Poradniki Eksperta

Temperatura karty graficznej – jak ją sprawdzić?

Komputer, jak każde urządzenie elektroniczne lub elektryczne, nagrzewa się podczas pracy. W momencie uruchamiania zaawansowanych programów lub grania w rozbudowane gry, temperatura karty graficznej może wzrastać do dużych wartości. Nie ma się czego obawiać, jeśli zapewniona jest odpowiednia wentylacja oraz chłodzenie działa prawidłowo. Jak sprawdzić temperaturę karty graficznej? A może interesuje Cię ile stopni Celsjusza ma Twój procesor? Za chwilę dowiesz się, jak to sprawdzić.


temperatura karty graficznej


Dlaczego kontrola temperatury podzespołów jest tak ważna?


Zbyt wysoka temperatura poszczególnych podzespołów może skutkować ograniczeniem ich wydajności, a w dłuższej perspektywie – trwałym uszkodzeniem. Części komputerowe nie należą do najtańszych, więc warto dbać o odpowiednie chłodzenie. Samodzielne podkręcanie parametrów również może skutkować przegrzewaniem się komputera. Aby uniknąć spalenia procesora lub karty graficznej, ingerencja w ustawienia komponentów nie jest zalecana. Lepiej zainwestować w bardziej wydajne części i dokonać ich wymiany, niż mieć niemiłą niespodziankę.


Sprawdź również: Chłodzenie wodne karty graficznej - o co w tym chodzi?


Co jeszcze prowadzi do przegrzewania się komputera?


Na pewno trzeba zwracać uwagę na to, aby komputer nie był obudowany ciasno meblami. Nawet, jeśli otwory wentylacyjne są odkryte, należy pamiętać, że obudowa również powinna oddawać nagromadzone ciepło. Komputera na pewno nie powinno umieszczać się w szafkach lub ciasnych lukach np. pomiędzy biurkiem a szafką. Powodem rosnącej temperatury może być także kurz osiadający na podzespołach. Zbyt duża jego ilość może powodować wzrosty do krytycznych wartości. Warto od czasu do czasu odkurzyć komputer wewnątrz obudowy. W tym celu polecane są spraye ze sprężonym powietrzem. 


Używanie odkurzacza jest ryzykowne i może skutkować uszkodzeniem pojedynczych podzespołów. Przede wszystkim należy dbać o to, aby zbyt dużo kurzu nie znajdowało się w wentylatorze, który schładza cały układ. Co jakiś czas należy też wymienić pastę termoprzewodzącą, która działa prawidłowo tylko przez określony czas. Jeśli prace przy sprzęcie komputerowym nie są Ci obce, możesz wymienić ją samodzielnie. W przypadku obaw, oddaj w tym celu komputer do serwisu PC, który za niewielką opłatą wykona taką usługę.Jak sprawdzić temperaturę karty graficznej?


Można ją zweryfikować za pośrednictwem BIOS-u, ale to na pewno nie należy do najłatwiejszych zadań. Szczególnie dla osób, które nie miały nigdy styczności z tym środowiskiem systemowym. Zdecydowanie łatwiej będzie w tym celu wykorzystać którąś z dostępnych aplikacji służących do mierzenia temperatury podzespołów komputeraUżytkownicy nowych kart AMD Radeon mają przed sobą prostsze zadanie, ze względu na oprogramowanie producenta. Aplikacja Radeon Settings umożliwia nie tylko bezpieczne zmienianie ustawień, ale także sprawdzanie temperatury karty graficznej. Możesz dokonać pomiarów podczas różnych czynności, aby zweryfikować rzeczywiste wartości. 


Jeśli korzystasz z karty GeForce, musisz wybrać którąś z zewnętrznych aplikacji. Niestety, oprogramowanie producenta nie przewiduje możliwości monitorowania temperatury. To jednak nie problem, bo podobnych aplikacji są dziesiątki. Jedną z nich jest MSI Afterburner. Oprócz bieżącego monitorowania stanu podzespołów, możliwe jest także podwyższanie ich parametrów.

temperatura karty graficznej


Jaka jest bezpieczna temperatura karty graficznej?


Aby nie siać niepotrzebnej paniki, warto wiedzieć, jaka jest bezpieczna temperatura karty graficznej. W czasie spoczynku, kiedy tylko przeglądasz Internet lub pracujesz na dokumentach, wartość ta powinna oscylować w okolicach 40 stopni Celsjusza. W przypadku grania lub korzystania z programów do obróbki foto-wideo, ciepło będzie rosnąć. Optymalna temperatura karty graficznej pod obciążaniem to przedział od 50 do 70 stopni Celsjusza. W takim przypadku absolutnie nie masz się czym przejmować i możesz kontynuować pracę lub rozgrywkę.


Maksymalna temperatura karty graficznej – kiedy trzeba się martwić?


Warto od czasu do czasu sprawdzić, jak zachowują się Twoje podzespoły pod obciążeniem. Uruchomiona w tle aplikacja pozwoli szybko odczytać wartości, które Cię interesują. Maksymalna temperatura karty graficznej to około 75 stopni Celsjusza. Większa ilość stopni powinna być uznana za niebezpieczną dla podzespołów i powinieneś zrezygnować z obciążania komputera na czas rozwiązania problemu. Temperatura karty graficznej może rosnąć z wielu powodów, które w większości są łatwe do weryfikacji i w dużej mierze już je opisaliśmy. Jeśli problem będzie się powtarzał, oddaj komputer w ręce specjalisty, który na pewno znajdzie przyczynę i sprawi, że sytuacja już się nie powtórzy. Wszystko zgodnie z zasadą: „Lepiej zapobiegać, niż leczyć!” Awaryjna wymiana karty graficznej to spory wydatek, na który rzadko kto jest przygotowany.


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert