Poradniki Eksperta

Jaką lodówkę kupić?

Lodówka to jedno z niezbędnych urządzeń w każdej kuchni – pomaga w utrzymywaniu świeżości produktów, a także w przechowywaniu gotowych dań. Przed jej zakupem zazwyczaj długo zastanawiamy się, jaką lodówkę dla siebie wybrać – oferta sklepów AGD jest naprawdę szeroka, więc decyzja robi się coraz trudniejsza. Istnieje jednak kilka parametrów, które dobra lodówka powinna spełniać, aby zaspokoić potrzeby większości osób.

 

Decyzja o tym, jaką lodówkę wybrać, powinna zależeć - przede wszystkim - od tego, w jakich „okolicznościach” (tj. gdzie, w jaki sposób i przez kogo) lodówka ma być wykorzystywana. Rodzina wielodzietna na przykład może potrzebować lodówki side by side, natomiast w małej kuchni, z bardzo ograniczonym metrażem, znacznie lepiej sprawdza się lodówka jednodrzwiowa. Przed zakupem warto również dowiedzieć się, jaka jest najlepsza klasa energetyczna lodówki oraz jakie dodatkowe funkcje ułatwiające prace kuchenne może ona oferować (system no frost, lodówka z kostkarką, z dużym zamrażalnikiem etc.). Jaką lodówkę wybrać i na co zwrócić uwagę, kupując ten podstawowy sprzęt kuchenny?Lodówka Jednodrzwiowa Czy Może Dwudrzwiowa?

W zależności od tego, jakie potrzeby (ilościowe) ma dane gospodarstwo domowe w zakresie przechowywania i mrożenia żywności, wybiera się lodówki jednodrzwiowe lub lodówki dwudrzwiowe (tzw. side by side).

 

Jednodrzwiowa wersja lodówki to najczęściej spotykana opcja w polskich domach. Standardowo, modele te mają 60 cm szerokości, więc bez problemu można zaplanować sensowne ich rozmieszczenie wśród mebli i innych sprzętów kuchennych nawet w niewielkim mieszkaniu w blokach. Oprócz tego, lodówka jednodrzwiowa generuje standardowy koszt użytkowania, dzięki czemudoskonale sprawdza się zarówno u singla, jak i dla kilkuosobowej rodziny.

Lodówka side by side to lodówka dwudrzwiowa. Jak można się domyślić, oferuje ona dwa razy więcej miejsca do przechowywania żywności niż lodówka jednodrzwiowa. Jej skrzydła otwierają się na zewnątrz, zapewniając łatwy dostęp do zawartości. Lodówka taka sprawdza się idealnie w przypadku osób, które lubią wykorzystywać półki na drzwiach – w modelu side by side przestrzeni tej jest bowiem znacznie więcej niż w przypadku klasycznych urządzeń chłodzących. Niestety, lodówka dwudrzwiowa – nawet mimo energooszczędnych rozwiązań – znacznie zwiększa pobór prądu. Nadaje się ona przede wszystkim dla dużych i / lub wielodzietnych rodzin oraz dla tych osób, które muszą (albo chcą) robić spore zapasy żywieniowe oraz własne przetwory czy mrożonki, które bardzo wygodnie przechowuje się w lodówkach side by side.Jaką lodówkę kupić?

Lodówka Energooszczędna – Co To Oznacza?

Jeśli chodzi o energooszczędność lodówki, przy jej wyborze należy kierować się przede wszystkim klasą energooszczędności, podaną w specyfikacji każdego produktu. Oprócz tego jednak, powinno się zwrócić uwagę na faktyczne potrzeby gospodarstwa domowego. Jeśli bowiem lodówka jest w założeniu energooszczędna, jednak przechowuje się w niej na przykład bardzo mało produktów, które nie wypełniają jej wnętrza, to sprzęt ten i tak zużywa przecież dużo prądu. Kluczem do sukcesu jest więc nie tylko dobranie odpowiedniej klasy energooszczędności, ale także pojemności lodówki.

 

Najlepsza lodówka energooszczędna cechuje się klasą A+++. Oznacza to, że jej roczny pobór prądu nie powinien przekroczyć 170 kWh. Za tę klasę energooszczędności trzeba jednak zapłacić najwięcej. Lodówka energooszczędna klasy A++ jest nieco tańsza, a pobór prądu i tak dość niski – kształtuje się on mniej więcej na poziomie 200 kWh na rok. Oprócz tego istnieją jeszcze lodówki energooszczędne klasy A+ oraz A – ich cena jest naprawdę przystępna, a roczny pobór prądu wynosi od 320 do 260 kWh – dla standardowego gospodarstwa domowego jest to najkorzystniejsze rozwiązanie. Urządzenia niższych klas energetycznych rzadko pojawiają się na rynku i z pewnością nie warto w nie inwestować.

Dodatkowe Elementy – Lodówka Z Kostkarką, Systemem No Frost I Innymi Funkcjami

Przy zakupie urządzenia chłodzącego, oprócz zwrócenia uwagi na klasę energetyczną lodówki, powinno się również pomyśleć o jej funkcjach dodatkowych. Jedną z nich jest funkcja zapobiegająca powstawaniu szronu w zamrażarce oraz na tylnej ścianie lodówki. Określana jest ona przez producentów, jako system no frost. Jego obecność niweluje potrzebę rozmrażania lodówki, a tym samym ogranicza czas, który trzeba poświęcić na dbanie o urządzenie. Za system no frost trzeba jednak dodatkowo dopłacić – podobnie jak za lodówkę z kostkarką. Jest to urządzenie, dzięki któremu w domu nigdy nie brakuje lodu – trzeba przyznać, że ta funkcja rzeczywiście ułatwia życie (szczególnie latem albo podczas imprez), jednak lodówka z kostkarką to zarówno dodatkowy koszt przy zakupie, jak i zwiększony pobór prądu w eksploatacji. W swoich poszukiwaniach lodówki idealnej warto także uwzględnić funkcję trybu oszczędnościowego,który można włączyć w lodówce na przykład na czas dłuższych wyjazdów – temperatura w jej wnętrzu wówczas spada, a pobór prądu wyraźnie się zmniejsza.Jaką lodówkę kupić?
Powrót

Te poradniki mogą okazać się pomocne

Zobacz wszystkie poradniki

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną