Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jaka listwa antyprzepięciowa? Jaką listwę zasilającą wybrać?

 2023-05-01 

Listwa antyprzepięciowa to sprzęt, który znajduje się w każdym domu i to w niemałych ilościach. Dzięki niej możliwe jest bezpieczne podłączenie kilku urządzeń do jednego gniazdka sieci elektrycznej. Jaka listwa antyprzepięciowa jest warta uwagi? Jak wybrać właściwą?'

Jaka listwa antyprzepięciowa? Wszystkie funkcje

Listwy pełnią kilka funkcji. Pierwszą i oczywistą jest umożliwienie podłączenia kilku urządzeń do jednego gniazdka. Lista jest swoistym rozgałęźnikiem, do którego możesz wpiąć dwa, trzy, cztery lub więcej sprzętów. Kolejną funkcją jest przedłużacz. Możesz kupić listwy o różnej długości przewodu. Jeśli gniazdko znajduje się daleko, nie musisz prowadzić nowej nitki sieci elektrycznej. Wystarczy, że kupisz listę antyprzepięciową o odpowiedniej długości kabla zasilającego. W naszym sklepie internetowym nie brakuje modeli z przewodem pięciometrowym. 


Ostatnią, choć bardzo istotną rolą list jest ochrona przed uszkodzeniem urządzeń na skutek skoków napięcia. Mogą być one spowodowane wadliwą (lub starą) instalacją elektryczną, jej uszkodzeniami, przerwami w dostawach prądu oraz wyładowaniami atmosferycznymi. Jeśli chcesz uchronić się przed kosztownymi naprawami lub wymianami sprzętu, zainwestuj w dobrej jakości listwy antyprzepięciowe.

Listwy antyprzepięciowe w naszej ofercie:

Czym różni się listwa antyprzepięciowa od zwykłego przedłużacza?

Jaka listwa antyprzepięciowa będzie najlepsza? Najpierw dowiedz się, czym się różni od przedłużacza, Listwy przeciwprzepięciowe wyposażane są w różne zabezpieczenia, które po wykryciu zmiany napięcia, odcinają dopływ prądu do podłączonych urządzeń. Czas reakcji jest zwykle bardzo krótki i w przypadku wysokiej klasy listew wynosi mniej więcej 1 nanosekundę. Minimalną formą zabezpieczenia jest wyposażenie w filtry. Listwa filtrująca odcina zasilanie tylko w przypadku uszkodzenia sprzętu, który jest do niej podłączony. O wiele lepsze są modele wykorzystujące bezpieczniki topikowe. 


Kiedy dojdzie do nieoczekiwanego skoku napięcia, bezpieczniki stopnieją, a zasilanie zostanie odcięte. Szybszy czas reakcji zapewniają listwy wyposażone w warystor. Element ten jest w stanie pochłonąć nadwyżkę energii i odłączyć zasilanie w mgnieniu oka. Alternatywą dla takiego systemu zabezpieczenia jest wyposażenie listwy w diody transilowe, które równie szybko reagują na skoki napięcia. Omówiliśmy już najważniejsze elementy wpływające na bezpieczeństwo sprzętu. Wiesz już, jaka listwa antyprzepięciowa zapewnia najlepszą ochronę.

Ważne cechy listew antyprzepięciowych

Oprócz ważnych elementów zabezpieczających, zwróć uwagę także na inne cechy listew, które wpływają na ich funkcjonalność. Na pewno jest to ilość gniazd. Możesz kupić listwy umożliwiające podłączenie od dwóch do nawet dziewięciu urządzeń. Nie należy przesadzać z ilością sprzętów o dużej mocy. Urządzenia takie jak grzejniki, mikrofale, czajniki, płyty grzewcze powinny być raczej podłączane pojedynczo, choć zależy to oczywiście od ilości watów każdego z nich. W większości listew montowany jest wyłącznik. Umożliwia samodzielne odcięcie zasilania, na przykład kiedy wychodzisz z domu. To element, który pozwala na bezstresowe przebywanie poza domem.


Na pewno istotną sprawą jest także długość przewodu. Wybieraj ją indywidualnie. Zbyt długi kabel będzie się plątał i sprawiał problemy przy jego maskowaniu. Z kolei zbyt krótki przewód uniemożliwi dostarczenie prądu we właściwe miejsce. Listwy antyprzepięciowe posiadają często zabezpieczenie przed dziećmi, które uniemożliwia włożenie przedmiotów lub palców w gniazdo elektryczne. Warto zwrócić na to uwagę, jeśli masz dzieci. To mali odkrywcy, którzy przez swoją ciekawość mogą narazić się na niebezpieczeństwo.

Jaka listwa zasilająca dla osób ceniących nowoczesne rozwiązania?

Producenci listew zasilających dostarczają coraz ciekawszych rozwiązań. W ofercie naszego sklepu internetowego znajdziesz między innymi modele z systemem porządkowania przewodów. Specjalne uchwyty zamontowane na obudowie listwy ułatwiają utrzymanie porządku wśród kabli. Świetnym rozwiązaniem są także gniazda USB, które umożliwiają ładowanie urządzeń mobilnych (i nie tylko!) bez wykorzystywania adaptera sieciowego. 


Wystarczy podłączyć przewód do listwy i gotowe – ładowanie w toku. Taki model warto wybrać do stanowiska komputerowego, gdzie taka możliwość może przydać się najczęściej. Dostępne są także listwy z uchwytem umożliwiającym powieszenie na ścianie. To rozwiązanie dobre do garażu, gdzie estetyka nie gra roli – najważniejsza jest dostępność i szeroka funkcjonalność. Jak można przeczytać w opisach niektórych listew, nie brakuje modeli zbudowanych z tworzywa samogasnącego. Oznacza to, że nawet gdyby doszło do zapłonu, to nie dojdzie do rozprzestrzenienia się ognia.

Listwy zasilające w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756