Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jaką lodówkę kupić? Na co zwrócić uwagę?

 2023-07-27 

Lodówka to jedno z najważniejszych urządzeń w gospodarstwie domowym. Odpowiednio dobrany model zapewni wygodne i długie przechowywanie żywności. Lodówki różnią się przede wszystkim gabarytami, zarówno jeśli chodzi o wymiary komory chłodzenia, jak i zamrażania. Choć w większości modeli zamrażalnik ulokowany jest na dole urządzenia, to na rynku dostępne są również modele z zamrażalnikiem górnym. W zależności od tego, czy chcemy, aby urządzenie było widoczne w kuchennej aranżacji, czy też ukryte, możemy wybierać między modelami przeznaczonymi do zabudowy i wolnostojącymi. Różnorodność dostępnych na rynku chłodziarko-zamrażarek jest więc ogromna. W naszym poradniku podpowiadamy, jaką lodówkę kupić do domu czy mieszkania i na co zwrócić uwagę wybierając tego typu sprzęt. Omawiamy przy tym najpopularniejsze rodzaje lodówek dostępnych na rynku.

Lodówki Side by Side

Jest to wyjątkowo pojemna i praktyczna lodówka. Jaką wybrać, aby móc cieszyć się komfortem użytkowania? W tego typu modelach istotna jest przede wszystkim pojemność i energooszczędność (właśnie z uwagi na duże gabaryty). Komory chłodzenia i zamrażania są w lodówce Side by Side oddzielone pionową przegrodą. Po prawej stronie znajduje się chłodziarka, a po lewej zamrażarka. Każda komora ma osobne drzwi, które otwierają się na zewnątrz, podobnie jak w choćby w klasycznej, dwudrzwiowej szafie na ubrania. Pionowa przegroda jest umieszczona w taki sposób, że chłodziarka jest mniej więcej dwukrotnie pojemniejsza, niż zamrażarka. Łącznie pojemność użytkowa modeli Side by Side zwykle przekracza 500 l, a w niektórych lodówkach wynosi nawet ponad 600 l.

Jakie lodówki french door wybrać?

Jaką lodówkę kupić, aby móc wygodnie przechowywać w chłodziarce np. dużą blachę z ciastem czy naczynie żaroodporne z daniem dla całej rodziny? Rozwiązaniem może okazać się wybór modelu typu french door. Lodówki te z pozoru przypominają wspomniane przed chwilą modele Side by Side. Zasadnicza różnica uwidacznia się już po otwarciu drzwi chłodziarki. Jest nią brak pionowej przegrody w komorze chłodzenia. Mówiąc dokładniej, mamy tu poziomy, a nie pionowy podział na część chłodzącą i zamrażającą. Zamrażalnik w modelu french door znajduje na dole i może być ukryty za drzwiami lub wykorzystywać specjalne, duże szuflady. Oprócz szerokich półek, w lodówce french door znajdziesz wysuwane pojemniki, opracowane specjalnie z myślą o przechowywaniu warzyw, owoców czy mięsa.


French door, podobnie jak Side by Side, wyróżnia się dużą pojemnością użytkową. Przekłada się to na gabaryty urządzenia. Tego typu lodówki mają często szerokość ponad 90 cm, choć są również wyjątki – niektórzy producenci oferują nawet ok. 70-centymetrowe konstrukcje. Urządzenia te sprawdzą się zwłaszcza w wypadku miłośników gotowania, dużych rodzin, a także osób, które robią zakupy rzadziej, ale są to zwykle duże sprawunki.

Multidoor, czyli modele wielodrzwiowe

Wśród chłodziarko-zamrażarek wielkogabarytowych popularną grupą są modele określane mianem multidoor, a więc mające więcej niż dwoje drzwi (zwykle cztery). Jaką wybrać lodówkę typu multidoor? Ze względu na dużą różnorodność tego typu urządzeń i ich zróżnicowaną funkcjonalność, a także rozmaite potrzeby konsumentów, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wśród lodówek wielodrzwiowych znajdziesz zarówno modele mające konstrukcję Side by Side, jak i french door. Dzięki większej liczbie drzwi nie musisz otwierać np. całej komory zamrażarki, aby wyjąć z niej pożądane produkty. W ten sposób ograniczamy utratę zimnego powietrza, a jednocześnie przyczyniamy się do zmniejszenia zużycia energii – lodówka nie musi zbyt długo pracować, by po jej zamknięciu wyrównać temperaturę do tej ustawionej dla danej komory.


W modelu multidoor może być też dostępna tzw. strefa zmienna. Zależnie od potrzeb możesz ją wykorzystać jako komorę zamrażania, chłodzenia lub tzw. strefę zero. Wystarczy ustawić dla niej odpowiednią temperaturę pracy. Wnętrze strefy zmiennej może mieć też podświetlenie.

Lodówki z dolnym zamrażalnikiem

Modele z dolnym zamrażalnikiem to bardzo popularna grupa urządzeń. Stanowią zdecydowaną większość wśród dostępnych na rynku chłodziarko-zamrażarek. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim konstrukcje dwudrzwiowe, w których za górnymi drzwiami kryje się chłodziarka, a za dolnymi zamrażarka. Urządzenia te są doskonałym połączeniem funkcjonalności, wygody instalacji i użytkowania. Mają podobne funkcje do wielkogabarytowych modeli typu Side by Side czy french door, ale ze względu na znacznie mniejszą szerokość, łatwiej znaleźć dla nich miejsce zwłaszcza w niewielkich kuchniach czy aneksach kuchennych. Zamrażalnik może mieć nawet ponad 100 l pojemności użytkowej, a chłodziarka ponad 200 l, co zapewnia dużo miejsca do przechowywania żywności, mimo stosunkowo wąskiej budowy.


Wśród lodówek z dolnym zamrażalnikiem znajdziesz zarówno urządzenia wolnostojące, jak i do zabudowy. Użytkownik ma zwykle możliwość zmiany kierunku otwierania drzwi, co pozwala dostosować ten element do miejsca, w którym urządzenie zostanie ustawione, aby zapewnić wygodny dostęp do wnętrza chłodziarki czy zamrażarki.

Lodówki z zamrażalnikiem górnym

Jaką lodówkę kupić do niewielkiej kawalerki, akademika czy pokoju hotelowego? W takich zastosowaniach najlepsza lodówka to taka z zamrażalnikiem górnym. Zwykle zamrażalnik w tego typu modelach ma niewielką pojemność, jednak nie zawsze i nie wszystkim użytkownikom mrożenie dużych porcji żywności jest potrzebne. Modele tego typu mogą przypaść do gustu singlom, parom, a nawet rodzinom, które zwykle nie lubią robić dużych zapasów żywności.


Lodówki, w których zamrażarka znajduje się nad chłodziarką mają konstrukcję jedno- lub dwudrzwiową i zwykle nieco mniejsze wymiary. Przekłada się to na mniejszą pojemność w porównaniu chociażby z dwudrzwiowymi modelami z dolną zamrażarką, o lodówkach Side by Side czy french door nie wspominając. Zamrażalnik takiej lodówki jest zdecydowanie mniejszy od komory chłodzenia. Możesz więc przechowywać w nim mrożonki, jednak w znacznie mniejszej ilości.


Lodówki z górną zamrażarką, mimo mniejszych gabarytów, wykorzystują wiele podobnych funkcji i rozwiązań technicznych jak wspomniane przed chwilą większe, dostępne na rynku rodzaje chłodziarko-zamrażarek.

Lodówki z zamrażarką na górze w naszej ofercie:

Lodówka MPM 206-CZ-25 143cm Czarna
1 079 00
Cena z kodem
1 149,00 złCena przed kodem
1 119,00 złNajniższa cena
Lodówka MPM-87-CZ-13 85cm Biała
739 00
Cena z kodem
799,00 złCena przed kodem
773,00 złNajniższa cena

Lodówki do zabudowy

Zamiast modelu wolnostojącego możesz zdecydować się na wybór urządzenia do zabudowy. Tego typu lodówka, ukryta za meblowym frontem, może pozostać praktycznie niewidoczna. Jest to szczególnie ważne w kuchniach otwartych na salon, jeśli nie chcemy, aby to właśnie chłodziarko-zamrażarka była pierwszoplanowym, rzucającym się w oczy, elementem aranżacji wnętrza. Jaką lodówkę kupić do kuchennej zabudowy? Przede wszystkim powinna być ona dopasowana do wielkości pomieszczenia i pozostałych elementów aranżacji wnętrza. Miejsce na lodówkę do zabudowy warto zaplanować już na etapie projektowania kuchennego wnętrza, żeby zapewnić dla niej stosowną wnękę na instalację i odpowiednio dopasowane drzwi, np. z płyty MDF.


Modele przeznaczone do meblowej zabudowy to zwykle konstrukcje dwudrzwiowe z dolnym zamrażalnikiem. Podobnie jak w lodówkach wolnostojących dostępna jest opcja zmiany kierunku otwierania drzwi, co pozwala dopasować ten element do miejsca instalacji lodówki, ułatwiwszy do niej dostęp.

