Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Najpopularniejsze rodzaje telewizorów - LED, OLED i QLED

Data dodania: 17-07-2023

Producenci nie ułatwiają wyboru telewizorów, oferując coraz to nowe wyświetlacze nowej generacji z coraz lepszą jakością obrazu, ale i wieloma… nowymi nazwami i gąszczem technicznych pojęć. Podstawowe kryterium klasyfikacji telewizorów jest związane z rodzajem wyświetlacza i rozdzielczością obrazu. Ze względu na rozdzielczość matrycy, wyróżniamy następujące rodzaje telewizorów: HD ready, Full HD, Ultra HD 4K i Ultra HD 8K. Jednak jakość obrazu jest zależna od wielu innych parametrów: jasności, kontrastu, poziomu czerni, kątów widzenia i szybkości reakcji pikseli, których wartości są zróżnicowane, w zależności od rodzaju wyświetlacza.

Najpopularniejsze rodzaje wyświetlaczy

W poradniku opisujemy najpopularniejsze wyświetlacze LCD: LED, QLED, NanoCell oraz OLED i najnowsze LCD miniLED, które w tym sezonie pojawią się w naszym sklepie oraz przyszłościowe microLED. Skrót LCD pochodzi od angielskiego Liquid Crystal Display i oznacza wyświetlacz ciekłokrystaliczny. W telewizorze LCD jednym z najważniejszych podzespołów jest źródło światła, tak jak w projektorze lampa. Dzięki nowym generacjom LED-ów stosowanych w podświetleniu, ich światło ma znaczny wpływ na jakość barw i jasność obrazu. Są różne sposoby sterowania ilością światła w telewizorze. Dla dociekliwych opisujemy rodzaje telewizorów z różnymi podświetleniami.

Podświetlenie krawędziowe w telewizorach LED

Podświetlenie LED może mieć różną konstrukcję. W podstawowych modelach telewizorów LED jest ono krawędziowe (Edge). Zazwyczaj LED-y umieszczone są w dolnej części ekranu. Obraz będzie jaśniejszy przy krawędzi podświetlającej, mimo układów optycznych rozpraszających światło, także trudno otrzymać równomierność podświetlenia. Niewielka liczba LED to także mała jasność obrazu. Podświetleniem krawędziowym można sterować na dwa sposoby, regulując jasnością wszystkich LED jednocześnie lub dynamiczne, strefowo. Ten drugi sposób poprawia kontrast dynamiczny, czyli chwilową różnicę jasności między bielą a czernią, w miejscach wymagających silnego podświetlenia, przy jednoczesnym przygaszeniu podświetlenia ciemniejszych obszarów obrazu, w celu zwiększenia szczegółowości. Dzięki podświetleniu krawędziowemu, uzyskano znaczne zmniejszenie grubości samego wyświetlacza LCD, nawet poniżej 10 mm.

Podświetlenie tylne

Problem nierównomierności podświetlenia krawędziowego rozwiązano za pomocą zwiększenia liczby LED równomiernie rozmieszczonych z tyłu. Ten typ podświetlenia nazywany jest Full Array LED lub Direct LED. Taki rodzaj telewizorów można łatwo poznać, ponieważ są grubsze niż te z podświetleniem krawędziowym.


Podświetlenie Edge LED i Direct LED stosuje się w najtańszych telewizorach LCD LED. Obraz charakteryzuje się najmniejszym kontrastem, a jasność obrazu wynosi ok. 400 nt (1 nit = cd/m kw.), co przekłada się na najmniej zauważalny efekt HDR (High Dynamic Range – ze zwiększoną dynamiką obrazu), przy odtwarzaniu filmów 4K HDR. Dla podświetlenia Edge strefowego, uzyskuje się większy kontrast i jasność dynamiczną nawet do 1000 nt i znacznie lepsze efekty HDR.


Podświetlenie strefowe FALD - co to jest?

W najlepszych rodzajach telewizorów LCD LED QLED i NanoCell poprawę kontrastu otrzymano dzięki wprowadzeniu strefowego wygaszania FALD (Full Array Local Dimming). Im takich stref jest więcej, tym jakość obrazu jest lepsza. Producenci niestety nie podają liczby stref. Obraz staje się bardziej szczegółowy, poprawia się jego czerń i głębia. Kontrast jest wtedy największy, a dzięki jasności dynamicznej (do 2000 nt), także efekty HDR są najlepsze. Dzięki dużemu kontrastowi widoczne są szczegóły w jasnych i ciemnych strefach obrazu.

