Poradnik Eksperta > Małe AGD > Jaką suszarkę do grzybów kupić?

Jaką suszarkę do grzybów kupić?

Jesień to ulubiona pora roku grzybiarzy. To właśnie wtedy w lasach pełno jest osób, które z koszykami przemierzają swoje ulubione, wcześniej sprawdzone trasy, by zebrać jak największą ilość grzybów. Pytanie jednak, co później z nimi zrobić? Marynujemy, smażymy, oprawiamy, ale przede wszystkim suszymy. To jedna z najlepszych metod konserwowania produktów spożywczych. Pozwala nam cieszyć się przez cały rok niesamowitym smakiem własnoręcznie zebranych grzybów. Jak suszyć grzyby? Jak wybrać odpowiednią suszarkę do grzybów? Tego dowiesz się z naszego poradnika.

Suszarka do grzybów – jak to działa?

Suszarki do produktów spożywczych działają w bardzo prosty sposób. Zamieszczona w środku grzałka ma za zadanie podgrzanie powietrza, natomiast wentylator powoduje odpowiednią cyrkulację – najpierw w dół, później do góry – aby móc zapewnić grzybom lub warzywom stałą temperaturę. To ona jest tu najważniejszym czynnikiem. Zbyt wysoka temperatura może spowodować zatracenie substancji odżywczych. Dlatego podczas wyboru suszarki, koniecznie zwróćcie uwagę na to, czy producent podał na opakowaniu wysokość temperatury, jaką osiąga urządzenie.

 

Szukamy suszarki do grzybów. Od czego zacząć?


Przede wszystkim warto zastanowić się na tym, czy suszarka będzie używana jedynie od czasu do czasu, czy raczej macie zamiar korzystać z niej częściej, na przykład przy przygotowywaniu warzyw, owoców lub nawet mięs. Osoby, które nie planują częstego korzystania z suszarki, mogą zaryzykować kupno produktu z niższej bądź średniej półki. Jednak jeśli macie zamiar korzystać z niego często, radzimy zainwestować w dobry model z najwyższej półki cenowej. Taka suszarka przetrwa lata i przysłuży Wam się nie raz.

 

suszarki do grzybów

 

 

Suszarka do grzybów – na co zwrócić uwagę?

Jak już wspomnieliśmy, podczas wyboru suszarki do grzybów należy zwrócić uwagę przede wszystkim na temperaturę. Jednak to nie jedyne kryterium wyboru. Planując zakup suszarek do grzybów i warzyw sprawdźcie:

- ilość tac,

- moc,

- pobór energii.

 

Ilość watów jest kolejnym istotnym kryterium zaraz po temperaturze. Najsłabsze urządzenia mają około 100W, jednak raczej nie są one w stanie zapewnić odpowiedniej pracy. Niska moc przekłada się na czas i efektywność suszenia. Dlatego najlepszym wyborem będzie kupno sprzętu o możliwości regulacji mocy od 200 do 400W. Wtedy mamy większy wpływ na sam proces suszenia i możemy lepiej go kontrolować. Jeśli wybieramy suszarkę bez opcji regulacji, moc 250W będzie najlepszą opcją.

Idealna suszarka powinna być wykonana z przezroczystego tworzywa, by nie utrudniać nam możliwości zajrzenia do środka i sprawdzenia, w jakim stanie są grzyby. Nieprzezroczyste tworzywo zmusza nas do otwierania urządzenia, co powoduje utratę ciepła i zakłóca cały proces suszenia.

Warto także wybrać urządzenie o minimum czterech piętrach. W ten sposób będziemy mogli ususzyć większą ilość grzybów, a także odpowiednio wykorzystać moc sprzętu.

 

Ile kosztuje suszarka do grzybów?

 

W zależności od naszych preferencji, koszt suszarek do grzybów waha się od około 100 do nawet 400 złotych. Jeśli oczekujecie odpowiedniej mocy, możliwości jej regulacji oraz dużej pojemności, lepiej sięgnąć po sprzęt z wyższej półki cenowej. Większa wytrzymałość i lepsze parametry zawsze mają wpływ na jakość suszenia. Asortyment sklepów jest jednak bardzo zróżnicowany, dlatego z pewnością uda Wam się odnaleźć taką suszarkę, która spełni wszystkie Wasze oczekiwania.

 

Podsumowanie

Wielu  z nas kocha zbierać grzyby, które najczęściej suszymy. Większość z nas nie korzysta przy tym jednak ze specjalnego sprzętu, polegając raczej na starej, sprawdzonej metodzie, jaką jest wieszanie grzybów na sznurkach. Niestety ten sposób niezbyt dobrze sprawdza się w mieszkaniach czy przy naprawdę dużej ilości grzybów. Dlatego, jeśli należycie do grona zapalonych grzybiarzy, warto pomyśleć o kupnie profesjonalnego sprzętu, który umożliwi Wam odpowiednią konserwację leśnych zdobyczy.

 

Sprawdź naszą ofertę suszarek do grzybów!