Poradniki Eksperta

Jaką płytę główną wybrać? Na co zwrócić uwagę?


Jeśli budujesz własny zestaw komputerowy, bardzo istotną kwestią jest to, jaka płyta główna powinna być przez Ciebie kupiona. To jeden z najistotniejszych elementów komputera, do którego podłączone są pozostałe podzespoły. Jaką płytę główną wybrać i czym kierować się podczas zakupu? Wyjaśniamy w poniższym poradniku!jaką płytę główną wybrać


Jaka płyta główna będzie odpowiednia? Podstawą jest właściwy format


Zastanawiając się jaka płyta główna będzie właściwa, musisz zacząć od weryfikacji formatu podzespołu. Każdy element komputera musi do siebie pasować – kompatybilność ma kluczowe znaczenie dla pracy urządzenia. W przypadku budowania własnego zestawu, musisz zwrócić uwagę na format płyty głównej. Różnią się one bowiem wymiarami i sposobem montażu niektórych podzespołów. Podstawowy i najbardziej popularny standard to ATX. Płyty te mają wymiary 305 x 244 milimetrów. Rozszerzeniem tego formatu jest E-ATX (rozszerzony ATX), którego szerokość jest o niecałe 100 milimetrów większa i liczy 330 milimetrów. Tego rodzaju płyty są często wybierane przez graczy oraz osoby potrzebujące do pracy komputerów o maksymalnie wysokiej wydajności. Jeśli planujesz złożenie mniejszego PC (komputera stacjonarnego), możesz celować w MicroATX lub MiniITX. Ten pierwszy format ma układ kwadratu o bokach liczących 244 milimetry. Podobną formę ma MiniITX, choć w jego wypadku bok ma długość jedynie 170 milimetrów.Płyta główna, a procesor – sprawdź gniazdo i chipset


Rozmiar i układ konstrukcji płyty głównej to nie wszystko. Kluczowych jest wiele parametrów, a kolejnym z nich jest na pewno gniazdo służące podłączeniu procesora. Ma to spore znaczenie, gdyż na przestrzeni produkcji wielu generacji podzespołów, standardy zmieniały się kilkukrotnie. Obecnie najczęściej wybieranymi procesorami Intela są te dziesiątej i jedenastej generacji. Jeśli zdecydujesz się na ich montaż, wybierz płytę z gniazdem LGA 1200. Dla starszych generacji (mowa tu o szóstej, siódmej, ósmej i dziewiątej) konieczne będzie poszukanie podzespołu z portem LGA 1151. W przypadku najbardziej zaawansowanych procesorów z rodziny X, potrzebujesz płyty z gniazdem LGA 2066. Osoby, które planują montaż procesora AMD, muszą szukać modeli wyposażonych w port AM4 lub TR4. To pierwsze gniazdo stosuje się w przypadku podzespołów z rodziny AMD Ryzen (pierwszej i drugiej generacji) oraz siódmej serii Athlon. Slot TR4 dedykowany jest rodzinie Threadripper, która gwarantuje użytkownikom najlepsze osiągi.


Bardzo ważne jest także skupienie uwagi na wykorzystanym chipsecie płyty głównej. Wyróżnia się kilka rodzajów układów, które oczywiście dzielą się także na te produkcji Intela lub AMD. Jaką płytę główną wybrać? Poniżej wymieniamy rodzaje chipsetów.


Chipsety Intel:


 • H – to chipset, który polecany jest w przypadku komputerów wykorzystywanych do pracy biurowej lub prostego użytku domowego;
 • B – ten rodzaj układu scalonego przeznaczony jest do użytku zawodowego oraz sprawdzi się wśród mniej wymagających graczy;
 • Q – ten chipset stanowi mocniejszą odpowiedź na powyższy układ, oznaczany symbolem „B”;
 • Z – na taki typ układu płyty głównej powinni zdecydować się gracze oraz osoby, które wykorzystują komputer w celach specjalistycznych, np. do obróbki grafiki. Chipsety Z są kompatybilne z procesorami, które można „podkręcać”;
 • X – modele oznaczone tym symbolem to propozycja dla najbardziej zaawansowanych użytkowników, którzy nie szukają kompromisów pomiędzy wydajnością, a kosztem zakupu.


