Zdaniem eksperta
Każde urządzenie elektroniczne nagrzewa się w trakcie pracy. Szczególnie wtedy, gdy używane jest podczas dużych obciążeń. W przypadku laptopów konieczne jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji, aby komputer nie nagrzewał się zbyt szybko. Wysoka temperatura wpływa niekorzystnie na wydajność sprzętu. Jak schłodzić laptopa? Przeczytaj poniższy poradnik.
Kiedy rośnie temperatura wewnątrz laptopa?
Temperatura wewnątrz laptopa może rosnąć w kilku przypadkach. Naturalne jest to, że nagrzewa się sprzęt pracujący pod obciążeniem. Jeśli grasz lub korzystasz z zaawansowanych, rozbudowanych programów, poczujesz ciepło wydobywające się z otworów wentylacyjnych. Sama obudowa również będzie się nagrzewać. To naturalne, dopóki temperatura nie przekracza norm przewidzianych przez producenta. Warto co jakiś czas sprawdzać poziom nagrzewania się poszczególnych podzespołów. W tym celu możesz wykorzystać jedną z wielu darmowych aplikacji, które bez problemu znajdziesz w sieci. Temperatura laptopa będzie rosła także wtedy, gdy zasłonisz otwory wentylacyjne. Dzieje się tak, kiedy trzymasz komputer na kołdrze lub kocu, relaksując się na kanapie. Warto o tym pamiętać.
Do nagrzewania się laptopa będzie dochodziło także wtedy, gdy wewnątrz obudowy znajdować się będzie zbyt dużo kurzu. Jeśli zalepi on otwory wentylacyjne, możesz spróbować je odetkać. Rób to ostrożnie, aby nie wepchnąć kurzu do środka. Wtedy, mimo drożnych szczelin wentylacyjnych, kurz nadal będzie uniemożliwiał sprawne odprowadzanie ciepła. Pozbycie się brudu ze środka obudowy jest o wiele bardziej skomplikowane i w tym celu lepiej udać się do lokalnego serwisu komputerowego. Choć rozebranie konstrukcji laptopa może wydawać się proste, szkoda ryzykować uszkodzeniem któregoś z podzespołów. Może się także okazać, że zużyła się już taśma termoprzewodząca i trzeba ją przy okazji wymienić. Tutaj również pomocna okaże się ręka specjalisty, któremu zajmie to dosłownie chwilę.
Zobacz także: Jaka podstawka chłodząca pod laptopa?
Sprawdź, które programy obciążają poszczególne podzespoły
Zdarza się, że niektóre aplikacje bardzo mocno obciążają komputer, choć mogą pracować w tle i pozornie nie mieć znaczenia na wydajność sprzętu. Kiedy używasz wielu programów jednocześnie, ryzyko nagrzewania się laptopa wzrasta. Czasami warto zrobić przegląd używanych aplikacji i uniemożliwić pracę w tle tego oprogramowania, którego w rzeczywistości nie potrzebujesz. Naciśnij skrót CTRL + ALT + DEL, aby wywołać Menadżera Zadań. W zakładce „Procesy” zobacz, które programy są aktualnie uruchomione i najbardziej obciążają poszczególne podzespoły.
Jak schłodzić laptopa? Kilka praktycznych porad
Laptopy grzeją się dużo mocniej od komputerów stacjonarnych, a wynika to z ich skomplikowanej konstrukcji. Jeśli chcesz zapewnić lepsze chłodzenie swojemu notebookowi, będziesz potrzebował podstawki chłodzącej. To nie jest drogi sprzęt, ale rzeczywiście bardzo skuteczny. Jak wybrać właściwą podstawkę? Musisz zwrócić uwagę na kilka aspektów. Przede wszystkim, poszukiwania rozpocznij od doboru właściwego rozmiaru. Podstawki chłodzące pod laptopa produkowane są do odpowiednich rozmiarów laptopów. Zakres ten jest dość szeroki i umożliwia dokładne dopasowanie akcesoriów do komputera.
Kolejnym ważnym aspektem jest rodzaj zasilania. Podstawki mogą być podłączane do gniazda USB laptopa lub gniazdka sieci elektrycznej. Te drugie nie zajmują miejsca wśród slotów komputera i pracują z większą mocą. Jednak urządzenia wykorzystujące USB są wygodniejsze w obsłudze. Większość podstawek chłodzących posiada możliwość regulowania kąta nachylenia. To bardzo ważne, gdyż od tego zależy Twój komfort i pozycja ciała podczas użytkowania laptopa. Sprawdź także, ile wentylatorów wbudowano w podstawkę. Jeden to standard, a czasami pojawiają się dwa, a nawet cztery. Istotnym parametrem jest także poziom wytwarzanego hałasu. Tak jak w przypadku innych urządzeń, wartość ta wyrażana jest w decybelach.
Grzeje Ci się komputer stacjonarny?
Wiesz już, jak schłodzić laptopa. Jeśli używasz również komputera PC i masz problem z utrzymywaniem prawidłowej temperatury, możesz zastosować większość przytoczonych porad, dotyczących notebooków. Oczywiście poza wyposażeniem komputera w podstawkę chłodzącą. Zamiast tego, zamontuj dodatkowe wentylatory i chłodzenie komputera, które usprawnią chłodzenie poszczególnych podzespołów. Z czasem radiatory zużywają się i potrzebna jest ich wymiana lub nasmarowanie łożysk. Warto kontrolować ich stan co jakiś czas, aby uniknąć przykrych niespodzianek. Bardzo często oznaką uszkodzenia wentylatora jest charakterystyczny dźwięk. Jest to buczenie, dobywające się z miejsca montażu radiatora. W takim wypadku nie warto czekać i powinno się jak najszybciej zlecić naprawę komputera. Utrzymywanie prawidłowej temperatury komputerów, wydłuża ich pracę i zwiększa wydajność podczas użytkowania.