Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jaki dysk SSD kupić? Wybierz dysk dopasowany do Twoich potrzeb

 2022-11-16 

Jaki dysk SSD pozwoli na komfortowe użytkowanie komputera, nawet w wymagających programach? Dowiesz się z przygotowanego przez nas poradnika. Zwrócimy w nim uwagę na rodzaj dostępnych złączy, pojemność pamięci, a nawet przedstawimy propozycję dla użytkowników laptopów, którzy nie mogą zmienić wbudowanego dysku. Niezależnie od tego, jaki dysk SSD wybierzesz, na pewno odczujesz znaczący wzrost szybkości działania, w porównaniu do komputera z tradycyjnym HDD.

Jaki dysk SSD M.2 wybrać?


Ofertę dysków SSD M.2 możemy podzielić na trzy segmenty. Pierwszy z nich to nośniki oferujące prędkość zapisu i odczytu na poziomie około 2 000 MB/s. Oferują one relatywnie dużą wydajność i spełnią oczekiwania większości użytkowników, np. pracowników biurowych, a nawet graczy. Warto je także wybrać, jeśli posiadasz płytę główną z niższej półki i wydajność portu M.2 jest ograniczona na przykład do PCIe 3 × 2.


Kolejny segment, to dyski oferujące maksymalną przepustowość interfejsu PCIe 3 × 4. Spełnią one oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników. To dobry wybór nie tylko dla graczy, ale przede wszystkim profesjonalistów, którzy codziennie pracują na dużych plikach. Przetwarzanie wideo czy obróbka zdjęć z takim dyskiem, będzie znacznie płynniejsze.


Jaki dysk SSD wybrać, gdy wydajność ma kluczowe znaczenie? Pod tym względem najlepiej prezentują się nośniki dla standardu PCIe 4 × 4, które znacznie wyprzedzają swoich poprzedników. To segment najwyższej wydajności, jednak musisz posiadać odpowiedni komputer, aby z niej skorzystać. Przede wszystkim, niezbędna jest obsługa magistrali PCIe 4.0. Zapewniają ją „pecety” wyposażone w płyty główne z chipsetami B550 oraz X570 i z procesorami AMD Ryzen z serii 3 000 lub 5 000. 


Na kompatybilność z tym standardem, mogą liczyć także posiadacze procesorów Intel Core 11. generacji, z płytami głównymi opartymi o chipsety Z490, Z590 i B560. Obsługę PCIe 4.0 zapewnia także platforma HEDT AMD TRX40 wykorzystująca procesory Threadripper Pro. To jednak rozwiązania dla segmentu profesjonalnego i stacji roboczych.

Dyski SSD w naszej ofercie:

Jaki dysk SSD dla portu PCIe wybrać?


Wydajną niszę na rynku stanowią dyski SSD dla złącza PCIe. Pod względem wyglądu, przypominają one karty graficzne, czy dźwiękowe. W zależności od modelu, obsługują standard PCIe 3.0 lub 4.0 x4/x8/x16. Liczba z mnożnikiem oznacza, ile linii transmisyjnych obsługuje dana karta rozszerzeń. Większa wartość, to oczywiście większa wydajność. Jaki dysk SSD w tym formacie wybrać? To zależy od Twoich potrzeb.


 Modele w standardzie x16 oraz x8 oferują największą szybkość, lecz nie są bardzo popularne, co wynika z faktu, że w dedykowanym dla nich złączu, zazwyczaj montuje się wydajne karty graficzne. Jednak coraz częściej płyty główne mają więcej niż jedno złącze PCIe x16/x8. Tego typu nośniki polecamy w szczególności profesjonalistom, ponieważ oferują bardzo dużą wydajność, szybkość zapisu i odczytu. Mogą one wynosić nawet 15 000 MB/s, czyli więcej niż w dyskach M.2. W niektórych modelach stosowane są nawet aktywne systemy chłodzenia z wentylatorem, które mają utrzymać właściwą temperaturę dysku w trakcie pracy pod dużym obciążeniem. Dzięki temu, oferują stale dużą prędkość zapisu i odczytu.


