Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Telewizja naziemna – czyli standard odbioru w Polsce

Łukasz Karolak
Data dodania: 11-06-2024
telewizor z wifi

Telewizja naziemna w Polsce to świetna, darmowa oferta dla widzów. Dzięki antenie i tunerowi można odbierać sygnał oferujący kilkadziesiąt kanałów TV. Każdy znajdzie coś dla siebie – od programów informacyjnych, po dokumenty i rozrywkę. Zapraszamy do lektury poradnika, w którym wyjaśniamy najważniejsze informacje na temat telewizji naziemnej.

Telewizja naziemna – potrzebny będzie TV z tunerem lub zewnętrzy dekoder

Telewizja naziemna jest bezpłatna i nie musisz podpisywać żadnej umowy, aby ją odbierać. Potrzebujesz jednak odpowiedniego telewizora lub zewnętrznego dekodera w standardzie DVBT-2 HEVC. Co to oznacza? Wbudowany tuner DVB-T2 w telewizorze to kluczowy element, który pozwala na odbiór telewizji naziemnej w najwyższej jakości. Dwa lata temu doszło do zmiany systemu nadawania, dlatego telewizory wyprodukowane przed 2017 roku, mimo wbudowanego dekodera, nie są w stanie odbierać choćby pojedynczego kanału. Mniej więcej właśnie od sześciu lat sprzedawane są wyłącznie modele wyposażone we wbudowany tuner DVB-T2, który pozwala odbierać cyfrowy sygnał naziemny.


Proces przełączania systemu nadawczego był bowiem planowany z kilkuletnim wyprzedzeniem. Wielu użytkowników musiało więc dokonać zmiany telewizora lub kupić zewnętrzy dekoder. To na pewno tańsze rozwiązanie, choć nieco mniej wygodne. Wymaga bowiem podłączenia zewnętrznego urządzenia, które zajmuje miejsce na szafce RTV lub musi być schowane pomiędzy ścianą a zawieszonym telewizorem. Jak się więc okazuje, widzowie mieli możliwość wyboru rozwiązania, które uznali za najbardziej odpowiednie. Czy to jednak wszystko, aby telewizja naziemna, mogła być odbierana w Twoim domu? Okazuje się, że nie!

Antena do telewizji naziemnej – jaka powinna być?

Poza wbudowanym tunerem  lub zewnętrznym dekoderem DVB-T2 HEVC, potrzebna będzie Ci także antena oraz przewód antenowy oczywiście. Czy każdy model będzie odpowiedni? Absolutnie nie. Musisz dysponować anteną dedykowaną odbiorowi właśnie TV naziemnej. Ciekawą i dobrą informacją jest jednak to, że zmiana systemu nadawania nie wymaga zakupu nowej. Możesz korzystać z dotychczasowej anteny i nie przejmować się zakupem kolejnej. Jeśli jednak wcześniej nie korzystałeś z oferty telewizji naziemnej i dopiero planujesz zakup, nie przejmuj się. Zazwyczaj takie anteny kosztują od około 100 do mniej więcej 300 złotych, w zależności od modelu. Dostępne są bowiem urządzenia pokojowe (wewnętrzne), kierunkowe i wielokierunkowe. Z kolei kabel antenowy nie jest drogi. Można kupić przewód w cenie około 2 złotych za metr. W naszym sklepie dostępne są między innymi gotowe kable (już zaprawione odpowiednimi końcówkami) o wybranej długości. 


Antena do odbioru telewizji naziemnej DVB-T2 powinna być również odporna na warunki atmosferyczne. Modele przeznaczone do montażu na zewnątrz muszą być odporne na deszcz, wiatr i mróz, aby zapewnić nieprzerwany odbiór przez cały rok. W przypadku montażu wewnątrz budynku, warto wybrać antenę kompaktową i estetyczną, która będzie dyskretnie komponować się z wnętrzem Twojego domu. Wiele nowoczesnych anten DVB-T2 jest łatwych w instalacji i konfiguracji. Często nie wymagają one specjalistycznej wiedzy ani narzędzi. W zestawie znajdują się zazwyczaj wszelkie niezbędne elementy montażowe oraz instrukcja obsługi, która krok po kroku poprowadzi Cię przez proces instalacji. Niektóre modele oferują nawet automatyczne wyszukiwanie najlepszych dostępnych kanałów, co jeszcze bardziej upraszcza cały proces.

Jak ustawić antenę i wyszukać dostępne kanały telewizji naziemnej? Podpowiadamy!

