Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak skonfigurować router? Sprawdź

 2023-07-31 

Router to sprzęt, który znajduje się praktycznie w każdym domu lub biurze. Przewodowe połączenie z siecią, odeszło do lamusa i jest wykorzystywane tylko przez osoby, które potrzebują możliwie jak najszybszego transferu. Zakup routera może nie być najprostszym zadaniem, podobnie jak dokonanie właściwych ustawień. Dlatego też, przygotowaliśmy serię poradników na ten temat. W poniższym tekście skupiamy się na tym, jak skonfigurować router. Zachęcamy do lektury!

Czym jest router? Krótka charakterystyka dla przypomnienia

Router często nazywany jest też modemem. To urządzenie, które pozwala na udostępnienie Internetu w sposób bezprzewodowy. Wystarczy, że kabel Twojego operatora zostanie podłączony do routera, a sprzęt doprowadzi sieć do pomieszczeń objętych zasięgiem jego pracy. Dzięki udostępnieniu sieci bezprzewodowej, możliwe jest korzystanie z Internetu na wielu urządzeniach. To nie tylko komputery, ale także telewizory, konsole do gier, smartfony, tablety oraz sprzęt smart home. Co więcej, wspólna sieć pozwala na parowanie ze sobą tych urządzeń, aby mogły one współpracować. Dobrym przykładem, jest sparowanie telefonu z telewizorem, abyś mógł korzystać z funkcji Chromecast. To samo dotyczy drukarki. Jeśli połączysz ją z Wi-Fi i komputerem, możliwe będzie drukowanie bez potrzeby łączenia sprzętu za pomocą przewodów. Rozwiązania bezprzewodowe są bardzo wygodne i pozwalają uchronić się od plątaniny kabli, które nie wyglądają zbyt estetycznie.


Nazywanie routera modemem jest więc błędem, gdyż to drugie urządzenie odpowiada za doprowadzenie sygnału do komputera, ale drogą przewodową. Taka konfiguracja sprzętowa była używana kilkanaście lat temu, gdy Internet dopiero był na etapie rozprzestrzeniania się w polskich domach. Obecnie, dostępne routery są w stanie obsłużyć bardzo wysoką prędkość transferu. To konieczne, choćby ze względu na rozwój sieci światłowodowej, która pozwala osiągać szybkość na poziomie nawet 1000 megabitów na sekundę. Jeśli stoisz przez wyborem nowego routera, musisz poznać chociaż kilka najważniejszych informacji, które pozwolą Ci wybrać właściwie. To jednak temat na tyle obszerny, że wymaga omówienia w osobnym poradniku.

Jak skonfigurować router? Zacznij od podłączenia go do sieci

Jeśli masz już nowy router, zacznij od zapoznania się z instrukcją obsługi. Nawet, jeśli temat wydaje Ci się prosty, producent mógł uwzględnić w ulotce ważne informacje, które są kluczowe dla dalszej eksploatacji. To pomocne, zwłaszcza jeśli sprzęt korzysta z rozbudowanej aplikacji, pozwalającej na konfigurację sieci i urządzenia. Mimo wszystko, jedną z pierwszych czynności do wykonania, bez wątpienia będzie podłączenie routera do sieci elektrycznej. Tutaj warto się na chwilę zatrzymać. Pamiętaj, że każda sieć Wi-Fi ma ograniczony zasięg i pomniejsza go na przykład gruba ściana. Dlatego staraj się umieścić router mniej więcej na środku mieszkania. Wspomnij o takim zamiarze instalatorowi Internetu, aby zostawił Ci odpowiednio długi przewód sieciowy. Pamiętaj także, że router potrzebuje zasilania, więc w okolicy powinno znaleźć się gniazdo elektryczne. Podłącz od razu przewód sieciowy, aby doprowadzić Internet do urządzenia. Wiesz już, jak podłączyć router!

Gdzie ustawić nowy router?

Jak ustawić router, by jego sygnał docierał do naszych urządzeń z jak największą mocą? Wiemy już, że dobrym rozwiązaniem jest znalezienie takiego miejsca, gdzie sygnał będzie musiał pokonać jak najkrótszą i pozbawioną przeszkód drogę. Unikajmy więc grubych ścian i dużych odległości od najważniejszych sprzętów, które wymagają podłączenia do Internetu. Jednym z najczęściej praktykowanych sposobów wyboru miejsca ustawienia routera, jest po prostu montaż w okolicach środka mieszkania. Podczas gdy w większości mniejszych domów i mieszkań sposób ten zazwyczaj się sprawdzi, zawsze warto zastanowić się, czy nie odnajdziemy w naszym domu lepszego miejsca na instalację routera. Lepszy zasięg Internetu, co przekłada się między innymi na jego szybkość, z pewnością będzie bardziej potrzebny w pokoju uczącego się dziecka, gabinecie, czy chociażby w telewizorze wyposażonym w funkcje SmartTV. W związku z tym, czasem warto jest ustawić router poza centrum mieszkania, by zapewnić lepszy zasięg sieci w najważniejszych miejscach.


Warto pamiętać również o możliwości, jaką są wzmacniacze sygnału internetowego. Za niewielką cenę możesz kupić oddzielne od routera urządzenie, które za zadanie ma przechwytywanie sygnałów wytwarzanych przez router, a następnie wzmacnianie ich i przekazywanie dalej. Dzięki temu, w prosty sposób możesz pozbyć się problemu wolnego, niedochodzącego w każdy zakamarek domu Internetu. Przejdźmy teraz do kluczowego etapu instalacji nowego urządzenia, jakim jest konfiguracja routera.

Jak skonfigurować router krok po kroku?

Jak skonfigurować router na kolejnym etapie? Teraz konieczne będzie uruchomienie Twojego komputera, abyś mógł dokonać dalszych ustawień sieci. Nie powinno Ci to sprawić większych problemów. Zwłaszcza, że producenci routerów ułatwiają ten proces, jak tylko to możliwe. Najczęściej potrzebne będzie uruchomienie przeglądarki internetowej (np. Google Chrome) i wpisanie w pasku adresu numeru IP, podanego najczęściej na naklejce z tyłu urządzenia. Adres ten składa się z kilku cyfr/numerów podzielonych kropkami. Na ekranie powinieneś zobaczyć okno logowania. Musisz tam wpisać dane znajdujące się w instrukcji dołączonej do urządzenia. Zazwyczaj hasło i login są prostymi, dobrze znanymi frazami (np. „admin”).


Po zalogowaniu, powinieneś mieć już dostęp do poszczególnych zakładek konfiguracyjnych. Niektórzy producenci udostępniają także możliwość szybkiej, automatycznej konfiguracji, która wystarczy zdecydowanej większości użytkowników. Możesz ponadto ustawić parametry samodzielnie, stosując się do informacji podanych przez dostawcę Internetu. Będziesz także musiał określić rodzaj połączenia WAN, a dodatkowo sklonować adres MAC karty sieciowej Twojego laptopa lub komputera stacjonarnego. Dopiero po tym etapie, możliwe będzie ustawienie nazwy sieci, po której będziesz w stanie ją poznać na innych urządzeniach. Jeśli Wi-Fi ma być bezpieczne, konieczne jest także zdefiniowanie hasła dostępu. Pozostawienie sieci bez zabezpieczeń jest ryzykowne i zwiększa szansę na włamanie. Hasło powinno być skomplikowane i możliwe do skojarzenia tylko przez Ciebie oraz domowników. To w zasadzie już wszystko.


Jeśli proces przebiegł poprawnie, będziesz musiał jeszcze zresetować router. Po jego ponownym włączeniu, sieć powinna być już widoczna dla Twojego komputera, a także innych urządzeń znajdujących się w zasięgu. Do połączenia potrzebne będzie hasło, które ustawiłeś podczas konfiguracji. Co ważne, nowoczesne routery udostępniają dwie sieci. Jedna pracuje na częstotliwości 2,4 gigaherca, a druga – 5. Pozwala ona na uzyskanie większej prędkości, ale nie wszystkie urządzenia mogą się z nią łączyć. Hasło jednak będzie wspólne dla obydwu sieci, co jest sporym ułatwieniem. Tym samym wiesz już jak skonfigurować router!

Aktualizacje routera

Wiesz już, jak skonfigurować router, gdzie powinniśmy go ustawić, jak wzmocnić jego sygnał oraz jak go podłączyć. Niestety, nawet jeśli zrobimy wszystko zgodnie z treścią naszego poradnika, pozostaje jedna czynność, którą powinniśmy wykonywać raz na jakiś czas. Tak samo, jak sprzątamy regularnie w domu, wynosimy śmieci, odnawiamy stare wnętrza – routery również potrzebują porządków lub zmiany raz na jakiś czas. Nie chodzi tu o dosłowne czyszczenie urządzenia czy przekładanie go z miejsca na miejsce, lecz o dokonywanie aktualizacji sprzętu. Co jakiś czas producenci wypuszczają na swoje strony internetowe darmowe aktualizacje, które pozwalają na lepszą, bardziej wydajną i pozbawioną błędów pracę urządzenia. Zaleca się, by sprawdzać, czy nie pojawiła się nowa aktualizacja, mniej więcej w comiesięcznych odstępach, lecz dla zwykłego użytku domowego, możemy się ograniczyć do wykonywania tej czynności co kilka miesięcy. Aktualizacje routera są bardzo ważne, choć przez wiele osób zaniedbywane. Dzięki uaktualnianiu oprogramowania urządzenia, nie tylko ograniczamy ryzyko występowania błędów itd., lecz również wzmacniamy swoje bezpieczeństwo, zmieniając sposoby zabezpieczania sieci przed ewentualnymi próbami włamań.


Nawet, jeśli do tej pory nie wiedziałeś jak ustawić router, teraz ten proces nie powinien mieć przed Tobą tajemnic. Nawet niedoświadczone osoby powinny sobie poradzić z tym zadaniem, bez większych problemów. Zachęcamy do zapoznania się z innymi poradnikami, w których wyjaśniamy inne ważne aspekty konfiguracji domowej sieci Wi-Fi oraz samego routera.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756