Poradniki Eksperta

Prawidłowa pozycja na rowerze MTB, szosowym i miejskim


Jazda na rowerze, to niewątpliwie idealna ucieczka od dnia codziennego, wielka przyjemność i mnóstwo korzyści zdrowotnych. Jednak aby rzeczywiście tak było i aby nie nabawić się niepotrzebnych kontuzji, rower powinien być prawidłowo ustawiony. Nie chodzi tu tylko o wysokość siodełka, a większość po zakupie roweru tylko na to zwraca uwagę i od razu rozpoczyna jazdę.  Jaka jest prawidłowa pozycja na rowerze?




Należy zacząć przede wszystkim, od odpowiedniego dobrania ramy do naszego wzrostu, a następnie, odpowiednio do parametrów naszej sylwetki, dopasować wysokość siodełka, kierownicy, jak również ich odległość między sobą. O ile kilka krótkich przejażdżek ze źle ustawionym rowerem może skończyć się jedynie niepotrzebnym szybszym zmęczeniem mięśni i stawów, to długotrwała jazda w nieodpowiedniej pozycji, może doprowadzić do niepotrzebnych bóli, zwyrodnień, a ostatecznie zaprzestania jazdy na rowerze, ponieważ będzie nam się on kojarzył z nieprzyjemnym wysiłkiem i złymi skutkami. Ustawienie odpowiedniej pozycji na rowerze, powinno nam zapewnić bezproblemową jazdę, lepszą efektywność pedałowania, a co za tym idzie, możliwość przejechania szybciej dłuższych dystansów. Jaka jest prawidłowa pozycja na rowerze mtb, szosowym czy miejskim? Na każdym będzie inna, bo chociaż to pojazdy tego samego typu, każdy z nich posiada inną geometrię i jest przystosowany do innego typu jazdy, więc na każdym jeździ się inaczej.



Jakie negatywne skutki powoduje nieprawidłowa pozycja?


Nieprawidłowa pozycja, to przede wszystkim bóle kolan, lędźwiowego oraz szyjnego odcinka kręgosłupa. To także drętwienie rąk. Ale to nie wszystkie negatywne skutki. To również gorsza efektywność pedałowania, co powoduje większe i szybsze zmęczenie. O tym, jak ważna jest prawidłowa pozycja na rowerze, świadczy fakt, że rowery dla zawodowych kolarzy są wykonywane na miarę. Przy ich konstruowaniu, brane są po uwagę takie parametry jak wzrost zawodnika, długość nogi i ręki. Zwykły użytkownik nie ma możliwości kupna tak dopasowanego roweru, ale może go jak najlepiej dopasować do siebie. Zajmują się tym, wyspecjalizowane serwisy rowerowe. Nazywa się to „bike fitting” i jest to profesjonalne dopasowanie pozycji na rowerze do rowerzysty, uwzględniające budowę ciała jak i preferencje.

 


Pozycja na rowerze mtb


W przypadku roweru MTB, prawidłowa pozycja jest dość mocno pochylona. To rower wyścigowy, więc podczas jazdy rowerzysta wraz z rowerem powinien stawiać jak najmniejsze opory powietrza. Kierownica zazwyczaj jest niżej ustawiona, niż siodełko. Przy ustawieniu pozycji na rowerze górskim, powinniśmy wziąć pod uwagę to, że podczas zdobywania wysokich wzniesień, bez problemu powinniśmy móc wstać na pedałach, aby dociążyć przednie koło. Z kolei podczas ostrych zjazdów, powinniśmy móc przenieść obciążenie do tyłu poza siodełko, aby zjazd był jak najbardziej kontrolowany i bezpieczny. Przez umożliwienie tak skrajnego balansowania ciałem, można powiedzieć, że ze względu na wymagania pozycja na rowerze mtb jest dość specyficzna


Rowery mtb w naszej ofercie:



Pozycja na rowerze szosowym


Rower szosowy, to z kolei pozycja ekstremalnie niska, aby uzyskać jak najniższy opór powietrza. W rowerach szosowych, stosowane są kierownice typu baranek, które w dolnym chwycie powodują bardzo niskie ułożenie ciała i tym samym najniższe opory. Rower szosowy ma specjalnie wyprofilowaną kierownicę, w której możemy przyjąć co najmniej trzy pozycje. W zależności od tego, czy jest to zjazd czy podjazd, trzymamy kierownicę odpowiednio w dolnym lub górnym chwycie. Umieszczając ręce niżej na kierownicy, obniżamy maksymalnie środek ciężkości, co powoduje docisk przedniego koła. Uzyskujemy w ten sposób lepszą przyczepność, a także hamowanie na rowerze. Z kolei jazda z rękami na górze kierownicy, odpowiednia jest tylko na długich, spokojnych podjazdach, gdzie pozwala złapać głębszy oddech, odpocząć i odzyskać siły. Najczęstszym miejscem trzymania rąk, jest chwyt na klamkach hamulcowych, podczas którego mamy łatwy dostęp do zmiany biegów i wspomnianych hamulców, przy jednoczesnym zachowaniu dość zrelaksowanej pozycji. Należy pamiętać o rozluźnieniu ramion, podczas długiej jazdy lub ciężkiego wysiłku, co powinno uchronić nas przed bólem szyi.


Rowery szosowe w naszej ofercie:



Pozycja na rowerze miejskim


Rower miejski, to zupełnie inna geometria ramy. Nastawiona jest ona na komfort i łatwość poruszania się w mieście. Tu nasza sylwetka jest mocno wyprostowana, a przez to bardzo komfortowa i zdrowa dla kręgosłupa. W tym typie roweru, prawidłowa postawa na rowerze charakteryzuje się uzyskaniem dobrej widoczności, a za tym i bezpieczeństwa jazdy. Siodełko jest zdecydowanie na niższej wysokości, niż kierownica. Głowę mamy uniesioną wysoko do góry, więc mamy dobrą widoczność, co sprawdza się w ruchu miejskim. Łatwo dostrzeżemy, pojazdy nadjeżdżające z każdej strony. Tu też inaczej niż w rowerach sportowych, mamy bliżej do ziemi, czyli łatwo nam podeprzeć się nogą, gdyż w ruchu miejskim częściej się zatrzymujemy.


Rowery miejskie w naszej ofercie:



Pamiętajmy, żeby po zakupie roweru poświęcić trochę czasu, na odpowiednie ustawienie pozycji na rowerze. Nie pozostawajmy tylko przy ustawieniu samego siodełka. Odpowiednia pozycja na rowerze mtb, szosowym czy miejskim, to pozycja, w której nasze wycieczki czy treningi, pokonujemy komfortowo i bez bólu.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756