Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Rodzaje kart sieciowych

 2023-08-31 

Planujesz zakup karty sieciowej, ale nie wiesz, na którą z nich się zdecydować? Chcesz poznać różnicę między kartami sieciowymi i wybrać najlepszą dla swojego urządzenia? A może ciekawi Cię, czy warto wymienić wbudowaną kartę sieciową na inny model? Sprawdź, czym dokładnie różnią się między sobą karty sieciowe i która z nich może okazać się idealnie stworzona dla Twoich potrzeb!

Jakie są rodzaje kart sieciowych?

Karta sieciowa to podzespół, składający się z niewielkiego procesora i pamięci RAM. Jest ważnym elementem wyposażenia niemal każdego nowoczesnego komputera i sprzętu, który ma możliwość łączenia się z siecią internetową. Do takiej ilości urządzeń muszą być stworzone różne karty sieciowe. Jakie są rodzaje kart sieciowych? Najważniejszy podział to ten zależny od miejsca ich montażu. 


Wyróżniamy:

Karty wewnętrzne są fabrycznie wbudowane w urządzenie już na etapie produkcji. Ich parametry można poznać, sprawdzając specyfikację, w trakcie wybierania laptopa, komputera stacjonarnego, tabletu i innego urządzenia, w którym niezbędne jest połączenie z siecią internetową. Karty sieciowe można też dokupić osobno i wymienić już w posiadanym sprzęcie na lepszy model. Natomiast karty wewnętrzne sięgają także bardziej zaawansowani użytkownicy sprzętów komputerowych, którzy wolą własnoręcznie skompletować wszystkie podzespoły, tak żeby sprzęt był idealnie dopasowany do ich potrzeb. Czasem może też być konieczna wymiana karty sieciowej po awarii lub innym przypadku uszkodzenia sprzętu, którego nie obejmuje gwarancja.


Z kolei zewnętrzne karty sieciowe są bardziej uniwersalne. Łączą się ze sprzętem najczęściej przy pomocy portu USB i można je w dowolnym momencie odłączyć, pozbawiając urządzenie dostępu do internetu. To świetne rozwiązanie dla osób, które korzystają z więcej niż jednego urządzenia, ale nie na każdym z nich potrzebuje nieustannego dostępu do sieci. 

Co jeszcze odróżnia od siebie karty sieciowe?

Karty sieciowe zwykle wyglądają podobnie. To podzespół, który działa na zasadzie szyfrowania i przekazywania pakietów danych w sieci komputerowej lub internetowej. Każda karta sieciowa jest zaprogramowana na inny standard i nie może odbierać kilku na raz. Poza standardami karty sieciowe różnią się także szybkością transmisji danych. Im więcej, tym szybciej działa internet w urządzeniu i tym szybciej przesyłane są większe pliki w sieci.


Karty sieciowe umożliwiają łączenie się z siecią komputerową zarówno przewodowo, jak i bezprzewodowo. Połączenia bezprzewodowe, czyli znana wszystkim sieć WiFi, zapewnia większą swobodę przemieszczania się z urządzeniem. Przez to jest o wiele wygodniejsza, zwłaszcza przy mniejszym sprzęcie, jak smartfon czy tablet. Z kolei sieć przewodowa dobrze sprawdza się przy komputerach stacjonarnych, których położenie zostaje stałe w określonym miejscu lub tylko w wybranym pomieszczeniu. 


Minusem sieci przewodowej jest ograniczona ilość kabli łączących laptopa z routerem, przez co tylko jeden lub kilka sprzętów może być na raz podłączonych do sieci w tym samym momencie. Wszystko zależy od tego, ile portów znajduje się przy nadajniku. W przypadku łącza bezprzewodowego ta ilość jest nieograniczona. Nie pozostaje to jednak bez wpływu na jakość połączeń. Im więcej urządzeń zostanie podłączonych w tym samym czasie do jednego nadajnika, tym szybciej spadnie prędkość przesyłania danych, zwłaszcza jeśli przesyłane będą pliki o dużej wadze. W takim wypadku lepiej sięgać po karty sieciowe z większą dedykowaną prędkością.


Stojąc przed wyborem rodzaju kart sieciowych, musimy zadać sobie pytanie, czego oczekujemy po sprzęcie. Jeśli potrzebujemy uniwersalnego rozwiązania, które będziemy mogli wykorzystywać w różnych urządzeniach, z pomocą przychodzi zewnętrzna karta sieciowa. Z kolei modele wewnętrzne to rozwiązane dla osób, które chcą stałego połączenia na swoim komputerze.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756