Poradniki Eksperta

Podłączenie płyty indukcyjnej - jak to zrobić dobrze?


Płyty grzewcze są coraz częściej wybieranym sprzętem kuchennym. Ich montaż oraz instalacja, jest na pewno trochę bardziej skomplikowana niż kuchenki wolnostojącej, jednak można sobie z tym poradzić. Jak wygląda podłączenie płyty indukcyjnej? Kiedy można zrobić to samodzielnie? Wyjaśniamy w poniższym poradniku.podłączenie płyty indukcyjne


Podłączenie płyty indukcyjnej – podstawowe informacje


Instalacja płyty indukcyjnej może być trudna lub łatwa. Wszystko zależy od okoliczności i wybranego sprzętu. Jeśli dopiero urządzasz swoją kuchnię, zadanie jest o wiele prostsze. Montaż sprzętu może wykonać na przykład monter zabudowy kuchennej. Samo podłączenie do sieci elektrycznej, to z kolei bardziej skomplikowany temat. W niektórych przypadkach dla utrzymania gwarancji producenta, potrzebne jest podłączenie, przez osoby do tego uprawnione. Samodzielny montaż jest oczywiście możliwy, ale wymaga odpowiedniej wiedzy technicznej i doświadczenia. Pamiętaj, że samodzielne majsterkowanie w przypadku energii elektrycznej, jest potencjalnie niebezpieczne i może nieść za sobą przykre konsekwencje.


Płyty indukcyjne w naszej ofercie:


Dostępne rodzaje płyt indukcyjnych


Choć wiele parametrów płyt grzewczych jest bardzo istotnych, to najważniejszym jest napięcie zasilania. Od właściwego wyboru, zależeć będzie możliwość pracy urządzenia. Najpopularniejszym typem, są płyty wymagające napięcia 230 woltów, czyli jednofazowe. W takim wypadku, montaż jest o wiele prostszy. Obecnie wiele z nich posiada już zamontowaną wtyczkę, co kiedyś nie było standardem. Takie urządzenia polecane są do standardowego użytku domowego. To także jedyna opcja, w przypadku budynków wielolokalowych, w których nie ma możliwości poprowadzenia „siły” (czyli trzech faz). Dostępne są także płyty wymagające napięcia 400 woltów. W takim wypadku, instalacja nie jest już tak prosta. Przede wszystkim, Twoja kuchnia musi być wyposażona w gniazdo siłowe, obsługujące prąd o takim napięciu. Takie rozwiązanie polecane jest osobom gotującym bardzo dużo oraz profesjonalnym restauracjom czy hotelom.


Istotne parametry płyty indukcyjnej, które należy wziąć pod uwagę


Wybierając płytę indukcyjną, powinieneś zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Po pierwsze, szerokość urządzenia. Warto wybrać wielkość płyty jeszcze przed zaprojektowaniem zabudowy kuchennej. Wtedy unikniesz wielu nieporozumień, a być może projektant mebli, będzie mógł doradzić jakieś rozwiązanie. W przypadku gotowych mebli, powinieneś po prostu dobrze wymierzyć blat i zdecydować, jak duże urządzenie możesz zainstalować. Do wyboru masz kilka zakresów szerokości. W pewnym sensie, wiąże się to z ilością pól grzewczych. 


Teoretycznie, im szersza płyta, tym więcej pól grzewczych. Najpopularniejsze są modele wyposażone w cztery takie sekcje. Możesz również wybrać płytę z 1, 3, a nawet 8 polami grzewczymi. Duże znaczenie ma także materiał z jakiego wykonano płytę. Przemyślany wybór przełoży się na trwałość oraz łatwość utrzymania urządzenia w czystości. To chyba wszystkie najważniejsze zagadnienia, konieczne do ustalenia przed zakupem. Możesz także zwrócić uwagę na poszczególne rozwiązania producentów, którzy starają się zapewnić możliwie jak największy komfort użytkownikom.


Przygotowanie instalacji elektrycznej w kuchni


Podłączenie płyty indukcyjnej wymaga odpowiedniego przygotowania instalacji elektrycznej. Zaleca się, aby płyta była podłączona do osobnego gniazdka. Dotyczy to również urządzeń 230V. Stosowanie listew lub przedłużaczy, nie jest rekomendowane. Jeśli jesteś w trakcie urządzania swojej kuchni, przemyśl gdzie znajdzie się płyta i na jej wysokości zamontować gniazdko w ścianie. Jeśli planujesz podłączenie płyty indukcyjnej 400V, konieczne jest doprowadzenie sieci trójfazowej do pomieszczenia. Taką instalację powinien wykonać elektryk, ze względu na potencjalne zagrożenie porażaniem prądem.podłączenie płyty indukcyjnej


Podłączenie płyty indukcyjnej 230V


Jak już wspominaliśmy, wiele urządzeń wymagających prądu o napięciu 230V, posiada już zamontowaną wtyczkę i wystarczy podłączenie płyty do gniazdka. Jeśli tak nie jest, w przypadku kupionego sprzętu, konieczne będzie zamontowanie przewodu o odpowiednim przekroju. Informacje o tym znajdziesz w instrukcji obsługi, dołączonej do płyty. Jeśli już znalazłeś miejsce montażu urządzenia, potrzebne będzie wycięcie otworu w blacie. Najlepiej go w tym celu zdemontować i ustawić w stabilnym miejscu. Następnie potrzebne będzie użycie pilarki tarczowej lub wyrzynarki. Najpierw odrysuj miejsce wycięcia otworu, aby zapewnić proste cięcie bez poprawek i błędów. Musisz pamiętać, że płyta potrzebuje wentylacji, więc wybrane miejsce nie powinno być zbyt obudowane pod blatem. Najczęściej, poniżej montowane są piekarniki do zabudowy. Po wycięciu otworu, możesz ponownie zamontować blat, a następnie włożyć płytę na miejsce. Przełóż przewód za szafkę i sprawdź, czy nie doszło do jakichś błędów. Możesz także przeprowadzić próbny start urządzenia, aby upewnić się, że wszystko jest w porządku. Jeśli nic nie wzbudzi Twojego niepokoju, możesz zamontować płytę za pomocą sylikonu (lub specjalnego kleju). To dodatkowo ustabilizuje urządzenie.


Podłączenie płyty indukcyjnej 400V


Wiesz już jak podłączyć płytę indukcyjną w przypadku sieci jednofazowej. Jak wygląda ten proces przy trzech fazach? Tutaj rekomendujemy skorzystanie z pomocy fachowca. Jeśli kupujesz nową płytę, możesz zlecić usługę podłączenia naszym serwisantom. Prąd o takim napięciu jest niebezpieczny i lepiej żeby zajął się tym ktoś, kto ma doświadczenie i odpowiednie kwalifikacje. To samo dotyczy położenia dodatkowej nitki instalacji trójfazowej. Warto dodać, że w przypadku urządzeń 400V, zachowanie gwarancji jest możliwe tylko poprzez przystawienie pieczątki instalatora. Oczywiście szczegółowe warunki są indywidualnie ustalane przez producenta i warto o to dopytać sprzedawcę. Podłączenie płyty indukcyjnej i piekarnika do siły przez specjalistę, jest niemalże zawsze warunkiem niezbędnym do przyjęcia reklamacji.


Gdzie nie montować płyty indukcyjnej?


Nie polecamy instalować płyty indukcyjnej w okolicy zlewu. Istnieje ryzyko zalania urządzenia, a sprzęt elektryczny i woda nie są dobrym połączeniem. Może dojść do zwarcia, a w następstwie wyskoczenia korków lub nawet uszkodzenia sprzętu. Miejsce instalacji płyty indukcyjnej powinno być oddalone chociaż o 100 cm od zlewu, aby zminimalizować ryzyko wypadków. Płyta indukcyjna (i każde urządzenie grzewcze) nie powinna być także montowana w sąsiedztwie lodówki. Podczas gotowania dochodziłoby do nagrzewania się sprzętu chłodniczego, przez co pracowałby o wiele intensywniej, aby zapewnić zadaną temperaturę.
Czy można samodzielnie podłączyć płytę indukcyjną?


Montaż płyty indukcyjnej, zwłaszcza do zasilania jednofazowego nie jest zbyt skomplikowanym. Wystarczy postępować zgodnie ze schematem i posiadać podstawową wiedzę techniczną. Producenci urządzeń zazwyczaj dołączają szczegółowy opis montażu, co w dużym stopniu ułatwia pracę. Problem z montażem może pojawić się w przypadku podłączenia płyty indukcyjnej do zasilania trójfazowego, a także przy nieodpowiednio wykonanej instalacji elektrycznej. Wiele osób decyduje się jednak na pomoc specjalisty, ponieważ obawia się niewłaściwego podłączenia płyty indukcyjnej. Warto pamiętać, że nieprawidłowy montaż urządzenia może doprowadzić do zwarcia instalacji elektrycznej czy porażenia prądem. Warto również dokładnie zapoznać się z gwarancją producenta. W wielu przypadkach producenci sprzętu AGD do zabudowy narzucają montaż przez specjalistę, a tym samym samodzielne podłączenie płyty indukcyjnej może skutkować tym, że w razie problemów z urządzeniem nasza reklamacja nie zostanie uznana. 


Montaż płyty indukcyjnej wymaga wiedzy technicznej i stosowania się do zaleceń producenta. Samodzielne podłączenie płyty jest możliwe, ale dla bezpieczeństwa lepiej skorzystać z pomocy fachowca. 


Usługi serwisowe w Media Expert


Pamiętaj, że kupując sprzęt AGD w naszym sklepie, możesz skorzystać z usług instalacyjnych. W przypadku płyty indukcyjnej, również jest to możliwe. Montaż obejmuje między innymi:


  • rozpakowanie nowego urządzenia i demontaż starego;
  • montaż w przygotowanym wcześniej otworze blatu;
  • podłączenie do istniejącej sieci elektrycznej;
  • uruchomienie i sprawdzenie pracy płyty;
  • wpis do karty gwarancyjnej;
  • zabranie opakowania.


Wizytę instalatorów możesz umówić z naszym sprzedawcą, kupując produkt zarówno w sklepie stacjonarnym, jak i internetowym. Wybierając doświadczonych serwisantów, oszczędzasz czas oraz możesz mieć pewność poprawnego podłączenia sprzętu. Dostępne w sprzedaży płyty, możesz znaleźć w naszym sklepie internetowym. Porównaj ich parametry i wybierz najlepszy model do Twojej kuchni.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756