System No Frost i inne rozwiązania

Jeśli, nie wiesz, jaką lodówkę kupić, zwrócć uwagę na oferowane rozwiązania. Jednym z najpopularniejszych, najczęściej wykorzystywanych rozwiązań przez producentów lodówek, niezależnie od konstrukcji urządzenia, jest system No Frost. Zapewnia on odpowiednią wymianę powietrza, co zmniejsza poziom wilgotności (wysusza powietrze) we wnętrzu lodówki, a przez to zapobiega osadzaniu się szronu. Dzięki temu łatwiej jest też zadbać o czystość wnętrza sprzętu. No Frost minimalizuje ponadto rozwój drobnoustrojów.


Rozwiązanie to może być wykorzystywane tylko w chłodziarce lub zamrażarce. Najczęściej jednak dostępne jest w obydwu komorach. Mówimy wówczas o tzw. pełnym No Frost. W zależności od producenta lodówki system ten może mieć różne nazwy, jego zasada działania jest jednak za każdym razem podobna. W niektórych modelach wykorzystywane są dwa niezależne obiegi powietrza – osobny dla chłodziarki i zamrażarki. Zapobiega to m.in. mieszaniu i przenikaniu się zapachów z obydwu komór.

System jonizacji w lodówce

Przechowywana w lodówce żywność jest stale narażona na działanie bakterii i wirusów. W niektórych lodówkach producenci wykorzystują specjalne systemy jonizacji powietrza. Mają one na celu zahamowanie rozwoju drobnoustrojów we wnętrzu chłodziarki. W wyniku procesu jonizacji wytwarzany jest ozon, który skutecznie pomaga w walce z bakteriami, pleśnią, a ponadto redukuje nieprzyjemne zapachy i wpływa pozytywnie na świeżość przechowywanych w chłodziarce produktów żywnościowych. Proces jonizacji może zwalczyć nawet do 95 proc. szkodliwych mikroorganizmów i eliminuje niepożądane zapachy wydzielane przez niektóre produkty żywnościowe, np. cebulę.

Głośność pracy lodówki

Lodówka wykorzystywana w kuchni, zwłaszcza otwartej na salon, powinna pracować stosunkowo cicho, szczególnie, że funkcjonuje praktycznie bez przerw. Warto więc zwrócić uwagę również na poziom natężenia dźwięku wytwarzanego przez urządzenie, który podawany jest przez producentów na etykiecie efektywności energetycznej produktu. Zapewnić stabilną i cichą lodówkę pomagają takie rozwiązania jak np. wspomniany już No Frost czy też silnik inwerterowy.

Praktyczne szuflady

W lodówkach wykorzystywane są rozmaite funkcje i rozwiązania, które mają zapewnić jak najlepsze warunki do przechowywania różnego rodzaju żywności. Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań są szuflady z regulacją wilgotności, które sprawdzą się zwłaszcza do przechowywania warzyw i owoców. Niektórzy producenci stosują dodatkowo specjalne podświetlenie szuflad, co pomaga zachować na dłużej wartości odżywcze żywności.


W niektórych modelach dostępne są także tzw. komory niskich temperatur. Mają one również postać szuflad, a ich najważniejszą cechą jest nieco niższa temperatura niż w pozostałej części chłodziarki. Z tego właśnie względu bywają nazywane komorami zerowymi. Doskonale sprawdzą się do przechowywania żywności o stosunkowo krótkim czasie przydatności do spożycia, np. ryb czy wędlin.


Również zamrażalniki w lodówkach są wyposażane w szuflady. Pozwalają one na posegregowanie mrożonek według potrzeb użytkownika. Modele dostępne w ofercie niektórych producentów mają nawet na szufladach zamrażarki specjalne piktogramy, które podpowiadają, co można przechowywać w poszczególnych przedziałach.

Szybkie mrożenie i chłodzenie

Przydatnymi rozwiązaniami dostępnymi w lodówkach mogą okazać się supermrożenie i superchłodzenie. Sprawdzą się one zwłaszcza wówczas, gdy do zamrażarki lub chłodziarki włożymy na raz dużą ilość żywności. Wówczas jest ona szybko schładzana lub zamrażana. Dzięki temu temperatura w poszczególnych komorach nie podnosi się, co korzystnie wpływa na żywność już znajdującą się w lodówce i zużycie energii przez urządzenie. Po wyrównaniu temperatury do ustawionego przez nas poziomu funkcja szybkiego mrożenia lub chłodzenia wyłącza się automatycznie.

