Poradniki Eksperta

Laptop z dotykowym ekranem – ranking [TOP10]

 2023-05-08 

Od systemu Windows 8, Microsoft zoptymalizował interfejs graficzny tak, aby obsługa przy pomocy ekranów dotykowych była wygodniejsza. Dziś ten trend nie jest tak widoczny, lecz najnowsze odsłony „okienek”, również sobie z tym bardzo dobrze radzą. Przygotowaliśmy zestawienie, abyś wiedział, jaki wybrać laptop z dotykowym ekranem. Ranking ma dziesięć wartych uwagi propozycji, które powinny zainteresować osoby poszukujące takiego notebooka.

1

MIEJSCE

10.0 / 10

2

MIEJSCE

10.0 / 10

3

MIEJSCE

10.0 / 10

4

MIEJSCE

9.5 / 10

5

MIEJSCE

9.5 / 10

6

MIEJSCE

9.5 / 10

7

MIEJSCE

9.0 / 10

8

MIEJSCE

9.0 / 10

9

MIEJSCE

9.0 / 10

10

MIEJSCE

9.0 / 10

Jaki laptop z dotykowym ekranem wybrać?

Gdy chcesz kupić notebooka z wyświetlaczem dotykowym, na początku zastanów się, który rodzaj konstrukcji odpowiada Ci najbardziej. Wyróżnimy trzy główne rodzaje komputerów. Pierwszym z nich są tradycyjne laptopy, w których wyświetlacz ma możliwość obsługi dotykowej. To zazwyczaj modele z segmentu ultrabooków, a więc kompaktowe, lekkie oraz długo działające na baterii. Warto się na nie zdecydować wtedy, gdy funkcje dotykowe nie są dla Ciebie najważniejsze i traktujesz je jako funkcjonalny dodatek.


Jakie inne konstrukcje spotkasz wybierając laptop z dotykowym ekranem? Ranking zawiera również propozycje z zawiasem, który pozwala na obrót wyświetlacza w zakresie 360 stopni. Konstrukcja taka ma łączyć największe zalety tabletu oraz notebooka. Z komputera możesz korzystać jak z tradycyjnego notebooka oraz obrócić ekran do trybu tabletu. Oprócz tego, dostępne są pozycje pośrednie, w których klawiatura może służyć za podstawkę. To wygodne rozwiązanie np. podczas oglądania filmów, przeglądania wiadomości, czy grania. Polecamy takie urządzenia, jeśli zależy Ci na sprzęcie, który dobrze sprawdzi się w pracy i może służyć również do rozrywki. Jedynym mankamentem jest masa, która jest większa niż w przypadku tradycyjnych tabletów.


Jaki jeszcze możesz wybrać laptop dotykowy? Ranking nie może pominąć… tabletów z dołączaną klawiaturą. Urządzenie może pracować w pełni samodzielnie, ponieważ wszystkie komponenty są zintegrowane w obudowie z wyświetlaczem. Dodatkowo, na tyle obudowy umieszczona jest najczęściej regulowana podpórka. Niektórzy producenci dostarczają również piórka, które pozwalają na wygodne wykonywanie notatek, rysowanie czy szkicowanie lub prace w programach graficznych. Klawiatura zazwyczaj jest mocowana na zaczep magnetyczny. Nie trzyma ona sztywno wyświetlacza, tak jak w tradycyjnym laptopie. Możesz wygodnie pisać przy biurku, lecz jeśli często pracujesz na komputerze trzymając go na kolanach np. w podroży, to może to być problematyczne. Niewielka masa i przenośność, to największe zalety tego typu konstrukcji.

Jaki ekran dotykowy wybrać?

