Poradniki Eksperta

S.T.A.L.K.E.R 2 – wymagania sprzętowe


Na ten moment czekało wielu fanów serii z całego świata. Pierwsza część historii rozgrywającej się na terenach elektrowni atomowej w Czarnobylu, miała premierę w 2006 roku. Właśnie zaprezentowano kolejną odsłonę S.T.A.L.K.E.R 2. Wymagania sprzętowe, fabuła i pierwsze plotki – o tym wszystkim piszemy w poniższym poradniku.stalker 2


S.T.A.L.K.E.R – seria gier, którą pokochały miliony graczy


Wielu graczy było wprost zaskoczonych, że za grę odpowiada ukraińskie studio, które do tej pory mogło pochwalić się tak naprawdę tylko hitową produkcją „Kozacy”. Stalker to jednak zupełnie inna gra. Seria (do tej pory) składała się z trzech części. Każda z nich to gra akcji umieszczona w perspektywie pierwszej osoby. Historia każdej odsłony dotyczy wydarzeń mających miejsce w okolicy czarnobylskiej elektrowni atomowej. Jak wszyscy pamiętamy, w 1986 roku doszło tam do katastrofy, która do dziś pociąga za sobą wiele konsekwencji. W każdej z odsłon gracz mógł zwiedzać spore lokacje, w których czyhali wrogowie – również groźne mutanty. Ciekawym smaczkiem była możliwość modyfikowania broni i elementów pancerza. Polscy gracze pokochali rodzimą wersję językową, której głos lektora (Mirosław Utta) nadawał pikanterii. We wszystkich trzech częściach gracze mogli wspierać i walczyć z kilkoma frakcjami umieszczonymi w „Zonie”.


Stalker 2 został zapowiedziany już 11 lat temu! Niestety, ukraińskie studio GSC Game World zaczęło mieć wewnętrzne problemy, które uniemożliwiły kontynuację serii. Na całe szczęście, firma odzyskała prawa do produkcji i już w 2018 roku zapowiedziało premierę z trzyletnim wyprzedzeniem. Po targach E3 wiemy jednak, że gra zostanie wydana dopiero w kwietniu 2022 roku. Takie opóźnienie to jednak nic, biorąc pod uwagę, ile lat gracze czekali na kontynuację swojej ulubionej serii. Warto zauważyć, że na podstawie gier powstało wiele książek, które cieszyły się uznaniem na całym świecie. Miał zostać wydany również serial, lecz ten nie uzyskał akceptacji producentów gry.Czego dowiedzieliśmy się z oficjalnego trailera?


Na pewno nie można odmówić dobrze znanego, stalkerowskiego klimatu. Nadal możliwe będzie spotkanie towarzyszy broni przy ognisku, nie zabraknie również ciekawych opowieści i przyśpiewek. Grafika robi wrażenie – efekty są po prostu doskonałe. Szukanie artefaktów wygląda doskonale, choć nadal do dyspozycji mamy śrubkę i skaner, działający na tej samej zasadzie. Świat gry jest intrygujący i wciąga na dobre. Każda napotkana postać ma wpływ na dalszą rozgrywkę i rozwój historii. Walki z mutantami bywają straszne, choć do tego fani serii zdążyli się przyzwyczaić. Wydaje nam się, że zainteresowanie wycieczkami do czarnobylskiej strefy wzrośnie jeszcze bardziej. Zwiedzanie Zony w grze również będzie ciekawe – do dyspozycji oddano aż 64 kilometry kwadratowe intrygującego terenu. Nie zdecydowano się na wdrożenie pojazdów do świata gry. Niektórych może to dziwić, ale fanów serii na pewno to nie zniechęci. Fenomenem świata Stalkera jest to, że nie chce się go przemierzać na skróty. Jego odkrywanie jest fascynujące, choćby ze względu na dostępne schowki z bronią lub innymi fantami, które można odsprzedać za sporo pieniędzy innym NPC (postaciom rozmieszczonym w świecie gry). Aby gracz mógł radzić sobie z niebezpieczeństwami, producent zaoferował aż 30 rodzajów uzbrojenia, które i w tej odsłonie gry będzie można modyfikować. Podsumowując – „S.T.A.L.K.E.R 2: The Heart of Chernobyl” to solidne, unikatowe odświeżenie starej, dobrej gry, którą wszyscy pokochali. Nowa fabuła, nowe możliwości – głównie na to wszyscy czekali i na pewno się nie zawiodą.


Co ważne, nie tylko użytkownicy komputerów będą mogli przeżyć przygotowywaną przez producentów historię. Gra będzie wydana również na konsolę Xbox. Dostępna ma być również rozgrywka wieloosobowa, co ucieszy osoby lubiące rywalizację w sieci. Planowana jest również dystrybucja wersji premium. Ich zakup będzie wiązał się między innymi z dostarczeniem dodatkowych misji, skórek broni i stroju. Dla prawdziwych fanów mają być także dostępne steelbooki oraz figurki nawiązujące do gry.


S.T.A.L.K.E.R 2 – wymagania sprzętowe


Poprzednie odsłony gry zaskakiwały niewielkimi wymaganiami sprzętowymi. Taki też jest S.T.A.L.K.E.R 2. Wymagania sprzętowe obniżono do pułapu, który pozwoli cieszyć się grą większej ilości graczy. Podstawą jest w tym wypadku system operacyjny Windows 10. Aby grać na niskich ustawieniach graficznych, potrzebny jest procesor AMD Ryzen 5 1600X lub Intel Core i5-7600K. Spokojnie wystarczy także 8 gigabajtów pamięci RAM (DDR4). Z kolei preferowane karty graficzne to Nvidia GeForce GTX 1060 6GB lub AMD Radeon X 580 8GB. Potrzebne będzie także 150 gigabajtów wolnego miejsca na dysku.


Jeśli chcesz cieszyć się pięknymi widokami, powinieneś zapewnić co najmniej 16 gigabajtów RAM. Potrzebny będzie także procesor AMD Ryzen 7 3700X lub procesor Intel Core i7-9700K. Z kolei rekomendowane karty graficzne to między innymi:


  • GeForce RTX 2070 Super 8GB,
  • GeForce GTX 1080 Ti 11 GB,
  • Radeon RX 5700 XT 8GB


Gotowy na S.T.A.L.K.E.R 2? Badź czujny. Do premiery zostało niewiele czasu.


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert