Poradniki Eksperta

Jaki rower dla 4 latka? Ranking [TOP10]

 2023-03-09 

Zadanie polegające na kupnie roweru dla dziecka, może być dla nas wyjątkowo czasochłonne, a przy tym stresujące, gdy będzie to jego pierwszy jednoślad. Nawet jeżeli nasza pociecha miała już z tym pojazdem do czynienia, to w dalszym ciągu zależy nam przede wszystkim na tym, aby zachęcić ją do jazdy, a w żadnym przypadku niczym nie zrazić. Dziecku, tak samo jak łatwo przychodzi ochota do zabawy, tak samo szybko może mu się dana rzecz znudzić, czy może zniechęcić się do czegoś. Dlatego to od rodziców zależy, czy kupią taki rower, który – oczywiście – będzie dla ich pociechy bezpieczny, zapewni zdrowy, prawidłowy rozwój, ale także – przypadnie do gustu. Jaki rower dla 4 latka kupić, aby chciał on na nim jeździć, nie nudził go, zachęcał do zdobywania nowych doświadczeń, a przy tym służył fizycznemu rozwojowi? Rodzice chcieliby także zapewne, aby dziecko miało ochotę na rowerowe wycieczki w rodzinnym gronie – oczywiście na początek odpowiednio krótkie i niewymagające.

1

MIEJSCE

10.0 / 10

2

MIEJSCE

10.0 / 10

3

MIEJSCE

10.0 / 10

4

MIEJSCE

9.5 / 10

5

MIEJSCE

9.5 / 10

6

MIEJSCE

9.5 / 10

7

MIEJSCE

9.0 / 10

8

MIEJSCE

9.0 / 10

9

MIEJSCE

9.0 / 10

10

MIEJSCE

8.5 / 10

Bezpieczeństwo i rozwój

Podstawa to dobranie odpowiedniego rozmiaru roweru. Dobrze dopasowany rower, to bezpieczeństwo naszej pociechy oraz jej prawidłowy rozwój. Pamiętajmy, że nasze dziecko dopiero wszystkiego się uczy, zdobywa zupełnie nowe dla niego umiejętności, a rower świetnie rozwija koordynację ruchową oraz wzmacnia mięśnie. Nie możemy już na samym początku uczyć dziecka złych nawyków, więc powinniśmy zapewnić mu rower, który będzie nie tylko bezpieczny, ale także odpowiednio dopasowany, co przyczyni się do prawidłowego rozwoju fizycznego. Nie może to być więc ani rower za duży, ani za mały. Najlepiej, gdyby wymuszał prawidłową postawę podczas jazdy – zdrową i jednocześnie wygodną. Niestety rower jest przeważnie prezentem dla dziecka i kupowany jest w tajemnicy przed nim, przez co zazwyczaj nie jest dopasowany podczas zakupu. Najlepiej, gdybyśmy najpierw „przymierzyli” rower dziecięcy w sklepie – nie wystarczy tylko pójść do sklepu i powiedzieć „jaki rower dla 4 latka”. Dzieci różnie się rozwijają. Mają różny wzrost oraz różną długość kończyn. To tak jak z ubraniem – to co będzie pasowało jednemu, niekoniecznie musi być odpowiednie dla kogoś innego. Dlaczego tak ważne jest aby rower dla 4 latka był dopasowany? Za duży rower, to problem z sięgnięciem nóżkami do ziemi. Nasze dziecko nie będzie się czuło na nim bezpiecznie, a przecież ono dopiero co nauczyło się chodzić. Również zbyt duża odległość od kierownicy to nadmiernie wyciągnięta sylwetka, a przez to problem ze skręcaniem. Łatwiej będzie dziecku, gdy swobodnie będzie sięgało rękoma do kierownicy, a tym samym będzie mogło wykonać pełny skręt. Zbyt mały rower jest równie złym rozwiązaniem. Wymuszałby on jazdę w kuckach, na przykurczonych nogach, a to gorsze czucie roweru. Nasze dziecko dopiero się rozwija, a rower powinien ten rozwój wspomagać, a nie mu szkodzić, wymagając przyjęcia zgarbionej lub wyciągniętej pozycji.