Wyświetlacz służy do obsługi urządzenia, a także przeglądania treści. Dlatego powinieneś zwrócić uwagę na jego jakość, kupując laptop z dotykowym ekranem. Ranking prezentuje modele z różnego typu panelami. W podstawowych urządzeniach znajdziesz matryce klasy IPS o rozdzielczości Full HD i częstotliwości odświeżania 60 Hz. Zazwyczaj takie parametry oferują urządzenia o przekątnej do 11 cali. Wyższa częstotliwość odświeżania i rozdzielczość w większych ekranach sprawią, że obraz będzie bardziej szczegółowy i łatwiej dostrzeżesz detale. Pamiętaj, że z laptopa z dotykowym ekranem korzystasz też tak jak z tabletu. Często znajduje się on bliżej Twoich oczu, więc łatwiej zauważysz wszelkie mankamenty obrazu. Dlatego zdecydowanie warto dołożyć do dobrej jakości panelu, zwłaszcza jeśli np. pracujesz z grafiką. Oczywiście możesz zdecydować się także na notebooka wyposażonego w ekran typu OLED. Wyświetlacze tej klasy oferują wyjątkowo dobrą jakość obrazu. Ich atuty to przede wszystkim nieskończony kontrast, czy szeroka paleta wyświetlanych barw. Wszelkie treści będą się na nich prezentować znakomicie.


Laptopy z dotykowymi ekranami są wprost stworzone do użytku mobilnego, a więc także na zewnątrz. W takich warunkach warto zwrócić uwagę na maksymalną jasność wyświetlacza. W komputerach mobilnych powinny być stosowane jasne ekrany, aby zapewnić dobrą widoczność obrazu w świetle słonecznym, dlatego warto zwrócić na to uwagę, wybierając laptop z dotykowym ekranem. Ranking przygotował Ci kilka propozycji pod względem przekątnej wyświetlacza. Wybór jednej z nich to kwestia Twojego gustu i przeznaczania komputera. Modele o przekątnej do 12 cali są bardzo kompaktowe i świetnie sprawdzą się w mobilnym użytkowaniu, jednak dłuższa praca biurowa na tak małym ekranie może być mecząca. Laptopy z dotykowym ekranem o przekątnej od 13 do 14 cali, to kompromis między mobilnością, a wygodą użytkowania. Modele oferujące 15 calowe lub większe ekrany, będą znacznie cięższe i większe, jednak odwdzięczą się komfortem pracy. Alternatywnie laptopa możesz podłączyć do większego monitora i klawiatury, korzystając ze stacji dokującej.

Parametry laptopa z dotykowym ekranem

Twój nowy komputer powinien być dostosowany do stylu użytkowania oraz przeznaczenia. Powinieneś więc zwrócić szczególną uwagę na parametry techniczne wybierając sprzęt. Ma to duże znaczenie, gdy kupujesz laptop z dotykowym ekranem. Ranking prezentuje część urządzeń, które nie mają możliwości rozbudowy. Elementy takie jak pamięć RAM czy dysk, mogą być wmontowane lub ich podmiana jest bardzo utrudniona. Dlatego już na samym początku, zastanów się jaka powinna być pojemność dysku. Podstawowe urządzenia mają wbudowane 128 lub 256 GB dyski SSD. Będzie to wystarczająca pojemność dla mniej wymagających użytkowników, którzy przechowują głównie dokumenty. Jeśli jednak komputer będzie wykorzystywany w bardziej wymagających zadaniach, potrzebujesz przestrzeni na programy profesjonalne czy multimedia, to warto zdecydować się na dysk o pojemności przynajmniej 512 GB.


W przypadku pamięci RAM, minimalna konfiguracja to 4 GB. Jest ona wystarczająca w komputerach przeznaczonych do mało wymagających prac biurowych. Jednak dla komfortowego użytkowania, zdecydowanie warto wybrać laptopa z dotykowym ekranem oraz 8 lub najlepiej 16 GB pamięci RAM. Nawet takie aplikacje jak przeglądarka internetowa potrafią zrobić użytek z dużej pojemności RAM. Komfort korzystania z kilku aplikacji oraz szybkość pracy, znacznie zyskają na takiej konfiguracji.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756