Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Zasilacz modularny – jaki wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Data dodania: 01-05-2023

Zasilacz to jeden z ważniejszych podzespołów każdego komputera. Jeśli jesteś w trakcie modernizacji sprzętu lub budujesz nowy zestaw, powinieneś poświęcić temu zagadnieniu nieco więcej czasu. Bardzo dobrym wyborem jest zasilacz modularny. Dlaczego? Wyjaśniamy to poniżej.

Jaką rolę w komputerze pełni zasilacz?

Zasilacz komputerowy to pierwszy element, do którego dostarczana jest energia elektryczna pobierana z gniazdka sieciowego. Następnie prąd jest rozdzielany do poszczególnych podzespołów komputera. Ponadto, rolą zasilacza jest także transformacja prądu zmiennego na stały. To właśnie ten element stanowi swoisty „bezpiecznik”, który nie tylko rozdziela energię. ale również chroni pozostałe podzespoły przed awariami wynikającymi z wahania parametrów prądu. Wybór zasilacza to ważna sprawa i nie należy decydować się na zakup wątpliwej jakości sprzętu. Warto wydać kilka złotych więcej, aby mieć gwarancję trwałości i bezpieczeństwa komputera oraz danych, które są na nim gromadzone.

Zasilacz modularny – co to takiego?

Przeglądając ofertę dostępnych na rynku zasilaczy, możesz natknąć się na urządzenia modularne. Co to znaczy? Zasilacz modularny umożliwia odpinanie przewodów, które odpowiadają za zasilanie poszczególnych podzespołów komputera. To zasadnicza różnica pomiędzy taką, a tradycyjną konstrukcją. Wtyczka sieciowa oraz przełącznik ON/OFF są identyczne. Sama bryła zasilacza również jest taka sama. Zasilacze modularne można jeszcze podzielić dwa typy:

W przypadku tych pierwszych, sprawa jest prosta. Każdy przewód zasilacza modularnego można odpiąć i wpiąć wedle potrzeb. Z kolei modele półmodularne posiadają jeden stały przewód. Ten, który służy do zasilania płyty głównej. Dostępne jest także złącze zasilające procesor i kartę graficzną, jako najważniejsze elementy komputera. Reszta przewodów jest odłączana i jeśli w danym momencie któregoś nie potrzebujesz, możesz go zdemontować.

Zalety i wady zasilaczy modularnych

Możliwość odłączania niepotrzebnych przewodów jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Po pierwsze, dzięki temu o wiele trudniej o pomyłkę i nieprawidłowe podłączenie któregoś z elementów. Po drugie, plątaniny przewodów ograniczają swobodny przepływ powietrza wewnątrz obudowy komputera. To z kolei utrudnia proces odprowadzania nadmiaru temperatury. Po trzecie – przypomnij sobie, jak wygląda wnętrze komputera pełnego przewodów. Nie brakuje tam kurzu, który także nie wpływa najlepiej na chłodzenie. Warto unikać „kurzołapek”, gdyż zabrudzenia te zapychają otwory służące wentylacji.


Niepodważalną zaletą zasilacza modularnego jest także możliwość szybkiej i niedrogiej wymiany uszkodzonej wiązki. Jeśli któryś z przewodów ulegnie uszkodzeniu, wystarczy go wypiąć i zamontować nowy, zastępczy. Poza tym, odpięcie przewodów bardzo usprawnia serwis oraz czyszczenie obudowy. To świetne rozwiązanie, na które na pewno warto zdecydować się w momencie budowy własnego komputera.


A co z wadami? Cóż, zazwyczaj zasilacze modularne są większe. Wiąże się to z koniecznością wyprowadzenia osobnych wtyczek. Oznacza to, że tego rodzaju zasilacz dedykowany jest raczej większym obudowom. Na pewno prawidłowe podłączenie wszystkich wtyczek może być trudne dla osób, które będą robić to po raz pierwszy. Oczywiście nie jest to rzecz niebywale skomplikowana, lecz na pewno wymaga odrobiny więcej czasu na weryfikację poprawności działań. Zasilacz modularny przeważnie jest też nieco bardziej obciążający finansowo od zwykłego urządzenia. Nie jest to jednak różnica, której nie warto sprostać, biorąc pod uwagę wcześniej wymieniane zalety. Wiesz już czym charakteryzuje się zasilacz modularny, a niemodularny. Teraz musisz wybrać sprzęt idealny dla Ciebie.