Odpowiedni rozmiar

Oczywiście zdecydowana większość rowerów będzie miała możliwość regulacji wysokości położenia siodełka, a także jego odległości od kierownicy. Również kierownica będzie miała pewien zakres regulacji i na takie rowery powinniśmy przede wszystkim zwracać uwagę. Z tym, że dziecko powinno się w ten zakres regulacji móc dobrze wpasować. Oprócz możliwości regulacji, istnieją też inne podstawowe parametry roweru, które powinniśmy jak najlepiej dobrać do naszej pociechy. Będzie to wielkość kół i wielkość ramy. Tak więc jaki rower dla 4-latka kupić i jaki rozmiar kół wybrać? Wszystko zależy od wzrostu naszego dziecka – najlepiej więc go po prostu przymierzyć. Rowery dla 4-latków budowane są na kołach 10, 12, 14, a nawet 16-calowych. Jeżeli jest to kolejny rower dla dziecka i już opanowało jazdę na nim, to możemy próbować z większymi kołami, jednak jeżeli to pierwszy rower, łatwiej będzie dziecku nauczyć się jeździć na mniejszych kółkach. Bardziej powinno nam zależeć na tym, aby dziecko w ogóle nauczyło się jeździć, a nie jeździło od razu szybko. Na większych kołach szybciej się jedzie, ale też trzeba mieć więcej siły, aby wprowadzić je w ruch. Mniejsze koła za to są bardziej skrętne, a zatem łatwiej nimi manewrować. Sam rower powinien być jak najlżejszy. Oprócz odpowiedniego rozmiaru, waga roweru powinna być następnym priorytetem podczas zakupu. Przeciętny rower dla dorosłych waży 15 kg. Osoba dorosła podczas jazdy na jednośladzie wprowadza w ruch masę około 4 do 6 razy mniejszą od swojej wagi. Rower z kołami w rozmiarze 16 lub 18 cali dla dziecka, może ważyć od 6 do nawet 9 kilogramów. W przypadku tej najwyższej wagi może okazać się, że dziecko musi wprowadzić w ruch masę zaledwie o połowę lżejszą od niego samego. Dla malucha, który buduje swoją koordynację ruchową, rozwija swoje mięśnie i uczy się wszystkiego od podstaw, jest to naprawdę duże wyzwanie.


Nie powinniśmy kupować roweru młodzieżowego, z myślą, że „dziecko przecież rośnie, więc rower będzie na kilka lat”. Na zbyt dużym rowerku, trudniej jest nauczyć się jeździć. Ciężej bowiem jest utrzymać równowagę, a sama pozycja może być bardzo niewygodna. Może to jedynie zniechęcić malca do nauki jazdy. Musimy się pogodzić z tym, że za dwa lata będziemy szukać kolejnego roweru dla większego dziecka.

Osprzęt

W przypadku jednego z pierwszych rowerków dla dziecka, nie ma co myśleć o przerzutkach, amortyzatorach czy hamulcach tarczowych. Nawet jeżeli istnieją takie rowery dla najmłodszych, to jest to zbędne zwiększanie jego wagi, i można powiedzieć, że „przerost formy nad treścią”. Dziecko na tym etapie rozwoju i tak z tego nie skorzysta. Rower im prostszy, tym lżejszy i w tym przypadku – lepszy. Niższa waga, to lżejsza jazda i lepsza kontrola nad jednośladem. Ważne jest, aby osprzęt, w tym wypadku łańcuch, korba i zębatki, które wchodzą w skład napędu roweru, były jak najlepszej jakości, a dzięki temu lekko pracowały. Wskazane jest, aby rower miał dwa rodzaje hamulców: ręczny na kierownicy i nożny w tylnej piaście. Nie wiemy, którym naszemu dziecku łatwiej będzie hamować, a to także dobry sposób na nauczenie się i opanowanie kilku umiejętności jednocześnie.


Do nauki jazdy na pewno przydadzą się też kółka boczne. Niektóre rowerki w tym przedziale wiekowym standardowo są w nie wyposażane, a do innych trzeba je dokupić.

Akcesoria

Rower dla 4 latka ranking pomoże Ci dobrać odpowiednie gadżety, które zachęcą go do jazdy. O ile to my decydujemy, jaką wielkość rowery kupujemy i na jakich kołach będzie się on poruszał, o tyle jeżeli jest taka możliwość, pozwólmy dziecku wybrać kolor i akcesoria do roweru. Dziewczynki zapewne wybiorą rower w kolorze różowym, przyozdobiony chociażby postaciami z filmów Disneya. Chłopcy wybiorą zapewne kolory ciemniejsze i bohaterów z filmów Spiderman lub Auta. Przydadzą się także akcesoria. Dla dziewczynek dedykowane są koszyczki i torebeczki do zamontowania na kierownicy czy bagażnik, na którym można przewieźć lalę lub misia. Chłopców pewnie zainteresuje chorągiewka powiewająca za rowerem, czy bidon przymocowany do kierownicy. Błotniki wydają się zbędne, bo przecież nie będziemy z dzieckiem jeździć w deszczu, a z drugiej strony – jazda po wodzie to frajda nie do obejścia.


Tak więc podsumowując, jaki rower dla 4-latka wybrać? Przede wszystkim dobrze dopasowany i lekki rower dla 4-latka spowoduje to, że jazda będzie lżejsza i bezpieczniejsza. Nie zapomnijmy też o kasku rowerowym dla dzieci. Przyzwyczajajmy pociechę już od najmłodszych lat do dobrych nawyków. Pamiętajmy też, że dziecko przede wszystkim uczy się obserwując nas, dorosłych. Więc sami zakładajmy kask podczas wypraw rowerowych, abyśmy dawali dobry przykład dziecku.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756