Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Rise of the Ronin – premiera i wymagania gry

 2024-04-04 

Gry z otwartym światem, cieszą się coraz większą popularnością, ale stawiają też przed twórcami liczne przeszkody natury technologicznej. Czy kolejny RPG osadzony w takich realiach ma szansę na sukces? Jeśli doda się do tego odpowiednie tło historyczne, a główny bohater zabierze Was do XIX-wiecznej Japonii, wówczas otrzymamy Rise of the Ronin. Premiera gry przewidziana jest na drugą połowę tego miesiąca.

Rise of the Ronin – premiera gry o XIX-wiecznej Japonii

Dla mieszkańców zachodniego świata, Japonia jawi się jako bardzo egzotyczny kraj, którego kultura potrafi zadziwić, a czasami nawet zszokować. Nie ma w tym nic dziwnego, jeśli przyjrzeć się historii tego kraju.


Pierwsze kontakty z przedstawicielami kontynentu europejskiego nastąpiły dopiero w XVI wieku, ale aż do początku XIX wieku Japonia wciąż podążała ścieżką izolowania się od wpływów z zewnątrz. Nietrudno zatem było przewidzieć, że w świecie gier tak tajemnicza cywilizacja okaże się świetnym miejscem do osadzenia fabuły wielu tytułów, jak właśnie omawiany Rise of the Ronin. Premiera gry odbędzie się już 22 marca i wtedy będziesz mógł przenieść się do opisanej wyżej Japonii u schyłku feudalnej ery, która była także czasem, kiedy zniknęli samuraje, a kraj miał przejść ogromną transformację.

Gra Rise of the Ronin w naszej ofercie:

Walka o wpływy

Główny bohater, który wprowadzi Cię do niezwykle zawiłego świata Japonii w XIX wieku, jest Roninem, czyli samurajem bez pana. W kraju toczy się niezwykle zażarta walka o wpływy pomiędzy kilkoma głównymi frakcjami, które bezlitośnie zwalczają się nawzajem. Chaos pojawił się w wyniku upadku Shogunatu, czyli rządu wysokich rangą dowódców wojskowych.


W Japonii zaczęli pojawiać się coraz częściej handlarze z innych rejonów świata, głównie z kręgu cywilizacji zachodniej. Główny bohater przemierza kraj, spotykając na swojej drodze zwolenników przywrócenia panowania Shogunów, przeciwników tego pomysłu, a także osoby chcące, aby Japonia w końcu otworzyła się na świat zachodu.


Każda decyzja, którą podejmiesz, będzie miała realny wpływ na losy nie tylko Twojego głównego bohatera i osób w jego najbliższym otoczeniu, ale w dłuższej perspektywie również na cały kraj. Stawka jest zatem bardzo wysoka i to jedna z największych zalet gry Rise of the Ronin. Premiera pod koniec tego miesiąca może sporo namieszać na rynku gier z gatunku RPG. Rise of the Ronin jest w końcu grą nie tylko interesującą ze względu na miejsce akcji, ale także dzięki next-genowej oprawie graficznej, co może być powodem jej ograniczonej dystrybucji, ale o tym za chwilę.

Eksploracja otwartego świata

Mechanika w grze Rise of the Ronin w wielu miejscach może przypominać to, co już widziałeś w innych grach tego typu. Do Twojej dyspozycji oddany zostanie w pełni otwarty świat, który możesz przemierzać w dowolnym kierunku.


W Twoim ekwipunku znajdziesz linę z hakiem, co znacznie ułatwi wspinaczkę, szczególnie w warunkach miejskich, ale główny bohater bez problemu poradzi sobie z pokonaniem również mniejszych przeszkód bez wspomnianej liny. Ciekawym uatrakcyjnieniem eksploracji, na pewno będą skrzydła pozwalająca na szybowanie na nieduże odległości.

Jak to w otwartym świecie, Twoim głównym zadaniem będzie wykonywanie misji, które możesz wybierać wedle własnego uznania. Pozwoli Ci to na zawieranie przymierza z jedną z wybranych frakcji, opisanych wcześniej.

Bronie i system walki

Nie mniej ciekawym podejściem, gra wykazuje się w kwestii dostępu do broni, która występuje w formie białej, jak i palnej, za co powinniśmy pochwalić Rise of the Ronin. Premiera broni prochowej w Japonii miała miejsce na długo przed wydarzeniami z przedstawionej historii, więc jej obecność nie powinna nikogo dziwić.


Wbrew obiegowej opinii, samuraje, jak i ronini bardzo chętnie zaczęli z niej korzystać. W grze pojawiają się również bronie, które budzą niemałe zdumienie, jak chociażby miotacz płomieni, co jest dosyć ciekawym pomysłem ze strony Rise of the Ronin. Premiera gry zapowiada zatem bardzo ekscytującą przygodę w Japonii. Bronie muszą być wykorzystane w walce i tutaj system ten został opracowany z myślą o przetestowaniu zręczności graczy. To, jaką postawę przyjmiesz w czasie pojedynku, będzie miało ogromne znaczenie, tak samo, jak szybkość Twoich kontrataków.


Ciekawostką jest, że lina, która służy do wspinaczki, może być wykorzystywana w czasie walki zarówno w formie defensywnej, jak i ofensywnej. Czasami jednak nie warto rozpoczynać pojedynku, którego nie da się wygrać, ale i na to ma swoją odpowiedź Rise of the Ronin. Premiera gry przyniesie również tryb skradania, co pozwoli Ci uniknąć wielu niepotrzebnych kłopotów.

Rise of the Ronin - premiera wyłącznie na PS5

Rise of the Ronin pojawi się w sklepach już 22 marca, ale niestety trafi tylko na jedną platformę gamingową. Za ten tytuł odpowiada Sony Interactive Entertainment, co oznacza, że gra na chwilę obecną ma być tytułem ekskluzywnym dla konsoli PlayStation 5.


Na chwilę obecną nie podano żadnych informacji mających w jakikolwiek sposób sugerować, że Rise of the Ronin pojawi się na komputery stacjonarne lub na konkurencyjnych konsolach. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość, jeśli nie jesteś szczęśliwym posiadaczem PS5. Sony wielokrotnie w przeszłości wypuszczało gry, jako ekskluzywne, aby w krótkim czasie udostępnić je dla szerszego grona odbiorców. Istotne jest tutaj przede wszystkim to, czy Rise of the Ronin odniesie spodziewany przez Sony sukces zaraz po premierze.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756