Poradniki Eksperta

Laptop z dwoma ekranami – czy to ma sens?


Klawiatura, myszka, kabel zasilający i ekran – co może nas zaskoczyć w idealnej, wydawałoby się, konstrukcji laptopa? Okazuje się, że wiele, a jedną z największych rewolucji może okazać się umieszczenie dodatkowego ekranu.Laptop z dwoma ekranami


Czas zerwać z klasyką


Od kilkunastu lat przyzwyczajeni jesteśmy do coraz częściej pojawiąjących się nowinek ze świata technologii. Dotykowe ekrany w telefonach nie zaskakują już nikogo – co więcej, możemy je odnaleźć w zegarkach, laptopach czy nawet lodówkach. Czasem trudno jest trzymać rękę na pulsie i być na bieżąco z wszelkimi nowymi rozwiązaniami. Niektóre z nich zasługują jednak na naszą szczególną uwagę, gdyż już niedługo mogą stać się oczywistością i być stosowane powszechnie. Jednym z takich rozwiązań jest laptop z dwoma ekranami. Choć dla niektórych może brzmieć to zaskakująco a nawet dziwnie, pomysł ten ma wiele zalet i może w nie tak dalekiej przyszłości stać się kolejnym standardem, do którego każdy będzie przyzwyczajony. Jakie zalety niesie za sobą laptop z dwoma ekranami?


Laptopy z dwoma ekranami w naszej ofercie:


Dotykowy panel


Do tej pory na rynku pojawiło się niewiele modeli laptopów wyposażonych w dodatkowy ekran, więc o przyszłości tego sprzętu możemy wnioskować na podstawie dość wąskiej, choć robiącej ogromne wrażenie oferty. Jednym z najbardziej wyróżniających się przedstawicieli tego rodzaju nowoczesnych urządzeń jest Asus ZenBook Duo 14 UX482. Patrząc na ten model oraz kilka innych, omówimy wspólnie najważniejsze cechy i zalety laptopów z dwoma ekranami. Jedną z nich jest z pewnością funkcja sterowania dotykiem dodatkowego ekranu, który umiejscowiony jest pomiędzy głównym, dużym ekranem, a klawiaturą. Klawiatura jest nieco przesunięta w dół niższej części obudowy, przez co znajduje się bliżej użytkownika. Tuż pod głównym ekranem znajduje się dodatkowy ekran, któremu dziś poświęcimy najwięcej uwagi.


W zależności od modelu, który wybierzesz, możesz liczyć na dotykowy ekran dolny lub oba. Jakie zalety przyniesie możliwość bezpośredniej obsługi ekranu palcami czy rysikiem? Po pierwsze jest to wyjątkowo wygodne. Korzystając z klawiatury wystarczy, że nieco przesuniemy dłoń, by od razu uzyskać dostęp do ekranu. Nieograniczone możliwości daje także możliwość zastosowania specjalnego piórka, które znacznie ułatwi tworzenie odręcznych notatek, szkicowanie, rysowanie czy nanoszenie poprawek w projektach graficznych. Jeżeli dodamy do tego możliwość obsługi dotykiem głównego ekranu, przeniesiemy się na zupełnie nowy poziom doświadczeń użytkowania laptopa. Kto wie – być może za jakiś czas w ogóle zapomnimy o urządzeniach takich jak myszka czy fizyczna, niewyświetlana na ekranie klawiatura?


Wiele zadań w jednym urządzeniu


Laptop z dwoma ekranami dla wielu może brzmieć jak ekstrawagancki i zbyteczny pomysł. Każdy niedowiarek jednak zmieni swoje zdanie, gdy choć na chwilę zasiądzie „za sterami” tego nowoczesnego i – w opinii wielu – wizjonerskiego urządzenia. Na szczególną uwagę zasługuje ogromny komfort użytkowania, prostota oraz wyspecjalizowane oprogramowanie, które przystosowuje działanie najróżniejszych aplikacji do wymagań stawianych przez nowatorskie komputery przenośne. Na jakie udogodnienia możesz liczyć korzystając z dodatkowego ekranu?


Na powyższe pytanie każdy znajdzie inną odpowiedź – zależna jest ona od tego, w jaki sposób zamierzasz korzystać z urządzenia. Z pewnością znajdzie on szeroki wachlarz rozwiązań dla profesjonalistów w dziedzinie montażu filmów, dźwięku czy muzyki, ale również dla grafików, fotografów czy innego rodzaju artystów korzystających z dobrodziejstw technologii. Na dodatkowych ułatwieniach skorzystają też z pewnością osoby dużo piszące, rysujące i projektujące w programach komputerowych. Dodatkowy panel pozwoli na kolejne, wyjątkowo wygodne i praktyczne miejsce pracy. Możesz tu przenieść część aplikacji lub jej całość, używać jako dodatkowego monitora, by nie przełączać się pomiędzy otwartymi stronami i wiele, wiele więcej. Ostatecznie ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia.


Omówiliśmy pokrótce możliwości ułatwienia pracy dzięki użyciu rozwiązań zastosowanych w laptopach z dwoma ekranami. Jednak „nie samą pracą człowiek żyje”, więc i dodatkowy ekran nie będzie przydatny tylko podczas wykonywania obowiązków. Bez problemu możesz włączyć na nim film czy serial, gdy na głównym ekranie będziesz wykonywać inne czynności. Nic nie stoi także na przeszkodzie, by ekran służył jako centrum sterowania muzyką, wyświetlał zdjęcia, służył jako notatnik czy szkicownik. Możliwości są praktycznie identyczne jak w klasycznym monitorze! Dlaczego więc nie postawić na dodatkowy monitor i móc zrobić dwa razy więcej?


Czy to ma sens?


Część osób nadal może zadawać sobie pytanie o sens posiadania dodatkowego ekranu w laptopie. Często jednak nie zauważamy, że takie rozwiązanie jest przez wielu stosowane. Wielu użytkowników decyduje się na podłączenie do laptopa dodatkowego, niezespolonego z komputerem przenośnym, monitora. Pomaga im to w pracy oraz znacznie ułatwia zwykłe użytkowanie urządzenia. Dlaczego więc nie postawić na wygodne rozwiązanie, jakim jest laptop z dwoma ekranami? Nie musisz martwić się o podłączanie dodatkowych kabli czy miejsce na biurku, a przede wszystkim – oba ekrany będziesz miał zawsze przy sobie.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756