JESTEŚ TUTAJ: Sklep Mediaexpert.pl   Poradnik Eksperta   Foto i Kamery   Jaki wideorejestrator kupić?

Jaki wideorejestrator kupić?

Rejestrowanie otaczającej nas rzeczywistości jest dziś normą. Nagrywanie rozmów telefonicznych na infoliniach, monitoring uliczny, kamery w biurach, hotelach, szkołach, urzędach, w sklepach, środkach komunikacji miejskiej, na dworcach i lotniskach nikogo już nie dziwią. Podobnie jak relacjonowanie bieżących zdarzeń w mediach społecznościowych przez internautów. Wszyscy wszystko nagrywają – kierowcy także, dlatego wideorejestratory samochodowe cieszą się dużą popularnością.

 

 

To kamery, niekiedy z wieloma funkcjami dodatkowymi, montowane w aucie przy przedniej szybie, aby nagrywać to, co znajduje się w polu widzenia kierowcy. Urządzenia dostępne są na rynku w dość dużym wyborze. Warto się nimi zainteresować, bo za stosunkowo niewielkie pieniądze (od kilkudziesięciu do kilkuset złotych – zależnie od modelu) można mieć bardzo przydatny „gadżet”. Nagrania z kamery samochodowej bywają dowodem w spornych sprawach związanych ze szkodami, wypadkami czy ubezpieczeniami drogowymi, a także miłą pamiątką z trasy widokowej przemierzanej autem podczas urlopu w jakimś pięknym miejscu no i pomocą edukacyjną w procesie doskonalenia techniki jazdy. Dodatkowo, wiele z nich oferuje funkcje, które pozwalają unowocześnić auto, a prowadzenie samochodu uczynić łatwiejszym…

 
Sprawdź naszą ofertę wideorejestratorów!

 

Na co zwracać uwagę przy wyborze kamery do samochodu?

 

W specyfikacjach technicznych tego sprzętu podaje się informacje dotyczące: rozdzielczości i szybkości nagrywania, pojemności pamięci wewnętrznej oraz rodzaju i wielkości obsługiwanych zewnętrznych kart pamięci, obiektywu kamery i kąta widzenia, wyświetlacza oraz funkcji dodatkowych oferowanych przez dany model rejestratora.

 

Rozdzielczość i szybkość nagrywania

 

Zarówno jeden, jak i drugi parametr decydują o jakości nagranego materiału. Im większa rozdzielczość, tym obraz jest lepszy i bardziej szczegółowy. Im większa prędkość nagrywania (liczba klatek rejestrowanych w jednej sekundzie), tym płynniejszy jest film. Aby uzyskać „poprawną” jakość materiału, wystarczy mieć sprzęt nagrywający w rozdzielczości 1280x720, ale by jakość była zadowalająca, warto zdecydować się na kamerę full HD. Jeśli chodzi o prędkość poklatkową, wiadomo – 60 klatek na sekundę daje o wiele płynniejszy obraz niż 30 klatek na sekundę (które w przypadku kamery do auta jest absolutnym minimum). Jakość nagrania jest szczególnie istotna, gdy ma ono być na przykład dowodem w jakiejś sprawie. Trzeba móc z filmu swobodnie odczytać numery rejestracyjne innych uczestników zdarzenia czy przeanalizować jakiś istotny dla sprawy szczegół, który może nie być widoczny przy mniejszej rozdzielczości i braku płynności obrazu.

 

Pamięć wewnętrzna i zewnętrzna

 

Kamera samochodowa może mieć wbudowaną pamięć i / lub obsługiwać zewnętrzne karty pamięci, na których rejestrowany jest obraz albo (co jest znacznie lepszą opcją) obraz i dźwięk. Przed wyborem konkretnego modelu wideorejestratora trzeba zorientować się, jak pojemna jest pamięć wewnętrza oraz czy i jakie zewnętrzne karty pamięci obsługuje dane urządzenie. Mogą to być karty SD lub na przykład microSD. Oczywiście, im większa pojemność, tym lepiej, ale trzeba pamiętać o tym, że nie każdy sprzęt obsługuje dowolnie duże karty – to sprawdza się w specyfikacji. Od kilkunastu do kilkudziesięciu GB zazwyczaj wystarcza, ponieważ kamera może nagrywać w pętli, czyli po zapełnieniu dostępnego na karcie miejsca materiał jest nadpisywany. Niektóre wideorejestratory mają funkcję automatycznego zabezpieczania ważnego fragmentu nagrania (nie jest on wtedy kasowany), gdy ich czujniki wykrywają na przykład uderzenie czy wstrząs, który może świadczyć o stłuczce albo innym istotnym zdarzeniu na drodze.

