Ta witryna korzysta z plików cookies, aby lepiej prezentować treści, zapewnić sprawne oraz bezpieczne działanie, przedstawiać spersonalizowane oferty i promocje, a także w celach statystycznych. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Poradniki Eksperta

Alkomat elektrochemiczny - czym różni się od półprzewodnikowego?

Jazda pojazdami mechanicznymi pod wpływem alkoholu stwarza bardzo duże zagrożenie zarówno dla prowadzącego, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Co więcej, nadmierne spożycie alkoholu jest główną przyczyną wypadków.  W trosce o bezpieczeństwo i w obawie przed utratą prawa jazdy warto wyposażyć się w alkomat osobisty. Wśród różnych typów alkomatów szczególną popularnością cieszą się alkomaty elektrochemiczne, które charakteryzują się dokładnością pomiarów i intuicyjną obsługą. Jakie są podstawowe różnice między alkomatem elektrochemicznym a półprzewodnikowym? Jaki model warto kupić do użytku własnego?


Alkomat elektrochemiczny czy półprzewodnikowy - który wybrać? Jakie są różnice?


Alkomat elektrochemiczny to urządzenie nowej generacji. Jest on niezwykle czuły, gwarantuje znacznie bardziej precyzyjny pomiar niż alkomat półprzewodnikowy (jest mniej wiarygodny – potrzeba bardzo czystej dawki, aby wynik był miarodajny), ponieważ zamontowane w nim sensory reagują jedynie na alkohol (nie wykrywają innych substancji). Alkomaty półprzewodnikowe są zawodne, ponieważ są to urządzenia starego typu, a wynik może zaburzyć fakt palenia papierosów przez kierowcę lub przyjmowanie leków dla diabetyków. Na ich korzyść może przemawiać tylko niższa cena. Natomiast wbudowany czujnik elektrochemiczny daje wynik już w kilka sekund, dzięki czemu to urządzenie wykorzystuje nawet policja. Co jeszcze stanowi o wyższości alkomatu z czujnikiem elektrochemicznym nad typem półprzewodnikowym? Zaletą tego rodzaju alkomatu jest też większa wytrzymałość i wydajność, nawet przy nagle rozładowanej baterii otrzymany wynik jest prawidłowy.


Jaki alkomat dla kierowcy?


Jaki alkomat elektrochemiczny będzie odpowiedni dla kierowcy? Warto zainwestować w produkt renomowanej marki. Precyzyjną kontrolę trzeźwości zapewnia alkomat elektrochemiczny AlcoFind AF-35 (dokładność wyniku - 0.005‰), który posiada czytelny wyświetlacz i jest bardzo prosty w obsłudze. Koszt tego urządzenia to około 300 złotych. Świetnym alkomatem osobistym jest też model AL 9000 lite firmy Promiler, który gwarantuje dokładność wyniku na poziomie 0.001‰. Urządzenie posiada rozbudowane oprogramowanie, które spełni wymagania nawet najbardziej wymagających użytkowników. Jego cena to około 500 złotych. Warto wspomnieć, że nawet najdroższy model alkomatu nie wykaże prawidłowego wyniku, jeśli będzie źle skalibrowany. Jak skalibrować alkomat? Samodzielna kalibracja jest bardzo droga, wymaga dostępu do profesjonalnych narzędzi, co może wiązać się z wydatkiem rzędu kilku tysięcy złotych. Lepszym rozwiązaniem, jest oddanie sprzętu w ręce profesjonalistów – wystarczy oddać alkomat elektrochemiczny do punktu kalibracji. Wyspecjalizowany serwis zrobi to za 50-100 złotych. Kalibrację należy powtarzać co mniej więcej 500 pomiarów lub raz w roku.

Alkomaty elektrochemiczne - ranking


Na pierwszym miejscu naszego subiektywnego rankingu alkomatów elektrochemicznych jest model iBlow marki Promiler, który zaliczany jest do najlepszych urządzeń przesiewowych na rynku. Pozwala wykonać dużą liczbę badań w krótkim czasie (dokładność wyniku na poziomie 0.01‰) i posiada tryb pomiaru pasywnego. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby ten wysokiej klasy alkomat wykorzystywać do użytku osobistego. Wyposażony jest on w:

  • czytelny wyświetlacz LCD,

  • lampę sygnałową LED,

  • latarkę LED,

  • wbudowane w obudowę magnesy.

Jedynym minusem urządzenia jest cena – około 1500 złotych. Wynika ona z wysokiej jakości wykonania i szybkości pracy. Drugie miejsce na podium zajął znacznie tańszy alkomat (około 330 złotych) XBLITZ Alcontrol Pro z platynowym sensorem, który zapamiętuje do 10 ostatnich wyników. W przypadku tego produktu dokładność pomiaru wynosi 0.02‰. Alkomat jest poręczny, precyzyjny i gotowy do pracy w 10 sekund. Ostatnie miejsce na podium przypada GR6500P produkcji Promiler, który oferuje pomiar z dokładnością do 0,01‰, posiada technologię HSPT (zwiększa odporność sensora na uszkodzenia) i jest przystępny cenowo – kosztuje około 250 złotych. Co jeszcze? Urządzenie informuje kierowcę o stanie naładowania baterii i zapamiętuje wszystkie pomiary. Podsumowując, alkomat elektrochemiczny to nowoczesne urządzenie służące do precyzyjnej kontroli trzeźwości, które powinien posiadać każdy kierowca. Pomiary wykonywane za pośrednictwem tego alkomatu nie niosą za sobą ryzyka zawyżania wyników przez związki nikotyny czy stosowane leki. Nadaje się nie tylko do użytku osobistego, lecz także profesjonalnego – bez problemu może odgrywać rolę alkomatu policyjnego.

Zapraszamy serdecznie do zapoznania z aktualną ofertą naszego doskonale zaopatrzonego sklepu Media Expert, gdzie oferujemy nie tylko najlepsze na rynku alkomaty dla kierowców, lecz także szeroką gamę gadżetów samochodowych i produktów RTV/AGD w przystępnych cenach.


Powrót

Te poradniki mogą okazać się pomocne

Zobacz wszystkie poradniki

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną