Poradniki Eksperta

Płyta główna do gier – ranking [TOP10]

 2024-02-08 

W świecie gamingu najbardziej liczy się szybkość i precyzja. Dotyczy to zarówno tego, w jaki sposób działa sam gracz, jak i podzespoły zainstalowane w jego komputerze. Za szybkość komunikacji pomiędzy nimi odpowiada płyta główna do gier, co oznacza, że musisz wiedzieć, które technologie zastosowane w danych modelach najlepiej sprawdzą się dla Twoich potrzeb. Gamingowe PC stają się coraz bardziej zaawansowane, dlatego nie możesz pominąć tak ważnego elementu, jak płyta główna.

1

MIEJSCE

OCENA EKSPERTA

10.0 / 10

Kompatybilna z większością procesorów Intel

Maksymalna pamięć RAM 128 GB

Moduł Wi-Fi 6

Obsługuje maksymalnie jedną kartę graficzną

ASUS ROG Strix Z790-E Gaming Wi-Fi, to płyta główna do gier przeznaczona dla najbardziej wymagających użytkowników. Cztery sloty na pamięć RAM obsługują maksymalnie do 128 GB, przy zastosowaniu typu DDR5. Technologia Easy Optimization pozwala natomiast na płynną pracę wszystkich kości pamięci. Gniazdo procesora przystosowane jest to współpracy z niemal wszystkimi typami procesorów od Intela. Płyta obsługuje łączność przewodową oraz bezprzewodową w postaci zewnętrznej karty Wi-Fi 6. Rozbudowany system chłodzenia pozwala na zastosowanie dodatkowych czujników, wentylatorów, a nawet układu wodnego.

2

MIEJSCE

OCENA EKSPERTA

10.0 / 10

Złącze PCIe 4.0 x4

Architektura ATX

Socket 1700

Płyta bez podświetlenia

Płyta główna do gier GIGABYTE Z790 UD AX charakteryzuje się uniwersalną architekturą ATX, co sprawia, że bez problemu zmieści się w średnich i dużych obudowach. Gniazdo procesora obsłuży zdecydowaną większość modeli stworzonych przez Intel, w tym 12 i 13 generację. Układ łączności bezprzewodowej pozwala na skorzystanie z szybkich modułów Bluetooth 5.3, a także Wi-Fi 6. Cztery sloty na pamięć RAM typu DDR5, umożliwiają zainstalowanie 128 GB tej pamięci. Złącze typu PCIe 4.0 x4 pozwala na obsługę dysków SSD z maksymalną prędkością transferu na poziomie 64 Gb/s. Dodatkowy radiator gwarantuje świetne chłodzenie, co sprawia, że jest to najlepsza płyta główna w swojej kategorii.

3

MIEJSCE

OCENA EKSPERTA

10.0 / 10

Idealna do procesorów AMD

Cyfrowa regulacja napięcia

Chipset AMD B550

Model nie oferuje modułu łączności bezprzewodowej

Dobra płyta główna do gier, pozwala na wykorzystanie najwydajniejszych procesorów. W tym modelu możesz liczyć na wsparcie dla procesorów AMD Ryzen od trzeciej generacji do nowszych. 4 sloty pamięci RAM pozwalają na zainstalowanie kości do poziomu 128 GB. Złącze PCIe 4.0 x4 obsługuje dyski SSD z prędkością do 64 Gb/s. Płyta oferuje również złącze PCIe 3.0 x4. Cyfrowa regulacja napięcia, pozwala na bezpieczne korzystanie z płyty, a także pełne wykorzystanie możliwości wszystkich podzespołów.

4

MIEJSCE

OCENA EKSPERTA

9.5 / 10

Płyta do pamięci RAM typu DDR4

Podświetlenie RGB

System Smart Fan

Płyta nie pasuje do małej obudowy komputera

Płyta główna, ranking może wygrać dzięki przystosowaniu do jak największej liczby podzespołów. Ten model jest w pełni kompatybilny z procesorami wyposażonymi w socket AM4, a także z pamięcią RAM typu DDR4. Maksymalnie możesz zainstalować 4 kości o łącznej pamięci 128 GB. Moduł bezprzewodowy zapewnia dostęp do łączności Bluetooth 5.0 i Wi-Fi 6. Ta płyta główna do gier obsługuje technologię Ultra Durable, oferując system Smart Fan, czyli zestaw czujników temperatury oraz aż 8 złącz na dodatkowe wentylatory. Do płyty możesz podłączyć nawet dwie karty graficzne jednocześnie.

5

MIEJSCE

OCENA EKSPERTA

9.5 / 10

Port Ethernetowy 2.5 Gb

Architektura VRM

Crystal Sound 3

Płyta wymaga zewnętrznego modułu łączności Wi-Fi

Dobra płyta główna do gier, jak ASUS Prime Z790-P D4, zapewnia obsługę najbardziej zaawansowanych podzespołów. W tym przypadku możesz liczyć na gniazdo procesora kompatybilne z modelami Intela, włączając w to starsze i nowsze technologii 12 i 13 generacji. Ta płyta główna do gier wykorzystuje architekturę VRM, pozwalającą na wydajniejsze zarządzanie wykorzystywaną energią. W efekcie praca podzespołów jest znacznie szybsza. Do Twojej dyspozycji masz szereg portów, w tym także Ethernet, HDMI, Display Port oraz USB 3.2 i 2.0. Płyta została wyposażona w 4 sloty na kości pamięci RAM o maksymalnej wartości 128 GB. Płyta jest również kompatybilna z zaawansowanymi systemami chłodzenia, takimi jak pompa AIO. Technologia Crystal Sound 3, gwarantuje dźwięk wysokiej jakości.

