabarytów, a jak wiemy – każdy człowiek jest nieco inny.


Biurka gamingowe w naszej ofercie:


Zaskoczenia nie będzie – biurko równie ważne, co fotel


Ergonomiczna praca przy komputerze, potrzebuje także odpowiedniego biurka. Przede wszystkim, ważne jest zapewnienie miejsca na nogi pod blatem. Kluczową kwestią jest również wysokość mebla. Obecnie bardzo popularne, zwłaszcza w przestrzeniach biurowych, są biurka pozwalające na regulowanie wysokości. Najczęściej zakres wysokości jest spory i pozwala na pracę także w pozycji stojącej. Wbrew pozorom, to wygodne urozmaicenie zwłaszcza, jeśli siedzenie męczy Cię z powodu jakiegoś urazu. Blat biurka powinien być na tyle duży, aby pozwalał umieścić na nim wszystkie narzędzia niezbędne do pracy. Uwzględnij również miejsce na lampkę, gdyż oświetlenie stanowiska pracy jest bardzo ważne dla wzroku. Do biurek możesz zamontować dodatkowe organizery na przewody, które pozwolą zachować porządek na blacie.


Co jeszcze jest ważne w przypadku pracy biurowej?


Jeśli korzystasz z laptopa, powinieneś wyposażyć się w podstawkę. Takie akcesorium pozwala podnieść komputer mobilny wyżej oczu, co jest także bardzo ważne. Najlepiej, abyś nie musiał patrzeć w dół, przy obsłudze komputera. To bardzo zdrowe, dla odcinka szyjnego kręgosłupa. Co więcej, podstawka taka ma także świetny wpływ na samo urządzenie. Dzięki zapewnieniu lepszej cyrkulacji powietrza, laptop nie grzeje się tak szybko i mocno. Możesz także wybrać podstawki chłodzące, które są wyposażone w dodatkowe wentylatory, wspierające chłodzenie zastosowane w komputerze. Pamiętaj, że akcesorium to powinno być wybrane również pod kątem rozmiaru laptopa.


Jeśli masz problem z sięgnięciem stopami do podłogi, zainwestuj w podnóżek. To bardzo dobre rozwiązanie, które sprawdza się zwłaszcza w przypadku niższych osób. Taki podnóżek nie kosztuje dużo, gdyż można go kupić już za kilkadziesiąt złotych.


Jak ważny jest sam sprzęt komputerowy?


W przypadku szukania ergonomicznych rozwiązań, nie można pomijać roli samego sprzętu komputerowego. Jak już pisaliśmy, ważnym tematem jest umieszczenie ekranu na wysokości oczu. Jeśli używasz monitora, możesz powiesić go na ścianie, na specjalnym uchwycie. Pozwala to regulować jego ustawienie, w zależności od Twoich preferencji. Jeśli pracujesz na dwóch ekranach, postaraj się aby obydwa znajdowały się przed Tobą. Chodzi o to, abyś nie musiał spoglądać na ekran w bok.


Ważną sprawą, tym razem dla nadgarstków, jest kształt i konstrukcja klawiatury. Kilkadziesiąt godzin tygodniowo przed komputerem sprawia, że są one narażone na tak zwany zespół cieśni. Jest to schorzenie bardzo popularne w ostatnich latach, między innymi ze względu na pracę biurową. Wybierając klawiaturę, sprawdź, czy posiada ona specjalną podstawkę na nadgarstki. Sprawia ona, że nie znajdują się one pod dużym kątem, co prowadzić może do wspomnianego wcześniej schorzenia. Wybierz także wygodną myszkę. W końcu ona także towarzyszy Ci każdego dnia. Niektóre modele pozwalają dokonywać zmian elementów, abyś mógł dopasować konstrukcję do swoich wymagań.


Zdrowe nawyki dla osób pracujących przed komputerem


Jeśli chcesz cieszyć się zdrowiem, warto postawić na aktywność fizyczną po pracy. Pamiętaj, że ruch to zdrowie! Warto także, abyś w przerwach przespacerował się po biurze. W ten sposób, rozruszasz zastygnięcie stawy i mięśnie. Po wstaniu z krzesła, rozciągnij się i znajdź choć chwilę, aby przejść się po korytarzu. Staraj się zapewnić co najmniej trzy takie krótkie pauzy w ciągu dnia. To naprawdę sprawi, że poczujesz się lepiej, a Twoje plecy nie będą Ci dokuczały. Wieczorem natomiast, wybierz się koniecznie na dłuższy spacer – na przykład do naszego sklepu stacjonarnego.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756