Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak się gra w UNO? Zasady

 2022-10-21 

UNO to niezwykle popularna amerykańska gra karciana. Jest wciągająca i może grać w nią kilka osób. To idealny sposób na ciekawe spędzenie czasu w gronie rodziny czy znajomych. Warto sięgnąć po tę grę, gdyż pomimo prostych reguł, dostarcza graczom wiele zabawy i satysfakcji. Przed rozpoczęciem zabawy warto poznać zasady gry w UNO. Zatem, jak się gra w UNO? Co to jest gra UNO filip? Poniższy poradnik odpowie Ci na te pytania, być mógł cieszyć się czasem spędzonym na rozgrywkach.

Warto grać w UNO


Gra UNO polecana jest dla dzieci powyżej 7 lat. Niektóre talie dedykowane są maluchom powyżej 3 lat np. UNO Junior. Proste zasady gry karcianej i szybkie rozgrywki sprawiają, że po UNO chętnie sięgają całe rodziny. Ta dynamiczna gra ćwiczy spostrzegawczość i wpływa na logiczne myślenie. Jest niezwykle mała i poręczna. Można mieć ją zawsze przy sobie np. na wycieczce, biwaku czy rodzinnej imprezie. Zawsze dostarczy graczom wiele frajdy i sprawi, że czas szybko mija. Zasady gry w UNO umożliwiają udział w tej grze od 2 do 10 graczy. Im więcej graczy, tym gra jest ciekawsza i bardziej emocjonująca. Przy większej liczbie graczy trudniej przewidzieć ruch przeciwnika.

UNO w naszej ofercie:

Talia kart UNO


Karty do gry UNO zapakowane są w estetyczne pudełko o ciekawej kolorystyce. Talia liczy zwykle 108 kart. Występują też gry z talią liczącą np. 112 kart. Wśród kart występują karty zwykłe i karty funkcyjne. Pierwszy rodzaj kart oznaczony jest cyframi od 0 do 9 i jest ich po dziewiętnaście w czterech kolorach tj. zielonym, czerwonym, niebieskim i żółtym. Drugi rodzaj kart, czyli funkcyjne, są kartami informującymi o konieczności wykonania określonego ruchu np. karta stopu (gracz traci jedną kolejkę), karta zmiany kierunku, karty „dobierz dwie” (gracz dobiera 2 karty z talii), karty „weź cztery i wybierz kolor” (gracz dobiera cztery karty i może wybrać dowolny kolor), karta „wybierz kolor” (gracz wybiera dowolny wybrany przez siebie kolor). W niektórych grach występują dodatkowo karty do zadań specjalnych, które umożliwiają dołożenie wymyślonych przez graczy reguł. Na karcie można więc dopisać dodatkowe zadania dla osób, które ją wylosują (np. wykonanie przysiadów). To niewątpliwe dodatkowe urozmaicenie podczas gry.

Zasady gry w UNO


Jak się gra w UNO? Zasady gry w UNO nie są skomplikowane. Na początku jeden z graczy tasuje karty i rozdaje po 7 kart pozostałym uczestnikom gry. Pozostałą talię odkłada na środek tłem do góry. Kart nie należy pokazywać innym graczom. Pierwszą kartę z góry należy odkryć i odwrócić. Ma być widoczna dla wszystkich graczy. Pierwszy ruch w grze wykonuje osoba, która znajduje się po lewej stronie rozdającego. Jej zadaniem jest dopasowanie swojej karty do karty odkrytej. Karty mogą do siebie pasować symbolem, numerem lub kolorem. 


Dla przykładu, jeśli na stole wyłożona jest czerwona czwórka, to gracz może położyć kartę czerwoną lub kartę z cyfrą cztery w każdym kolorze. W przypadku, gdy gracz nie ma żadnej karty, która pasowałaby do odkrytej, musi dobrać kolejną kartę z talii. Gdy wyciągnięta karta pasuje do odkrytej, gracz może nią zagrać. 


Natomiast, jeśli nie pasuje, to ruch należy do kolejnego gracza. Zasadą jest, że gracz, który wyciągnie kartę pasująca do odkrytej, wcale nie musi jej odkładać. Może ją zatrzymać. Dużym urozmaiceniem są karty funkcyjne umożliwiające zmianę przebiegu gry. Wygrywa ten, kto pierwszy pozbędzie się wszystkich kart. Gdy gracz będzie wykładał przedostatnią kartę, powinien krzyknąć UNO. Oznacza to, że została mu już tylko jedna karta i w następnej turze może skończyć grę. Jeśli o tym zapomni, a inni gracze to zauważą będzie musiał dobrać kolejne karty z talii. Gra zakończy się w momencie, gdy jeden z graczy pozbędzie się wszystkich kart.

Liczenie punktacji


Zasady liczenia punktów są proste. Karty od 0 do 9 są liczone zgodnie z wartością, którą przedstawiają. Karta „wybierz kolor” i „wybierz kolor + weź cztery” liczą po 50 punktów, a pozostałe karty specjalne po 20 punktów. Po podliczeniu punktów każdy uczestnik je sumuje i przypisuje pule do zwycięzcy. Zwycięża gracz, który jako pierwszy zdobędzie 500 punktów.

Zasady gry UNO flip


Ciekawą grą jest również gra UNO flip. Zasady gry nie są skomplikowane, jednak budzą nieco więcej emocji. Karty w tej grze są dwustronne. Tu występuje jasna i ciemna strona gry. Wybierając pierwszą z nich należy kierować się zasadami obowiązującymi przy klasycznej grze w UNO. W przypadku ciemnej strony zasady są nieco bardziej surowe. Specjalna karta „odwróć” umożliwia graczowi odwrócenie wszystkich kart na druga stronę. Gracz może więc zdecydować, czy gra będzie toczyła się po ciemnej czy po jasnej stronie. W ciemnej stronie gry występują nowe karty specjalne, które niewątpliwie nadają grze pikanterii. Należą do nich np. dzika karta dobierania koloru (gracz pobiera karty do momentu wyciągnięcia właściwego koloru), weź pięć czy postój dla wszystkich. Podstawowe reguły gry zostały więc wzbogacone o nowe karty, które niewątpliwie mogą wywołać ekscytację wśród uczestników gry.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756