Jeśli nie masz tak wygórowanych wymagań wydajnościowych, możesz wybrać model dla złącza PCIe x4. Ze względu na tę samą liczbę linii transmisyjnych, jego wydajność będzie porównywalna z SSD dla portu M.2. Warto je wybrać, jeśli Twoja płyta główna nie ma już wolnych gniazd M.2, a potrzebujesz dodatkowego miejsca na dane, jednak prędkość oferowana przez dyski SATA jest za mała do prac, które wykonujesz.

jaki dysk ssd kupić

Jaki dysk SSD wybrać do komputera stacjonarnego?


Przede wszystkim zależy to od złączy, w które wyposażona jest Twoja płyta główna. Jeśli masz starszego „peceta”, to prawdopodobnie jest on wyposażony jedynie w porty SATA III. Jaki dysk SSD wybrać do takiego komputera? W tym wypadku możliwa będzie instalacja modeli 2,5-calowych. 


W zależności od produktu, oferują one maksymalną wydajność interfejsu SATA III, którego przepustowość to maksymalnie 6 Gbit/s. Przekłada się to na prędkości odczytu i zapisu sekwencyjnego, wynoszące nawet 560 i 530 MB/s. Jeśli Twoja płyta główna ma taką możliwość, to z kilku dysków jesteś w stanie stworzyć macierz RAID 0, która może wielokrotnie zwiększyć wydajność urządzenia. Dużą zaletą dysków SSD w rozmiarze 2,5 cala, są oferowane pojemności i przystępne ceny. Największe nośniki zmieszczą nawet 8 TB danych.


Jeśli masz stosunkowo nowy komputer stacjonarny, to jest bardzo prawdopodobne, że Twoja płyta główna ma złącze M.2 kompatybilne z interfejsami NVMe oraz PCIe. Jaki dysk SSD będzie odpowiedni do takiego gniazda? Port M.2 to niewielki slot na karty rozszerzeń i zazwyczaj zapewnia kompatybilność z PCIe 3 × 4 lub PCIe 4 × 4. W pierwszej konfiguracji maksymalna przepustowość to ok. 31,5 Gbit/s. Oznacza to szybkość odczytu i zapisu sekwencyjnego na poziomie nawet 3 500 oraz 3 200 MB/s. Standard PCIe 4 × 4 oferuje dwukrotnie większą wydajność na poziomie ponad 63 Gbit/s. Przekłada się to na szybkości odczytu i zapisu sekwencyjnego, wynoszącego nawet 7 500 oraz 6 800 MB/s.

Najnowsze dyski SSD obsługujące format M.2, to zaprojektowane specjalnie z myślą o intensywnych obciążeniach, wysokiej jakości kreatywnych treściach i hardcorowych grach, ultraszybkie CRUCIAL P5 Plus:
Dysk CRUCIAL P5 Plus CT2000P5PSSD8 2TB SSD

Dysk CRUCIAL P5 Plus CT1000P5PSSD8 1TB SSD

Dysk CRUCIAL P5 Plus CT500P5PSSD8 500GB SSD

jaki dysk ssd

Łączą one w sobie wyjątkową, niespotykaną wcześniej szybkość, maksymalną wydajność i dostęp do niezawodnych, najlepszych interfejsów użytkownika. Dysk CRUCIAL P5 Plus może zapisywać dane z prędkością 5 000 MB/s, odczytywać z prędkością aż 6 600 MB/s, a efekt ten uzyskano między innymi dzięki technologii Gen4 NVMe. Zaletą urządzenia jest możliwość skorzystania z kompleksowego systemu szyfrowania w systemie AES, który umożliwia zabezpieczenie danych z wykorzystaniem aż 256-bitowego klucza bezpieczeństwa.


 Dysk jest urządzeniem, które generuje sporo mocy, a co zatem idzie także i ciepła. Zależność ta wiąże się z koniecznością zabezpieczenia go nie tylko przed nadmiarem ciepła, ale też przed towarzyszącymi mu problemami technicznymi.  Komponent został wyposażony w specjalną, adaptacyjną ochronę termiczną. Dzięki temu, temperatura komponentu spada nawet o kilkadziesiąt procent w dół, co ma bardzo istotne znaczenie w kontekście utrzymania prawidłowych parametrów pracy dysku SSD.


