Poradniki Eksperta

Wybierając telewizor, najczęściej kierujemy się wielkością ekranu, czyli przekątną, wartościami jasności, kontrastu, ostrością obrazu, funkcjami smart TV. Wśród licznych danych technicznych podawanych w opisie telewizora, warto się przyjrzeć dwóm parametrom, częstotliwości odświeżania obrazu 50 Hz i 100 Hz, które opisują matrycę telewizora. W poradniku wyjaśniamy, czy warto kupić telewizor 100 Hz czy 50 Hz.

Dwa rodzaje matryc – 50 czy 100 Hz?


W telewizorach stosowane są dwa rodzaje matryc 50 i 100 Hz. Nie wdając się w szczegóły, częstotliwość odświeżania obrazu 50 Hz przejęto jako standard, ponieważ z taką częstotliwością odświeżany był obraz w telewizorach kineskopowych. Każdy telewizor 50 Hz płynnie odtworzy obraz, odbierany z anteny naziemnej czy satelitarnej, ze studia telewizyjnego oraz filmy, w których obiekty poruszają się powoli. Jednak w scenach dynamicznych, mogą pojawić się zakłócenia. Problemy z płynnością ruchu pojawiają się, gdy oglądamy sport, czy też filmy akcji. Telewizory 50 Hz odtworzą filmy rejestrowane z różnymi częstotliwościami, 24 Hz z płyty Blu-ray czy filmy 25 Hz, 30 Hz. Może jednak pojawiać się w nich skokowy ruch obiektów przy panoramowaniu kamerą i nieostrość konturów szybko poruszających się obiektów. Wtedy warto zastosować upłynniacz obrazu.

Telewizory 50 Hz w naszej ofercie:

Telewizor 50 czy 100 Hz, jak zapewnić płynność obrazu?


Z nieostrością konturów lepiej sobie radzą telewizory 100 Hz, ponieważ obraz jest dwa razy częściej odświeżany, co powoduje, że oko nie zapamiętuje obrazu (zjawisko powodowane bezwładnością oka), dzięki czemu obraz szybko poruszającego się obiektu jest znacznie wyraźniejszy. Proces przetwarzania obrazu, w taki sposób, aby zapewnić płynność ruchu oraz brak smużenia konturów, jest bardzo skomplikowany. W tym celu w wyższej klasie telewizorów 50 czy 100 Hz, stosowane są układy optymalizujące jakość obrazu w dynamicznych scenach (sport i kino akcji), które poprawią jego płynność. Korygowanie niekorzystnych efektów, związanych z ruchem, możliwe jest dzięki stosowaniu różnych technik przetwarzania obrazu: zwiększania częstotliwości odtwarzania obrazu, wygaszania podświetlenia (Local Dimming), skanowania podświetlenia.


Każdy ze znanych producentów stosuje swoje rozwiązanie dla obu matryc: 50 Hz i 100 Hz, np.: LG – TruMotion, Panasonic – Intelligent Frame Creation Pro, Philips – Perfect Natural Motion, Samsung – Auto Motion Plus, Sharp – Active Motion, Sony – Motionflow, itd.

Telewizory 100 Hz w naszej ofercie:

Czy warto kupić telewizor 100 Hz?


W telewizorach 100 Hz, proste podwajanie klatek zastąpione jest dodawaniem obrazów pośrednich, tworzonych przez algorytmy interpolacyjne lub czarnych klatek, aby zwiększyć ich liczbę. W rezultacie krótszy czas wyświetlania obrazu, zapewnia większą płynność ruchu. 


Zwiększanie częstotliwości odświeżania obrazu do 100 Hz, wymaga znacznie większej mocy obliczeniowej procesora niż przy 50 Hz.


W wielu upłynniaczach obrazu można samemu korygować płynność ruchu i eliminować efekt smużenia. Przykładowo funkcja TruMotion w telewizorach LG, którą znajdziesz w ustawieniach obrazu, optymalizuje obraz w dynamicznych scenach sportu i akcji. Możesz wybrać opcję „Gładki” (płynny obraz bez zacięć i drgań judder) lub „Wyczyść” (wyostrzone kontury obiektu). Precyzyjnie oba te zjawiska można kontrolować, korzystając z regulacji ręcznych w skali od 0 do 10. Wartości będą różne, w zależności od filmu, np. z płyt Blu-ray Full HD (1080/24p) czy Blu-ray Blu-ray 4K (2160/24p). Możesz wtedy sprawdzić jak skuteczne jest działanie upłynniacza.


Należy podkreślić, że działanie upłynniaczy obrazu jest stale doskonalone, np. przez stosowanie algorytmów sztucznej inteligencji. Jego wersja zależy od rocznika telewizora, a ponadto uwzględniany jest też rodzaj matrycy: VA, IPS, czy OLED. Jedynym potwierdzeniem skuteczności działania upłynniaczy jest sprawdzenie ich działania na różnych materiałach wideo.


Wielu jest zwolenników i wielu przeciwników upłynniaczy. W telewizorach z 2020 roku pojawił się tryb Filmmaker Mode. Telewizor, w tym trybie automatyczne będzie wyłączał upłynniacze ruchu i film będzie odtwarzany w wersji kinowej, z uwzględnieniem oryginalnej kolorystyki oraz szybkości zapisu przez kamerę, np. 24 klatki/s, dokładnie tak jak chciał reżyser.

Czy warto kupić telewizor 100 Hz czy 50 Hz do gier?


Wybór częstotliwości matrycy będzie zależał od samej gry. Większość gier na konsole odtwarzana jest z szybkością 30 klatek/s. Wystarczy telewizor z matrycą 50/60 Hz. Coraz więcej gier realizowanych jest w technice 120 Hz 4K (120 klatek/s w rozdzielczości 4K) na konsole PlayStation 5 i Xbox Series X oraz komputery PC. Wtedy telewizor 100 Hz lub telewizor 120 Hz będzie niezastąpiony. W telewizorze powinieneś sprawdzić, czy wśród trybów wyświetlania obrazów są: 4K 120 Hz (wymagane HDMI 2.1 z pełną przepustowością) lub Full HD 120 Hz (obsługa formatu 1080p, HDMI 2.0).


W najlepszych telewizorach 100/120 Hz, stosowane są upłynniacze do gier, które interpolują obraz z niską płynnością ruchu z 30 klatek/s lub 60 klatek/s do 120 klatek/s, aby uzyskać wrażenie większej płynności, ze znaczącym zmniejszeniem rozmycia obrazu, przy nieznacznym zwiększeniu czasu opóźnienia input lag.


Im krótszy jest czas wyświetlania obrazu na ekranie, tym jest on płynniej odtwarzany, a więc telewizory 100 Hz najlepiej będą odtwarzały ruch na ekranie. Jeśli jesteś fanem filmów akcji, widowisk sportowych, warto wybierać telewizory 100 Hz.

telewizor 100 Hz czy 50 Hz

Telewizor 100 Hz czy 50 Hz, który rodzaj wybrać?


Telewizory 50 czy 100 Hz różnią się wyposażeniem. W telewizorach z matrycami LCD VA i IPS może być zastosowane odświeżanie obrazu zarówno 50 czy 100 Hz. Zaletą matrycy VA jest bardzo dobre odwzorowanie czerni i duży kontrast, jednak wymagają one patrzenia na obraz na wprost, ponieważ, kolory tracą swoje nasycenie. W matrycach IPS kolory zachowują swoje nasycenie pod kątem, ale mają mniejszy kontrast i mniejszą głębie czerni niż w VA. Warto zwrócić uwagę na rodzaj podświetlenia, które może być krawędziowe, tylne (Direct LED) lub FALD (Full Array Local Dimming). Możliwość sterowania poszczególnymi strefami podświetlenia (FALD) znacząco zwiększa kontrast obrazu.


Do wyboru jest wiele telewizorów z matrycami 100 Hz. Są to telewizory z wyższej półki, których cena zależy od rodzaju matrycy: LED, QLED, MINILED oraz OLED. Decydując się na zakup telewizora 100 Hz, warto zadbać o to, aby miał także poszerzony zakres kolorów, dzięki czemu barwy zieleni i czerwieni będą najlepiej odtwarzane. Te warunki spełniają wyświetlacze LCD QLED i NanoCell. W telewizorach QLED, doskonałe kolory uzyskano stosując nanocząsteczki – kropki kwantowe (Quantum Dots). Wyświetlacz QLED znajdziesz w telewizorach marek Samsung, TCL, TechniSat, TCL. W telewizorach LCD NanoCell też są stosowane nanocząstki, które odfiltrowują zanieczyszczone kolory podstawowe RGB, dzięki czemu uzyskuje się poszerzony zakres barw. Oba rodzaje wyświetlaczy charakteryzują się dużą jasnością obrazu, dzięki czemu zobaczysz najlepsze efekty HDR – szczegóły w ciemnych scenach i dynamiczne punktowe rozbłyski, np. przy wybuchach.


Telewizory OLED wykorzystują samoświecące LED-y organiczne (brak warstwy podświetlenia i warstwy ciekłych kryształów jak w LCD). Obraz OLED-a ma wzorcowy poziom czerni i nieskończony kontrast. Charakteryzuje się jednak mniejszą jasnością niż QLED i NanoCell, a więc zaleca się oglądanie filmów w przyciemnionym pokoju. Obraz OLED-ów jest najmniej narażony na efekt smużenia ze względu na zacznie szybszą reakcję pikseli niż w LCD.


Przy wyborze telewizora 100 Hz warto zastanowić się nad rodzajem platformy smart TV, aby zapewnić sobie najlepsze źródła rozrywki z filmami w najlepszej jakości HDR z serwisów VOD: Netflix, YouTube, kanałów TV strumieniowanych na żywo, np. transmisji sportowych, czy gier. Do najbardziej znanych należą Tizen Samsunga, webOS LG, my Home Screen Panasonica, Saphi Philipsa. Wielu producentów telewizorów zdecydowało się na wprowadzenie systemu Android TV, który umożliwia dostęp do największej liczby aplikacji z rozrywką. Znajdziesz go pod markami Sony, TCL, Philips, Hitachi, Toshiba, JVC.


Kończąc nasz poradnik telewizor 50 czy 100 Hz, warto przyjąć zasadę, że przy wyborze takiego telewizora, należy sprawdzić płynność ruchu na obu matrycach, dla różnych rodzajów sygnałów wideo.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756