Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak przywrócić ustawienia fabryczne w laptopie?

 2023-07-12 

Nawet najnowsza i najbardziej zaawansowana technologia potrafi być czasem zawodna. Jeżeli użytkownik nie jest świadomy wszelkich procesów zachodzących w komputerze, istnieje szansa, że będzie trzeba go „zresetować”. Dobrym nawykiem jest również zastosowanie całego procesu przed sprzedażą urządzenia. Jak przywrócić ustawienia fabryczne w laptopie Windows 10?

Po co przywracać ustawienia fabryczne?

Przywracanie do ustawień fabrycznych jest dość skomplikowanym procesem, który niesie za sobą poważne konsekwencje. W zależności od tego jaki sposób przywracania wybierzesz, utracisz nieodwracalnie masę danych, plików, zdjęć i wszystkiego innego, co zapisane jest w pamięci komputera. Od razu nadmienić należy, iż ważne dla Cebie pliki możesz zapisać na zewnętrznym dysku lub w chmurze, dzięki czemu ich nie utracisz podczas „resetowania” systemu. Oczywiście czynność taką możesz podjąć wyłącznie, gdy przywracanie zaplanujesz wcześniej i będziesz mógł się do niego przygotować. Zdarzają się sytuacje, gdy komputer po długim przeciążaniu nagle „postanowi” przestać poprawnie funkcjonować i przywrócenie ustawień fabrycznych będzie musiało nastąpić w trybie awaryjnym. Właśnie dlatego wielu specjalistów zaleca regularne „backupy”, czyli zapisywanie wszystkich bądź wybranych danych w odpowiednim miejscu. W przypadku jakiejkolwiek awarii, wszelkie istotne dla Ciebie dane będą bezpieczne.


Wróćmy jednak do istoty problemu, czyli po co przywracać ustawienia fabryczne w komputerze? Tak jak już wspomnieliśmy, resetu należy dokonać przed sprzedażą czy oddaniem urządzenia w inne ręce. Nawet jeżeli wydaje nam się, że usunęliśmy z laptopa wszelkie wrażliwe dane samemu, zawsze pozostanie jakiś „ślad” po naszym użytkowaniu. Dlatego, dla własnego bezpieczeństwa, lepiej powierzyć zadanie „czyszczenia” komputera przygotowanemu do tego programowi niż działać na własną rękę. Patrząc z drugiej strony jako nabywca nowego komputera, z pewnością wolałbyś otrzymać sprzęt w jak najlepszym, zbliżonym do fabrycznego, stanie.


Sprzedaż nie jest jednak jedyną sytuacją, gdy przywrócenie laptopa do ustawień fabrycznych jest zalecane. Jeżeli Twój komputer wyraźnie zwolnił w porównaniu do tego jak działał jako nowy nabytek, możliwe, że jest po prostu przeciążony ilością danych, które ma zapisane na swoim dysku i które musi przetwarzać. W takim przypadku, by wspomóc jego pracę, możesz właśnie „zresetować” system. Pozwoli to na znaczące oczyszczenie laptopa z nieużywanych plików, które przeszkadzają systemowi w poprawnym funkcjonowaniu. Skoro wiemy już, w jakich sytuacjach należy przeprowadzić sformatowanie systemu, odpowiedzmy sobie na najważniejsze pytanie – jak przywrócić ustawienia fabryczne w laptopie?

Przywrócenie ustawień fabrycznych – Windows 10

Omawianie tego zagadnienia zaczniemy od systemu Windows 10 z kilku powodów. Jest to jeden z najpopularniejszych systemów operacyjnych, a także posiada kilka różnych rozwiązań, dzięki którym możesz ułatwić sobie resetowanie laptopa. Omówimy każdy ze sposobów, znajdziemy ich wady i zalety i, przede wszystkim, dowiemy się jak wygląda proces ich przeprowadzania. System operacyjny Windows 10 oferuje aż trzy ścieżki resetowania systemu.


Pierwsza, najbardziej „drastyczna” to „Usuń wszystko”. Jak sama nazwa wskazuje, podczas formatowania systemu usuwana jest cała wtórna zawartość dysku twardego. Wszelkie zdjęcia, pliki, dokumenty i aplikacje, a także ustawienia użytkownika zostaną usunięte.


Kolejny sposób podchodzi do sprawy łagodniej. Opcja „Zachowaj moje pliki” nie usuwa wszelkich plików, które sam wytworzyłeś. W ten sposób po przywróceniu systemu do ustawień fabrycznych zostaną usunięte wszelkiego rodzaju aplikacje, gry i tym podobne, lecz zdjęcia, dokumenty i Twoje pliki zostaną nienaruszone.


Trzeci sposób dostępny jest tylko w urządzeniach, które przeszły aktualizację „Windows Creators Update”. Jeżeli regularnie poddajesz swój system aktualizacjom, zapewne posiadasz tę opcję. W porównaniu ze sposobem „Zachowaj moje pliki” poza nieusuwaniem plików osobistych, nienaruszone zostają także ustawienia użytkownika oraz oryginalne aplikacje od Windows wgrane przez producenta. Wisienką na torcie jest automatyczne wgranie najnowszej, najbardziej aktualnej wersji systemu Windows. Dzięki temu Twój komputer nie tylko zostanie oczyszczony, lecz również wzmocniony o nowe rozwiązania.


Którą wersję wybrać? Wszystko zależy od celu, w jakim zamierzasz przeprowadzić przywracanie. Jeżeli chcesz „wyczyścić” komputer, by trochę przyspieszył, zalecana będzie opcja druga lub trzecia. Jeżeli jednak zależy Ci na całkowitym przywróceniu komputera do stanu fabrycznego, sposób pierwszy powinien być najbardziej odpowiedni. Teraz odpowiemy sobie na najważniejsze pytanie – jak to wszystko wykonać?

Usuń wszystko i Zachowaj moje pliki

Pierwsze z dwóch wymienionych opcji możemy znaleźć postępując identycznymi krokami. Wybierz przycisk Start. W menu znajdź opcję Ustawienia, przejdź dalej do sekcji Aktualizacje i zabezpieczenia, by na końcu otworzyć opcję Odzyskiwanie. W wyskakującym okienku odnajdź zakładkę Resetuj ustawienia do stanu początkowego, a następnie wybierz opcję Rozpocznij. W tym momencie możesz zadecydować, którą z wyżej opisanych opcji chcesz wybrać – Usuń wszystko lub Zachowaj moje pliki. Wybierając drugą opcję możesz zadecydować, czy chcesz, by po zresetowaniu systemu automatycznie zainstalowały się wcześniej pobrane aplikacje Windows. Idąc w drugą stronę, gdy wybierzesz opcję Usuń wszystko, wyskoczy przed Tobą okienko z pytaniem o włączenie Wymazywania danych – chodzi tu o wybór, które pliki zostaną usunięte. Jeżeli postanowisz włączyć tę opcję, znikną wyłącznie pliki stworzone przez Ciebie. Znacznie przyspieszy to proces resetowania, lecz może okazać się nieskuteczne w dalszej perspektywie. Kolejnym wyborem jest włącznie funkcji Dyski danych. Jeżeli postanowisz ją zastosować, usunięte zostaną wyłącznie pliki zapisane na tym samym dysku, co system operacyjny. Pozostaje tylko zdecydować, w jaki sposób zainstalowany ma być na nowo system Windows 10 – z chmury (jest to około 4 GB danych) czy poprzez Lokalna ponowna instalacja. Gdy już podejmiesz decyzję, wystarczy zaakceptować rozpoczęcie procesu. Uwaga, od tej pory nie ma już odwrotu!

Rozpoczęcie od nowa

Jak uruchomić trzecią z opisanych opcji? Funkcję Rozpocznij od nowa odnajdziesz w następujący sposób. Wejdź w menu Start, przejdź do Ustawień a następnie do sekcji Aktualizacje i zabezpieczenia. Tam wybierz opcję Zabezpieczenia Windows, a w jej oknie Otwórz usługę Zabezpieczenia Windows. Wybierz funkcję Wydajność i kondycja urządzenia, a tam znajdziesz poszukiwaną przez nas opcję Rozpoczęcie od nowa, gdy wybierzesz okienko Dodatkowe informacje i klikniesz Rozpocznij. To wszystko – teraz pozostaje tylko podłączyć laptop do ładowania (jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś) i co kilka chwil kontrolować, czy wszystko przebiega w porządku. W zależności od ilości danych zgromadzonych na urządzeniu, proces ten może potrwać od kilkudziesięciu minut do nawet kilku godzin. Teraz już wiesz, jak przywrócić ustawienia fabryczne w laptopie!

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756