6

MIEJSCE

OCENA EKSPERTA

9.0 / 10

Dostosowana do pamięci DDR5

Cztery sloty na pamięć RAM

Bluetooth 5.3

W tym modelu masz do dyspozycji jeden port HDMI

Płyta główna, ranking zdecydowanie może wygrać, jeśli zaoferuje odpowiednio rozbudowane złącza i moduły komunikacji. W tym przypadku możesz liczyć na łączność Bluetooth 5.3 oraz Wi-Fi 6, co oznacza wyjątkowo szybki transfer bezprzewodowy. Płyta główna do gier ASROCK B760M Steel Legend została wyposażona w porty USB 2.0, 3.0 i 3.2 USB-C. Możesz również skorzystać z portu HDMI i Display Port. W tym modelu znajdziesz 4 sloty na kości pamięci RAM typu DDR5 z możliwością instalacji maksymalnie 128 GB. Płyta obsługuje procesory Intel większości generacji, w tym tych z 12 i 13 serii.

7

MIEJSCE

OCENA EKSPERTA

9.0 / 10

Maksymalne taktowanie pamięci RAM 4 866 MHz

System MSI Audio Boost

Złącze Lightning M.2

Moduł Bluetooth nie jest obecny w tym modelu

Najlepsza płyta główna, musi zapewnić odpowiednie wsparcie dla zaawansowanych podzespołów. Ten model jest kompatybilny z procesorami AMD Ryzen od 3 generacji, co w połączeniu z możliwością instalacji pamięci RAM o taktowaniu do 4 866 MHz, przekłada się na wysoką wydajność w grach. Złącze Lightning M.2 wspiera obsługę dysków SSD, dając Ci możliwość zapisu i odczytu danych w krótkim czasie. Układ audio oparty na kodeku Realtek ALC1200, współpracuje z systemem Audio Boost gwarantując świetną jakość odtwarzanego dźwięku.

8

MIEJSCE

OCENA EKSPERTA

8.5 / 10

Wparcie dla procesorów Intel najnowszych generacji

Sloty na pamięć RAM do 128 GB

Chipset Intel Z790

Płyta z jednym portem Display Port

MSI PRO Z790-P to płyta główna do gier, wykorzystująca najnowsze rozwiązania technologiczne. W tym modelu możesz zainstalować 4 kości pamięci RAM typu DDR5 do poziomu maksymalnie 128 GB. Socket LGA 1 700 w gnieździe procesora, pozwala na umieszczenie w nim większości procesorów Intela. Chipset Intel Z790 zarządzający komunikacją pomiędzy płytą a podzespołami, gwarantuje niespotykaną szybkość transferu danych. Moduł łączności bezprzewodowej, pozwala na skorzystanie z Wi-Fi 6E oraz Bluetooth 5.3. Ta dobra płyta główna do gier – wspiera również instalację chłodzenia wodnego.

9

MIEJSCE

OCENA EKSPERTA

8.5 / 10

Złącza PCIe 4.0 x4 M.2

Funkcja Smart Fan 6

8 portów USB

Model wyłącznie z łącznością przewodową

GIGABYTE B760 Gaming X to najlepsza płyta główna do gier, jeśli szukasz niezawodnego sprzętu. 4 sloty na kości pamięci RAM typu DDR4, pozwalają na instalacje maksymalnie 128 GB przy taktowaniu do 3 200 MHz i nawet 5 333 MHz przy overclockingu. Gniazdo procesora w pełni wspiera modele produkcji Intela, także z najnowszych 12 i 13 generacji. 3 łącza PCIe 4.0 x4 M.2 pozwalają na podłączenie szybkich dysków SSD. Prędkość transferu w tym przypadku osiąga do 64 Gb/s. Ta płyta główna do gier oferuje aż 8 portów USB typu 2.0, 3.0, 3.1, 3.2 (w tym jeden port USB-C). Funkcja Smart Fan 6 pozwala na chłodzenie za pomocą sześciu wentylatorów jednocześnie.

10

MIEJSCE

OCENA EKSPERTA

8.5 / 10

Możliwość podłączenia dodatkowych urządzeń RGB

Obsługa PCle 3.0 M.2

Armoury Crate

Podświetlenie zwiększa pobór mocy

Ostatnia płyta główna ranking zdobywa swoim unikatowym podejściem do gamingu. W tym modelu znajdziesz rozbudowany system podświetlenia RGB, w tym również Armoury Crate, czyli oprogramowanie do zarządzania wspomnianym podświetleniem RGB. Łatwo zmienisz efekty i rodzaj światła, a co więcej, wbudowane nagłówki RGB pozwolą Ci na instalację urządzeń z własnym RGB, takich jak wentylatory, czy nawet kości RAM. W tym przypadku płyta oferuje wsparcie dla maksymalnie 128 GB pamięci typu DDR4 podzielonej na 4 dostępne sloty. Złącze PCle 3.0 M.2 gwarantuje stabilną pracę dla zainstalowanych podzespołów. Płyta główna do gier wspiera procesory AMD Ryzen od trzeciej generacji. Układ dźwiękowy Realtek ALC S1200A, pozwala na generowanie dźwięków w doskonałej jakości.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756