Chipsety produkcji AMD:


 • A – taki rodzaj chipsetu dedykowany jest osobom, które nie planują zwiększania taktowania i korzystają z komputera w celach biurowych i domowych;
 • B – układy scalone tego rodzaju są przeznaczone do współpracy z procesorami odznaczającymi się wysoką wydajnością;
 • X – i tak jak w przypadku chipsetów Intel, literą „X” oznaczone są chipsety, które współpracować mogą z najmocniejszymi procesorami producenta AMD.


jaką płytę główną wybrać


Dostępne porty płyty głównej


Od funkcjonalności komputera zależy w dużej mierze to, jakie możliwości oferują podzespoły. Nie są istotne tylko konkretne odczyty parametrów, ale również dostępne porty, które umożliwiają podłączenie konkretnych elementów. Jako że płyta główna jest poniekąd magazynem, do którego podłącza wszystkie podzespoły, kwestia dostępnych slotów jest niebywale istotna. Aby podnieść wydajność komputera, wielu użytkowników decyduje się na rozbudowę pamięci RAM. Z tego powodu należy sprawdzić, ile modułów umożliwia podłączenie nasza płyta główna. Najpopularniejsze modele posiadają od 2 do 8 slotów na „kość” RAM. Kluczowe jest także sprawdzenie kompatybilnego typu pamięci – najczęściej będzie to DDR4 (przynajmniej obecnie) ale upewnij się przed zakupem. Sprawdź również maksymalną, obsługiwaną pojemność pamięci RAM. Warto uwzględnić potencjalną rozbudowę w przyszłości, zapewniając podłączenia możliwie największej ilości gigabajtów.


Bardzo ważny jest rodzaj portu PCIe. Ten rodzaj złącza jest wykorzystywany do montażu kart graficznych lub dźwiękowych. Porty PCIe różnią się przede wszystkim przepustowością. Poniżej wypisujemy dostępne rodzaje, od najbardziej, do najmniej wydajnych:


 • PCIe x16,
 • PCIe x8,
 • PCIe x4,
 • PCIe x1.


Wskazane wyżej porty można także kupić w różnych generacjach. Wszystkie są wstecznie kompatybilne, więc posiadacze starszych kart nie muszą się obawiać. Warto wybrać płytę główną, która posiada sloty PCIe nowszej generacji, aby zapewnić sobie możliwość skorzystania z lepszych parametrów w przyszłości.


Do podłączania dysków wykorzystywane są obecnie dwa rodzaje slotów. Podstawowy to SATA, znany dobrze od lat. Najpopularniejszym typem jest obecnie SATA III. Z kolei złącze M.2 to najnowszy standard, dzięki któremu można podłączyć dysk SSD, który rozmiarem przypomina moduł pamięci RAM. Ważne są także dostępne sloty USB czy audio. Warto zapewnić sobie wygodę i funkcjonalność dzięki dużej dostępności różnych złącz. Osoby, którym zależy na rozbudowie komputera, powinny zwracać uwagę na dostępne złącza wentylatora oraz slot służący podłączeniu pompy chłodzenia wodnego.


Czy płytę główną można słyszeć? Układ audio i nie tylko


I tak… i nie! Decydując się na płytę główną możesz wybrać model wyposażony w zintegrowany układ dźwiękowy. Takie rozwiązanie umożliwia pominięcie zakupu dedykowanej karty audio. Oczywiście, jeśli chcesz zapewnić sobie najlepszej jakości dźwięk, poszukaj płyty bez układu dźwiękowego. Dzięki temu będziesz mógł kupić dedykowaną kartę, której możliwości będą nieco większe, a parametry – lepsze. W większości przypadków płyt głównych, wiodącym producentem układów dźwiękowych jest Realtek.


Poza obecnością układu dźwiękowego, bardzo ważne jest również zapewnienie łączności bezprzewodowej. Sprawdź, czy wybrana płyta główna gwarantuje połączenie Wi-Fi oraz Bluetooth bez konieczności podłączania zewnętrznych akcesoriów.


Zakup płyty głównej w sklepie internetowym Media Expert


Zachęcamy do sprawdzenia oferty płyt głównych dostępnych w naszym sklepie internetowym. To kilkaset podzespołów dedykowanych różnego rodzaju użytkownikom. Wiele z nich jest przeznaczonych graczom, gdyż staramy się zapewnić jak najwięcej sprzętu produkowanego z myślą o gamingu. Płytę główną możesz wygodnie zamówić z dostawą na wskazany adres, do punktu odbioru, paczkomatu lub sklepu stacjonarnego w Twojej okolicy. Jeśli masz wątpliwości, który model wybrać – skorzystaj z pomocy naszych doradców, którzy czekają na Ciebie w elektromarketach i na dedykowanej infolinii.


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert