Poradniki Eksperta

Jak sprawdzić model laptopa?


Istnieje wiele różnych czynników, które wpływają na to, jak działa nasze urządzenie. W przypadku laptopów można wymienić chociażby kartę graficzną, pamięć dysku twardego, jego rodzaj i pojemność czy system operacyjny, a to dopiero początek długiej listy komponentów, które bezpośrednio wpływają na jakość, szybkość i awaryjność komputera przenośnego. Dla osoby, która nie jest wtajemniczona w arkana technologicznych zawiłości, specyfikacja i właściwości konkretnych podzespołów mogą wydawać się tak zwaną „czarną magią”. Jeżeli Twój laptop zacina się, źle funkcjonuje lub wykazuje wszelkiego rodzaju nieprawidłowości, określenie co może to powodować te zakłócenia może okazać się sporym problemem dla kogoś, kto nie jest profesjonalistą. Z reguły zgłaszamy się wtedy o pomoc do specjalistów, którzy dzięki swojej obszernej wiedzy są w stanie nam skutecznie doradzić. Jednym z pierwszych pytań, które mogą zbić nas z tropu i które na pewno usłyszymy podczas konsultacji jest zapytanie o model naszego laptopa. Rzadko kto pamięta konkretną specyfikację posiadanego urządzenia, a pudełko po laptopie zostało dawno wyrzucone. W jaki sposób można ratować się w takiej sytuacji i jak sprawdzić model laptopa? Na te pytania odpowiedź poznasz już za chwilę!


jak sprawdzić model laptopa


Jak sprawdzić nazwę laptopa? Po pierwsze: paragon!


W Internecie znajdziemy liczne sposoby na sprawdzenie modelu czy nazwy naszego laptopa, lecz niektóre z nich wymagają od nas zdecydowanie zbyt daleko posuniętych kroków, jeżeli po prostu posiadamy paragon. Rachunek fiskalny bądź faktura mogą nam posłużyć nie tylko jako zwykły dowód zakupu. Oczywiście, zazwyczaj wykorzystujemy je jako podstawę do naprawy bądź zwrotu – w końcu każdemu z nas przysługuje dwuletnia gwarancja prawna na urządzenia. Okazuje się jednak, że ten niewielki wydruk może się nam przysłużyć nie tylko w takiej sytuacji. Bardzo często zdarza się, że paragon bądź faktura zawiera w sobie informacje o modelu urządzenia, które zakupiłeś, a nawet więcej. Czasem zdarza się, że producenci wypuszczają na rynek produkty o tej samej nazwie, lecz o różnej specyfikacji. Na paragonie lub fakturze powinieneś znaleźć informacje na ten temat.


Sprawdź również: Jak włączyć BIOS


Jak sprawdzić model laptopa? – Spójrz na niego!


Wiemy już, że informację o modelu laptopa i innych urządzeń możemy z pewnością wyszukać na paragonie bądź fakturze zakupu. Czasami okazuje się jednak, że dowód zakupu gdzieś się nam zagubił, bądź dawno temu go wyrzuciliśmy. Okazuje się, że rozwiązanie problemu może być dosłownie i w przenośni tuż pod ręką. Często zdarza się bowiem, że informację o nazwie i modelu urządzenia możemy odnaleźć fizycznie na samym laptopie. Otwórz na chwilę urządzenie i przyjrzyj się mu dokładnie. Często na obudowie znajduje się naklejka, bądź wręcz fabrycznie nadrukowana nazwa modelu laptopa. Jeżeli nie jesteś w stanie dostrzec takiej informacji, zdecydowanie warto spojrzeć na spód urządzenia. Mimo, że laptop z definicji jest komputerem przenośnym, rzadko zdarza nam się dokładnie przyjrzeć jego spodowi. To właśnie tam często możemy znaleźć informacje, których tak bardzo potrzebujemy.Jak sprawdzić model laptopa z poziomu systemu Windows?


Może zdarzyć się, że nie uda Ci się odnaleźć potrzebnych informacji za pomocą powyższych sposobów. Wtedy najlepszym posunięciem jest sprawdzenie nazwy urządzenia przy użyciu rozwiązań dostarczonych przez producenta oprogramowania. Windows jest obecnie najpopularniejszym systemem operacyjnym na świecie, więc to właśnie od niego zaczniemy. Najprostszym sposobem będzie odnalezienie przy pomocy narzędzia wyszukiwania aplikacji DirectX o nazwie „dxdiag”. Wyszukiwarka, tak zwana „lupka”, znajduje się w różnych miejscach, w zależności od wersji systemu, który posiadasz. W Windows 10 znajdziesz ją na pasku zadań, w starszych edycjach oprogramowania marki Microsoft narzędzie wyszukiwania znajdziesz najłatwiej wchodząc w Menu Start. Na dole wysuwającego się paska odnajdziesz pole, w które należy wpisać nasze hasło. Po wpisaniu „dxdiag” w „lupkę” kliknij na program. Informacje o nazwie laptopa, ale nie tylko, pojawią się automatycznie!


Jak sprawdzić model laptopa od Apple?


Drugim najpopularniejszym systemem operacyjnym jest iOS od firmy Apple. Charakterystyczny MacBook może sprawić mniej problemów ze zidentyfikowaniem konkretnego modelu dzięki temu, iż poszczególnych wersji urządzenia jest znacznie mniej, w porównaniu z laptopami wykorzystującymi system Windows. Warto jednak poznać sposób na to, jak sprawdzić nazwę laptopa od Apple, gdyż jest wyjątkowo prosty. Wystarczy, że naciśniesz kultową ikonę jabłka w lewym górnym rogu pulpitu, by wybrać później Ten Mac. Automatycznie wyświetli się przed Tobą interfejs z informacją o modelu urządzenia, które posiadasz. I to wszystko! Trzeba przyznać, że jest to wyjątkowo łatwe. Jeżeli chcesz poznać bardziej szczegółowe właściwości swojego MacBooka, wystarczy, że sprawdzisz je w Internecie – w sprawdzonym źródle z pewnością znajdziesz rzetelne informacje!


Sprawdź również:

Jaka myszka do laptopa? Bezprzewodowa czy przewodowa?

Dysk SSD do laptopa - jaki powinniśmy wybrać?

Jaka karta graficzna do laptopa?

 


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert