JESTEŚ TUTAJ: Sklep Mediaexpert.pl Poradnik Eksperta Telewizory i RTV Kabel HDMI - czy wszystkie są takie same? Który wybrać?
Kupując nowy telewizor lub też dokupując nowe gadżety, musimy zaopatrzyć się w kabel HDMI. Na rynku mamy dostęp do wielu przewodów tego typu, które na pierwszy rzut oka mogą różnić się tylko ceną – czy rzeczywiście tak jest? Dlaczego za niektóre zapłacimy kilka, za inne zaś nawet kilkaset złotych? Do jakich sprzętów będą nam potrzebne i na co warto zwrócić uwagę przy ich zakupie?" />

Kabel HDMI - czy wszystkie są takie same? Który wybrać?

Kupując nowy telewizor lub też dokupując nowe gadżety, musimy zaopatrzyć się w kabel HDMI. Na rynku mamy dostęp do wielu przewodów tego typu, które na pierwszy rzut oka mogą różnić się tylko ceną – czy rzeczywiście tak jest? Dlaczego za niektóre zapłacimy kilka, za inne zaś nawet kilkaset złotych? Do jakich sprzętów będą nam potrzebne i na co warto zwrócić uwagę przy ich zakupie?

Co to jest kabel HDMI?

 

High-Definition Multimedia Interface to pełna nazwa skrótu HDMI, co na język polski możemy przetłumaczyć jako multimedialny interfejs wysokiej rozdzielczości. Wprowadzony został on w 2000 roku i obecnie tego typu przewody są już niezastąpione. Ich zadaniem jest przesyłanie nieskompresowanego sygnału cyfrowego – zarówno audio, jak i video. W tym celu niezbędna jest m.in. duża przepustowość łącza, co w kablach HDMI umożliwia technologia TMDS (używają jej też złącza DVI, z którego to standardu de facto wywodzi się HDMI). 
 
Transition Minimized Differential Signaling, bo takie jest właśnie rozwinięcie skrótu, bazuje na zaawansowanym algorytmie kodowania. Umożliwia to przeprowadzanie odpowiednich zmian – kodowanie i dekodowanie materiału pierwotnie wysyłanego ze źródła, na takie ułożenie zer i jedynek, które telewizor (lub inne urządzenie, które wyświetli dany obraz) będzie mógł w łatwiejszy sposób odczytać. Co więcej, TMDS pracuje na dwóch wersjach danych. Pierwsze opierają się na sygnale właściwym, drugie zawierają zaś jego kopię zapasową. Pozwala to na zweryfikowanie i poprawę ewentualnych różnic w przesłanym materiale, jeszcze zanim telewizor wyświetli obraz. Co ważne, nie ma tutaj możliwości zakłóceń w pojawiającej się treści. Jeśli kabel HDMI nie działa poprawnie, to nie pojawią się różnego rodzaju szumy, czy przeskoki obrazu – po prostu nie widzimy go w ogóle. Podobnie jest z dźwiękiem. Panuje więc tu zasada: wszystko, albo nic.

Co to jest kabel HDMI?

 

Budowa kabla HDMI

 

Przewodniki w kablach HDMI bazują przede wszystkim na miedzi beztlenowej. Niektórzy producenci stosują też jej zamienniki lub łączą ze sobą dwa materiały. Przykładem mogą być kable stworzone z miedzi i aluminium, które jest materiałem tańszym, ale mniej trwałym; miedzi i stali cechującej się większą wytrzymałością, ale też większą wagą i mniejszą elastycznością; miedzi i srebra, które odznacza się lepszym przewodnictwem oraz większą odpornością na utlenianie, niż czysta miedź. Niektóre kable wykonywane są też z dodatkiem złota, które również odznaczać się może lepszym poziomem przewodności oraz zwiększoną żywotnością. Nie wpływa to jednak na jakość przekazywanego obrazu – otrzymany efekt finalny, niezależnie od materiału, z którego wykonany jest przewód, jest taki sam.
 
Trzeba też wspomnieć o długości kabla HDMI, która ma duże znaczenie. W przewodach przekraczających 6 metrów, producenci nieraz dodają także światłowody. Tego typu kable określa się hybrydowymi. W przypadku sporej długości przewodu (czasami nawet 10-15 metrów) to właśnie tego typu warianty są polecane. Co ważne, warto postawić w tym kontekście na żyły, które wyprodukowano ze szkła (są też modele wykonane z plastiku) – ich koszt jest wyższy, ale równocześnie wyższa jest też jakość. Odnośnie rozmiaru kabla, warto dodać, że im jest on dłuższy, tym większe ryzyko wystąpienia zakłóceń podczas przesyłu sygnały cyfrowego, w tym zaburzeń w stabilności łącza. Pracując na kablach powyżej 15 metrów, niezbędne mogą okazać się dodatkowe regeneratory sygnału. Przy wyborze kabla HDMI warto zwrócić uwagę także na budowę jego końcówki. Możemy bowiem znaleźć zarówno przewody zakończone prosto, jak i w wersji obrotowej, co będzie szczególnie pomocne, gdy wieszamy telewizor na ścianie i dysponujemy niewielkim obszarem przeznaczonym na kable.

 

Rodzaje kabli HDMI – standardy, wersje, typy

 

Biorąc pod uwagę standardy kabli HDMI, musimy zwrócić uwagę na parametry, jakimi dysponują zarówno nadajniki, jak i odbiorniki sygnału. Ważne jest m.in. to, jaka jest obsługiwana przez obie strony gęstość sygnału (tj. zarówno przez sprzęt będący źródłem materiału, jak i telewizor lub inne urządzenie tego typu). Obecnie wykorzystywany standard to HDMI 2.1, który pojawił się na rynku w 2017 roku (chociaż wiele sprzętów wciąż bazuje na wcześniejszych wersjach). Maksymalna przepustowość przewodów tego standardu to 48Gb/s (maksymalna przepustowość video to 42.6Gb/s, audio 36.86Mb/s). Kable te obsługują też DSC, czyli Display Stream Compression (jest to kodek, który pozwala transportować skompresowane dane bez konieczności wprowadzania zmian w inferfejsie, a opóźnienie jest minimalne). Umożliwia to przesyłanie obrazu nawet w rozdzielczości 8K Ultra HD (jest to rozdzielczość na poziomie 7680 x 4320) przy maksymalnej częstotliwości pikselowej 120Hz. 
 
Warto jednak zauważyć, że wciąż często wykorzystywane są standardy HDMI 2.0 (maksymalna częstotliwość pikselowa 60Hz), czy też HDMI 1.4 (34Hz) – biorąc jednak pod uwagę coraz popularniejsze korzystanie z telewizorów o rozdzielczości 4K oraz zakresie jasności HDR, niezasadne wydaje się ich kupowanie (jeżeli jednak korzystamy z telewizora o rozdzielczości Full HD – 1920 x 1080, nie będzie stanowiło to różnicy, a koszty zakupu kabla rzeczywiście mogą być niższe).

Wersje kabli HDMI

 

Wersje kabli HDMI:

 

✓ Standard HDMI Cable – obsługuje obraz o rozdzielczości 720p oraz 1080i;
✓ High Speed HDMI Cable – rozdzielczość 720p, 1080i, 1080p, 4K, 3D;
✓ Premium High Speed HDMI Cable – 4K, z pełną rozdzielczością koloru 4:4:4 (przestrzeń  barwna BT.2020);
✓ Ultra High Speed HDMI Cable – 4K, 5K, 8K, 10K (przy korzystaniu ze złącza w standardzie HDMI 2,1).

 

Każda z wersji ma swój odpowiednik dostosowany także do potrzeb Ethernet’u (poza występującą tylko w jednej formie wersją Ultra High Speed, która od razu ma możliwość obsługiwania także lokalnej sieci komputerowej).


 

Wtyki kabli HDMI:

✓ standardowe HDMI – inaczej nazywany type A, posiada 19 pinów, szerokość 13,9mm, wysokość 4,45mm. Jest to najczęściej spotykany rodzaj wtyku kabla HDMI i stosowany jest do większości sprzętów multimedialnych – telewizorów, jak i np. konsol, dekoderów, czy też odtwarzaczy Blu-Ray. Tego typu przewód obsługuje oba sygnały, tj. dźwiękowi (audio) oraz video.
✓ mini HDMI – inaczej nazywany type C, posiada 19 pinów, szerokość 10,42mm, wysokość 2,42mm. Najczęściej obecny jest w aparatach lub kamerach (urządzenia pracujące w jakości HD). Jak sama nazwa wskazuje, jest on mniejszy, niż standardowe HDMI. Może różnić się także ograniczeniami w przesyłaniu niektórych sygnałów.
✓ mikro HDMI – inaczej nazywany type D, posiada 19 pinów, szerokość 4,6mm, wysokość 2,8mm. Jest on najmniejszy (rozmiarem przypomina kabel mikro USB), a najczęściej spotykamy go w urządzeniach mobilnych, jak np. smartfon, czy tablet.

 

Warto pamiętać, że w na rynku możemy dostać także przedłużacze HDMI oraz gniazda ścienne HDMI. Odnosząc się zaś do ilości pinów, do dyspozycji mamy też kable wyposażone w 29 wprowadzeń – określa się je jako wersję type B. Tego rodzaju złącza są jednak znacznie mniej popularne i niewiele sprzętów z nich korzysta. Co ważne, istnieją też kable HDMI type E, które dotyczą systemów samochodowych.

 

Do czego potrzebny będzie ci kabel HDMI?

 

Część sprzętów, które wymagają tego typu łączy, zostało już wspomniane. Przede wszystkim należy zaznaczyć fakt, iż każde urządzenie pracujące w rozdzielczości HD bazuje obecnie właśnie na łączności HDMI. Są to: 

 

✓ telewizory,
 amplitunery (wzmacniacze stosowane w kinie domowym),
 odtwarzacze DVD oraz odtwarzacze Blu-Ray,
 projektory,
 dekodery satelitarne, kablowe i telewizji nieziemnej DVB-T,
 kamery HD,
 aparaty cyfrowe HD,
 konsole,
 laptopy,
 monitory komputerowe,
 smartfony,
tablety,
 nawigacje samochodowe,
 karty graficzne i inne.

 

Warto pamiętać, że HDMI jest złączem dwukierunkowym, a duża część sprzętów posiada więcej niż jedno wejście do tego typu kabli. Dzięki temu możliwa jest nie tylko łączność pomiędzy np. konsolą a telewizorem, ale też pomiędzy konsolą i podłączonymi do telewizora dodatkowymi głośnikami. Do tego wszystkiego wystarczają tylko kable HDMI, co pozwala ograniczyć ilość innych przewodów – niepotrzebne stają się nawet dodatkowe kable audio. Co jest nam do tego potrzebne? Jest to wejście oznaczone HDMI ARC (ang. Audio Return Channel) – musi posiadać je zarówno telewizor, jak i głośniki/konsola etc.
 
Należy w tym miejscu wspomnieć także o sprzętach, które wejścia HDMI w ogóle nie posiadają. Zdarzyć się może, że występuje konieczność takiego połączenia – czy należy wtedy wymienić całe urządzenie? Nie, dostępne są bowiem specjalne przejściówki umożliwiające połączenie kabla HDMI z wejściem DVI (lub z gniazdem DisplayPort, czy też Mini DisplayPort). Jest to analogiczne także w sytuacji odwrotnej – posiadasz odpowiednie wejście, ale dysponujesz standardowym kablem USB. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie przejściówki są takie same, mogą różnić się wtykami (męskie lub żeńskie). Stąd też przed zakupem należy dokładnie przyjrzeć się swojemu sprzętowi i zapoznać się z jego wymaganiami technicznymi.

 

Skąd różnice w cenach kabli HDMI?

 

Wracając do jednego z początkowych pytań – dlaczego ceny kabli HDMI są aż tak różne? Wpływ na nie mają niewątpliwie materiały, z jakich są stworzone, co może wzmocnić wytrzymałość danego przewodu. Przeważnie jednak na potrzeby domowego użytku nie ma to większego znaczenia. Spokojnie można więc zakupić kabel już za kilkanaście złotych, ewentualnie dopytać o specyfikację droższych przewodów. Jeśli zaś chodzi o różnego rodzaju przejściówki, można dostać je nawet za kilka złotych, chociaż przeważnie jest to koszt kilkudziesięciu. Przykładami mogą być adapter DELOCK, który umożliwia połączenie DisplayPort – HDMI (w ofercie Media Expert jest to koszt ok. 65 zł), czy też adapter LANBERG 0.15 m łączący USB Typ-C – HDMI za ok. 40 zł. 
 
Nie są to więc ceny wygórowane, natomiast podstawą jest i tak upewnienie się, czy jakakolwiek przejściówka jest nam w ogóle potrzebna. Najwygodniejszym rozwiązaniem na pewno pozostaje po prostu bezpośrednie połączenie kabla HDMI, a że ich wybór jest szeroki, na pewno znajdziesz przewód odpowiednio dostosowany do twoich potrzeb oraz zakresu możliwości finansowych.