QLED – duża jasność i szeroka paleta barw

Głównym ograniczeniem telewizorów LCD LED jest słabe odwzorowanie kolorów. Wzorcem kolorów dla naszych oczu jest światło słoneczne, którego widmo barw widzimy, obserwując tęczę lub na pryzmacie rozszczepiającym światło. LED-y pod tym względem są niedoskonałe, ponieważ mają zawężony zakres barw. Najsłabiej odtwarzane są czerwienie i zielenie. Udało się jednak pokonać ten problem w wyświetlaczach QLED, w których zastosowano kropki kwantowe (Q - Quantum Dots), wykorzystywane do poszerzenia zakresu barw, odtwarzanych przez wyświetlacz. Kropki kwantowe są nanokryształami (o wielkości 2 – 6 nm) o właściwościach półprzewodników i cząstek kwantowych. Oddzielna warstwa w postaci folii, zawiera mieszaninę kropek kwantowych, emitujących światło zielone i czerwone, które pobudzane są do świecenia w momencie oświetlenia ich światłem niebieskim (zjawisko fotoluminescencji). Dzięki temu, telewizor QLED ma poszerzoną przestrzeń kolorów i możemy zobaczyć odcienie czerwieni i zieleni nie osiągalne dla zwykłych telewizorów LCD LED.

Największa jasność obrazu i kropki kwantowe, to gwarancja uzyskania najlepszych efektów wizualnych w filmach 4K HDR i dotychczas niewidocznych szczegółów w jasnych i ciemnych scenach. To także doskonały obraz przy odtwarzaniu gier, filmów i HDR. Przy oglądaniu filmów, najlepiej siedzieć na wprost ekranu, ponieważ w wyświetlaczu zastosowano matrycę LCD VA.

NanoCell czyste kolory i szerokie kąty

W telewizorach NanoCell też są stosowane nanocząstki, których zadaniem jest filtrowanie kolorów podstawowych R (czerwonego), G (zielonego) oraz B (niebieskiego). Kolor zielony na ekranach zwykłych telewizorów może zawierać domieszki innych, przez co staje się wyblakły i nabiera żółtawych lub turkusowych odcieni. W wyniku filtrowania, uzyskuje się czyste barwy R, G, B, dzięki czemu kolory stają żywe i nasycone. Zastosowana w nich matryca LCD IPS powoduje, że obraz oglądany na wprost i z boku jest prawie takiej samej jakości. Telewizory NanoCell można polecić do rodzinnego oglądania i grania 

Zobacz także: NanoCell - co to jest

Telewizory NanoCell w naszej ofercie:

OLED  – jaśniejszy obraz i doskonała czerń

Jedynym producentem wyświetlaczy OLED do telewizorów jest firma LG. Telewizor OLED wykorzystuje LED-y, ale organiczne (Organic LED), wytwarzane ze związków organicznych, polimerowych i emitujących światło. Źródłem obrazu są same LED-y, których piksel składa się subpikseli RGB i W (white białego), w celu zwiększania jasności obrazu. Zaletą obrazu OLED w porównaniu do LCD są doskonałe kolory, pogłębiona czerń i nieskończony kontrast, ponieważ każdy piksel obrazu można wyłączyć. Czas reakcji matrycy OLED jest znacznie krótszy niż w LCD.


Kąt patrzenia na ekran może być dowolny, co nie ma wpływu na pogorszenie się kontrastu. Ograniczeniem jest znacznie mniejsza jasność obrazu (do 700 nt) w trybie HDR – zalecane jest oglądanie filmów w zaciemnionym pokoju. Najgroźniejsze dla wyświetlaczy OLED jest tzw. wypalenie pikseli. To stały lub chwilowy ślad przy długotrwałym wyświetlaniu tego samemu obrazu, np. loga stacji telewizyjnej, ale używając telewizora zgodnie z zaleceniami producenta, będzie on służył przez wiele lat. W tym roku pojawi się nowej generacji OLED evo, który ma się wyróżniać większą jasnością, precyzją dystrybucji światła i lepszymi efektami HDR. Nowy panel znajdzie się w serii telewizorów LG OLED G1 i zastąpi serię LG OLED GX Gallery.


Niestety wybór rodzaju telewizora w oparciu o analizę parametrów jest utrudniony, ponieważ producenci nie podają wielu danych technicznych. Pozostaje lektura testów i opinie na forach o tematyce wideo i najważniejsza, własna ocena jakości obrazu i dźwięku dla różnych źródeł wideo.