Urządzenie zostało zaprojektowane i wykonane w ten sposób, by użytkownik mógł cieszyć się wydajnością swojego nowego dysku SSD i to na lata. Dysk wyróżnia się bardzo korzystnym wskaźnikiem MTTF, który w tym przypadku wynosi aż 2 000 000 godzin, co oznacza, że sprzęt ten może pracować w sposób bezawaryjny nawet przez właśnie 2 000 000 godzin, a to czyni go jednym z najlepszych w swym rodzaju.


Dysk CRUCIAL P5 Plus to nie tylko określona przestrzeń, ale też aplikacje, które są wraz z nią dostępne. Wśród nich znajdują się między innymi narzędzia do zarządzania przenoszonymi na dysk danymi. Za ich pomocą można je w efektywny sposób kontrolować, przeglądać, a także monitorować pod kątem ewentualnych zagrożeń. 

Jaki dysk SSD do laptopa?


Jeśli chcesz nieco przyspieszyć swojego notebooka, to zakup dysku SSD będzie dobrą decyzją. Właściwy wybór odpowiedniego nośnika, jest podobny jak w przypadku komputera stacjonarnego. Dlatego, jeśli posiadasz starszego laptopa z dyskiem HDD, powinieneś wymienić go na 2,5-calowy SSD dla standardu SATA. Zwróć tylko uwagę na to, aby nowy nośnik nie był grubszy niż 7 mm. Większy może się nie zmieścić.


Złącze M.2 jest dostępne także w laptopach. W niektórych starszych modelach występuje jednak w wersji mSATA. Oznacza to, że jako interfejs komunikacyjny, wykorzystywany jest standard SATA 3. Zaletą takich dysków, są przede wszystkim ich małe rozmiary. Obecnie jednak w nowych notebookach powszechnie stosuje się port M.2, kompatybilny z interfejsami NVMe i PCIe. Możesz w nim bez problemu zamontować najszybsze dostępne na rynku dyski SSD. W części modeli znajdziesz nawet dwa gniazda, co umożliwia podłączenie większej liczby dysków. Pamiętaj jednak, że niektóre bardzo wydajne dyski SSD, wyposażone są w radiatory. Zwróć zatem uwagę na to, aby zmieściły się w Twoim laptopie.

Jaki dysk SSD kupić

Jaki dysk SSD kupić do ultrabooka?


Pamięci typu SSD stosuje się także w ultrabookach. Najczęściej są one jednak wbudowane i nie ma możliwości ich wymiany. Komputery oferowane są na podobnej zasadzie jak smartfony, w kilku wersjach pojemnościowych, np. 256 i 512 GB. Jeśli użytkujesz ultrabooka lub inny komputer bez możliwości wymiany pamięci i zaczyna Ci brakować miejsca na dane, to nie powinieneś się martwić. Możesz do niego dokupić przenośny dysk SSD. Minimum jakie powinieneś wybrać, to oczywiście pamięć ze złączem USB 3.0. Wbrew pozorom, jest ono w stanie zapewnić całkiem dużą wydajność, niemal dorównującą SATA 3. Jeśli Twój laptop ma USB typu C działające w konfiguracji USB 3.2 gen 2 lub gen 2 × 2, to jesteś w jeszcze lepszej sytuacji. Złącza te oferują przepustowość odpowiednio 10 i 20 Gbit/s. Jeśli wyposażysz się w dysk kompatybilny z nimi, to możesz liczyć na sprawną pracę nawet na dużych plikach, z komfortem porównywalnym jak na wbudowanym nośniku.


Warto wybrać przenośny dysk SSD także z kilku innych względów. Zajmuje on niewiele miejsca i jest lekki. Dodatkową zaletą jest praktycznie niewrażliwość na wstrząsy. W przeciwieństwie do dysków twardych, nośniki SSD nie mają elementów mechanicznych, które mogłyby się uszkodzić. Jest to więc znakomity wybór do mobilnego użytkowania

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756