Poradniki Eksperta

Jak podkręcić procesor Intel i AMD?


Jeśli oczekujesz większej wydajności od procesora, masz dwa wyjścia. Wymienić go na nowszy, lepszy model lub przeprowadzić overclocking. Co to takiego? Jak podkręcić procesor w Twoim komputerze? Zapraszamy do lektury.jak podkręcić procesor intel i amd


Overclocking procesora – co to takiego?


Overclocking to popularny, angielski termin oznaczający wprost „przetaktowywanie”. W praktyce chodzi tu o podkręcanie procesora. Proces ten polega na zmianie ustawień fabrycznych jednostki obliczeniowej, aby zapewnić jeszcze lepszą wydajność. Oczywiście trzeba do tego podejść z odpowiednią dozą zdrowego rozsądku, aby nie doprowadzić do uszkodzenia podzespołu. Kiedyś w tym celu trzeba było wejść do BIOS-u, czyli podstawowego systemu wejścia-wyjścia. Wiele osób mogło to odstraszyć, bo poruszanie się po tym środowisku wyglądało zgoła inaczej, niż w przypadku systemu operacyjnego. Obecnie wykorzystuje się tym celu system UEFI, który jest o wiele bardziej przyjazny dla użytkownika. Jaki efekt można uzyskać? Możliwe jest zagwarantowanie większej płynności podczas gry lub zwiększenie wydajności podczas pracy z programami specjalistycznymi. Zanim jednak dowiesz się jak podkręcić procesor, musisz przyswoić jeszcze kilka istotnych informacji.


Czy każdy procesor można podkręcić?


Choć podkręcanie procesora jest o wiele prostsze i nie sprawia wielu problemów, należy do tego podchodzić z rozwagą. Nie każdy sprzęt nadaje się do overclockingu. Przed przystąpieniem do pracy sprawdź, czy posiadany procesor można podkręcić. W Internecie często można znaleźć także informację na temat bezpiecznego zakresu modyfikacji. Warto się z nimi zapoznać. Jeśli chcesz dopiero kupić procesor w celu wymiany obecnego, poszukaj modelu umożliwiającego modyfikacje. Będą to wszystkie podzespoły z odblokowanym mnożnikiem. W przypadku sprzętu Intela, szukaj modeli z symbolem „K”. Z kolei procesory AMD oznaczone są literami „FX”. Niewielkie modyfikacje możliwe są do wykonania także na pozostałych modelach, ale ograniczony zakres konfiguracji może nie być dla Ciebie wystarczający.


Sprawdź również: Jak podkręcić procesor w laptopie?


Procesory w naszej ofercie:

jak podkręcić procesor intel amd


Czy pozostałe podzespoły mają wpływ na efekt podkręcania procesora?


Zdecydowanie tak. Decydując się na overclocking powinieneś upewnić się, że komputer spełnia wymagania niezbędne do przeprowadzenia bezpiecznego i skutecznego podkręcania. Sprawdź, jaką posiadasz płytę główną i poczytaj, czy producent przewidział kompatybilność z procesorem o wyższym taktowaniu. Podkręcony CPU (procesor) potrzebuje także większego napięcia prądu, dlatego warto zajrzeć najpierw do specyfikacji głównego układu. Nowe, profesjonalne płyty główne wyposażone są w opcję automatycznego podwyższania taktowania. Wtedy podkręcanie nie będzie potrzebne, dzięki czemu zaoszczędzisz czas, który przeznaczyć możesz na rozgrywkę ze znajomymi. 


Powinieneś także zwrócić uwagę na chłodzenie – nie tylko procesora, ale całego komputera. Zbyt duży wzrost temperatury wpływa na spadek wydajności urządzenia. Z kolei krytyczne nagrzanie się podzespołów skutkuje ich trwałym uszkodzeniem, a to wiąże się z kosztownymi wymianami elementów na nowe. Aby uniknąć takich nieprzyjemności powinieneś przede wszystkim zadbać o wymianę pasty termoprzewodzącej na nową. To plastyczna masa, która charakteryzuje się wysokim przewodnictwem cieplnym. Pomaga odprowadzać wysoką temperaturę doprowadzając tym samym do schłodzenia podzespołów. Pastę warto uzupełniać co kilka miesięcy, aby utrzymać elementy komputera w jak najlepszej kondycji.W drugiej kolejności zweryfikuj, czy otwory wentylacyjne nie są zapchane przez kurz. W takim wypadku ciepłe powietrze wewnątrz obudowy ma utrudnione ujście, a to może doprowadzać do wzrostu temperatury między innymi karty graficznej lub procesora. Do odkurzania podzespołów można używać sprężonego powietrza w aerozolu. Wykorzystywanie odkurzacza jest ryzykowne – nawet delikatne uderzenia ssawką mogłyby doprowadzić do uszkodzenia układów scalonych. Ostatnią rzeczą do zweryfikowania w kontekście temperatury komputera jest sam system chłodzenia. Najczęściej podzespoły wyposażane są w zestaw aktywny składający się z wentylatorów. Sprawnie odprowadzają temperaturę i pozwalają utrzymać relatywnie niską temperaturę elementów.Nowoczesne komputery stacjonarne dysponują najczęściej kilkoma wentylatorami, które zamontowane są na poszczególnych podzespołach – karcie graficznej, procesorze oraz w zasilaczu. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby wyposażyć zestaw w kolejny wiatrak. Możesz także pokusić się o montaż systemu chłodzenia wodnego. To najbardziej skomplikowane rozwiązanie chłodzące, które przypadnie do gustu pasjonatom sprzętu gamingowego. Zapewnia wysoką skuteczność chłodzenia, która sprzyja podkręcaniu procesora i pozostałych układów komputerowych. 


Ostatnim elementem, który wypada sprawdzić przed rozpoczęciem overclockingu jest zasilacz komputera. Musi przede wszystkim dysponować odpowiednim zapasem mocy, który będzie wystarczał do zasilenia energią elektryczną podkręcanych podzespołów. Ważna jest także sprawność zasilacza. To parametr, który informuje użytkownika o tym, ile energii pobranej z sieci elektrycznej zostanie przekazanej poszczególnym podzespołom komputera. Wymieniając zasilacz warto wybrać modele o wysokiej sprawności i zweryfikowanej opinii. Słabej jakości zasilacze są niebezpieczne dla całego komputera. Wszystkie najważniejsze elementy mamy już opisane. Czas przejść do najważniejszego, czyli instrukcji jak podkręcić procesor.


Jak podkręcić AMD?


Przede wszystkim powinieneś zainstalować aplikację umożliwiającą monitorowanie stanu i pracy poszczególnych podzespołów. Najpopularniejszym i polecanym przez użytkowników programem jest AMD OverDrive. Umożliwia odczyt informacji na temat kart graficznych, procesora, pamięci operacyjnej, a nawet portów USB. Przed przystąpieniem do podkręcania procesora AMD sprawdź parametry procesora przed dokonaniem zmian. Będziesz mógł wtedy porównać dotychczasowe parametry z tymi, po dokonaniu konfiguracji ustawień fabrycznych. Zaczynamy:


  1. Musisz uruchomić UEFI. Jeśli masz zainstalowany system operacyjny Windows 10 najprościej zrobić to wybierając polecenie „Uruchom ponownie” z wciśniętym klawiszem Shift. Komputer wyłączy się, a następnie automatycznie włączy, otwierając panel UEFI.
  2. Następnym krokiem będzie przejście na tryb zaawansowany. W zakładce Extreme Tweaker zmienić możesz mnożnik procesora (CPU Core Ration). Zalecamy, aby zmian dokonywać stopniowo. Dobrym rozwiązaniem jest podwyższanie go co 1 stopień. Jeśli komputer będzie działał prawidłowo, możesz ponownie podnieść wartość mnożnika.
  3. Niezbędne może okazać się także zwiększenie napięcia zasilającego CPU. Zbyt niski woltaż uniemożliwi stabilną pracę procesora. Musisz pamiętać, że wyższe napięcie wiąże się ze wzrostem temperatury. Jeśli zapewniłeś prawidłowe chłodzenie komputera, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zwiększyć napięcie. Tutaj także zmian dokonuj stopniowo (najlepiej co 0,025 Volta). Pamiętaj, że zbyt wysokie napięcie może doprowadzić do spalenia procesora. Nie przekraczaj wartości 1,4 Volta.
  4. Zapisz dokonane zmiany, uruchom system operacyjny i dokonaj pomiarów dzięki aplikacji AMD OverDrive. Jeśli komputer będzie pracował prawidłowo, możesz zdecydować się na dalszy overclocking lub poprzestać na osiągniętych rezultatach.


jak podkręcić procesor intel


Jak podkręcić procesor Intel?


Zasada jest niemalże identyczna. Potrzebujesz jednak innego programu do monitorowania parametrów procesora. Może to być na przykład HWMonitor, który cieszy się dobrymi opiniami wśród użytkowników.  1. Zbadaj parametry procesora Intel przed rozpoczęciem podkręcania. Użyj w tym celu wspomnianej powyżej aplikacji.
  2. Wejdź do panelu UEFI. Metoda jest identyczna jak w przypadku procesorów AMD. Wybierz polecenie „Uruchom ponownie komputer” z wciśniętym klawiszem Shift.
  3. Zmień wartość mnożnika w identyczny sposób, jak opisaliśmy to powyżej dla procesorów AMD. Pamiętaj także o podnoszeniu napięcia. Wszystko to rób stopniowo i z rozwagą. Po dokonaniu konfiguracji uruchom komputer i dokonaj pomiarów za pośrednictwem programu HMWMonitor. Jeśli wszystko pracuje prawidłowo – brawo, udało Ci się skutecznie i bezpiecznie podkręcić procesor.


jak podkręcić procesor amd


Jak podkręcić procesor w komputerze przenośnym?


Nasz instruktaż dobiegł już końca, ale może Cię jeszcze interesować, jak podkręcić procesor w laptopie. Oczywiście jest to możliwe i poszczególne kroki będą wyglądać bardzo podobnie, jak w przypadkach opisanych powyżej. Musisz jednak mieć na uwadze, że budowa komputerów przenośnych uniemożliwia rozbudowę systemu chłodzenia. Możesz jedynie wyposażyć się w podstawkę chłodzącą, która pomoże schłodzić podzespoły. Efekt dokonanych zmian może nie być satysfakcjonujący. Nie każdy procesor przeznaczony do montażu w laptopie umożliwia skuteczne podkręcanie. Mimo wszystko warto spróbować, ale z zachowaniem rozsądku.


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert