Poradniki Eksperta

Laptop dla ucznia – ranking [TOP10]

 2023-07-17 

Powoli zbliżamy się do momentu, w którym podręczniki zostaną zastąpione przez komputery. Zanim jednak do tego dojdzie, uczniowie powoli są przyzwyczajani do obecności laptopów w sali lekcyjnej, czy jako pomoc podczas odrabiania zadań domowych. Laptop dla ucznia może okazać się potężnym narzędziem, które nie tylko pomoże mu w nauce, ale znacznie przyśpieszy cały ten proces. Na co zwrócić uwagę wybierając laptop dla ucznia? Które podzespoły mają największe znaczenie? Wszystkiego dowiesz się z naszego rankingu.

1

MIEJSCE

10.0 / 10

2

MIEJSCE

10.0 / 10

3

MIEJSCE

10.0 / 10

4

MIEJSCE

9.5 / 10

5

MIEJSCE

9.5 / 10

6

MIEJSCE

9.5 / 10

7

MIEJSCE

9.0 / 10

8

MIEJSCE

9.0 / 10

9

MIEJSCE

9.0 / 10

10

MIEJSCE

8.5 / 10

Do czego potrzebny jest laptop w szkole?

Programowanie, obsługa podstawowych i rozbudowanych aplikacji i oprogramowania to aktualnie podstawowa wiedza, którą musi dysponować młody człowiek. Bez tego nie tylko pozostanie w tyle, ale wręcz odbiera mu się możliwość odkrywania świata nauki w taki sposób, jaki będzie dla niego najlepszy. Nauka i rozwój to tylko część zalet, które oferuje laptop dla ucznia w wieku szkolnym. Na samym początku przygody z edukacją, urządzenie tego typu będzie zaledwie dodatkiem, którego zadaniem, jest oswojenie dziecka z zasadami jego działania.


To, co oferuje w późniejszym czasie, jest już trudne do zignorowania, zarówno przez rodziców, uczniów, jak i nauczycieli. Odrabianie zadań domowych może być o wiele wydajniejsze, dzięki użyciu laptopa. Tworzenie projektów, prac, a nawet pisanie wypracowań to już standard w większości szkół, również na etapie edukacji wczesnoszkolnej. Jaki laptop dla ucznia najlepiej sprawdzi się podczas nauki?

Laptop dla ucznia – jakie podzespoły wybrać?

Nauka zdalna pokazuje, że z perspektywy ucznia do najważniejszych cech jego laptopa należy zaliczyć wysoką wydajność i niezawodność, nawet przy dużym obciążeniu konkretnych podzespołów. Nie można lekceważyć także funkcji dodatkowych, takich jak łączność bezprzewodowa, jakość obrazu oferowana przez wbudowana kamerę czy dźwięk płynący z głośników w laptopie. Widać zatem, że laptop dla ucznia musi być dobrany w taki sposób, aby wszystkie te elementy i funkcje ściśle ze sobą współgrały, co da najlepsze efekty podczas nauki.

Procesor w laptopie

Procesor odpowiada za to, jak szybko zostaną wykonane liczne skomplikowane obliczenia potrzebne do działania całego laptopa. Procesor synchronizuje pracę wszystkich pozostałych podzespołów, dlatego, jeśli nie będzie odpowiednio wydajny, wówczas cały laptop również nie spełni swoich zadań.


Do najpopularniejszych modeli procesorów należą serie Intel Core oraz AMD Ryzen. Pierwsza z nich stworzyła wyjątkowo wydajny model Core i5, który nadaje się doskonale do każdego laptopa lub komputera. Stosuje się je nawet w modelach gamingowych. Jeśli laptop dla ucznia ma służyć wyłącznie do obsługi programów, takich jak Microsoft Teams, czy przeglądanie Internetu w celu odszukania potrzebnych informacji, wówczas taki procesor będzie doskonałym wyborem. Podobnie wygląda to w kwestii procesorów od AMD z serii Ryzen 5. Musisz zwrócić uwagę na generację procesora, która powie Ci, jak wydajnym podzespołem będzie ten element. Dla Intel Core i5 świetnym wyborem będzie 10 i wyższa generacja.


Procesory wyposażone są w rdzenie, które decydują o tym, jak wiele różnych zadań może wykonywać jednocześnie ten podzespół. Więcej znaczy lepiej, choć nie zawsze. Procesory Intela mają mniej rdzeni niż procesory AMD, ale wygrywają na polu samej wydajności. Dlatego Intel jest częściej wybierany dla laptopów mających służyć nauce czy pracy, podczas gdy procesory AMD to lepsze rozwiązanie dla laptopów gamingowych.

Pamięć RAM

Pamięć podręczna, czyli RAM, jest niezwykle ważnym pomocnikiem w pracy procesora. Podczas gdy na laptopie zostanie uruchomiony któryś z programów lub aplikacji, to właśnie pamięć RAM przejmuje na siebie obowiązek wykonywania niezbędnych obliczeń dla ich poprawnego działania. Zaletą takiej pamięci jest to, że nie zapełnia się ona z czasem, a jest całkowicie opróżniania, gdy zamkniesz dany program na laptopie. Więcej pamięci RAM pozwoli działać tym programom szybciej i swobodniej. Dlatego też laptop dla ucznia powinien być wyposażony w przynajmniej 8 GB pamięci RAM. Pamiętaj o tym, że nowe aktualizacje dla popularnych programów, jak wspomniany już Microsoft Teams, coraz bardziej podnoszą jakość z perspektywy użytkownika, ale również podnoszą wymagania względem sprzętu w laptopie. Jeśli uczeń jest już nieco starszy i zaczyna korzystać z wielu różnych programów, warto zastanowić się, czy nie lepiej będzie wybrać zestaw oferujący 16 GB pamięci RAM.

Karta graficzna dla ucznia

Laptop dla ucznia nie potrzebuje karty graficznej z najwyższej półki. Takie modele są przydatne w zasadzie wyłącznie w świecie gamingu. Na zajęciach prowadzonych w szkołach nie używa się oprogramowania, które nawet przy założeniu, że ma wprowadzić uczniów w tajniki obróbki graficznej, będzie wymagać kart graficznych o wysokiej wydajności. Młodsi uczniowie mogą w pełni polegać na prostych kartach z serii Nvidia GT, które w zupełności wystarczą do oglądania filmów edukacyjnych w Internecie. Podobnie sprawdzi się w tym zadaniu karta AMD z serii Radeon RX.


Praca z bardziej wymagającymi programami i aplikacjami wymagać będzie już nieco wydajniejszej karty graficznej niż seria Nvidia GT. Tutaj świetnym wyborem będzie seria Nvidia GTX, która oferuje znacznie lepsze wyniki podczas dużego obciążenia. Te modele kart graficznych z powodzeniem poradzą sobie nawet z najbardziej popularnymi programami do obróbki zdjęć, jak Photoshop.

Wyświetlacz i kamera w laptopie dla ucziów

Laptop dla ucznia koniecznie musi zagwarantować jak najlepszą jakość obrazu. Dlatego też należy wybrać ekran o optymalnej przekątnej i rozdzielczości. Do najpopularniejszych modeli należą laptopy o przekątnej od 15,6 do 17,3 cali. Minimalna rozdzielczość, która zapewni naprawdę świetny obraz, to Full HD, czyli 1920x1080 pikseli.


Nie pomijaj podczas zakupów kwestii matrycy zainstalowanej w laptopie. W zależności od wybranego modelu możesz spodziewać się innych właściwości, które wpłyną na jakość obrazu i komfort korzystania z urządzenia. Najczęściej spotyka się matryce typu IPS, które gwarantują dobre kąty widzenia, odpowiednie odwzorowanie kolorów, ich nasycenie oraz kontrast.


Kamera wbudowana w laptop dla ucznia będzie na pewno wielokrotnie bardzo przydatnym dodatkiem. Dlatego też warto przyjrzeć się właściwościom takiej kamery ze szczególną uwagą. Jakość rejestrowanego obrazu nie wpłynie bezpośrednio na pracę użytkownika laptopa, ale na osoby, z którymi się łączy poprzez Internet już tak. Jeśli uczeń często korzysta z kamery, wówczas najlepszym wyborem będzie urządzenie działające w jakości Full HD. Bardzo przydatną funkcją jest możliwość regulacji kąta widzenia kamery, a także możliwość zasłonięcia jej lub chociażby wyłączenia z poziomu klawiatury. Można również wybrać zewnętrzne kamery internetowe, które często oferują lepszą jakość w stosunku do wbudowanej.


Większość laptopów ma podświetlane klawiatury, ale dla ucznia ciekawym wyborem może być RBG. Taki rodzaj podświetlenia emituje różne rodzaje kolorów, które można wybrać wedle własnego uznania.

Komunikacja i łączność

Komunikacja i łączność, czyli coś, bez czego laptop dla ucznia nie ma racji bytu. Dla połączenia z Internetem służyć tutaj będzie moduł Wi-Fi lub port ethernet. Pozwoli to na korzystanie z Internetu w szkole, a także w domu. W trakcie nauki czy podczas odrabiania zadań domowych często uczeń będzie korzystać z nośników zewnętrznych, takich jak pendrive, czy dysk USB. Upewnij się, czy laptop oferuje odpowiednią ilość portów USB a także, czy ma czytnik kart pamięci microSD.

Pamięć wewnętrzna i system operacyjny

Pamięć wewnętrzna pozwala na przechowywanie na laptopie niezbędnych notatek, dokumentów, skanów, zdjęć czy plików audio lub wideo. Służy również jako przestrzeń do instalacji niezbędnych programów. Dyski HDD świetnie nadają się do przechowywania dużej ilości danych, a dyski SSD oferując szybki odczyt danych, lepiej sprawdzą się do instalacji programów. Obecnie najczęściej stosuje się połączenie dysków HDD i SSD.


System operacyjny jest szczególnie ważny w laptopie, który ma służyć młodemu człowiekowi do nauki. Nowsza wersja systemu zapewni dostęp do najnowszych wersji programów, które zoptymalizowane są już do np. Windowsa 11. Wcześniejsza wersja, czyli Windows 10 wciąż świetnie sprawdza się jako wsparcie w nauce i z łatwością można spotkać się z nim na wielu komputerach i laptopach w szkole, czy na uczelni.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756