Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Alkomat półprzewodnikowy czy elektrochemiczny? Który wybrać?

 2023-05-01 

Alkomat to jedno z podstawowych urządzeń, które koniecznie powinno znaleźć się w każdym samochodzie. Prostota obsługi i przydatność w wielu sytuacjach życiowych, sprawiają, że wielu kierowców z chęcią korzysta z tego przydatnego przyrządu. Możliwość zbadania poziomu alkoholu we krwi to często punkt obowiązkowy np. o poranku po „suto zakrapianej imprezie”. Alkomat półprzewodnikowy czy elektrochemiczny? Co to właściwie znaczy i czym się one różnią? Na wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź w naszym poradniku.

Decyzja o zakupie – co warto wiedzieć?

W momencie, w którym zaczynamy się interesować zakupieniem jednego z alkomatów, pierwszym pytaniem, jakie pojawi się w naszej głowie, jest: jaki alkomat właściwie wybrać? Bez względu na to, co stoi za decyzją o kupnie alkomatu, jest to na pewno dobry wybór. Warto zatem upewnić się, że urządzenie, które ostatecznie znajdzie się w naszych rękach, będzie tym najlepszym. Czym w zasadzie jest alkomat? To proste urządzenie, które służy do pomiaru ilości alkoholu zawartego w wydychanym powietrzu. Używa do tego sensorów, które rozróżniamy właśnie na półprzewodnikowe i elektrochemiczne. W zależności od rodzaju alkomatu, różnice w sensorach wpływają na wiele czynników pracy tego urządzenia, a co za tym idzie - także jego wyników. Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, dlatego warto dokładnie poznać te różnice, aby dokonać pewnego wyboru przy zakupie i poznać odpowiedź na pytanie: który alkomat: półprzewodnikowy czy elektrochemiczny będzie dla nas lepszym wyborem?

Alkomaty w naszej ofercie:

Alkomat półprzewodnikowy

Alkomat półprzewodnikowy jest najczęściej spotykanym urządzeniem do pomiaru zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Główną tego przyczyną, jest jego przystępna cena, która stała się najważniejszą cechą konkurencyjną względem alkomatu elektrochemicznego. Niestety, w tym konkretnym przypadku musimy nastawić się na o wiele prostsze mechanizmy wykorzystane w sensorze, przez co jakość pomiarów będzie bardziej ograniczona. Na szczęście nadal będą to wyniki całkiem satysfakcjonujące, pokazujące zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku.


Największym problemem alkomatu półprzewodnikowego jest jego wysoka wrażliwość na występowanie substancji pobocznych. Jest to najczęściej dym papierosowy, mentol a nawet kwasek cytrynowy. W takim przypadku wynik może być zaburzony lub nie uda się go w ogóle uzyskać. Nietrudno również o całkowite uszkodzenie alkomatu półprzewodnikowego, jeśli postanowimy użyć go od razu po spożyciu alkoholu. Wówczas sensor może się przepalić i urządzenie będzie kompletnie bezużyteczne.

Alkomat elektrochemiczny

Alkomat elektrochemiczny to ulubiony atrybut policji, głównie dzięki dokładniejszej skali pomiarów, do trzech miejsc po przecinku. Stosuje się go na większą skalę w zakładach produkcyjnych i firmach transportowych, również ze względu na lepszą jakość pomiaru. Margines błędu w mierzeniu alkoholu w wydychanym powietrzu, w przypadku alkomatu elektrochemicznego wynosi 0,02 mg/l. Jest to naprawdę dobry wynik, szczególnie, jeśli spojrzymy na alkomaty półprzewodnikowe, które najczęściej posiadają margines błędu aż dwudziestu procent, a nawet 0,1 promila. Trudno odszukać na rynku alkomat półprzewodnikowy, którego margines będzie porównywalny z tym, prezentowanym w alkomacie elektrochemicznym. Kolejną dużą zaletą tego urządzenia jest jego odporność na substancje poboczne, o których wspominaliśmy wyżej (metanol, kwasek cytrynowy, dym papierosowy).

Kalibracja alkomatu

Istotną częścią żywotności alkomatu elektrochemicznego i półprzewodnikowego jest ich kalibracja. Dłuższe użytkowanie każdego z tych urządzeń skutkuje pomiarami coraz bardziej odbiegającymi od rzeczywistości, dlatego warto pamiętać o okresowym sprawdzaniu każdego z nich. Niestety, nie są to urządzenia szczególnie trwałe w tym aspekcie, dlatego każde z nich posiada określoną ilość „żyć”, czyli kalibracji właśnie. W przypadku alkomatu półprzewodnikowego, jego maksymalna ilość kalibracji wynosi nie więcej niż trzy, a czasami możemy trafić na model, który nie przetrwa nawet jednej. W tym miejscu alkomaty elektrochemiczne ponownie górują nad półprzewodnikowymi. Potrafią przetrwać od kilkuset do kilku tysięcy pomiarów, zanim wyniki przez nie podawane nie będą dokładne.

Dokładność i żywotność

Alkomat półprzewodnikowy czy elektrochemiczny? Jak nietrudno zauważyć, z naszego poradnika jasno wynika, że alkomaty elektrochemiczne są znacznie lepsze od półprzewodnikowych. Oferują większą skalę pomiarów, lepszą ich dokładność, a przede wszystkim lepszą żywotność. Dlaczego zatem na samym wstępie zaznaczyliśmy, że to jednak alkomaty półprzewodnikowe cieszą się większą popularnością? Wynika to przede wszystkim z ceny, która w przypadku alkomatów dwóch typów, różni się znacząco. Alkomaty elektrochemiczne to o wiele większy wydatek, dlatego nietrudno zrozumieć, że wybierają je głównie firmy i policja. Warto jednak pamiętać, że nawet tani alkomat półprzewodnikowi da nam obraz tego, czy jesteśmy zdolni do prowadzenia pojazdu. Model, który wybierzemy, zależy wyłącznie od naszych preferencji i oczekiwań.

Alkomat półprzewodnikowy czy elektrochemiczny?

Jak nietrudno zauważyć, z naszego poradnika jasno wynika, że alkomaty elektrochemiczne są znacznie lepsze od półprzewodnikowych. Oferują większą skalę pomiarów, lepszą ich dokładność, a przede wszystkim wyższą żywotność. Dlaczego zatem na samym wstępie zaznaczyliśmy, że to jednak alkomaty półprzewodnikowe cieszą się większą popularnością? Wynika to przede wszystkim z ceny, która w przypadku alkomatów dwóch typów, różni się znacząco. Alkomaty elektrochemiczne to o wiele większy wydatek, dlatego nietrudno zrozumieć, że wybierają je głównie firmy i policja. Warto jednak pamiętać, że nawet tani alkomat półprzewodnikowy da nam obraz tego, czy jesteśmy zdolni do prowadzenia pojazdu. Model, który wybierzemy, zależy wyłącznie od naszych preferencji i oczekiwań.

Alkomaty w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756