Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jaka gofrownica najlepsza? Jaką kupić?

 2023-08-31 

Gofry wciąż są u nas, zwłaszcza w miejscowościach goszczących turystów, bardzo popularne i lubią je nie tylko najmłodsi. Okazuje się jednak, że nie trzeba wydawać pieniędzy za każdym razem, gdy idziemy na miasto, bo gofry można przyrządzić w domu. Dobrze jest przy tym kupić sobie gofrownicę, która szczególnie przyda się osobom mieszkającym w miasteczkach czy na wsiach, gdzie nie ma punktów z gotowymi goframi. Zresztą myśląc po polsku – nie ma to jak zrobione osobiście, przynajmniej wiadomo, co jest w środku. Należy też wiedzieć, że gofry robi się bardzo prosto, z ciasta naleśnikowego, chyba, że jesteśmy miłośnikami odmiany gofrów tzw. belgijskich. Te ostatnie robione są z ciasta drożdżowego, ale można je wypiekać w gofrownicach i dekorować tak, jak nasi domownicy oraz my lubimy najbardziej. Opowiemy Wam o tych urządzeniach, a Wy zdecydujecie – jaka gofrownica najlepsza.

Ważne elementy

Ma je każde urządzenie elektryczne, a więc również i gofrownica i mimo, iż różne modele działają podobnie, bo mają do wykonania to samo zadanie – upiec gofry, to różnią się między sobą pewnymi elementami. Trzeba przyznać, że nie jest to bez znaczenia, bo wpływa na cenę modelu, a ta dla kupujących jest wciąż bardzo istotna. Zacznijmy od tego: gofrownica – jaka moc?

Moc gofrownic

Są to urządzenia niewielkie, a ich moc związana jest z poborem energii elektrycznej i waha się już od 700 poprzez np. 800, 1000, 1200, 1300, nawet do 1600 W i więcej. Niektóre modele dają użytkownikom możliwość regulacji mocy za pomocą przycisków, suwaka lub pokrętła. Jest tak jednak tylko w niektórych urządzeniach. W gofrownicach bez regulacji mocy oraz temperatury, te dwa parametry są już ustawione jako optymalne i wystarczy włączyć gofrownicę, poczekać aż się nagrzeje (jest to zwykle sygnalizowane lampką kontrolną) i wypiekać. Po skończonej pracy urządzenie się wyłącza.

Gofrownice w naszej ofercie:

Płyty wypiekające

Są to bardzo ważne elementy wyposażenia. Jeśli ktoś się zastanawia – jaka gofrownica najlepsza, niech zwróci uwagę na płyty. Większość z nich, pokrywa powłoka nieprzywierająca o różnych nazwach, zależnie od producenta. Mogą to więc być powłoki, np. DuraCeramic, Greblon, czy Nonstick, itp. Ważne jest to, że łatwo z wnętrza takiej gofrownicy wyjąć gotowy wafel za pomocą specjalnej szpatuły i ma się także pewność, że nic do płyty na stałe się nie przyklei. Jedne z modeli mają płyty wyjmowane do mycia, a inne wystarczy przetrzeć, po wcześniejszym odłączeniu urządzenia z prądu.

Różne kształty gofrów

Chociaż większość urządzeń przypomina konstrukcją zamykaną skrzyneczkę, to kształt w środku może być inny – mamy więc płyty prostokątne, bardziej kwadratowe, a także okrągłe i owalne. W nich to, wypiekają się gofry kwadratowe, prostokątne, sześciokątne, trójkątne, koła, a nawet serca. Większość z nich jest w kratkę, ale mogą także mieć różne wzorki.

Liczba gofrów

W sprzedaży są modele, które wypiekają po jednym waflu oraz takie, w których jednocześnie upieczemy nawet pięć sztuk. Ma to oczywiście wpływ na późniejszy wybór i decyzję, jaka gofrownica najlepsza.

Obudowa modeli

Przede wszystkim musi być szczelna, bo to wpływa, na jakość wypieku. Gwarantuje bowiem pieczenie gofrów w tej samej temperaturze. Wszystkie obudowy są dosyć lekkie, chociaż jedne robione są z tworzywa sztucznego, inne zaś ze stali nierdzewnej.

Obsługa urządzeń

Jest ona bardzo prosta. W wielu modelach wystarczy urządzenie włączyć do kontaktu, a lampka kontrola pokaże nam, że jest gotowe do pracy. Na środek wylewamy zatem porcję ciasta, wyrównujemy je i zamykamy gofrownicę. Warto wiedzieć, że ranty urządzeń są nieco wyższe, dzięki czemu, ciasto nie wycieknie na zewnątrz. W zasadzie gofrownica wyłączy się sama, gdy skończy wypiek. Są i takie, w których można regulować temperaturę pieczenia, do czego służy pokrętło, suwak albo przycisk na wyświetlaczu LCD, na którym można obserwować cały proces wypieku, ponieważ obudowy nie są przezroczyste. Takie gofrownice mają również tryb pieczenia. Bywa ich nawet sześć – można zatem zrobić gofry bardziej lub mniej rumiane, co jest oczywiście kwestią smaku i gustu. Nie każde urządzenie ma jednak wyświetlacz. Większość nie została wyposażona w ekranik LCD. W niektórych brak również regulatorów, gdyż producenci tych modeli uznali, że klienci upieką wafelki idealne, stosując ustawienia z góry „zadane”.

Zastosowane technologie

Niektórzy producenci mają własne patenty. Na uwagę zasługuje technologia zwana Pyramid System. W gofrownicy z tym systemem, gofry pieką się na płytach ułożonych w kształcie stożka. Jedna z marek proponuje wypiekanie gofrów bąbelkowych – w jej płytach od strony wewnętrznej wprasowany został rurkowy element grzejny, zaś w płycie dolnej, znajduje się fabrycznie ustawiony ogranicznik temperatury. Godny uwagi jest też system, zapobiegający rozlaniu się ciasta. Dodatkowym atutem niektórych modeli, jest możliwość podtrzymania ciepła gotowego wypieku.

Wyposażenie dodatkowe

Mają je niektóre modele, zwykle te, które wypiekają gofry nieco inaczej. I tak, jedna z firm proponuje bardzo przejrzysty system dozowania ciasta, dlatego do swojego urządzenia, dołączyła lejek oraz miarkę. Przez ów lejek, wsuwany na górę pokrywy urządzenia, gdzie znajduje się specjalny otwór, wlewa się odmierzone 185 ml ciasta. Inny producent dołącza foremkę w kształcie stożka, dzięki której można formować wafelki do lodów, np. dla najmłodszych.

Gofry belgijskie

Kiedy mówimy „gofry”, najczęściej mamy na myśli te, które robione są z ciasta naleśnikowego. Wiele osób nawet nie wie, że mogą być inne. Coraz popularniejsze są w Polsce gofry belgijskie. Robione są z ciasta drożdżowego i z minimalną ilością cukru, najlepiej tzw. perłowego, który niestety bardzo trudno dostać, nawet w Belgii. Nie mniej, robi się je także u nas. Co ważne, ciasto na tego typu gofry, chociaż drożdżowe, nie musi być przesadnie wyrośnięte. Jaka gofrownica będzie zatem do nich najlepsza? Jak twierdzą specjaliści od kuchni, dobrze jest wybrać do tego urządzenie o mocy przynajmniej 1200 W, a może i większej.

Zabezpieczenia – rzecz istotna

Są istotne z dwóch zasadniczych powodów. Po pierwsze, dlatego że gofrownice należą do urządzeń elektrycznych, po drugie zaś, powstające w nich specjały nie powinny zostać przypalone. Dlatego też, większość urządzeń ma antypoślizgową podstawę, zatem nie grozi użytkownikowi to, że podczas pracy zsunie się ona z blatu roboczego. Uchwyty gofrownic się nie nagrzewają, więc nie można się o nie poparzyć. Wiele modeli ma również ochronę przed przegrzaniem. Po skończonej pracy, same się wyłączają, nie ma więc obaw o spalenie gofra. Istotne jest także zabezpieczenie przed rozlaniem się ciasta.

Utrzymanie czystości

Z uwagi na nieprzywieralne powłoki, mycie gofrownic ogranicza się do przetarcia ich miękką szmatką lub kuchenną gąbką i wytarcie do sucha. Można przetrzeć front i boki gofrownicy w ten sam sposób. Gruntownego umycia, ale to zwykle można zrobić w zmywarce, wymagają miski, w których rozrabia się ciasto oraz inne kuchenne akcesoria – szpatułki, chochle, trzepaczki, czy końcówki mikserów.

Pora dokonać wyboru

By podjąć decyzję – jaką gofrownicę kupić, trzeba sobie odpowiedzieć na kilka pytań (zwłaszcza na to, jaka gofrownica najlepsza będzie właśnie dla nas). Jak często będziemy robić gofry i dla ilu osób – jest to podstawa, bo albo trzeba szukać gofrownicy, która robi tylko jeden wafel albo takiej, która na raz upiecze ich kilka. Teraz można wziąć pod uwagę moc. Do jednego małego gofra, nie potrzeba urządzenia przesadnie mocnego, podobnie wtedy, gdy nie musimy nakarmić kilku gości. Gdy jednak zależy nam na czasie oraz ilości wafli, wybierzmy mocniejszy model, bo wraz z mocą urządzenia, rośnie szybkość nagrzewania się, a co za tym idzie, tempo pieczenia przysmaków. Wreszcie kształty oraz wielkość – w tym przypadku decyduje wyłącznie gust tych, którzy jedzą. W końcu forma nie ma nic do smaku gofrów. Jest jeszcze cena, ale tak naprawdę, urządzenia te są stosunkowo tanie, a w dodatku można je kupować nawet w systemie ratalnym.

Gofrownice w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756