MiniLED, czyli jaśniejszy i kontrastowy obraz

Technologia LCD LED jest stale doskonalona. W tym roku zobaczymy w naszym sklepie najnowszą generację telewizorów miniLED. Nie jest to nowy rodzaj wyświetlacza, lecz innowacyjne podświetlenie będące źródłem światła w telewizorze. Jak sama nazwa wskazuje, będą to mniejsze LED-y. Nowe podświetlenie, zamiast dotychczasowych kilkuset LED, zawierać może do kilkudziesięciu tysięcy miniLED. Podzielenie ich na kilka tysięcy stref ze sterowaniem FALD, daje największy kontrast obrazu oraz pogłębienie czerni, a więc najlepszy obraz przy treściach HDR. Zastosowanie podświetlenia miniLED w wyświetlaczach QLED czy NanoCell, spowoduje zbliżenie się do jakości obrazu porównywalnego z OLED. Poniżej krótka charakterystyka telewizorów miniLED.

Rodzaje telewizorów miniLED od największych producentów

Firma TCL już w ubiegłym roku oferowała pierwszy telewizor miniLED TCL X10. W tym roku zwiększy ofertę rodzajów telewizorów QLED, wzbogaconych o technologię miniLED. Zastosowane w podświetleniu miniLED-y (z nową konstrukcją soczewek) i dynamiczne sterowanie większą liczbą stref, zwiększają jasność i kontrast obrazu, zapewniając równomierne podświetlenie panelu LCD i lepszą czerń. Zaletą wprowadzonych zmian będzie jeszcze cieńszy wyświetlacz.


Po raz pierwszy telewizory premium 4K i 8K miniLED QNED (nawet o przekątnych do 86 cali) zaoferuje firma LG. Skrót QNED oznacza technologię Quantum Nano Emitting Diode, znaną z wyświetlaczy NanoCell, wzbogaconą o miniLED. Podświetlenie zawiera 30 000 miniLED podzielonych na 2500 stref.


Trzecim graczem na rynku miniLED jest marka Samsung z telewizorami Neo QLED 4 K i 8K. Zaprojektowany przez firmę Samsung panel źródła światła „Quantum Mini LED”, zawiera miniLED-y o rozmiarze zaledwie 1/40 wielkości konwencjonalnej diody. Dodatkowo w telewizorach Neo QLED zwiększono skalę luminancji z 10 do 12 bitów (4096 poziomów jasności), co sprawia, że ciemne obszary są ciemniejsze, a jasne bardziej rozświetlone, dzięki czemu obraz cechuje większa szczegółowość. W tej premierowej linii telewizorów marki Samsung zastosowano nowy procesor AI Neo Quantum, który pozwoli wykorzystać pełen potencjał sztucznej inteligencji do przetwarzania obrazu i dźwięku.


MicroLED niedaleka przyszłość

Prawdziwie nowatorskim rozwiązaniem technicznym są wyświetlacze microLED w telewizorach marki Samsung, które w przyszłości zastąpią OLED-y. Budowa wyświetlacza jest bardzo podobna jak w OLED. Zamiast organicznych LED, zastosowano w nim nowej generacji LED-y nieorganiczne (półprzewodnikowe), o wielkości 100 mikrometrów i większej wydajności świetlej niż OLED-y. Tak jak w OLED, piksel tworzony jest z trzech subpikseli RGB. Wyświetlacz nie ma warstwy krystalicznej LCD i oddzielnego źródła światła. Realistyczne barwy i znacznie większa jasność niż w OLED-ach, to zasługa 24 milionów samoemisyjnych, indywidualnie sterowanych microLED. Obraz odznacza się poziomem jasności i kontrastu większym niż w wypadku OLED-ów. Ponadto tego typu ekrany są również trwalsze od OLED i energooszczędne jak i pozbawione efektu wypalania ekranu. Na razie opanowano produkcję telewizorów o bardzo dużych przekątnych 99 i 110 cali, które są bardzo drogie.

Telewizory MINILED w naszej ofercie:

Jaki typ wyświetlacza wybrać? Wszystkie wymienione wyżej rodzaje telewizorów mają swoje wady i zalety. Najbardziej zaawansowana technologia to QLED i OLED. Natomiast LED i LCD to telewizory nieco mniej zaawansowane technologicznie.  Cena poszczególnych modeli zależy nie tylko od wyświetlacza, lecz także rozmiaru czy firmy, która go wyprodukowała.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756