Dystrybutor wody i lodu

Przydatnym elementem wyposażenia lodówki, zwłaszcza w upalne dni czy też podczas domowych imprez, może okazać się dystrybutor wody i lodu. Gotowe kostki lodu są wówczas przechowywane w specjalnym pojemniku w zamrażarce, z którego w razie potrzeby są dozowane. Urządzenie może mieć możliwość dozowania, oprócz klasycznych kostek, także lodu kruszonego.


Wybierając model z dystrybutorem zwróć uwagę, czy w komorze chłodzenia znajduje się pojemnik, z którego pobierana jest woda do dystrybutora, czy też konieczne będzie podłączenie lodówki do zewnętrznego dopływu wody (podobnie jak podłącza się zmywarkę).


Mniej zaawansowane modele mogą mieć kostkarkę umieszczoną w zamrażarce, oczywiście, już bez możliwości automatycznego dozowania. Może to być np. ręczna kostkarka tzw. twistowa, czyli wykorzystująca specjalny mechanizm obracający tackę z gotowymi kostkami do znajdującej się poniżej szuflady.

Jaką lodówkę kupić? Sprawdź łączność z Internetem

Wśród innowacyjnych modeli chłodziarko-zamrażarek nie brakuje takich, które wyposażone są w moduł Wi-Fi, a co za tym idzie pozwalają na łączność z domową siecią internetową. We współpracy ze smartfonem i zainstalowaną odpowiednią aplikacją możemy wówczas kontrolować zdalnie pracę lodówki. Z poziomu urządzenia mobilne może być np. możliwość regulacji temperatury pracy chłodziarki i zamrażarki. Na smartfonie może też wyświetlać się np. alarm otwartych drzwi lodówki, co ostrzeże użytkownika przed wzrostem temperatury we wnętrzu urządzenia.


Najbardziej zaawansowane lodówki sterowane smartfonem mają w chłodziarce kamerę, co umożliwia podgląd na smartfonie zawartości komory chłodzenia. Dzięki temu, np. będąc na zakupach możemy sprawdzić, czego brakuje i to dokupić. Niektóre dostępne na rynku modele są nawet kompatybilne z asystentami głosowymi, co pozwala np. na otwarcie drzwi lodówki za pomocą odpowiedniego komunikatu.


Łączność Wi-Fi może też umożliwiać zdalną diagnostykę urządzenia na wypadek awarii. Nie trzeba wówczas wzywać serwisu do domu, a jedynie połączyć się zdalnie z odpowiednią placówką serwisową. Informacje o diagnozowanej lodówce są przesyłane do autoryzowanego przez producenta serwisu za pośrednictwem urządzenia mobilnego. Do rozpoznania usterki wykorzystywane mogą być np. sygnały dźwiękowe, które są dekodowane przez odpowiedni system, który pozwala zdefiniować problemy, jakie wystąpiły z działaniem urządzenia.

Energooszczędna jak... lodówka

Lodówka pracuje praktycznie 24 godziny na dobę. Niezwykle ważnym aspektem przy wyborze tego urządzenia jest więc energooszczędność. Jaka wybrać lodówkę energooszczędną? Na to pytanie trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Parametr ten zależny jest od wielu czynników, w tym m.in. od rozwiązań technicznych wykorzystywanych przez producenta, a także od gabarytów urządzenia.


Duża lodówka typu Side by Side czy french door potrzebuje więcej energii elektrycznej do zapewnienia odpowiednio niskiej temperatury we wnętrzu komór chłodzenia i zamrażania, niż kompaktowa chłodziarko-zamrażarka dwudrzwiowa. Zużycie energii podawane jest przez producentów na etykiecie klasy energetycznej urządzenia w kilowatogodzinach na rok. Możemy więc porównywać tę wartość, mając oczywiście na uwadze to, jaką pojemność chłodziarki i zamrażarki ma urządzenie.

Oświetlenie wnętrza lodówki

Komora chłodziarki jest podświetlana, co również ma wpływ na zużycie energii przez lodówkę. Producenci stosują jednak energooszczędne LED-y, a niekiedy listwy LED. Tego typu oświetlenie charakteryzuje się dużą sprawnością, a ponadto mogą emitować światło o przyjaznej dla wzroku użytkownika naturalnej barwie. Co więcej, kompaktowe rozmiary diod zapewniają producentom i projektantom lodówek swobodę aranżacji przy opracowywaniu nowych modeli. Nieocenioną zaletą jest również trwałość LED-ów, która szacowana jest nawet na dziesiątki tysięcy godzin.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756