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas zakupu zasilacza?

Zakup zasilacza to ważna sprawa i należy poświęcić jej odpowiednio dużo uwagi. O ile nie jest to najdroższy podzespół, to od niego zależy trwałość pozostałych elementów, które mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Jeśli szukasz zasilacza do swojego komputera, koniecznie sprawdź jego certyfikat sprawności. To parametr, który informuje użytkownika o tym, ile procent pobieranej energii elektrycznej z sieci jest w rzeczywistości przekazywana do komputera. Warto szukać modeli, które posiadają najwyższy wskaźnik, gdyż rachunki za energię elektryczną nie należą do najtańszych, a skoro masz płacić za każdy kilowat, to warto, aby był dobrze wykorzystany.


Informacją, która jest kluczowa z punktu widzenia bezpieczeństwa sprzętu, na pewno są dostępne zabezpieczenia. Powinny one chronić sprzęt przed wahaniami parametrów prądu dostępnego w sieci elektrycznej. Mowa tu o przeciążeniach, zwarciach lub wzrostach i spadkach napięcia. Zasilacz powinien także chronić przed przegrzaniem, gdyż jak każde urządzenie elektryczne, jest narażone na zbyt mocne nagrzewanie. Skoro już jesteśmy przy prądzie, to warto wspomnieć o regulacji napięć.


Każdy dobry zasilacz powinien przetwarzać prąd w taki sposób, aby do podzespołów trafiał prąd o właściwym napięciu. Kwestię okablowania już wyjaśniliśmy. Świetnym rozwiązaniem jest zakup zasilacza modularnego. Warto sprawdzić dostępne w zestawie przewody oraz ich jakość. Bardzo istotną kwestią, która dotyczy bezwzględnie każdego zasilacza, jest jego chłodzenie. Większość z podzespołów posiada samodzielny wentylator, którego zadaniem jest odprowadzanie nadmiernej temperatury na zewnętrz komputera. W przypadku systemu półpasywnego, wiatrak uruchomi się dopiero po przekroczeniu określonego pułapu temperatury. 


Z kolei rozwiązania pasywne są pozbawione wentylatora, a chłodzenie odbywa się tylko za pośrednictwem radiatorów. To na pewno ciche rozwiązanie, ale absolutnie nienadające się do wydajnych komputerów, które mają duże zapotrzebowanie na moc.

Zakup zasilacza w sklepie internetowym Media Expert

Zasilacz, podobnie jak i każdy inny element komputera możesz kupić w sklepie internetowym Media Expert. W naszej ofercie znajduje się kilkaset modeli różniących się parametrami, sposobem wykonania oraz rzecz jasna, ceną. Uzależnianie wyboru wyłącznie od marki, nie ma najmniejszego sensu. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest oparcie się na parametrach technicznych oraz opiniach użytkowników, którzy chętnie dzielą się doświadczeniami. Dysponujemy zasilaczami o mocy od 300 do nawet 1600 watów. Takie wartości są już dedykowane komputerom gamingowym i specjalistycznym, których podzespoły mają duże zapotrzebowanie energetyczne. Zdecydowana większość zasilaczy dostępnych w naszym sklepie jest konstruowana w standardzie ATX. Oczywiście nie zapominamy o właścicielach mniejszych komputerów i możliwy jest zakup również zasilaczy SFX i TFX. Większość dostępnych podzespołów, które sprzedajemy, posiadają określony certyfikat energetyczny, co jest dobrą informacją dla osób poszukujących bezpiecznych i sprawdzonych urządzeń. 


Jeśli interesuje Cię zasilacz modularny, a nie do końca wiesz, który wybrać – poproś o pomoc naszych doradców. Czekają na Twoje pytania. Pomogą dobrać zasilacz do posiadanego komputera i podzespołów. Zamówienie możesz wygodnie i szybko złożyć w naszym sklepie internetowym, wybierając dostawę na wskazany adres lub do określonego punktu odbioru w Twojej okolicy.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756