 


Sprawdź naszą ofertę wideorejestratorów!

 

Obiektyw i kąt widzenia 

 

Im szerszy kąt widzenia ma kamera samochodowa, tym lepiej, bo więcej obrazu rejestruje, co ma znaczenie zarówno przy nagrywaniu pięknych widoków mijanych po drodze, jak i w przypadku rozpatrywania okoliczności ewentualnego zdarzenia drogowego. Większość urządzeń tego typu oferuje 120-stopniowy kąt widzenia, ale lepiej postawić na modele o kącie widzenia od 150 stopni w górę, najlepiej ze szklanym obiektywem.

 

Wyświetlacz wideorejestratora

 

W ofercie kamer samochodowych znajdują się zarówno modele bez wyświetlacza, jak i te z wyświetlaczem. Najprostsze, najtańsze wideorejestratory często są pozbawione wyświetlacza, co nieco utrudnia użytkowanie sprzętu, ponieważ aby na przykład zmienić jakieś ustawienia czy podejrzeć nagranie trzeba urządzenie podłączać do innego, wyposażonego w ekran. Opcja z wyświetlaczem jest zatem zdecydowanie wygodniejsza i polecana – również dlatego, że wiele przydatnych funkcji dodatkowych (o których za chwilę) potrzebuje wyświetlacza. Standardowo są to ekrany LCD o optymalnej przy takim urządzeniu przekątnej od 2 do 4 cali, rzadziej większe lub mniejsze.

 

 

Dodatkowe funkcje kamery

 

Kamera samochodowa – zależnie od modelu – potrafi znacznie więcej niż tylko rejestrować obraz i dźwięk. Niektóre z nich mogą być wyposażone na przykład w GPS, czujnik cofania czy Wi-Fi. Mając wideorejestrator zintegrowany z GPS, można rejestrować na przykład także prędkość, z jaką się porusza auto czy używać go, jako nawigacji. Wideorejestrator z czujnikiem cofania to w zasadzie dwie kamery - jedna umieszczona z przodu, a druga z tyłu – to właśnie ta druga nagrywa to, co dzieje się za samochodem, a przy okazji służy również, jako kamera cofania (jadąc do tyłu, na wyświetlaczu przedniej kamery można obserwować obraz przekazywany / nagrywany przez kamerę z tyłu). Wi-Fi z kolei to przede wszystkim duża wygoda. Obraz z kamery można dzięki temu bezprzewodowo przerzucać na inne urządzenie mobilne. Co jeszcze może być przydatne w kamerze samochodowej?

Jest jeszcze kilka bardzo praktycznych opcji w tych urządzeniach, o których warto pomyśleć przy zakupie wideorejestratora, a mianowicie: tryb nocny i parkingowy, własne źródło zasilania, dodatkowe złącza, system ostrzeżeń dla kierowcy…

 

Tryb nocny i parkingowy

 

Jeśli komuś zależy, aby nagrywany obraz był dobrej jakości także wtedy, gdy rejestruje się go na przykład w nocy lub w trakcie niesprzyjających warunków atmosferycznych, warto wybrać taki model kamery, który to umożliwia, czyli na przykład urządzenie z trybem HDR. Ci, którzy chcą, aby kamera „czuwała” także wtedy, gdy auto jest zaparkowane i zarejestrowała zdarzenia, które potencjalnie mogą mieć wtedy miejsce, jak choćby próba kradzieży czy – co bardziej prawdopodobne – zarysowanie, obicie albo wgniecenie karoserii przez inny parkujący samochód, powinni nabyć model wideorejestratora z opcją monitoringu parkingu i wbudowanymi diodami, które w razie potrzeby doświetlają nagrywane zdarzenie.

 

Własne zasilanie i złącza

 

Przydaje się czasami w tej i innych sytuacjach także wbudowane źródło zasilania w urządzeniu, które nie musi być wtedy zasilane z akumulatora samochodowego, bo ma własne baterie. Wybierając kamerę trzeba też zwrócić uwagę na to, jakie złącza posiada. Niekiedy przydatne jest złącze HDMI, dzięki któremu można na przykład podłączyć kamerę bezpośrednio do telewizora, by na większym ekranie wygodnie przeglądać zarejestrowany materiał.

 

System ostrzeżeń

 

Ciekawą i częstą bardzo przydatną opcją jest również system ostrzeżeń, dzięki któremu uruchomiona w czasie jazdy kamera „informuje” kierowcę o różnych namierzonych i rozpoznanych przeszkodach i zdarzeniach na drodze, jak przekroczenie dozwolonej prędkości, niezachowywanie bezpiecznej odległości od innych pojazdów, zbliżanie się do przeszkody na drodze etc.


Sprawdź naszą ofertę wideorejestratorów!