Jak już wspominaliśmy, telewizja naziemna nie jest zbyt wymagająca, w kontekście instalacji i konfiguracji. Warto jednak poświęcić temu zagadnieniu choćby chwilę. Aby poprawnie ustawić antenę DVB-T2 i wyszukać kanały telewizji naziemnej, musisz przejść przez kilka kluczowych, choć nieskomplikowanych kroków. Pierwszym jest wybór odpowiedniego miejsca do zamontowania anteny. Powinna być umieszczona w miejscu, które zapewnia najlepszy możliwy odbiór sygnału. Zazwyczaj są one montowane na dachu lub balkonie, z dala od przeszkód takich jak wysokie budynki czy drzewa.


Jeśli instalujesz antenę pokojową wybierz miejsce przy oknie, skierowane w stronę najbliższego nadajnika. Planując montaż, warto przeliczyć także metry przewodu, które będą potrzebne. Warto uwzględnić pewien zapas, aby nie zabrakło kabla. Wtedy potrzebne byłoby łączenie ze sobą dwóch odcinków, a to oczywiście jest potencjalne osłabienie całego połączenia. Po zamontowaniu anteny, skieruj ją w stronę najbliższego nadajnika telewizyjnego. Aby zrobić to precyzyjnie, możesz skorzystać z dostępnych w sieci map nadajników, które pomogą Ci zlokalizować najbliższe źródło sygnału. Ważne jest, aby antena była skierowana możliwie jak najdokładniej w stronę nadajnika, co zapewni lepszą jakość odbioru. Warto także zwrócić uwagę na sąsiadów. Sprawdź, w którym kierunku skierowane są ich anteny. To może być spora podpowiedź!


Jeśli wszystko już gotowe, podłącz antenę do telewizora. W większości przypadków użyjesz do tego gniazda antenowego z tyłu telewizora. O ile oczywiście TV jest wyposażony we wbudowany tuner DVB-T2. Jeśli tak nie jest, antena musi być podłączona do zewnętrznego dekodera. Teraz trzeba przejść do menu ustawień telewizora, aby następnie wybrać opcję wyszukiwania kanałów. W zależności od producenta, funkcja ta może być nieco inaczej nazwana. Uruchom automatyczne wyszukiwanie kanałów i poczekaj, aż telewizor przeskanuje dostępne częstotliwości. Proces ten może potrwać kilka minut.


Można oczywiście także dokonać ręcznego wyszukiwania kanałów, ale to żmudne i po prostu niepotrzebne. Jeśli antena jest dobrze ustawiona i właściwe podłączona, TV samodzielnie znajdzie wszystkie stacje. Dokładnie to samo musisz zrobić, jeśli korzystasz z zewnętrznego dekodera. Sprzęt ten także będzie udostępniał te same funkcje i po automatycznym wyszukaniu kanałów, będziesz mógł już cieszyć się telewizją naziemną.

Dlaczego warto odbierać telewizję naziemną?

Telewizja naziemna zapewnia możliwość odbierania kilkudziesięciu programów całkowicie za darmo. To chyba najważniejszy argument przemawiający na korzyść tej oferty rozrywkowej. Jeśli korzystasz z usług platform streamingowych, opłacanie dodatkowej abonamentu za telewizję kablową może nie być dla Ciebie zbyt korzystnym rozwiązaniem.


Jeśli jednak brakuje Ci dostępu do klasycznej TV, postaw na rozwiązanie naziemne. Zyskasz kanały informacyjne, muzyczne, dokumentalne i filmowe. Biorąc pod uwagę brak opłat, niewielki koszt zakupu anteny, a także łatwość instalacji, trudno znaleźć argument przeciwko.

Kiedy kolejne zmiany w telewizji naziemnej?

Choć standard DVB-T2 HEVC może być używany do transmitowania kanałów w jakości Ultra HD, jest to spore obciążenie dla pasm nadawczych. Dlatego pojawiają się już sygnały o kolejnych, planowanych zmianach, choć póki co dotyczą one innych krajów, na przykład Brazylii.


Kodek MPEG-5 LCEVC ma być rozwiązaniem stanowiącym skuteczną optymalizacją nadawania sygnału TV naziemnej. Low Complexity Enhancement Video Coding (bo tak po angielsku brzmi rozwinięcie skrótu), to nowoczesna technologia kompresji wideo, która oferuje znaczące udoskonalenia w zakresie jakości obrazu i efektywności kompresji. Jego głównym zadaniem jest poprawa wydajności istniejących kodeków, takich jak AVC, HEVC, VP9 czy AV1, poprzez dodanie warstwy ulepszającej, która optymalizuje jakość obrazu bez znacznego zwiększenia złożoności obliczeniowej.


Dzięki zastosowaniu LCEVC, planowane jest zapewnienie lepszego obrazu przy mniejszych przepustowościach, co jest szczególnie ważne w transmisjach strumieniowych, gdzie szerokość pasma często bywa ograniczona. Kodek ten umożliwia uzyskanie lepszej jakości przy niższej rozdzielczości podstawowej, co znacząco obniża koszty związane z przesyłaniem danych.

Dekodery DVD-T2 w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756