Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Android Auto – co to jest?

 2023-08-09 

Jeszcze kilkanaście lat temu słuchaliśmy podczas jazdy tylko muzyki z audycji radiowych lub płyt kompaktowych. Z czasem na stałe w radioodtwarzaczach zagościły porty USB oraz gniazda mini jack. Obecnie odtwarzacze montowane w samochodach to raczej małe komputery, które nie przypominają już analogowych odpowiedników. Jednym z najnowszych rozwiązań jest Android Auto. Co to takiego? Wyjaśniamy w poniższym poradniku. Zapraszamy do lektury fanów motoryzacji i nie tylko!

Android Auto – co to takiego? 

Osoby, które nie śledzą nowinek technologicznych i motoryzacyjnych z wypiekami na twarzy, mogą zastanawiać się czym jest Android Auto. Co to takiego? Google przygotowało specjalny tryb pracy systemu zainstalowanego np. na smartfonie. Funkcja samochodowa pozwala klonować obraz z telefonu i wyświetlać go na ekranie komputera Twojego pojazdu. Większość kilkuletnich samochodów posiada duże wyświetlacze zamontowane na kokpicie, co ułatwia dokonywanie konfiguracji. Oczywiście producenci aut oferują wiele swoich rozwiązań, w tym także automapy. Jednak wiele osób preferuje korzystanie z aplikacji oferowanych przez system Android. To zrozumiałe, gdyż z nimi jesteśmy najbardziej obyci. Odpowiadając więc na pytanie, co to jest Android Auto, należy uznać, że to rozwiązanie umożliwiające wygodne korzystanie z funkcjonalności Twojego telefonu, ale na ekranie komputera samochodu. Dzięki temu możliwe jest komunikowanie się, korzystanie z Map Google i wielu innych programów. To rozwiązanie jest także o wiele bezpieczniejsze dla wszystkich uczestników ruchu. Android Auto pozwala także na sterowanie komendami głosowymi, jak z resztą jest w przypadku telefonów.

Jak zacząć korzystać z Android Auto w Twoim samochodzie?

Przede wszystkim, musisz wiedzieć jak zainstalować Android Auto. W tym celu sięgnij po swój smartfon i uruchom sklep Google Play. Wpisz nazwę aplikacji w wyszukiwarce i pobierz ją na swój telefon. Po ściągnięciu pliku, program zostanie zainstalowany w pamięci smartfona. To tyle – od tej pory będziesz mógł bez problemu uruchamiać aplikację na swoim telefonie.


Pamiętaj, że każde oprogramowanie ma różne wymagania, które są niezbędne do spełnienia, aby pracowało ono poprawnie. W tym wypadku są to wymogi podstawowe. Android na Twoim telefonie musi być generacji nie starszej, niż 5.0. Biorąc pod uwagę, że nowe smartfony korzystają już z „jedenastki”, to naprawdę Google nie postawiło poprzeczki wysoko. Oczywiście samo radio w Twoim samochodzie również musi spełniać odpowiednie wymogi techniczne. Nie każdy odtwarzacz będzie w stanie połączyć się z aplikacją. Jeśli Twoje radio samochodowe pozwala na współpracę ze smartfonem, potrzebna będzie także konfiguracja ustawień.

Na czym polega konfiguracja Android Auto?

Konfiguracja Android Auto wygląda nieco inaczej w każdym przypadku. Znaczenie ma oczywiście również marka samochodu. Właściciele tylko niektórych aut mogą cieszyć się pełni poprawną wersją polską aplikacji. W pełni kompatybilne marki to między innymi BMW, Skoda, Toyota i Kia. Korzystanie z rozwiązania Android Auto jest możliwe na kilka sposobów. Pierwszy z nich polega na połączeniu telefonu z systemem zainstalowanym w samochodzie. W takim wypadku na ekranie komputera pokładowego wyświetlony zostaje interfejs aplikacji. Warto dodać, że rozwiązanie od Google nie zastępuje oprogramowania zainstalowanego przez producenta samochodu. To jedynie nakładka, która uzupełnia jego możliwości o nowe, ciekawe funkcje. Oznacza to także, że sterowanie ustawieniami samochodu nie jest możliwe z poziomu aplikacji Android. Taka konfiguracja jest konieczna do wykonania w ramach środowiska systemowego Twojego auta. To z resztą słuszne i bezpieczne dla elektroniki pojazdu.


Ciekawy jest także drugi sposób połączenia. W takim wypadku, to z ekranu smartfona dokonuje się sterowania aplikacją. To za pomocą telefonu uruchamia się aplikacje, bez potrzeby wykorzystywania ekranu komputera pojazdu. To pomocna możliwość, jeśli korzystasz z nawigacji wbudowanej przez producenta samochodu, a pasażerowie chcą jedynie zmienić muzykę odtwarzaną w głośnikach.

Które aplikacje mobilne obsługuje Android Auto?

Zdecydowanie Android Auto jest rozwiązaniem na miarę XXI wieku, które pozwala w wygodny sposób korzystać z dogodności systemu Android. Możliwe jest korzystanie z nawigacji, form komunikowania się z innymi ludźmi i nie tylko. Wiele osób korzysta z Map Google, które są jedną z najlepszych aplikacji prowadzących użytkownika do celu. Zwłaszcza od czasu, gdy wprowadzono system ostrzegania znany między innymi z aplikacji Yanosik. Dzięki Mapom Google dostępnym w ramach Android Auto, kierowca może szybko trafić na miejsce, ciesząc się najlepszą, dostępną trasą. Aplikacja ta analizuje natężenie ruchu, a także pozwala zgłaszać kontrole drogowe, wypadki i problemy na drodze. Dzięki temu możesz z wyprzedzeniem podjąć decyzję o zmianie trasy przejazdu. To jedna z inteligentniejszych aplikacji nawigacyjnych, która sprawdza się także w przypadku ruchu pieszego, gdy zwiedzasz wakacyjne lokacje. Oczywiście, Android Auto pozwala także korzystać z innych aplikacji. Mówimy to między innymi o WhatsApp, Skype czy Messenger. 


Oczywiście kierowca podczas jazdy powinien skupić się na jeździe i raczej unikać kontaktowania się z kimkolwiek, nawet poprzez system głośnomówiący. Skupienie się na drodze pozwala uniknąć przykrych niespodzianek w podróży. Czasem jednak potrzeba kontaktu zachodzi pilnie i wtedy pomocny jest Android Auto. Możliwe jest także korzystanie z bibliotek multimediów. Mowa tu między innymi o Spotify, YouTube, Deezer czy Amazon Music. To alternatywa nie tylko dla nagranych na pamięci flash utworów, ale także stacji radiowych, które czasami potrafią zamęczyć nas reklamami. Co ważne, Android Auto wspiera obsługę komendami głosowymi. Oznacza to, że nie musisz wybierać żadnych opcji ręcznie, a jedynie wypowiadając odpowiednią formułkę. To bardzo bezpieczne i łatwe. Sprawdza się także podczas obsługi nawigacji drogowej.

Android w starszym aucie – czy to możliwe?

Czy właściciele starszych samochodów także mogą skorzystać z podobnych rozwiązań? Naturalnie! Na rynku akcesoriów samochodowych znajdują się akcesoria dedykowane dla takich właśnie osób. Nie musisz zmieniać pojazdu na kilkuletni, aby cieszyć się wygodą obsługi i funkcjonalnością spod znaku Androida. Wystarczy, że wymienisz radioodtwarzacz na radio samochodowe z Androidem. Radia 2DIN to większe urządzenia, które mają wysokość dwóch standardowych odtwarzaczy samochodowych. Takie urządzenia bardzo często mają zainstalowany system Android lub inny, który jest zgodny ze smartfonami dostępnymi powszechnie w ofercie. Oczywiście są to również odtwarzacze kompatybilne z urządzeniami mobilnymi Apple.


Tylko w naszym sklepie internetowym znajduje się aktualnie kilkadziesiąt modeli takich radioodtwarzaczy. Są one wyposażone zazwyczaj w kilka rodzajów portów i czytników. Możliwe jest przeważnie podłączenie pamięci flash, karty pamięci, a także płyt, choć ich popularność powoli spada. Wybierając radio z Androidem do Twojego samochodu, sprawdź obsługiwane standardy dźwięku. Najważniejsze, aby możliwe było odtwarzanie formatu MP3, WMA, AAC, FLAC i WAV. Powinieneś również sprawdzić moc wyjściową – zwłaszcza, jeśli lubisz słuchać muzyki w dobrej jakości. Większość radioodtwarzaczy z Androidem pozwala na połączenie ze smartfonem za pośrednictwem Bluetooth. Najlepsze modele posiadają wbudowaną pamięć, na której zainstalować można aplikacje dostępne w sklepie Google Play. Duży, czytelny ekran takich urządzeń pozwala oglądać nawet filmy i zdjęcia, bez straty jakości.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756