Poradniki Eksperta

Jaki rowerek biegowy dla 3-latka? Ranking [TOP10]

Data dodania: 09-03-2023

Rower biegowy to dobry wstęp do nauki jazdy na rowerze. To również jednoślad, tylko bez pedałów. Poruszamy się na nim poprzez odpychanie się od ziemi nogami, zamiast przez kręcenie pedałami, tak jak ma to miejsce w rowerze tradycyjnym. Jazda na nim jest o wiele łatwiejsza do opanowania dla naszej pociechy niż na klasycznym rowerze gdyż wymaga od dziecka właściwie stąpania po ziemi, czyli tego, co już umie. Aby jeździć na rowerze z pedałami potrzeba już nieco innych umiejętności, lepszej koordynacji ruchowej, utrzymania równowagi z nogami oderwanymi od ziemi, a także większej siły, aby wprowadzić pojazd w ruch. Na rowerku biegowym dziecko uczy się właśnie koordynować ruchy oraz wzmacnia mięśnie nóg, a także w pewnym stopniu rąk. Na rowerku biegowym dziecko ma tylko skoncentrować się na utrzymaniu równowagi i skręcaniu kierownicą w odpowiednim kierunku. Przygotowuje to dziecko do trudniejszej jazdy, na rowerze napędzanym pedałami. Tak więc rower biegowy dla 3 latka to świetny sposób na aktywne spędzanie czasu przez nasze dziecko – oczywiście pod naszą opieką.

1

MIEJSCE

10.0 / 10

2

MIEJSCE

10.0 / 10

3

MIEJSCE

10.0 / 10

4

MIEJSCE

9.5 / 10

5

MIEJSCE

9.5 / 10

6

MIEJSCE

9.5 / 10

7

MIEJSCE

9.0 / 10

8

MIEJSCE

9.0 / 10

9

MIEJSCE

9.0 / 10

10

MIEJSCE

8.5 / 10

Kiedy kupić dziecku rowerek biegowy?

Wszyscy rodzice czekają na moment, kiedy ich dziecko będzie odpowiednio duże, aby rozpocząć naukę jazdy na rowerku biegowym. Przyjmuje się, że prawidłowo rozwijające się dziecko może rozpocząć próby nauki już w wieku 2 lat. Moment zakupu jednak powinniśmy uzależnić od etapu rozwoju naszej pociechy, bowiem każda rozwija się w swoim tempie. Jedno dziecko może zdobyć się na odwagę i rozpocząć naukę jeszcze przed ukończeniem drugiego roku życia, podczas gdy inne – gotowe będzie na ten ruch pół roku, czy nawet rok później. Wiek trzech lat, a nawet dwóch lat w przypadku odważniejszych dzieci jest więc jak najbardziej odpowiedni, aby próbować uczyć naszą pociechę jazdy na rowerku. Dziecko powinno już wtedy potrafić swobodnie chodzić i nie mieć większych problemów z utrzymaniem równowagi. Na rowerku powinno nauczyć się jeździć, a nie dopiero – dzięki niemu – utrzymywać równowagę podczas prób chodzenia.


Może przytrafić się taki przypadek, w którym dziecko, pomimo że jest bardzo sprawne i ma dobrą koordynację ruchową, nie będzie chciało z jakiegoś powodu jeździć na rowerku. Aby go nie zrazić, nie należy na siłę próbować go nauczyć, ale odstawić rower dla dzieci na pewien czas i poczekać na dogodny moment. Ważne jest również miejsce do nauki. Powinno być przede wszystkim bezpieczne, czyli najlepiej uczyć je jeździć tam, gdzie jest dużo miejsca, a teren do poruszania się dość równy. Rowerek biegowy porusza się na małych kółkach, więc jazda po trawie może być dość ciężka, z kolei jazda po betonie, w razie wywrotki, może skończyć się otarciami. Dobrym rozwiązaniem nauki jazdy są place zabaw czy boiska wyłożone prostą, ale miękką gumową nawierzchnią. Na pewno nie powinniśmy uczyć dziecka jazdy na chodniku przy ruchliwej ulicy.

Budowa rowerka biegowego

Rowerek biegowy to dość prosta konstrukcja. Prosta rama, do której przykręcone są dwa kółka, kierownica i siodełko. Przez to, że nie jest to skomplikowany pojazd, dziecko nie powinno mieć większych problemów z opanowaniem jazdy na nim. Rowerków biegowych dostępnych jest naprawdę bardzo. Poruszają się one na równej wielkości kołach od 10 do 12 cali. Są modele, które posiadają inną średnicę koła z przodu, a inną z tyłu. Są też wersje, które mogą dopasowywać się do dziecka wraz z jego umiejętnościami i wzrostem. Na początku może to być rowerek trzykołowy, co ułatwia utrzymanie równowagi, a po małej modyfikacji – dwukołowy. Są też takie, które dzięki małej modyfikacji rosną wraz z dzieckiem. I nie chodzi tu o możliwość regulacji wysokości siodełka czy kierownicy, ale o odpowiednią modyfikację, która powoduje, że to rama staje się wyższa.


Rowerki biegowe mogą być zbudowane z różnych materiałów. Przeważnie ich ramy są stalowe lub aluminiowe, ale spotkać możemy też takie, które wykonane są z tworzywa sztucznego, a także z drzewa. Rama rowerka powinna być jak najniżej poprowadzona, aby dziecko mogło swobodnie przełożyć nogę na drugą stronę. Czym jeszcze powinien charakteryzować się rower biegowy dla 3 latka? Powinien być jak najlżejszy. Nasza pociecha, w zależności od budowy ciała i wieku waży od około 10 do 15 kg. Rowerek nie powinien być ciężki ani stanowić połowę wagi dziecka. Wyobraźmy sobie siebie samych poruszających się na rowerze, który waży 30 lub 40 kilogramów. Nie byłoby to łatwe, a co miałoby powiedzieć dziecko, które dopiero nauczyło się chodzić? Lekki rowerek pozwoli na lepsze panowanie nad nim i łatwiejsze wprowadzanie w ruch, a także hamowanie. To dziecko powinno panować nad rowerkiem, a nie odwrotnie.


Nie bez znaczenia są koła w takim rowerku. Najlepiej, gdy rower biegowy dla 3 latka wyposażony jest w koła toczące się na łożyskach. Powoduje to, że obracają się one lekko, a dziecku dużo łatwiej jest się poruszać. Nie bez znaczenia są opony. Powinny być miękkie, aby pochłaniały drgania pochodzące z nierówności terenu, po jakim dziecko na rowerku się porusza, a także ułatwiające pokonywanie przeszkód. Mogą być to opony pompowane lub wykonane z pianki. Znaczenie ma też średnica kół. Większe – łatwiej się toczą, z kolei mniejsze są bardziej zwrotne. Najlepiej sprawdzają się koła w rozmiarze 10 lub 12 cali.


Kolejnym elementem, nie tylko mającym wpływ na bezpieczeństwo, ale również rozwijającym następną zdolność ruchową i koordynację jest hamulec umieszczony na kierownicy. Również nie powinno go zabraknąć.

Jaki dobrać rowerek biegowy do dziecka?

Rowerek biegowy zapewnia praktycznie ciągły kontakt z podłożem. Jest to ważne dla dziecka, które dopiero co nauczyło się chodzić i jeszcze niekoniecznie czuje się pewnie z nowymi umiejętnościami. Dobrze dopasowany i odpowiednio ustawiony rowerek pozwoli na bezpieczną jazdę, zabawę, a także mniejszą liczbę wywrotek, co na pewno zachęci dziecko do nauki. Rowerek biegowy dla 3 latka nie może być więc za duży. Najlepiej, gdy będzie miał możliwość regulacji wysokości siodełka, a także kierownicy. Należy je ustawić tak, aby dziecko swobodnie dotykało stopami ziemi, a kierownica powinna być tak ustawiona, aby dziecko miało sylwetkę lekko pochyloną do przodu. Taka pozycja ułatwi wprawienie rowerka w ruch. Możliwość regulacji siodła i kierownicy umożliwi dostosowywanie jednośladu do wzrostu dziecka i jego postawy, gdy będzie rosło. Dzięki temu dłużej też będzie mu służył.

Dobry rowerek to bezpieczny rowerek

Poza możliwością odpowiedniego dopasowania, które także ma wpływ na bezpieczeństwo jazdy, zwróćmy uwagę na staranność wykonania rowerka biegowego dla naszej pociechy. Wszystkie jego elementy powinny być tak dopasowane, aby nie posiadały ostrych krawędzi. Miejsca, z którymi dziecko miałoby styczność podczas upadku, powinny być zabezpieczone miękkimi elementami. Kierownica powinna być zaopatrzona w gumowe chwyty z wysokimi kołnierzami, które z jednej strony zapewnią pewny chwyt delikatnym rękom dziecka, a z drugiej wysoki kołnierz ochroni ręce przed uderzeniem podczas upadku czy zderzenia ze ścianą, meblem czy drzewem.

Akcesoria do rowerka biegowego?

Co jeszcze powinno wpłynąć na to, jaki rowerek biegowy dla 3 latka wybrać? Zachętą dla dziecka będzie jego ładna kolorystyka, a także dodatkowe akcesoria, takie jak chorągiewka, bidon czy koszyczek lub torebeczka na ulubione zabawki przymocowane do kierownicy. Dużo frajdy przyniesie też dzwonek, trąbka lub inny gadżet wydający dźwięki.


Rowerek biegowy stopniowo przygotowuje malucha do następnego etapu, czyli jazdy na rowerze z pedałami. Tu dziecko uczy się utrzymywać równowagę, oswaja się z prędkością, poznaje w jaki sposób się skręca. Gdy to opanuje i przesiądzie się na rower z pedałami, dochodzi jedynie samo pedałowanie. Wiele dzieci, które zaczęły swoją przygodę z jednośladem od rowerka biegowego, po przesiadce na klasyczny rower nie potrzebowało dołączania do niego dodatkowych bocznych kółek.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756