Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do kontaktu

Zdaniem eksperta

Jak sprawdzić, czy gra mi pójdzie?

Data dodania: 10-08-2023

Nowych gier na rynku nie brakuje. Każdego roku premierę mają kolejne hity, które dostarczają znakomitych emocji. Obecne produkcje oferują coraz więcej możliwości, a rozgrywka jest coraz bardziej realistyczna. To jednak wymaga od komputera większej wydajności. Użytkownicy często zadają sobie pytanie: „czy gra mi pójdzie?”. Tylko jak to sprawdzić? Podpowiadamy!

„Czy gra mi pójdzie?”

Nie oszukujmy się, ale to pytanie często jest podszyte sporą dawką nadziei, że odpowiedź będzie pozytywna. Do sprawy trzeba jednak podejść z rozwagą, bo zakup nowej gry wiąże się z niemałym wydatkiem, a więc szkoda byłoby zawieść się po instalacji. Nie wszystkie nowe produkcje wymagają bardzo wysokich parametrów technicznych. Wszystko zależy od silnika graficznego, wykorzystanego do zaprogramowania gry oraz zaawansowania mechaniki. Na pytanie czy „gra mi pójdzie?”, zazwyczaj można odpowiedzieć na podstawie znajomości podzespołów komputera oraz porównania ich z wymaganiami stawianymi przez producenta tytułu.

Procesory w naszej ofercie:

Wymagania techniczne podane przez producenta gry

Każda gra ma określone wymagania techniczne, które należy spełnić, aby grać na określonym poziomie jakości grafiki. Skąd wiedzieć, czy gra mi pójdzie i jakie to wymagania? Producenci podają dwie konfiguracje. Pierwsza z nich to warunki niezbędne do uruchomienia gry. W takim wypadku określony jest sprzęt, który pozwoli na rozgrywkę z zachowaniem niskich ustawień jakości grafiki. Gra będzie możliwa, choć niektóre osoby mogą być nieusatysfakcjonowane obrazem widocznym na ekranie. Możliwe jest także występowanie lekkich spowolnień, dłuższe wczytywanie zapisu gry lub mniej satysfakcjonująca rozgrywka wieloosobowa. Zazwyczaj jednak jedynym minusem bazowania na minimalnych wymaganiach technicznych, jest niższej jakości obraz.


Producenci gier podają także rekomendowane wymagania techniczne, które pozwalają określić jaki powinien być Twój komputer, jeśli chcesz grać przy możliwie najwyższych ustawieniach graficznych. Zapewnienie takich warunków jest gwarancją, że rozgrywka będzie naprawdę satysfakcjonująca. W takim wypadku, można liczyć nie tylko na doskonały obraz, ale także wydajną, płynną grę – także w trybie wieloosobowym.

Jak sprawdzić parametry techniczne swojego komputera?

Jeśli nie znasz parametrów technicznych swojego komputera, powinieneś je sprawdzić. To pozwoli Ci porównać sprzęt do wymagań konkretnej produkcji. Jak to zrobić? To bardzo proste w przypadku systemów operacyjnych Windows nowszej generacji. Uruchom menu startowe i wpisz frazę „specyfikacja urządzenia”. Uruchom zaproponowany przez system konfigurator. Na ekranie pojawi się okno, w którym rozpisane będą wszystkie ważne podzespoły Twojego komputera. Na pewno będzie to procesor, zainstalowana pamięć RAM i karta graficzna. Znasz już swoje podzespoły, ale wśród wymagań technicznych gry ich nie znajdujesz? Nie martw się – możesz dysponować nowszymi elementami komputera, gdyż producenci zawsze podają opcję minimalną, którą należy zapewnić. Co więc należy w takim wypadku zrobić? Podpowiadamy!

Skarbnica wiedzy – Internet

Do weryfikacji parametrów użyj Internetu. W sieci znajdziesz wiele możliwości sprawdzenia prognoz poprawnego działania gry. Możesz skorzystać z testów innych graczy lub redakcji branżowych. Bardzo często gry, szczególnie hitowe, są testowane pod kątem grywalności na różnym sprzęcie. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest także skorzystanie z testerów online. Takie narzędzia pozwalają dokładnie sprawdzić, czy możliwa jest gra na Twoim komputerze. Jedyne, co należy zrobić, to wybrać odpowiedni tytuł z konfiguratora testera, a następnie pozwolić stronie na dostęp do informacji na temat podzespołu Twojego komputera. Korzystaj jednak z takich stron, które są zweryfikowane i nie zagrożą bezpieczeństwu Twoich danych. Warto również zerknąć na fora internetowe i grupy w mediach społecznościowych. Gracze bardzo często dzielą się tam informacjami na temat swoich historii z konkretnymi grami i sprzętem.

A co jeśli sprzęt nie podoła wybranej grze?

Konstrukcja komputerów stacjonarnych pozwala na zmianę podzespołów. Możesz zmienić kartę graficzną, procesor, dokupić kolejny moduł pamięci RAM lub dołożyć dodatkowy system chłodzenia. Ogranicza Cię jedynie rozmiar (standard) obudowy, a także posiadana płyta główna, która także może być zmieniona. Warto co jakiś czas aktualizować sprzęt, decydując się na zmianę choćby pojedynczych elementów. Możesz także pomyśleć o zakupie nowego komputera. Jest to na pewno większy wydatek, choć pozwala cieszyć się wyłącznie rozgrywką, bez zmartwień o montaż nowych podzespołów. Oferta komputerów stacjonarnych, a także poszczególnych części jest całkiem spora. Wystarczy zobaczyć asortyment dostępny w naszym sklepie internetowym. W razie pytań lub wątpliwości, zachęcamy do skorzystania z pomocy naszych doradców.

Karty graficzne w naszej ofercie:

Wróć

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 41 287 500,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756