Poradniki Eksperta

Rodzaje pamięci RAM – jaką wybrać?


Wybór pamięci RAM jest bardzo ważny, gdyż prawidłowe dopasowanie podzespołu do posiadanego komputera, wpłynie na sprawność i szybkość jego pracy. Na przestrzeni kilkudziesięciu lat zmieniały się i ewoluowały standardy, wprowadzając nowe możliwości przetwarzania zadań. Po lekturze poniższego artykułu, poznasz rodzaje pamięci RAM, co ułatwi Ci wybór kości do Twojego komputera.Rodzaje pamięci RAM


Rodzaje pamięci RAM dostępne na przestrzeni ostatnich 25 lat


Prędkość rozwoju technologicznego jest coraz większa. Producenci sprzętu IT wprowadzając na rynek jedno rozwiązanie, badają już kolejne, które będzie następnym kamieniem milowym w branży. Tak też dzieje się z pamięcią operacyjną. Coraz to bardziej rozbudowane oprogramowanie i gry, wymagają zaawansowanego technologicznie sprzętu. Typy pamięci RAM, czyli inaczej rodzaje pamięci komputera zmieniały się na przestrzeni ostatnich dekad. 


Pierwszym standardem był oczywiście DDR, o którym dziś mało kto pamięta. Kolejną wersją rozwojową był standard o dodanym numerze „2”. Cechował się między innymi obniżonym napięciem i zwiększeniem ilości pinów, niezbędnych do prawidłowego podłączenia kości do slotu w płycie głównej.


W starszych komputerach można jeszcze spotkać pamięć DDR3, która zadebiutowała w 2007 roku. W stosunku do swojego poprzenika, wyróżniała się mniejszym o 40 proc. poborem prądu, większą przepustowością przy jednocześnie niższym napięciu oraz niższym kosztem pamięci podczas przetwarzania zadań. 


Obecnie wykorzystywanym standardem jest pamięć DDR4. W 2014 roku ogłoszono jego kompatybilność z płytami głównymi. W stosunku do DDR3, aktualny typ pamięci RAM, pobiera o 20 proc. mniej prądu. To ogromny skok biorąc pod uwagę, że każdy kolejny standard był coraz bardziej energooszczędny. DDR4 wykorzystuje także niższe napięcie (1,2 volta) i gwarantuje większą przepustowość.


Rodzaje pamięci RAM


Sprawdź również: DDR3 vs DDR4 - jaką pamięć kupić?


Pamiętaj, że jeśli Twój komputer jest starszy, płyta główna może nie obsłużyć najnowszego standardu RAM. Wtedy konieczny będzie zakup kości DDR3 lub komputera sprzętu na nowy.Na jakie parametry pamięci RAM zwrócić uwagę przy zakupie?


Przeglądając dostępne rodzaje pamięci RAM, możesz nie być zdecydowany, które kości będą najlepsze dla Twojego komputera. To zrozumiałe, gdyż nie musisz przecież znać się na szczegółowych parametrach technicznych podzespołów IT. Postaramy się przybliżyć najważniejsze aspekty, które pozwolą Ci wybrać właściwą pamięć RAM. Rodzaje standardów to nie jedyny aspekt, na który powinieneś zwracać uwagę. Zweryfikuj przede wszystkim:


  • Pojemność pamięci – to najprostszy parametr do sprawdzenia, który rzeczywiście sporo mówi o możliwościach przetwarzania wielu zadań w czasie rzeczywistym. Jeśli wykorzystujesz komputer do pracy biurowej, nauki lub przeglądania Internetu, wystarczą Ci 4 gigabajty RAM. Jeśli grasz i zależy Ci na komfortowej rozrywce, nie mierz poniżej 8 GB. Dla większości gier to absolutne minimum, aby je uruchomić.
  • Taktowanie – tak, jak i w przypadku procesora, częstotliwość taktowania pamięci RAM jest bardzo ważna. Od niej zależy wydajność podzespołu, a co za tym idzie sprawność wykonywanych zadań. Standard DDR4 oferuje taktowanie na poziomie nawet 4000 MHz.
  • Rodzaje pamięci RAM – może wydawać Ci się to oczywiste, ale laptopy i komputery stacjonarne wykorzystują kości pamięci o innej konstrukcji. Wynika to oczywiście z ograniczeń budowy sprzętu mobilnego. To jedno z podstawowych kryteriów, które należy wziąć pod uwagę wybierając odpowiednie filtry w sklepie internetowym.
  • Opóźnienia CAS – inaczej nazywane timingami. Zasada jest prosta: im niższe, tym lepiej. Oznaczają one ilość upłyniętych cykli, zanim zadanie zostanie przetworzone.


Znasz już najistotniejsze i najpopularniejsze kryteria wyboru. Poszczególne typy pamięci RAM oferują parametry o różnych wartościach, które ostatecznie przekładają się na jej efektywność. Osoby poszukujące najlepszych rozwiązań, mogą zwrócić uwagę także na to, czy wybrana kość dysponuje własnym systemem chłodzenia. Polega on na zastosowaniu metalowej płytki, która przyjmuje, a następnie oddaje wytworzone przez pamięć ciepło. Teraz już wiesz, czego szukać.


W sklepie Media Expert dostępne są wszystkie aktualnie wykorzystywane rodzaje pamięci RAM. Oferta zawiera ponad 700 kości o różnych parametrach technicznych. Jeśli masz wątpliwości, którą wybrać dla Twojego komputera, sprawdź nasze inne poradniki lub skorzystaj z pomocy naszych doradców. Zadzwoń w tym celu na infolinię sklepu internetowego, a uzyskasz niezbędne wsparcie merytoryczne. Wśród dostępnych w ofercie kości pamięci RAM, na pewno znajduje się co najmniej kilkanaście modeli pasujących do Twojego sprzętu. Zadowoleni będą posiadacze nowoczesnych komputerów, jak i użytkownicy starszego sprzętu, który wymaga modyfikacji.


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert