Poradniki Eksperta

Jak ustawić antenę DVB-T? Instrukcja krok po kroku


Naziemna telewizora cyfrowa, daje dostęp do kilkudziesięciu kanałów za darmo. Oferta ta wzrośnie, wraz z szerszym pojawieniem się standardu DVB-T2 w przyszłym roku. Oprócz tego zapewni on lepszą jakość odbioru, dzięki zastosowaniu wydajniejszego systemu kodowania HEVC. Jeśli zastanawiasz się, jak ustawić antenę DVB-T, aby odbierać telewizję naziemną, zapoznaj się z naszym poradnikiem.jak ustawić antenę DVB T


Co jest potrzebne do zamontowania anteny DVB-T?


Zanim udzielimy Ci instruktażu, jak ustawić antenę DVB-T musisz poznać istotne podstawy. Do odbioru sygnału DVB-T potrzebna jest antena (zewnętrzna albo pokojowa) oraz dekoder lub telewizor z wbudowanym tunerem. To ostatnie rozwiązanie jest bardzo popularne i w zasadzie większość urządzeń dostępnych w ofercie, jest w takiej konfiguracji produkowanych. Jeśli Twój telewizor pozbawiony jest tunera, musisz kupić akcesoryjny dekoder. Cena takiego sprzętu waha się od 100 do około 200 złotych. Zależy ona od oferowanych funkcji dodatkowych. Może to być, np. nagrywanie programów na pamięć flash.


Jeśli chodzi o same anteny, to jak już wspominaliśmy, możesz wybrać spośród dwóch typów akcesoriów. Najpopularniejsze są urządzenia zewnętrzne, które montuje się na ścianie budynku. Potrzebny jest do tego specjalny uchwyt, instalowany za pomocą kołków rozporowych. Możesz także wykorzystać balustradę balkonową, aby zainstalować antenę bez potrzeby wiercenia otworów w murze. Jeśli nie masz możliwości montażu na zewnątrz (lub nie chcesz tego robić), możesz wybrać antenę pokojową. Wystarczy umieścić ją w dowolnym miejscu pokoju (polecamy miejsce przy oknie) i połączyć z dekoderem lub telewizorem, za pośrednictwem przewodu.


Sprawdź również: 

Jak sprawdzić, czy telewizor ma DVB-T2 HEVC?

DVB-T2 HEVC już niebawem w Polsce - co to oznacza?

Anteny DVB-T w naszej ofercie:


Czy warto wybrać telewizję naziemną?


W dobie powszechnie dostępnych aplikacji streamingowych, płacenie za kolejny abonament cyfrowy może okazać się nieopłacalne. Jeśli rzadko oglądasz tradycyjną telewizję i chcesz zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych miesięcznie, powinieneś zdecydować się na telewizję naziemną. Oferta kanałów telewizyjnych stale rośnie, a obecnie jest ich około 30. Do tego należy dodać testowe transmisje w standardzie HEVC, dostępne w niektórych regionach. Już dziś możesz sprawdzić, jaką jakość zaoferuje nowa generacja telewizji cyfrowej. Są to programy informacyjne, dokumentalne, rozrywkowe, sportowe, filmowe, a także lokalne. Dzielą się, na tak zwane multipleksy, które zawierają po kilka kanałów. W 2022 roku dojdzie do zmiany systemu kodowania sygnału na standard HEVC, wykorzystywany przez DVB-T2. Dla użytkowników oznacza to także szansę na odbieranie kolejnych kanałów, rozszerzonych o nowe multipleksy.


Telewizory DVB-T2 w naszej ofercie:


Jak ustawić antenę DVB-T?


Prawidłowe ustawienie anteny naziemnej, pozwoli odbierać sygnał dobrej jakości. Przede wszystkim, musisz skierować antenę w kierunku nadajnika. W ten sposób, zapewnisz sobie najlepszy odbiór sygnału. Ważny jest także, możliwie najwyższy montaż, aby uniknąć przeszkód, takich jak wysokie budynki czy drzewa. Jak sprawdzić gdzie znajduje się nadajnik? Możesz poszukać takiej informacji w sieci. Dostępne są mapy, na których naniesione są punkty nadawcze. Znajdź najbliższy i postaraj się określić kierunek, dzięki precyzyjniejszej mapie, jak np. Google Maps. Odszukaj swój budynek, a następnie nakreśl trasę do miejscowości, w której znajduje się nadajnik. Możesz także pójść na skróty i sprawdzić, w którą stronę skierowane są odbiorniki sąsiadów. Na pewno większość z nich poświęciła trochę czasu, na znalezienie odpowiedniego kierunku.


Dostępne są oczywiście także aplikacje na urządzenia mobilne, które pozwolą szybko zlokalizować właściwy kierunek. Po ustawieniu anteny, pozostaje tylko wyszukać dostępne kanały. Można to zrobić automatycznie lub ręcznie, wpisując częstotliwości konkretnych multipleksów, w których skład wchodzi kilka programów. Jak ustawić antenę pokojową? W tym wypadku sprawa jest prostsza, bowiem takie urządzenia pracują przeważnie w trybie dookólnym i ich ustawienie nie ma większego znaczenia. Polecamy jednak instalować je blisko okien. Zbyt grube ściany, mogą osłabić moc sygnału, co będzie skutkowało obrazem gorszej jakości.


Antena do DVB-T2


Co ważne, nie musisz zastanawiać się nad tym, jak ustawić antenę DVB-T, aby korzystać z nowej wersji standardu. DVB-T2 wykorzystuje sygnał nadawany w paśmie od 470 do 694 MHz, podczas gdy w obecnej wersji, jest to maksymalnie 790 MHz. Ograniczenie częstotliwości jest niezbędne, dla rozwoju sieci 5G. W większości wypadków, wymiana anteny nie będzie konieczna. Jeśli jednak doświadczysz problemów z odbiorem, warto skorzystać z filtra LTE i 5G lub ustawić antenę bardziej precyzyjnie. W niektórych regionach działają już transmisje, uruchomione w nowym standardzie. Możesz więc łatwo sprawdzić, czy w miejscu, w którym mieszkasz, wystąpią problemy z odbiorem. W tym celu, po prostu ponownie wykonaj konfigurację telewizji naziemnej w swoim odbiorniku. Przekonasz się także, czy posiadany przez Ciebie sprzęt, jest kompatybilny z nowym formatem. Kanały testowe nadające w standardzie DVB-T2 w swoim oznaczeniu, mają zazwyczaj dopisek HEVC. Rozmieszczenie nadajników w Polsce, sprawdzisz korzystając z aplikacji EmiMaps.


Telewizja DVB-T to naprawdę świetny wybór


Wiesz już, jak ustawić antenę naziemną oraz na co zwracać uwagę, wybierając poszczególne urządzenia. Jeśli potrzebujesz któregoś z nich, sprawdź naszą ofertę. Tylko w samym sklepie internetowym oferujemy kilkaset produktów, związanych z odbiorem telewizji naziemnej.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756